Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şekersiz diyet planı: Bilmeniz gerekenler

Şekersiz diyet planı: Bilmeniz gerekenler

 1. Şekersiz diyet, insanlar sağlıklı kalmak veya kilo vermek için etkili yollar aradıkça popülerlik kazandı.

 2. Ancak herkes düşük şekerli diyetin işe yarayacağına ikna olmadı. Şekersiz bir diyetin tüm sağlık yararları için göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey var.

 3. Diyetten şekeri tamamen kesmek ya da sadece şekeri kesmek olsun, şeker alımını azaltmak için sekiz pratik ipucuna bakarız.

Niçin şeker kesilir?

 1. Çoğu yetişkin önerilenden çok daha fazla şeker yerler. Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), Amerikalı yetişkinlerin diyetlerinde yalnızca ilave şekerlerden kalorinin yüzde 15'ini aldığını tahmin ediyor. Bu şeker alımı meyve ve süt gibi ürünlerde bulunan doğal şekerleri bile içermez.

 2. Aşırı şeker tüketimi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız sağlık koşullarına bağlı:

 3. Diyetteki şeker miktarını azaltmak, bu durumlar için riskleri azaltmaya yardımcı olabilir. Şekerli yiyecekleri sağlıklı yiyeceklerle değiştirmek, bir kişinin gerekli vitamin ve minerallerini almasına yardımcı olabilir. Ayrıca bir kişinin kilo vermesine yardımcı olabilir.

Şekerin kesilmesine yardımcı olacak sekiz ipucu

 1. İşte bir insanın şekerini diyetinden kesmek için kullanabileceği sekiz basit ipucu:

1. Ağırdan almak

 1. Diyet değiştirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri de aşamalı olarak yapmaktır. Şekersiz bir diyetten şekersiz bir ürüne geçmek yavaş bir işlem olmalıdır.

 2. En belirgin şeker kaynaklarını ortadan kaldırarak başlamanıza yardımcı olabilir. Kek, kek ve kek gibi unlu mamuller kolayca önlenebilir. Şekeri ve şekerli içecekleri yok etmek, başlamak için mükemmel bir yerdir.

 3. Bir kişi, kahvesine veya çayına koyduğu şeker ve krema miktarını azaltmayı deneyebilir, yavaş yavaş tamamen çıkarabilir. Şekersiz bir diyetle çalışmak damak tadının gerilmesine yardımcı olabilir, böylece bir kişi eksik şekeri istemez.

2. Etiketleri oku

 1. Bir insan diyetindeki en belirgin şekeri kesmeyi başardığında, dikkatini şeker içeren diğer ürünlere yönlendirebilir. Etiketleri okumak kaçınılması gereken şeker türlerini tanımlamaya yardımcı olabilir.

 2. Şekerin birçok adı var ve birçok farklı şurup ve konsantre içinde. Gıda etiketlerinde şeker için en az 61 farklı ad vardır. En yaygın olanlar şunlardır:

 3. İnsanlar ayrıca "-ose" ekinde biten herhangi bir şeyin de bir şeker türü olduğunun farkında olmalıdır. Örnekler şunları içerir:

 4. Şekerler, süpermarketteki pek çok farklı gıdada saklanır, bu nedenle etiketi okumak, şekersiz bir diyeti izlemek isteyenler için mutlak bir zorunluluktur.

 5. Salata sosu ve çeşniler, makarna sosu, kahvaltı gevrekleri, süt ve granola barlar gibi ürünler içerik listelerinde sıklıkla şekerlidir.

3. Basit karbonhidratlardan kaçının

 1. Pek çok şekersiz diyet aynı zamanda insanların basit karbonhidratlardan uzak durmasını tavsiye ediyor. Basit karbonhidrat, beyaz un, beyaz makarna ve beyaz pirinci içerir.

 2. Bu yiyeceklerde bulunan karbonhidratlar vücutta hızlı bir şekilde şekere dönüşerek kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Bir kişi basit karbonhidratları kepekli seçenekleriyle değiştirebilir.

4. Yapay şekerlerden kaçının

 1. Yapay şekerler, diyet endüstrisinde bir tartışma konusu. Şekerden çok daha tatlıdırlar, ancak çok az kalori içerirler veya kalori içermezler.

 2. Bununla birlikte, yapay şekerler yemek, bedeni aslında şeker yediğini düşünerek kandırabilir. Bu, bir kişinin şeker isteksizliğini şiddetlendirebilir ve şekersiz bir diyete yapışmasını zorlaştırabilir.

 3. Şekersiz bir diyet yapan bir insan aşağıdakiler de dahil olmak üzere yapay şekerlerden kaçınmalıdır:

 4. İnsanlar bu tatlandırıcıların kimyasal adlarını içerik listelerinde, özellikle de düşük şekerli, düşük kalorili veya diyetli yiyecek olarak pazarlanan herhangi bir şeyde arayabilirler. Bunlar:

5. Şeker içmeyin

 1. Şeker, işlenmiş gıdalarda sakınması kolay olabilir, ancak şekerli tatlandırılmış içecekler, soda, özel kahve, şekerli çaylar ve meyve suları, en çok eklenmiş şeker kaynaklarından biridir. diyet.

 2. Bu içecekleri şekersiz bitkisel çay, şekersiz kahve, köpüklü maden suyu veya sadece normal su ile değiştirmek, bir kişinin şeker alımını azaltmasına ve susuz kalmasına yardımcı olabilir.

6. Bütün yiyeceklere odaklanın

 1. Şekersiz bir diyet yapan bir kişi de yüzde 100 tam gıda yemeyi hedefleyebilir. İşlenmiş gıdaların rafine içerik maddeleri veya ilave şeker içerme olasılığı daha yüksektir.

 2. Bütün ve eksiksiz yiyecekleri yemeye odaklanan bir diyet zengin olacaktır:

 3. Bazı insanlar sade yoğurt, sade peynir ve süt gibi yemek planlarında az miktarda süt bulundurmayı seçebilir.

7. Yemekleri planla

 1. Planı olmayan bir diyete sadık kalmak zordur. Açlık grevinde, besleyici yemekler ve ellerinde atıştırmalıklar yoksa, o sağlıksız atıştırmalara ulaşma olasılığı daha fazla olabilir.

 2. Birçok insan, tüm hafta boyunca hem alışveriş hem de yemek hazırlamak için bir gün alıyor. Hazır yiyeceklerle birlikte, bir şeker çubuğuna veya sodaya ulaşmaya daha az hevesliler.

8. Baharatla

 1. Damak şekeri özlüyor çünkü yerini alacak başka bir tadı yok. Pek çok tatlı tatlandırıcı bitki ve baharat şekerin yerine yiyecek ve içeceğe kolayca eklenebilir.

 2. Yaygın değiştirmeler arasında tarçın, hindistan cevizi, kakule ve vanilya bulunur. Bunlar kahveye eklenebilir veya yulaf ezmesi veya yoğurt üstüne serpilir.

Sağlık yararları

 1. Eklenen şekerlerin ortadan kaldırılması ve tüm yiyecekler açısından zengin bir diyetin sürdürülmesi vücut için birçok yarar sağlar. Şeker alımını azaltmak ve sağlıklı bir diyet yemek insanlara yardımcı olabilir:

Riskler ve düşünceler

 1. Şekersiz bir diyete başlamadan önce, bir kişi doğal şekeri de ortadan kaldırmak isteyip istemediğini düşünmelidir. Doğal şekerler meyvelerde ve bazı süt ürünlerinde bulunur.

 2. Şekersiz bazı diyetler bir insanın meyveyi yok etmesi gerektiğini söylese de, bu iyi bir fikir olmayabilir. Meyve vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olan birçok besin maddesi, lif, antioksidan ve diğer sağlıklı bileşikler sağlayabilir.

 3. Şekersiz bir meyveye bütün meyveleri dahil etmek, bir kişi ılımlı olarak meyve yediği sürece, hala sağlıklı olabilir.

 4. Diyetteki şekeri ortadan kaldırmak, kilo vermek için tam bir çözüm olarak görülmemelidir. Düzenli egzersiz ve besleyici bir diyet içeren yaşam tarzı değişiminin bir parçasıdır.

 5. Şekersiz bir diyet başlatmak isteyen herkes, özellikle altta yatan sağlık koşulları varsa, bir doktor veya beslenme uzmanıyla konuşmalıdır.

Paket servis

 1. İnsanlar yavaş yavaş şekersiz bir diyet planına yaklaşmalı. Diyet planını değiştirmek veya özel durumlarda şeker yemek yemek, bazı kişilerin diyetteki tatlılık kaybıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

 2. Şekeri geri kesmek muhtemelen herkes için iyi bir fikir, çünkü birçok koşul riskini azaltmaya yardımcı oluyor ve bir insanın genel sağlığını iyileştirebilir.

 3. 12 Kasım 2017 Pazar günü en son yayınlanan makale. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Bray, G.A. (2013, Mart). Şekerli veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ile tatlandırılmış içeceklerden elde edilen enerji ve fruktoz bazı insanlar için sağlık riski oluşturur. Beslenmedeki Gelişmeler: Uluslararası Bir Gözden Geçirme Dergisi, 4 (2), 220-225. Http://advances.nutrition.org/content/4/2/220.long

 5. Bray, G.A., Popkin, B.M. (2014 April). Diyet şekeri ve vücut ağırlığı: Obezite ve diyabet salgını krizine ulaştık mı? Diyabet Bakımı, 37 (4), 950-956. Http://care.diabetesjournals.org/content/37/4/950.long

 6. Düz görüşte gizlendi. (N.d.). Http://sugarscience.ucsf.edu/hidden-in-plain-sight/#.WfcRGGhSy1s

 7. Liu, R.H. (2013, Mayıs). Diyette meyve ve sebzelerin sağlığı teşvik eden bileşenleri. Beslenmedeki Gelişmeler: Uluslararası Bir Gözden Geçirme Dergisi, 4 (3), 384S-392S. Http://advances.nutrition.org/content/4/3/384S.long

 8. Tatlı şeyler. Şekerler ve tatlandırıcılar sağlığınızı nasıl etkiler? (2014, Ekim). Https://newsinhealth.nih.gov/2014/10/sweet-stuff

 9. Tandel, K. R. (2011, Ekim-Aralık). Şeker ikameleri: Algılanan faydalar konusunda sağlık tartışması. Farmakoloji Dergisi Farmakoterapötikler, 2 (4), 236-243. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3198517/

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407