Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Elk Eti Sağlıklı mı? Elk Et Beslemesinin İlk 6 Faydası

Diyetinize Daha Fazla Jelatin Nasıl Eklenir

 1. Elk eti ailenizin haftalık akşam yemeği rotasyonunda düzenli bir görünüm vermeyebilir, ama belki de yapmalı. Protein içeriği yüksek, yağ oranı düşük ve tonlarca vitamin ve mineral içeren reçel dolgulu elk eti, gerçekten bir beslenme merkezidir.

 2. Sadece sağlıklı değil, aynı zamanda inanılmaz derecede çok yönlü. Lezzeti ve tatlılığın bir tonunu eklemek için hemen hemen herhangi bir tarifte sığır eti yerine takas edebilirsiniz, ayrıca yemeğinizin yağını ve kalorisini de azaltın.

 3. Öyleyse elk eti ne için iyidir, onu nasıl kullanabilirsin ve elk eti nereden alabilirsin? İşte bu besleyici oyun eti hakkında bilmeniz gereken her şey.

Elk Eti Sağlıklı mı? Elk Et Besin Değerleri

 1. Elk eti besleyici yoğun bir gıdadır, bu da kalorileri düşük olduğu fakat konsantre miktarda vitamin ve mineral içerdiği anlamına gelir. Karbonhidrat ve yağ oranı düşük, protein, çinko, B12 vitamini, niasin ve B6 vitamini bakımından yüksek. [! 3039 => 1140 = 2!

 2. Elk eti ayrıca az miktarda E vitamini, folat ve kalsiyum içerir.

Elk Eti Faydaları

 1. Protein, sağlığın birçok yönünün önemli bir bileşenidir. Vücudunuzun dokular oluşturmak ve onarmak, enzimler ve hormonlar üretmek ve kaslarınızın, cildinizin ve kemiklerinizin temelini oluşturmak için proteine ​​ihtiyacı vardır. Bir protein eksikliği, bodur büyümeye, iştahın artmasına ve daha büyük bir enfeksiyon riskine neden olabilir.

 2. Elk mükemmel bir protein kaynağıdır. Aslında, her üç onsluk porsiyonda yaklaşık 23 gram protein varken, öğütülmüş elk beslenme gerçekleri tavuk ve hindi gibi diğer sağlıklı proteinli yiyeceklerle karşılaştırılabilir. Gününüzde sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak yalnızca bir porsiyon bile dahil etmek, protein ihtiyaçlarınızı kolayca karşılamanıza yardımcı olabilir.

 3. Öğütülmüş elk etinin üç onsluk bir porsiyonunda yaklaşık 23 gram protein ve sadece 164 kalori ile, bu besleyici kırmızı et, herhangi bir kilo kaybı diyetine mükemmel bir katkı sağlar. Özellikle protein içeriği, istek duymaktan kurtulmaya ve açlığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

 4. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, diyet proteini alımının yüzde 15 artması, doygunluğun artması ve kalorik alımın azalmasına neden olabilir. (2) Hollanda dışında yapılan bir başka araştırma, yüksek proteinli bir kahvaltı yemenin açlığı teşvik etmekten sorumlu olan hormon olan ghrelin düzeylerini yüksek karbonhidratlı bir kahvaltıdan daha büyük ölçüde azalttığını göstermiştir. (3)

 5. Elk eti, bağışıklık sisteminizin sağlığında merkezi bir rol oynayan önemli bir mineral olan harika bir çinko kaynağıdır. Çinko, hastalığa neden olan serbest radikalleri nötralize etmek için bir antioksidan görevi görür, bağışıklık hücrelerinin gelişimine yardımcı olur ve sitokinlerin üretiminde rol oynar. (4)

 6. Detroit ve Michigan Üniversitesi'nden Wayne State Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, yaşlı yetişkinlerin çinko ile takviye edilmesinin enfeksiyon insidansının azalmasına ve oksidatif seviyelerinin azalmasına yol açtığını gösterdi. stres ve iltihaplanma. (5) Benzer şekilde, 2012 yılında yapılan bir inceleme 17 çalışmanın sonuçlarını derlemiştir ve çinko desteğinin soğuk algınlığı süresinin azaltılmasında etkili olabileceğini göstermiştir. (6)

 7. Anemi, vücutta sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile karakterize bir durumdur. Yorgunluk, nefes darlığı, solgunluk, baş dönmesi ve hızlı kalp atışı gibi semptomlara neden olabilir.

 8. Birçok anemi türü olmasına rağmen, en yaygın olanlarından bazıları, önemli mikro besinlerdeki eksikliklerden kaynaklanır. Neyse ki, geyik eti kırmızı kan hücresi üretiminde rol alan birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Özellikle demir eksikliği anemisi ve zararlı aneminin önlenmesi için gerekli olan iki besin maddesi olan B12 vitamini ve demiri yüksektir. (7)

 9. Artan bir araştırma grubu, tabağınıza koyduğunuz şey ile odak, hafıza, bilişsel işlev ve zihinsel sağlığınız arasında net bir bağlantı olduğunu ortaya koydu.

 10. Elk etinde bulunan besinlerin birçoğunun beyin sağlığını etkilediği gösterilmiştir. Örneğin, B12 Vitamini'nin hafıza ve öğrenmede rol oynadığı gösterilmiştir. (8) Rush'da Sağlıklı Yaşlanma Enstitüsü, Atlanta'daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden yapılan bir araştırmaya göre, niasin, Alzheimer hastalığına ve yaşa bağlı bilişsel düşüşe karşı da koruyucu olabilir. (9) Bu arada, diğer çalışmalar düşük B6 vitamini seviyelerinin depresyon ile ilişkili olabileceğini ve takviyenin zihinsel sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. (10, 11)

 11. Yaşlandıkça, kemikler incelmeye başlayabilir ve zayıf ve kırılgan hale gelebilir. Osteoporoz gibi durumlar, kırık riskini önemli ölçüde artırabilir ve hatta kemik kaybı nedeniyle duruşta değişiklikler yaratabilir. (12)

 12. Elk eti L-metionin içinde yüksektir, bu da kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olan temel bir amino asittir. Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir hayvan çalışmasında, dayanıklılık egzersizi ile eşleştirilen L-metioninin kemik kütlesini azalttığı ancak iç kemik kuvvetinin artmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. (13)

 13. Elk eti de fosfor bakımından yüksektir, kemik sağlığının ayrılmaz bir parçası olan başka bir besindir. Aslında, kemiklerde ve dişlerde fosforun yaklaşık yüzde 85'i bulunur. (14) 2015 yılında yapılan bir çalışma, fosfor alımının artmış kemik mineral içeriği ve kemik kütle yoğunluğu ile birlikte daha düşük kırık riski ile ilişkili olduğunu bile buldu. (15)

Elk Eti Sığırdan Daha Sağlıklı mı? Elk Et - Sığır Eti

 1. Elk eti genellikle tariflerde sığır eti için değiştirilir, fakat elk eti ve otla beslenen sığır eti besleyici olarak nasıl karşılaştırır ve hangisi daha sağlıklıdır?

 2. Gram için gram, öğütülmüş geyik eti kıyma kalorisinin yaklaşık yarısını ve kayda değer oranda daha az yağ içerir. Aynı zamanda protein gibi demir gibi önemli mineralleri de çok daha yüksektir, zaman zaman değiştirmeyi düşünüyorsanız, sığır yerine kullanmak için mükemmel bir seçimdir.

 3. Elk ve sığır eti tadı nasıl karşılaştırılır? Bu iki et benzer bir lezzet profiline sahip olsa da, elk eti genellikle etten farklı kılan farklı bir lezzet ile daha yumuşaktır. Genellikle biraz tatlı ve beklediğiniz gibi bir gamey tadı olmadan tarif edilir.

Elk Eti - Bison Eti - Kuzu Eti

 1. Bizon eti, biber, hamburger ve köfte gibi yemek tariflerinde eteğe alternatif olan bir diğer et çeşididir. Elk'e çok benziyor, ayrıca geniş besin profili ve potansiyel sağlık yararları ile de tanınıyor.

 2. Ancak, elk ile bizon eti arasında beslenme açısından bazı farklılıklar vardır. Özellikle elk eti kalorilerde ve yağda biraz daha düşüktür ve ayrıca daha yüksek miktarda protein içerir. Yine de, her ikisi de demir, çinko ve B vitaminleri gibi iyi mikro besin kaynaklarıdır.

 3. Elk eti de genellikle bir yaşından küçük koyunlardan elde edilen bir tür kırmızı et olan kuzu etiyle karşılaştırılır. Kuzu eti, az miktarda yağ ve kalorili bol miktarda protein, vitamin ve mineral içeren elk etine benzer bir besin seti sağlar.

 4. Kuzu eti, çok çeşitli yemeklerde de kullanılabilecek hafif, tatlı ve taze bir tada sahiptir. Doldurulmuş lahana ruloları, kebaplar ve kızartmalar için popüler bir seçimdir, ancak çoğu tariflerde sığır eti yerine de kullanılabilir.

Nerede Bulunur ve En İyi Elk Etinin Nasıl Seçileceği

 1. Elk etini nereden alacağınızı mı merak ediyorsunuz? Yerel markette rafta otururken bulamıyor olsanız da, elinizde olan veya sizin için özel sipariş verebilecek birçok tedarikçi var.

 2. Birçok çiftlik ve özel kasap dükkanı, tavşan, ördek, geyik ve geyik gibi bulmak zor et türleri taşır. Çevrimiçi perakendeciler ayrıca donmuş ve kapınıza kadar rahatça gönderilen elk ve diğer oyun etlerini satmaya başladılar.

 3. Ama elk eti pahalı mı? Fiyatlar hem tedarikçiye hem de seçtiğiniz etin kesimine göre değişir, ancak elk eti genellikle sığır veya domuz eti gibi diğer et türlerinden daha pahalıya mal olur. Örneğin, çevrimiçi olarak satın alıyorsanız, bir kiloluk öğütülmüş elk poundun maliyeti 10 ila 15 dolar arasında iken, geyik bonfile pound başına 20 ila 50 dolar arasındadır. Yeterince büyük bir dondurucunuz varsa ve satılık dökme elk eti bulabiliyorsanız, kiloluk başına elk et fiyatıyla daha iyi bir anlaşma yapmanız daha olasıdır.

 4. Tercihinize bağlı olarak birçok elk eti kesimi mevcut. Sığır filetosu bifteği, bonfile filetosu ve küp bifteği ızgara yapmak için idealdir, güveç eti ve öğütülmüş elk daha çok yönlüdür ve eğer sadece ilk kez denemeyi deniyorsanız idealdir. Ayrıca, konsantre vitamin ve mineral dozlarını almak için sakatat veya organ etlerine gidebilirsiniz, bununla birlikte yerel kasabınızın ötesine bakmanız gerekebilir ve bulmanız daha da zor olabilir.

 5. Her zaman olduğu gibi, güvenilir ve güvenilir bir kaynaktan satın alın ve mümkünse yerel olarak satın alın. Ek olarak, en iyi kaliteyi elde etmek için organik, otlarla beslenen elk antibiyotik, hormon ve steroid içermez. [! 3039 => 1130 = 7!

 1. Elk etinizin büyük kısmı dondurucuda saklanacağından, kullanmadan önce çözdürmeniz gerekir. İdeal olarak, etten kaynaklanan nem kaybını en aza indirmek için yavaşça eritmelisiniz. Damlamalarını yakalamak için bir tencereye veya kaba koyun ve buzdolabına bir ila iki gün koyun ve çözülmesini bekleyin. Aceleniz varsa, plastik bir torbaya kapatabilir ve daha hızlı eritmek için üzerine soğuk su aktarabilirsiniz.

 2. Elk eti en sevdiğiniz tariflerdeki diğer kırmızı etlerin yerine kullanılabilir. Çok yumuşak ve lezzetlidir ve geyik eti tadı genellikle sığır eti ile karşılaştırılır. Elk'in yağsız olduğunu unutmayın, böylece dikkatli olmazsanız kolayca kurur ve aşırı pişebilir. Düşük nemli, yavaş veya sıcak ve hızlı şekilde pişirmek, maksimum nemi korumak için en iyi bahislerinizdir.

 3. Biberli veya güveçte öğütülmüş elk kullanın, sandviç ekleyip parçalamak ve yavaş pişirmeyi deneyin ya da ızgarayı ateşleyin ve lezzetli bir elk bifteği servis edin.

 4. Biraz daha ilham almak ister misin? İşte denemeye başlayabileceğiniz birkaç diğer geyik eti ve öğütülmüş geyik eti tarifleri:

Tarih

 1. Wapiti olarak da bilinen geyik, geyik ailesinin en büyük üyelerinden biri ve Kuzey Amerika ve Doğu Asya’ya özgü en büyük kara memelilerinden biri. Yıllar geçtikçe, elk dünyadaki diğer birçok ülkeye tanıtıldı ve şimdi Yeni Zelanda ve Arjantin gibi yerlerde bile bulunabilir.

 2. Yılın çoğunluğu için, elk çiftleşme mevsimine kadar aynı cinsiyetten üyelerle birlikte kalır. Bu dönemde erkekler dişinin dikkatini çekmek için rekabet eder ve hatta boynuz güreşi gibi uygulamalara katılırlar. Elk, vahşi yaşamda 10-15 yıl ve esaret altında daha da uzun yaşama eğilimindedir.

 3. Maalesef, elk özellikle ölümcül olabilen hastalık ve paraziter enfeksiyonlara karşı hassastır. Kronik tükenme hastalığı, bruselloz ve elkot hastalığı gibi durumların tümü elk popülasyonlarında kaydedilmiştir.

 4. Et üretimine ek olarak, geyik boynuzu kadife için de bilinir. Bu, geyik veya geyik boynuzlarındaki kemiği ve kıkırdağı çevreleyen bir olgunlaşmamış doku türüdür. Kadife özütlenir ve geyik boynuzu spreyi, haplar ve tozlar gibi takviyeler haline getirilir. Amino asitleri, büyüme faktörlerini ve kollajeni içerir ve tipik olarak kas gücünü, eklem sağlığını ve dayanıklılığını arttırmak için kullanılır, ancak faydaları üzerine araştırmalar karışık sonuçlar doğurmuştur.

 5. Elk eti beslenmesi, önemli besinlerin ve potansiyel sağlık yararlarının uzun bir listesine sahiptir, ancak diyetinize eklerken almanız gereken bazı önlemler vardır.

 6. Yabani av eti, insanlara geçebilecek ve enfeksiyona neden olabilecek parazitleri taşıyabilir. Etlerinizi buzdolabında veya derin dondurucuda uygun şekilde sakladığınızdan ve enfeksiyon riskini azaltmak için en az 160 derece Fahrenheit iç sıcaklığa kadar pişirdiğinizden emin olun. Elk eti yedikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

 7. Sertleşmiş, tütsülenmiş veya tuzlanmış işlenmiş geyik eti çeşitlerinden kaçının. Sadece işlenmiş etlerin kanserojen olduğu tespit edilmekle kalmadı, bazı çalışmalar kalp hastalığına ve diğer kronik hastalıklara da katkıda bulunabileceğini gösteriyor. (16, 17)

 8. Son olarak, elk etinin sığır eti üzerinde bazı faydaları olabilir, ancak yine de kırmızı et olarak kabul edilir. Aşırı kırmızı et tüketimi, kolorektal kanser, koroner kalp hastalığı ve diyabet de dahil olmak üzere birçok kronik durumun artması riskiyle ilişkilendirilmiştir, bu yüzden alımını düşük tutun. (18)Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407