Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ekmek: Senin için iyi ya da kötü mü?

Ekmek: Senin için iyi ya da kötü mü?

 1. Kepekli tahıllar, tatlı ekmekler, mısır ekmekleri, mayalı ve mayasız ekmekler, yassı ekmekler, ekşi hamurlar, eski tahıllarla yapılan filizlenmiş tahıl ekmekleri, soda ekmeği gibi birçok farklı türde ekmek vardır. ve bunun gibi.

 2. Bazıları diğerlerinden daha sağlıklı.

 3. Ekmek bizim için iyi ya da kötü mü ve nasıl sağlıklı bir seçim yapabiliriz?

 4. Ekmekle ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Ekmekte karbonhidratlar: İyi mi kötü mü?

 1. Karbonhidratlar vücuda yakıt sağlar. Ekmek çoğunlukla karbonhidrattan ibarettir.

 2. En sağlıklı karbonhidrat kaynakları meyveler, sebzeler, fasulyeler ve minimal işlenmiş tahıllardır. Bu yiyecekler ayrıca vitaminler, mineraller, lifler ve fitokimyasallar sağlar.

 3. Paketlenmiş ve önceden dilimlenmiş beyaz ekmek, yüksek işlenmiş, basit karbonhidrattan yapılmıştır. Bu, vücuda pek çok besin maddesi ya da yarar sağlamadan hızlı bir şekilde sindirilir.

 4. Beyaz ekmek, rafine makarna, kek, çörek, kraker ve şeker çubukları gibi yüksek işlenmiş karbonhidratlar hızla sindirilir ve hızlı bir enerji dalgalanması sağlarlar.

 5. Yedikten kısa bir süre sonra kan şekerinin çivilenmesine neden oluyorlar ve lif olmadıkları için kişi kendini tam hissetmiyor. Kısa süre sonra, özellikle kan şekeri düştüğünde daha fazla yiyecek isteyeceklerdir.

 6. Yüksek miktarda basit karbonhidrat alımı, kilo alımı ve diyabet, kalp hastalığı ve diğer yaşam tarzı ile ilgili diğer kronik durumlar için daha yüksek risk oluşturabilir.

Tahıllar nedir?

 1. Tam öğünlü ekmek içindeki bütün tahıllar iyi bir lif kaynağıdır, daha uzun süre enerji sağlarlar ve kardiyovasküler ve diğer hastalıkların önlenmesine yardımcı olurlar.

 2. Tahıllar Konseyi, tüm yiyecekleri şu şekilde tanımlamaktadır:

 3. "Onlardan yapılan bütün tahıllar veya yiyecekler, bütün tahıl tohumlarının tüm temel parçalarını ve doğal olarak oluşan besin maddelerini orijinal oranlarında içerir. Eğer tahıl işlenmişse (örneğin, çatlamış, ezilmiş) (haddelenmiş, haddelenmiş, haddelenmiş veya pişirilmiş), gıda ürünü, orijinal tahıl tohumunda bulunan aynı zengin besin dengesini sağlamalıdır. [!...

 4. AHA günde en az 25 gram lif tüketmeyi tavsiye ediyor. Tüketilen tahılların en az yarısı tam tahıl olmalıdır.

 5. Fiber, riskini azaltabilir:

 6. Kepekli tahıllar da protein sağlar.

Onların tam tahıl olduğunu nasıl bilebilirim?

 1. Mağazadan alınan ekmek seçerken, "bütün" kelimesi içerik listesindeki ilk kelime olmalıdır. Kelime "bütün", tahılın üç parçasının da üründe yer almasını sağlar.

 2. Aşağıdaki etiketler tam tahıllı bir ürünü garanti etmemektedir:

 3. İçerik listesi, maddenin ne hakkında daha iyi bir fikir verecektir.

Rafine un nedir?

 1. Beyaz ekmek veya beyaz un yapmak için, tahıl kepeği ve tohumu kaldırmak için işlenir, sadece endosperm bırakılır.

 2. Rafine unla yapılan ürünler daha ince ve daha hafif bir yapıya sahiptir ve raf ömrü uzayabilir.

 3. Bununla birlikte, işleme, fiberin, vitaminlerin ve minerallerin çoğunu veya tümünü kaldırır.

 4. Kalan endosperm, hızlı sindiren karbonhidrat sağlar, fakat çok az başkadır.

 5. Bazı insanların besin eksiklikleri yaşadığı ortaya çıktığında, üreticiler "zenginleştirilmiş" unlar üretmeye başladılar.

 6. Folik asit ve diğer B vitaminleri gibi takviyeler kullanarak işlenmiş beyaz unu bazı eksik besinlerle güçlendirdiler.

 7. Bununla birlikte, ilave vitaminler, besin kaynaklarından alınan vitaminler kadar iyi değildir. Normalde, insan vücudu işlenmemiş kaynaklardan besinleri daha iyi emebilir ve işleyebilir.

 8. Kepekli tahıllar diyete önemli besin maddeleri ekler, ancak Amerikalılar günde ortalama 1 porsiyon tahıldan daha az tüketir. Yüzde 5'ten az, önerilen günde ortalama 3 ons tam tahıl elde edilir.

Ekmek ne zaman sağlıklı olmaz?

 1. Beyaz, paketlenmiş ekmek içindeki yüksek oranda işlenmiş un ve katkı maddeleri sağlıksız hale getirebilir. Çok fazla beyaz ekmek tüketmek obeziteye, kalp hastalığına ve şeker hastalığına katkıda bulunabilir.

 2. İlk madde olarak "bütün" kelimesiyle ekmek almak sağlıklı bir ürünü garanti etmiyor. Bu sadece ilk adım.

 3. Tam tahıllı ekmeklerde bile koruyucu maddeler ve ilave tuz ve şekerler dahil olmak üzere 20 veya daha fazla içerik bulunabilir. Bunların hepsi sağlığa katkıda bulunmuyor.

 4. Koruyucular ekmeğin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olabilir, ancak daha az koruyuculu taze pişmiş ekmekler tazeliğini korumak için buzdolabında veya derin dondurucuda saklanabilir.

 5. Birçok ekmek türü şeker veya şeker ikamesi eklemiştir. Mısır şurubu veya içerik listesinin başında listelenen "-ose" ile biten herhangi bir içerikten kaçının.

 6. İçerik listeleri, içerdiği bileşenin ağırlığına göre sıralanır, bu nedenle listenin tepesine yakın görünen içerikler nispeten yüksek oranlarda bulunur.

 7. Filizlenmiş tanelerden yapılan ekmek iyi bir seçenek. Bir tane filizlendiğinde, besinleri sindirimi kolaylaşır ve vücuda kullanım için daha uygun hale gelir. Daha iyi bir protein, lif, C vitamini, folat ve diğer besinlerin kaynağı olabilir.

 8. Hezekiel ekmeği, sadece filizlenmiş tanelerden oluşan ve un içermeyen bir çeşit yüksek lifli ekmek türüdür. Filizlenmiş tahıl ekmekleri buzdolabında veya derin dondurucuda da tutulmalıdır.

Glütenden kaçınmalı mıyız?

 1. Bazı insanlar alerji veya tahammülsüzlük nedeniyle ekmeklerden uzak durmalı.

 2. Son yıllarda, glütensiz diyet popüler hale geldi. Gluten, çölyak hastalığı olan bir kişi için tehlikeli olabilir.

 3. Bu insanlar bağırsak hasarına neden olan glütene karşı ciddi bir otoimmün reaksiyon gösterir.

 4. Ancak birçok insan gluteni tolere edebilir ve bundan kaçınmaları gerekmez.

 5. Bilim adamları, glütenden kaçınmanın, insanların tam tahıllar gibi onlar için sağlıklı olabilecek yiyeceklerden kaçınmasına neden olabileceğini göstermiştir.

 6. BMJ’de Mayıs 2017’de yayınlanan bir araştırma, glüten tüketmenin kalp hastalığı riskini artırmadığını, ancak ortadan kaldırmak için tam tahıllardan kaçınmanın riski artırabileceğini ortaya koydu.

 7. Birçok doktor, insanları bir yaşam tarzı seçeneği olarak değil, glütene karşı hassas oldukları takdirde sadece "glütensiz hale getirme" çağrısı yapıyor.

 8. Glütenden kaçınması gereken insanlar birçok markette glütensiz ekmek bulabilirler.

Peki ya buğday alerjisi?

 1. Buğday alerjisi olan insanlar, buğday unu içeren ekmekleri yememelidir, ancak çavdar veya diğer un türlerinden yapılan ekmekleri seçebilirler.

 2. Alerjisi olan bir kişi alerjisi olan bir ürün kullanıyorsa, bu bazı durumlarda anafilaktik şoka neden olabilir. Bu hayatı tehdit edici olabilir.

 3. Bazı insanlar buğdaylara alerjisi yok, ancak buğday intoleransı var.

 4. Buğday tüketmek onları şişirilmiş ve rahatsız hissettiriyor. Buğday ekmeğini yemek bu insanlar için tehlikeli değildir, ancak çavdar veya diğer ekmek türlerini seçmek rahatsızlığı azaltabilir.

Ekmek kilo vermeme yardım eder mi?

 1. Tam öğünlü ekmeği ılımlı bir şekilde tüketmek kilo almamalı, ancak vücut için gerekli enerjiyi sağlayacak. Vücudun ihtiyaç duyduğundan daha yüksek bir enerji alımı kilo alımına neden olacaktır. [! 21 => 1140 = 9!

 2. Ekmek insanlar için varsayılan bir yemek veya atıştırmalık olursa, daha sağlıklı yiyecekler toplayabilir.

 3. Daha sağlıklı bir seçenek ızgara tavuk ve salata içeren sandviçleri seçmek ya da sağlıklı, ev yapımı sebze çorbalı ekmek yemek.

 4. Kendi ekmeğinizi yapmak zor değil, özellikle bir ekmek yapım makinesine yatırım yapıyorsanız. Bu şekilde ne yediğini tam olarak bileceksin.

 5. Genel olarak, tam öğünlü ekmek, ılımlı olarak tüketilirse ve kişi değilse, sağlıklı bir üründür hoşgörüsüz.

 6. En son 30 Aralık 2017, Perşembe tarihinde Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Tam tahılın tanımı. (N.d.). Https://wholegrainscouncil.org/definition-whole-grain

 8. Sadece glütensiz mi gidiyor? İşte bilmeniz gerekenler. (2013, 20 Şubat). Http://www.health.harvard.edu/blog/going-gluten-free-just-because-heres-what-you-need-to-know-201302205916

 9. Lebwohl, B., Cao, Y., Zong, G., Hu, FB, Yeşil, PGR, Neugut, A., ... Chan, AT (2017, 2 Mayıs) . Çölyak hastalığı olmayan erişkinlerde uzun dönem glüten tüketimi ve koroner kalp hastalığı riski: Prospektif kohort çalışması. BMJ 357j1892. Http://www.bmj.com/content/357/bmj.j1892

 10. Reicks, M., Jonnalagadda, S., Albertson, A.M., Joshi, N. (2014, Mart). ABD popülasyonundaki toplam diyet lifi alımları tam tahıl tüketimi ile ilgilidir: 2009 - 2010 Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi sonuçları. Beslenme Araştırması 343, 226-234. Http://www.nrjournal.com/article/S0271-5317(14)00005-0/fulltext

 11. Kepekli tahıllar ve lif. (2016, 11 Ekim). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/HealthyDietGoals/Whole-Grains-and-Fiber_UCM_303249_Article.jsp#.WR6hMxPyvMI

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407