Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şekerli Yoğunlaştırılmış Süt: Beslenme, Kalori ve Kullanımlar

Alt satırda

 1. Suyun çoğunu inek sütünden alarak şekerli yoğunlaştırılmış süt yapılır.

 2. Bu işlem daha sonra tatlandırılmış ve konserve edilmiş yoğun bir sıvının arkasında kalıyor.

 3. Bir süt ürünü olmasına rağmen, şekerli yoğunlaştırılmış süt normal sütten farklı görünür ve tadı verir. Daha tatlı, daha koyu renkli ve daha kalın, daha kremsi bir dokuya sahiptir.

 4. Şekerli yoğunlaştırılmış süt aynı zamanda uzun bir raf ömrüne sahiptir ve dünyadaki yemeklerde popüler bir bileşendir.

 5. Bu makale, şekerli yoğunlaştırılmış sütün besin değerini, faydalarını, dezavantajlarını ve çeşitli kullanımlarını gözden geçirmektedir.

Süt

 1. Buharlaştırılmış süt ve şekerli yoğunlaştırılmış süt, suyun yarısından fazlasının inek sütünden çıkarılmasıyla yapılır (1).

 2. Bu nedenle, bu terimler sıklıkla birbirinin yerine kullanılır - ancak biraz değişebilir.

 3. Temel fark, tatlandırılmış yoğunlaştırılmış sütün raf ömrünü uzatmak için koruyucu olarak ilave şeker içermesidir (1, 2).

 4. Diğer yandan, buharlaştırılmış süt raf ömrünü uzatmak için pastörize edilir (yüksek sıcaklıklarda ısıtılır). İçine hiçbir katkı maddesi eklenmediğinden, çıkarılan suyu değiştirebilir ve beslenerek inek sütününe benzeyen bir sıvı üretebilirsiniz.

 5. Şekerli yoğunlaştırılmış süt, kaybolan suyu değiştirseniz bile inek sütünden çok daha tatlıdır.

Ne Kadar Şeker?

 1. Hem buharlaştırılmış hem de tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt, yapıldığı sütün doğal olarak oluşan bazı şekerlerini içerir.

 2. Bununla birlikte, şekerli yoğunlaştırılmış süt, işlem sırasında bir kısmı eklendiğinden, buharlaştırılmış sütten çok daha fazla şeker sağlar.

 3. Örneğin, tek bir ons (30 ml) şekerli yoğunlaştırılmış süt, yaklaşık 15 gramdan fazla şeker içerirken, aynı miktarda yağsız buharlaştırılmış süt sadece 3 gramdan fazla içerir (3, 4) .

Beslenme Değerleri

 1. Şekerli yoğunlaştırılmış süt şekerlidir. Yine de, inek sütünden yapıldığı gibi, aynı zamanda bir miktar vitamin ve mineral içeren bir miktar protein ve yağ içerir.

 2. Aşırı derecede enerji yoğundur - sadece 2 yemek kaşığı (1 ons veya 30 ml) şekerli yoğunlaştırılmış süt sağlar (3):

Potansiyel Yararları

 1. Bazı insanlar sağladığı çok fazla kalori nedeniyle şekerli yoğunlaştırılmış sütlerden kaçınabilse de, bazı avantajları vardır.

 2. Şekerli yoğunlaştırılmış sütün içindeki ilave şeker normal sütten daha uzun sürdüğü anlamına gelir.

 3. Soğutmasız çok uzun süre kutularda saklanabilir - genellikle bir yıla kadar.

 4. Bununla birlikte, bir kez açıldığında, buzdolabında saklanması gerekir ve raf ömrü yaklaşık iki haftaya kadar önemli ölçüde azalır. Tazeliği en üst düzeye çıkarmak için her zaman kutunuzdaki talimatları kontrol edin.

 5. Yüksek kalorili içeriği şekerli yoğunlaştırılmış sütü kilo almaya çalışanlar için mükemmel bir bileşen yapar.

 6. Kalori içeriğini artırmak için şekerli yoğunlaştırılmış süt kullanmak, ürün ayrıca fazladan protein, yağ ve kalsiyum ve fosfor gibi bazı kemik-sağlıklı mineraller sağladığından, yalnızca şekeri kullanmaktan daha faydalı olabilir.

Potansiyel Dezavantajları

 1. Şekerli yoğunlaştırılmış süt kullanmanın bazı yararları olsa da, bazı olumsuzlukları da olabilir.

 2. Küçük hacimli şekerli yoğunlaştırılmış sütün içindeki yüksek kalori sayıları ihtiyacınıza bağlı olarak pozitif veya negatif olabilir.

 3. Kilo almaya çalışanlar için mükemmel bir araç olabilir, ancak kilo vermeye çalışanlar için ek ve gereksiz kaloriler sağlayabilir.

 4. Şekerli yoğunlaştırılmış süt inek sütünden yapılır ve böylece hem süt proteinleri hem de laktoz içerir.

 5. Süt proteini alerjiniz varsa veya laktoz intoleransı varsa, bu ürün sizin için uygun değildir.

 6. Laktoz intoleransı olan bazı insanlar gün boyunca az miktarda laktoz yayılmasını tolere edebilir (5).

 7. Sizin için durum buysa, şekerli yoğunlaştırılmış sütün daha küçük bir hacimde daha fazla laktoz içerdiğine dikkat edin.

 8. Bazı insanlar şekerli yoğunlaştırılmış sütün tatlı ve eşsiz tadını çıkarırken, bazıları onu tatlı bulmaz.

 9. Normal süt değiştirmek için genellikle çok tatlı. Bu nedenle tariflerde ikame olarak her zaman kullanılamaz - özellikle tuzlu yemeklerde.

Nasıl Kullanılır

 1. Şekerli yoğunlaştırılmış süt, tüm dünyada unlu mamuller, tatlı tuzlu güveçler ve hatta kahve de dahil olmak üzere çeşitli yiyecek ve içeceklerde kullanılıyor.

 2. Kalın ve kremsi dokusu ve tatlı tadı tatlılarda mükemmel bir bileşen haline getiriyor.

 3. Örneğin, Brezilya'da, brigadeiro olarak bilinen geleneksel yer mantarlarını yapmak için kullanılır. ABD ve İngiltere'de, limonlu turtada çok önemli bir bileşendir ve sık sık çikolata sosunda kullanılır.

 4. Güneydoğu Asya'nın her yerinde tat vermek için kahveye - hem sıcak hem de soğuk - şekerli yoğunlaştırılmış süt eklenir.

 5. Dondurmayı, kek yapmayı, hatta daha tatlı hale getirmek için bazı tatlı-tuzlu güveçlere ve çorbalara ekleyebilirsiniz.

 6. Sadece en lezzetli yemeklerde iyi çalışmanın çok tatlı olabileceğini unutmayın.

Alt satırda

 1. Suyun çoğunu inek sütünden alarak şekerli yoğunlaştırılmış süt yapılır.

 2. Şeker koruyucu olarak eklendiğinden, buharlaştırılmış sütten daha kalori bakımından daha tatlı ve yüksektir.

 3. Tatlılara, kahveye ve bazı güveçlere lezzet katar ancak süt proteini alerjisi veya laktoz intoleransı olan kişiler için uygun değildir.

 4. Eşsiz lezzetinin hayranıysanız, kalorisi ve şeker içeriğini göz önünde bulundurarak şekerli yoğunlaştırılmış sütün tadını çıkarın.