Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elma Beslenmesi - Nihai Gut Kalp Dostu Meyve

18 Keto Çerezleri

 1. Günde bir elma sizin için gerçekten iyi mi? Bahse girerim, tüm elma beslenme teklifleri sayesinde. Eski bir deyiş "günde bir elma doktoru uzak tutar" oldukça gerçek bir klişe olduğu ortaya çıkıyor. Cornell Üniversitesi Gıda Bilimi Bölümü'ne göre, "Laboratuarda, elmanın çok güçlü antioksidan aktiviteye sahip olduğu, kanser hücresi çoğalmasını önlediği, lipid oksidasyonunu azalttığı ve kolesterolü düşürdüğü bulundu." (1) Orada en yaygın olarak bulunan, kullanımı kolay meyvelerden biri için fena değil!

 2. Elma beslenme yararları, en iyi yüksek lifli gıdalardan biri olması sayesinde sindiriminizi iyileştirme yeteneğini içerir. Elmalar ayrıca, gastrointestinal kanaldaki kolesterole bağlanan ve glikoz emilimini yavaşlatan, çözünür, jelatinli bir polisakarit olan üst bir pektin kaynağıdır. Elmaları yemek, hastalığa neden olan iltihaplanmayı azaltır, kalp sağlığını iyileştirir ve kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca elmalar, enerjinizi artırabilen hızlı salımlı doğal şekerler sayesinde, egzersiz sonrası veya egzersiz öncesi mükemmel bir atıştırmalıktır.

 3. Meyveler, antioksidanlar sağlama konusunda genellikle kredilerin çoğunu alırken, elma beslenmesi yakın bir koşucudur. Elma posası ve derisinde bulunan çeşitli bitki besinleri ailesi ile bazı çalışmalar, bazı kanser, obezite, kardiyovasküler hastalıklar, astım, Alzheimer hastalığı ve hatta diyabet riskinin azalmasıyla elma tüketimini azaltıyor.

Elma Çeşitleri ve Elma Besin Değerleri

 1. Elmalar Malus domestica olarak bilinen ağacın meyvesidir. Günümüzde, dünya çapında birçok farklı türde elma ağacı yetiştirilmektedir, ancak ilk önce binlerce yıl önce Asya'da ortaya çıkmıştır. Bugün yüzlerce çeşit elma var. Rengi parlak kırmızıdan sarıya, yeşile, pembeye veya iki renkli desenlere kadar değişen ciltler vardır. Ayrıca, farklı tatlar ve tatlılık seviyelerinde gelirler. Amerika Birleşik Devletleri'nde yetişen yaklaşık 2,500 çeşitten (dünyada) ve dünyada yetişen 7,500'den fazla çeşit olduğu tahmin edilmektedir! (2)

 2. Araştırmacılara göre, elma beslenmesinin fitokimyasal bileşimi farklı elma çeşitleri arasında büyük ölçüde değişiyor. Ayrıca, olgunlaşma ve olgunlaşma dönemlerinde fitokimyasallarda da küçük değişiklikler vardır. Diğer elma türleri iyi seçimler olsa da, eski kırmızı lezzetli bazı kaynaklara göre antioksidanlarda en yüksek gibi görünüyor.

 3. En yaygın elma türlerinden bazıları şunlardır:

 4. Bir elmada kaç kalori var? Bir elmanın kaç tane karbonhidratı vardır? Bir orta boy elma (yaklaşık 182 gram) şunlara sahiptir: (3)

 5. Elma beslenmesi aynı zamanda A vitamini, E vitamini, niasin, folat, pantotenik asit, kolin, betain, kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor da sağlar.

Elma Beslenmesi: Elmaların Faydaları

 1. Her birinde dört gramdan fazla lif varken, elmalar en yüksek lifli yiyeceklerdir. Bir elma yemek, günlük 25-30 gram bazlarınızı kapladığınızdan emin olmanın harika bir yoludur. Elmalar özellikle pektin sağladığı bilinmektedir. Pektin, kolesterol ve toksinler de dahil olmak üzere sindirim sistemindeki yağ maddelerine bağlanarak ve bunların giderilmesini teşvik ederek çalışan bir tür çözünür lifdir.

 2. Elma beslenmesinde bulunan lif sizi tam hissetmenize yardımcı olur. Bağırsaklarınızda genişler ve sesini alır. Detoksifikasyon için de önemlidir. Elma beslenmesi sindirim sistemine yarar çünkü pektin vücudun şeker ve kolesterol kullanımını düzenler. Aynı zamanda kanın ve sindirim sisteminin temizlenmesine de yardımcı olur.

 3. Yüksek lifli bir diyetin ardından IBS (irritabl barsak sendromu) ve hatta sindirim sisteminin kanserleri gibi sindirim sorunları ile mücadele ettiği gösterilmiştir. Daha yüksek meyve alımı, özellikle kolon, mide ve mesane olmak üzere daha iyi genel sindirim sağlığı ile ilişkilidir. Elmalarda bulunan fito-besinler, sindirim organlarını oksidatif strese karşı korumaya, vücudu alkalileştirmeye ve pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

 4. Doğal kabızlıkların giderilmesi söz konusu olduğunda, bol miktarda yüksek lifli yiyecek tüketmek bu konuyu önlemenin veya tedavi etmenin harika bir yoludur. Elma beslemesinde pektin de doğal bir idrar söktürücü olarak kabul edilir. Hafif bir müshil etkisi vardır, bu da şişkinlik ve rahatsız edici su tutma ile mücadelede yardımcı olabilir. Çiğ elma yemeyi deneyin (cildi de yemeyi unutmayın) ya da önce bunları karıştırarak tariflere ekleyin. Ayrıca çoğu markette bulunan yüksek şekerli meyve sularından kaçınmak istemenize rağmen, elmaları sıkarak da faydalanabilirsiniz.

 5. Bir orta boy elma günlük C vitamininizin yaklaşık yüzde 14'ünü sağlıyor. C Vitamini cilt, göz, bağışıklık ve beyin sağlığı için önemli olan güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Taze sebze ve meyvelerden elde ettiğimiz diğer antioksidanlar gibi, C vitamini de serbest radikallerle mücadele eder ve DNA ile hücrelerin mutasyon ve malformasyondan korunmasına yardımcı olur.

 6. Araştırmalar, C vitamininin sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek ve dokuları özellikle gözlerde ve ciltte onarmak için çok önemli olduğunu gösteriyor. Elma gibi C vitamini bakımından zengin besinler doğal yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir, çünkü cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder, yaraları veya kesilmeleri iyileştirir, enfeksiyonlara ve zararlı bakterilere karşı korur ve ayrıca UV ışığına maruz kalmadan kaynaklanan hasarı engeller.

 7. Çok fazla araştırma meyve ve sebze alımının obeziteye karşı korunma ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. (12) Elmalar yüksek seviyede önemli besin ve antioksidan sağlarken, hacimlerinin yüksek bir kısmı su ve elyaf olduğu için kalorileri de düşüktür.

 8. Sıfır sindirilebilir kalori içeren ve sağlıklı kan şekeri seviyelerini sürdürmek için yararlı olduğu için iyi bir diyet lifi dozuna sahip olduklarından, elmalar sizi ağırlığında ya da yiyecek isteklerine eklemeden tatlı dişinizi tatmin edebilir . Aslında, kilo vermek için diğer akıllı yollara eklendiğinde, elmaların yardımı ile hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

 9. Meyveli şekerler sizin için kötü mü? Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden araştırmacılar, günde beş veya daha fazla porsiyon meyve ve sebze yemenin yetişkinlerde diyabet oluşumu riskini önemli ölçüde azalttığını buldu. (13) Doğal olarak bir miktar şeker içeren meyve ve sebzelerin diyabet insidansı ile ters bir şekilde ilişkili olduğu, ancak bu çalışmalarda tekrar tekrar zamanla gösterildiğini düşünebilir.

 10. Elmalarda ve diğer meyvelerde bulunan bazı flavonoidlerin insülin duyarlılığını arttırdığı bilinmektedir. Bu hem diyabeti hem de uzun süreli kilo alımını önlemenin anahtarıdır. Elmalarda bulunan diğer antioksidanlar ve lif de anti-diyabetik etkilerinde rol oynar. [! 5885 => 1140 = 3!

 11. Elmalar, yüksek antioksidan bir besindir ve ABD ve Avrupa'da insanların diyetlerinde çok önemli bir flavonoid kaynağıdır. Amerika Birleşik Devletleri'nde meyvelerden tüketilen fenolik antioksidanların yüzde 22'si elmalardandır ve bu da onları bu bileşiklerin en büyük tek kaynağı haline getirir. (4)

 12. Elmalar, toplam fenolik bileşik konsantrasyonları nedeniyle, tüm meyvelerin türleri arasında kızılcıklardan ikincilere ayrılır. Fenolik bileşikler, flavonoidleri içeren bir biyoaktif madde sınıfıdır. Diğer tüm meyve türleriyle karşılaştırıldığında, elma beslenmesi serbest fenolik bileşiklerin en yüksek bölümüne sahiptir. Bu, bu moleküllerin meyvede vücuttaki faydalı aktivitelerini yavaşlatabilen diğer bileşiklere bağlı olmadığı anlamına gelir.

 13. Araştırmalar elma beslenmesinde bulunan faydalı antioksidanların şunları içerdiğini gösteriyor:

 14. Bu özel bileşikler nedeniyle, elma serbest radikallerle savaşmaktan daha fazlasını yapar. Ayrıca anti-proliferatif ve faydalı hücre sinyalleşme etkilerine de sahiptirler.

 15. Çalışmalarda, elma gibi antienflamatuar yiyecekler, kersetin tedariklerinden dolayı prostat kanserinin önlenmesi ile bağlantılıdır. Diğer kanıtlar, elma derisindeki belirli koruyucu fitokimyasalların, kolon içindeki kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Hem kardiyovasküler hastalığın hem de kanserin, oksidatif stres denilen bir durumla - ilişkili olduğu düşünülür - bu, zamanla hücrelere ve DNA formlarına zarar verir - serbest radikal hasarı ve oksidasyonla mücadele etme yeteneği, elmaya iyileştirici güç verir. . Bu yüzden elmalar şifa diyetinin bir parçası. (5, 6)

 16. Elmanın en sağlıklı kısmı nedir? Cildin de dahil olduğu en fazla yararı elde etmek için tüm elmayı yemek istersiniz. Araştırmacılar, armut ve elmanın antioksidan kapasitesini incelediklerinde, meyve kabukları içeren diyetlerin, kabukları temizleyen ve meyvelerin hamurunu yiyen diyetlerden daha yüksek seviyede sağlıklı yağ asitleri (daha yüksek plazma lipid seviyeleri) ve antioksidan aktiviteye sahip olduklarını buldular. . (7)

 17. Fenolikler, flavonoidler ve karotenoidler dahil olmak üzere renkli meyvelerde bulunan fitokimyasalların, yaygın ancak büyük ölçüde önlenebilir birçok kronik hastalık riskini azalttığı bilinmektedir. Bunun nedeni, bitki besin maddelerinin arterleri temiz tutması, inflamatuar yanıtları düşürmesi ve yüksek oksidatif stresi önlemesidir.

 18. California State University’den yapılan araştırmalar, yüksek antioksidan gıdaların “normal yaşlanma, diyabet, kilo yönetimi, kemik sağlığı, pulmoner fonksiyon ve gastrointestinal korumanın bilişsel azalması ile ilgili gelişmiş sonuçlar” ile ilişkili olduğunu öne sürüyor. " (8)

 19. Bol miktarda yüksek lifli gıdalar, özellikle taze meyveler ve sebzeler içeren bir diyetin çok sayıda kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair güçlü kanıtlar var. Bu ABD'de 1 numaralı katili içerir: kalp hastalığı. (9) Birçok çalışma, antioksidanlarla doldurulmuş daha taze bitkisel gıdalar tüketen kişilerin daha az enflamasyona maruz kaldıklarını ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalık riskinin azaldığını göstermektedir. [! 5885 => 1140 = 3!

Elmalar vs. Portakallar - Muzlar ve Armutlar

 1. Meyvenin tadını çıkarmak için en iyi zamanlardan hangisi? Bir antrenmandan önce veya sonra. Elmalar, portakallar, muzlar ve armutlar bir antrenmandan önce hızlı bir enerji artışı sağlayabilirler çünkü doğal fruktoz ve glikoz şeker molekülleri kaynaklarıdır. Meyve karbonhidrat sağlar ve spor salonuna girmeden önce atıştırmalık olarak bir parçanız varsa fiziksel performans, konsantrasyon ve dayanıklılığı artırmaya yardımcı olabilir.

 2. Vücut, egzersiz süresince en iyi şekeri kullanır, çünkü tüketilen glikojen rezervlerini yenilemek ve kasların iyileşmesini sağlamak için glikoza ihtiyacımız var. En sevdiğiniz meyve türlerini işinize veya spor çantanıza atmayı düşünün. Egzersizden sonra dengeli, sağlıklı atıştırmalıkların bir parçası da olabilirsiniz.

Geleneksel Tıpta Elma Beslenmesi

 1. Elmanın geleneksel kullanımları arasında kabızlık ve dizanteri gibi sindirim sorunlarının tedavisine yardımcı olmak yer alıyor. Dizanteri, bağırsakta enflamatuar bir hastalıktır. Özellikle kolonda sık görülür ve ciddi ishal ve karın ağrıları ile sonuçlanır. Elmalar ayrıca ateşleri, kalp rahatsızlıklarını, ispirtoları ve siğilleri tedavi etmek için kullanıldı.

 2. Elmalar, mide ekşimesi ve ekşi bir mideyi hafifletmeye yardımcı olacak soğutma, büzücü özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Antioksidanları ve C vitamini sayesinde elmalar geleneksel olarak ağız ve dişleri temizlemeye yardımcı olmak için kullanılmıştır. D vitamini eksikliği ile ilişkili hastalıkları önlemek için de kullanıldılar. Pek çok folklor ilacı, sirkeyi, bitkisel çayları ve alkolü de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde elmaları kullandı. Ekşi bir mideyi rahatlatmak ve sfinkterin gücünü ve tonunu geri kazanmak için bir elma ağacının kabuğundan bir şifalı çay veya şurup yapılabilir. (15)

 3. Elmalar ve bunların yaprakları da geleneksel olarak çiğnenmiş ve iltihaplanma, şişme, kaynama veya enfekte ısırıkları tedavi etmek için cilde uygulanmıştır. Ayurveda tıbbında kabızlığı önlemek için haşlanmış / pişmiş elmalar tavsiye edilir. Elmalar, Kapha enerjisini dengelemek için faydalı olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, halsizlik, kilo alımı, engellenmiş sinüsleri, alerjileri ve soğuk algınlığını gidermeye yardımcı olurlar. Elmalar ayrıca Vata ve Pitta'yı da arttırır. Pişirilmiş elmalar "sindirim ateşi" yaratmaya ve "bağışıklık, mutluluğu ve gücü arttırmaya" yardımcı olur. Ayurveda mutfağında, elmalar ve diğer meyveler, hint turşusu ve konserveleri yapmak için kullanılır. Genellikle tarçın, rezene, kuru kavrulmuş öğütülmüş kimyon, zencefil ve kişniş gibi baharatlarla birleştirilir. (16)

Nerede Bulunur ve Elmalar Nasıl Kullanılır

 1. Marketten veya çiftçi pazarından elma toplamaya gelince, kesinlikle organik elmalar almaya çalışın. Maalesef, Çevresel Çalışma Grubu, son sekiz yılda üst üste geçen, kimyasal olarak püskürtülen meyve ve sebzelerin "Kirli Düzine" listesinde elmaları listeliyor. (17) 2015 yılındaki araştırmalar, çalışılan 48 farklı türden en fazla pestisit içeren meyve / vejeteryan olduğunu göstermiştir! (18)

 2. Bu gerçekten önemli mi? Evet! Son zamanlarda yapılan bir araştırma, organik ürün satın alan insanların, çoğunlukla geleneksel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri alan insanlardan daha fazla ürün yedikleri halde vücutlarında ölçülen daha düşük seviyelerde organofosfat insektisitlere sahip olduğunu göstermektedir. (19)

 3. Elmaları daha uzun süre taze tutmak için buzdolabında saklayın. Oldukça uzun bir raf ömrüne sahipler ve ortalama birkaç hafta dayanıyorlar. Bu, markete derhal ihtiyaç duyup duymadığınız konusunda bakmakta iyi oldukları anlamına gelir.

 4. Elmaları depolamanın fitokimyasal seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığına inanılmasına rağmen, pişmiş olmaları ve işlenmeleri de besinlerin kullanılabilirliğini gerçekten etkileyebilir.

 5. Elmalarda bulunan antioksidanların çoğu hassas kabul edilir. Elmalar çiğ olarak yenildiğinde veya hafifçe pişirildiğinde en iyi şekilde korunurlar. Yüksek sıcaklıklar bir elmanın besinlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Elmalı paketlenmiş yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, bunları kendi mutfağınızda çok az veya hiç yemek pişirme gerektirmeyen çeşitli şekillerde kullanın.

Elma Beslenmesi: Elma Yemek Tarifleri

 1. Elmalar tipik olarak tüm yıl boyunca mevcuttur. Sonbaharda en yoğun mevsimde olurlar ancak hemen hemen her zaman bulunabilirler. Elmalar birçok farklı şekilde kullanılabilir. Salata veya soslara biraz ekleyin. Düşük şekerli elma sosu yapın. Biraz tarçınla pişirin veya pişirin. Taze elma kullanarak meyve suları ve smoothies yapın.

 2. Unutmayın, tüm elmayı yemenin her zaman tercih edilirken, ev yapımı elma suyunun kesinlikle mağazadan alınan çeşitlerin üzerinde bir kesim olduğunu unutmayın. Gerçek olan, büyük üretim süreçlerinde genellikle eksik veya tahrip olan doğal enzimleri, vitaminleri ve bitki besinlerini içerir. Şekeri sınırlamak için meyve suyunuzu küçük tutun: günde yaklaşık 8-10 ons.

 3. Denemek için birkaç elma tarifi:

 4. Göz ardı edilemeyecek bir şey, en iyi fermente edilmiş ve sağlığı teşvik eden yiyeceklerden birini yapmak için elmanın kullanılmasıdır: elma sirkesi. Elma sirkesi vücuda pek çok yönden fayda sağlar. Bağışıklığı artırabilir, bağırsakları tedavi edebilir, çok daha fazla ilaveten istek ve kan şekeri artışlarına karşı savaşabilir. [! 5885 => 1130 = 8!

 1. Asya ve Avrupa'da binlerce yıldır elma yetiştirildi. İlk önce Türkiye'de büyüdüler ve belki de insanlar tarafından yetiştirilecek ilk ağaç olarak kabul edildiler! Elma ağacının meyvesi, binlerce yıl boyunca seçim yapılarak geliştirilmiştir. Bugün elde ettiğimiz birçok çeşit ve tat ile sonuçlandı.

 2. Aslen 17. yüzyılda Avrupalı ​​kolonistler tarafından Kuzey Amerika'ya getirildiler ve o zamandan beri Amerikan diyetinin temelini oluşturuyorlardı (düşünün: elmalı turta!). Tarih boyunca birçok kültürde özel dini ve mitolojik öneme sahiplerdi. Örneğin, İncil'de Yaratılış'ın Adem ve Havva hakkındaki öyküsünde bahsedilir. Eski Yunanca, Avrupalı ​​ve çeşitli Hıristiyan geleneklerinde de sembolik anlam taşıdılar.

 3. Her yıl dünya çapında yaklaşık 69 milyon ton elma yetiştiriliyor! Çin, bu toplamın neredeyse yarısını ortalama olarak üretiyor; bunu ABD (ikinci lider üretici), Türkiye, İtalya, Hindistan ve Polonya izliyor.

 4. Elma ağaçları, bazı organik ve organik olmayan yollarla kontrol edilen bir dizi mantar, bakteri ve haşere sorununa eğilimlidir. Bu nedenle elmalar sık ​​sık kimyasallar, böcek ilaçları ve herbisitler ile sık sık püskürtülür. Elmanın derisi de sık sık tazeliğini korumak için koruyucu bir epicuticular balmumu tabakasıyla kaplıdır, ancak ideal olarak mumlu (ve organik) bir tür bulacaksınız.

 5. Elmalar, şeftali ve kivi ile birlikte alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyeli yüksek meyvelerden biridir. (20) Meyve alerjileri sık sık ağız, akciğer, yüz, burun ve midede reaksiyon olarak görülür. Bunlar tetikleyici yiyeceği tüketdikten sadece birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir ve ağız, dudak ve boğazda kaşıntı ve şişlik içinde ortaya çıkar. Siz veya çocuklarınız bu reaksiyonları elmaları veya diğer gıda alerjisi semptomlarını yedikten sonra yaşarsanız, tekrar tüketmeden önce bir alerji testi yaptırmayı düşünün.

 6. Elmalar bazı insanlar için sindirim sorunlarına da neden olabilir. Bunun nedeni, bazı kişilerin parçalamakta zorlandıkları FODMAP karbonhidratları içermeleridir. Elmalar, armutlar ve diğer bazı meyve ve sebzeler ile birlikte, bağırsakta potansiyel olarak fermente olabilir ve IBS'ye, şişkinliğe ve sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu sorunlarınız varsa ve bunun nedenini çözemiyorsanız, düşük bir FODMAP diyetini bir süre izlemeyi denemek isteyebilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407