Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elmalar diyabet için iyi midir?

Elmalar diyabet için iyi mi?

 1. Amerikan Diyabet Birliği'ne (ADA) göre, şekerler ve karbonhidratlar içermesine rağmen, elma ve diğer meyveler yemek, tip 1 diyabetli veya tip 2 diyabetli bir kişi için sorun değil.

 2. Elmalar, ilave şeker içeren yiyecekler için farklı türde bir şeker içerir ve ayrıca lif ve besinler içerir. Diyabet hastası bir kişi, bu meyveyi diyabet sağlıklı bir diyete dahil etmek için elmanın onları nasıl etkilediğinin farkında olmalıdır.

 3. Bu makalede, elma ve diğer meyvelerin tüketilmesinin diyabet hastalarını nasıl etkileyebileceğini inceliyoruz.

Genel bakış: Elmalar diyabet hastaları için iyi midir?

 1. Diyabetli insanlar kan şekeri seviyelerinin gün boyunca sabit kaldığından emin olmak için karbonhidrat alımlarını izlemelidir. O zaman, karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekleri izlemek mantıklı geliyor.

 2. ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, orta büyüklükteki bir elmanın toplamında yaklaşık 25 gram (g) karbonhidrat var ve bunların yaklaşık 19 gramı şeker.

 3. Bir elmanın içindeki şekerin çoğu, doğal olarak oluşan fruktoz formundadır, ancak bunun vücut üzerinde diğer şekerlerden farklı bir etkisi olabilir. Fruktoz, çikolata ve bisküvi gibi paketlenmiş yiyeceklerde ortaya çıkan rafine ve işlenmiş şekerlerden farklıdır.

 4. 2017'de Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ne gönderilen bir inceleme, glikoz veya sukrozun fruktoz ile değiştirilmesinin bir yemekten sonra kan akışında daha az şeker ve insüline yol açtığını buldu.

 5. USDA orta dereceli bir elmanın yaklaşık 4 g diyet lifi içerdiğini ve bu elyafın vücutta şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini ve şekerin ve insülinin sivri oluşmasını önlediğini bildirdi.

 6. Ek olarak, meyveleri sağlıklı bir yağ veya proteinle eşleştirmek kan şekerindeki çiviyi de azaltabilir ve bir kişiyi daha uzun süre dolu hissetmesine neden olabilir.

Elmalar ve glisemik indeks

 1. Glisemik indeks (GI), yiyecekleri kan şekeri artışına neden olma ihtimaline göre karşılaştırır. Yiyecekler 0-100 arasında puan alır, su en düşük, glikoz ise en yüksek puandır.

 2. Vücut, şekerler gibi yüksek GI skoruna sahip yiyeceklerden hızla karbonhidrat ve şekeri emer. GI skoru düşük olan gıdalardaki karbonhidratlar kan dolaşımına daha yavaş girer ve bu nedenle kan şekeri yükselmesi riski daha düşüktür.

 3. Mısır gevreği, örneğin, marka ve türüne bağlı olarak GI'de yaklaşık 81 puan. Bu yüksek bir puandır. Elma 36 civarında puan. Bu düşük bir puandır.

 4. Toplam olarak, elmalar vücuttaki insülin ve kan şekeri seviyeleri üzerinde nispeten düşük bir etkiye sahip olabilir. Bu, onları şeker hastalığı olan insanlar için ölçülü olarak uygun bir meyve yapar.

Elma ve karbonhidrat sayma

 1. Geçmişte, bazı doktorlar insanlara karbonhidratlarını kan şekeri seviyelerini yönetmenin bir yolu olarak saymalarını tavsiye ettiler. Bununla birlikte, diyabet yönetimi için mevcut kılavuzlar bireysel ihtiyaçlara odaklanmaktadır ve artık herhangi bir spesifik karbonhidrat alımını önermemektedir.

 2. Bir insanın bir elma yedikten sonra yaptıkları değişiklikleri izlemesi esastır, bu yüzden vücutlarında ne bekleyeceğini bilirler. Diyabetli bir kişinin kan şekeri seviyesini düzenli olarak test etmesi gerekir.

 3. Doktor, bireyin ne sıklıkta ve hangi hedeflere yönelik olması gerektiğine, bireye bağlı olacağına dair tavsiyede bulunur.

 4. Kan şekeri monitörleri çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Yararları ve beslenmesi

 1. Birçok insan elmaları sadeliği nedeniyle sever, ama aynı zamanda çok besleyicidir.

 2. 182 g ağırlığında bir orta elma, etrafta:

 3. Amerikalılar için Diyet Kuralları 2015-2020, yetişkinlerin yaş ve cinsiyete bağlı olarak günde 22.4-30.8 g lif tüketmelerini tavsiye ediyor. Bir kişi, bir elmayı yedikten sonra lif, su ve besin maddelerinin birleşimi nedeniyle kendini tam hissedebilir.

 4. Vitamin A ve C antioksidanlardır. Bunlar inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

 5. Quercetin gibi spesifik flavonoidler elmalarda bulunur. Bunlar kandaki glikoz seviyelerinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. 2011'den bir gözden geçirme elma yeme ile diyabet riski arasında bir bağlantı buldu.

 6. Bütün bu faktörler, elmaları yemekler arasında hızlıca atıştırmak için iyi bir seçim haline getiriyor.

 7. Elma dahil, sebze ve meyvelerden zengin, zengin bir diyet yemek yemek herkes için iyidir, ancak hastalık riski yüksek olduğunda diyabet veya prediyabetli bir kişi için daha da önemlidir.

 8. Prediyabetli insanlar için uygun yiyecekler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diyabet ve diğer meyveler

 1. Sebze ve meyvelerden zengin bir diyet herkes için faydalıdır ve bazı meyveler, özellikle kronik sağlık sorunu olan bir kişi için diğerlerinden daha fazla yarar sağlar.

 2. Meyveleri bütünüyle yemek, çiğ formları en fazla yararı sağlar çünkü meyvelerin işlenmesi elyafı, antioksidanı ve diğer besin içeriğini azaltabilir.

Çilek ve vişne

 1. Meyveler diğer bazı meyvelerden daha düşük şeker seviyelerine sahiptir. Vücudun bağışıklık sistemini ve genel sağlığını güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar, flavonoidler ve besinlerde doğal olarak yüksektirler.

 2. Elmalar gibi, kirazlarda da şeker hastalığı olan bir kişi için faydalı olabilecek kersetin var.

 3. Zengin renkli meyveler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlıklı seçimler yapabilir:

 4. Meyveleri taze veya dondurulmuş olarak almak mümkündür. Kurutulmuş versiyonlar daha az doldurucu olabilir ancak sağlıklı bir seçenektir. Bununla birlikte, şeker hastalığı olan herhangi biri, her zaman açık olmadığı için ilave şeker etiketlerini kontrol etmelidir.

Diğer meyveler

 1. Şeker hastalığı olan bir kişi, alerjisi olmadığı sürece, ölçülü olarak herhangi bir meyve yiyebilir.

 2. ADA, GI puanlarına dayanarak diyabetli kişiler için aşağıdaki meyveleri önerir:

 3. Çoğu meyve ADA'ya göre düşük GI skoruna sahiptir, ancak aşağıdakilerin orta skoru vardır:

 4. Her insanın duyarlılığı farklı olabileceğinden, bir kişi farklı meyvelerin semptomlarını ve kan şekerini nasıl etkilediğini izlemelidir.

 5. Bazıları, kişinin kan şekerini nasıl etkilediğine bağlı olarak daha yüksek şeker içeriğine sahip meyvelerin sınırlandırılması veya önlenmesi gerektiğini görebilir. [! 1416 => 1130 = 9!

 1. Diyabetli bir insan yüzde 100 gerçek meyve içeren meyve suları tüketebilmelidir.

 2. Ancak, kan şekeri seviyelerinin nasıl tepki gösterdiğine bağlı olarak, meyve suları taze meyvelerden daha yüksek miktarda şeker ve daha az lif içerebildiğinden, bireyin alımını sınırlaması gerekebilir.

 3. Bu, kan şekeri seviyesinin yükselmesine neden olabilir.

 4. Dört ons meyve suyu, yaklaşık 15 g karbonhidrat içerir. Yemek sırasındaki toplam karbonhidrat alımına dikkat etmek diyabet tedavisi için önemlidir. Bir kişi karbonhidrat takibinde meyve suyunu içermelidir.

 5. Eklenen şekerli meyve suları uygun değil. Bazı meyve suları meyve olarak başlayabilir, ancak onları meyve suyuna çevirme işlemi lif ve besin maddelerinin çoğunu çıkarabilir. İşlemden sonra geriye kalanlar hem şekerde hem de kaloride meyvenin kendisinden daha fazladır. [! 1416 => 1140 = 9!

 6. Lezzetli ve doyurucu meyve bazlı ve diyabetli insanlar için uygun diğer içecekler hakkında fikir edinmek için buraya tıklayın.

 1. Elmalar çok besleyici bir gıda seçeneğidir ve doyurucu ve sağlıklı bir atıştırmalık olabilir. Kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde minimal bir etkiye sahip olmaları gerekir, bu da onları diyabetli insanlar için iyi bir seçenek haline getirir.

 2. Elma yedikten sonra kan şekeri ve insülin seviyelerinin düzenli olarak izlenmesi, bir kişinin elmaların kendilerini nasıl etkileyeceğini bilmesine yardımcı olabilir. İnsanlar her zaman çeşitli taze ve sağlıklı yiyecekleri yemelidir. [! 1416 => 1140 = 10!

 3. En son Yvette Brazier tarafından 29 Mart 2019, Cuma tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Evans, R.A., ve ark. (2017). Yiyecek veya içeceklerde glukoz veya sukroz için kronik fruktoz sübstitüsyonu kan glikozunu, insülini veya trigliseritleri aç bırakma üzerinde çok az etkiye sahiptir: Sistematik bir gözden geçirme ve meta-analiz [!Özet

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407