Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elmalar: Sağlık yararları, gerçekler, araştırma

Elmalar: Sağlık yararları, gerçekler, araştırma

 1. Dünyadaki en ekili ve tüketilen meyvelerden biri olarak elmalar sürekli olarak "mucize yiyecek" olarak övülüyor.

 2. Aslında, elma ilk 10 sağlıklı gıda hakkındaki ilk makalesinde Medical News Today'deki makalesinde birinci sırada yer aldı.

 3. Elmalar, önemli antioksidanlar, flavanoidler ve diyet lifi açısından oldukça zengindir.

 4. Elmadaki bitki besinleri ve antioksidanlar kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 5. Bu makale meyvenin besinsel profilini ve olası sağlık yararlarını sunmaktadır. Ayrıca olası riskleri ve önlemleri ve sık sorulan bazı soruları da tartışıyor.

Faydaları

 1. Araştırma çalışmalarından oluşan bir koleksiyon elmaların günlük beslenmenize dahil etmeniz için en sağlıklı gıdalardan biri olabileceğini gösteriyor. Çalışmalara ve onlar tarafından önerilen olası sağlık yararlarına bir göz atalım:

Nörolojik sağlığı iyileştirme

 1. Deneysel Biyoloji ve Tıp dergisinde yayınlanan 2006 tarihli bir araştırma, quercetin'in (elmalarda bol miktarda bulunan antioksidanlardan biri) oksidasyonun neden olduğu hücresel ölümü azaltmaya yardımcı olan iki bileşikten biri olduğunu buldu. ve nöronların iltihabı.

 2. Aynı konferansta sunulan ve Alzheimer Hastalığı Dergisi'nde yayınlanan başka bir çalışma Elma suyu tüketiminin, esansiyel nörotransmiter asetilkolinin beyindeki üretimi artırabileceğini ve bunun, Alzheimer benzeri semptomları olan fareler arasında hafızanın artmasını sağladığını ileri sürmüştür. 8

 3. Her iki çalışmanın da ABD Apple Birliği ve Apple Ürünleri Araştırma ve Eğitim Konseyi tarafından sağlanan sınırsız hibe ile finanse edildiği belirtilmelidir.

Demansın önlenmesi

 1. 2008'de Gıda Bilimi Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada elma yemenin nörolojik sağlığınız için faydası olabileceği öne sürüldü.

 2. Araştırmacılar günlük diyetinize elmaları dahil etmenin nöron hücrelerini oksidatif strese bağlı nörotoksisiteye karşı koruyabileceğini ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalık riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini buldu. [! 322 => 1130 = 5!

 1. 9,208 erkek ve kadını içeren bir çalışma, 28 yıl boyunca en fazla elmayı yiyenlerin inme riskinin en düşük olduğunu gösterdi.

 2. Araştırmacılar, elma alımının, trombotik inme riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu sonucuna varmışlardır.4

Kötü kolesterol seviyelerinin düşürülmesi

 1. Florida Eyalet Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, elmanın bir "mucize meyve" olduğunu belirtti.

 2. Her gün elma yiyen yaşlı kadınların sadece altı ay sonra% 23 daha az kötü kolesterol (LDL) ve% 4 daha iyi kolesterol (HDL) olduğunu buldular.

Diyabet riskinizi azaltmak

 1. Elmalar, diyabet riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. 187,382 kişiyi kapsayan bir çalışma, haftada üç porsiyon yiyen insanların elma, üzüm, kuru üzüm, yaban mersini veya armut yiyenlerin, tip 2 diyabet gelişme riskinin, yapmayanlara göre% 7 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Meme kanserinden korunma

 1. Tanınmış Cornell araştırmacısı Rui Hai Liu tarafından yürütülen bir dizi çalışmaya göre, günde bir elmanın meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar artıyor. [! 322 => 1140 = 8!

Obezite

 1. 2014 yılında Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir araştırma ekibi, yedi farklı elma çeşidinin biyoaktif bileşiklerinin nasıl olduğunu analiz etti - Granny Smith, Braeburn, Fuji, Gala, Golden Delicious, McIntosh ve Red Delicious - diyete bağlı obez farelerin iyi bağırsak bakterilerini etkiledi.

 2. Araştırmacılar, diğer elma çeşitleriyle karşılaştırıldığında, Granny Smith’lerin iyi bağırsak bakterileri üzerinde en faydalı etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Bulgularının obezite ve buna bağlı bozuklukları önleyen stratejilere yol açabileceğini öne sürüyorlar.

 1. Elmalar, "beslenme güç merkezleri" olarak adlandırılmayı hak ediyor. Aşağıdaki önemli besinleri içerirler:

 2. Cilt (yenilebilir kısımlar) 100 gram başına besin değeri olan elmalar

 3. Not: Elmanın ortalama büyüklüğü 150 gramdır. Kaynak: USDA

Riskler

 1. Elma tüketimine bağlı hiçbir ciddi yan etkisi yoktur.

 2. Elma tohumları güçlü bir zehir olan siyanür içerir. Çok fazla elma çekirdeği yemek potansiyel olarak ölümcül olabilir. Elma tohumları tüketilmemelidir.

 3. Buna ek olarak, Kral Diş Enstitüsü'ndeki Profesör David Bartlett tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, elmalar oldukça asitli olduğu için, karbonatlı içeceklerden dört kat daha fazla dişe zarar verebilir.

 4. Profesör Bartlett, “gün boyunca asitli yiyecekleri atıştırmanın en zarar verici olduğunu, yemek saatlerinde onları yemek yemek çok daha güvenli olduğunu söyledi. bir gün güzel, ama bütün günü elmayı yemeye götürmek dişlere zarar verebilir. "

 5. Elma kabuğunu yemeli miyim? - Fiber ve antioksidanların çoğu kabuğun içindedir, diyor Dianne Hyson, İç Hastalıkları Bölümünde UC Davis'te bir araştırma diyetisyeni olan Doktora, R.D.6. [! 322 => 1140 = 11!

Daha fazla okuma

 1. Elmanın potansiyel sağlık yararları hakkında okumaktan zevk aldınız mı? Diğer meyvelerle ilgili makalelerimize bakınız.

 2. Elma, elma suyu ve takviyeleri ile birlikte toplu olarak da satın alınabilir.

 3. Alternatif olarak, günlük diyetiniz için en iyi 10 sağlıklı yiyecek hakkındaki makalemizi okuyun.

 4. En son Salı 11 Nisan 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407