Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şeker Hastaları Kurutulmuş Meyve Yiyebilir mi?

İyi Dengeli Diyet

 1. Meyve doğanın şekeridir - doğal olarak tatlıdır, fakat aynı zamanda lif ve önemli besinlerle de doludur. Pek çok lezzet ve çeşit ile, sağlıklı bir diyeti korurken tatlı dişinizi tatmin etmek için mükemmel bir seçimdir. Şeker hastalığınız varsa, muhtemelen tatlıları ve şekeri sınırlamanız ve bunun yerine bir meyve yerine koymanız söylenir. Taze meyve, yemek planınıza dahil etmek için her zaman iyi bir seçenektir, ancak kuru meyve, karbonhidrat veya şekeri sınırlandırıyorsanız nereye sığar?

İyi Dengeli Diyet

 1. Kuru meyve, şeker şekeri düşük olsa da şeker şekeri seçtiğiniz ve porsiyon büyüklüğünüzü izlediğiniz sürece sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

Kurutulmuş Meyve ve Şeker İçeriği

 1. Makrobesin bileşimi bakımından, hem taze hem de kurutulmuş meyveler, çoğu fruktoz veya meyve şekeri formunda olan yaklaşık yüzde 100 karbonhidrattır. Bazı meyveler şekerde diğerlerinden daha yüksektir. Kurutulmuş meyve susuz kaldığından, doğal meyve şekeri taze meyvelerle karşılaştırıldığında daha konsantredir. Tüm meyvelerdeki karbonhidratlar kan şekerinizin artmasına neden olur, ancak lifle birlikte paketlendiği için, meyve porsiyonları genellikle kan şekerinizi diğer bazı karbonhidratlar kadar yükseğe yükseltmez.

Porsiyon Boyutlarına Dikkat

 1. Diyabetinizi yönetmek için karbonhidrat sayıyorsanız veya daha düşük bir karbonhidrat diyeti izlemeye çalışıyorsanız, tüm meyvelerin porsiyon boyutlarını küçük tarafta tutmak ve denemek için önemlidir. şeker hastaları için en iyi kurutulmuş meyve türlerini seçin. Amerikan Diyabet Birliği'ne göre, porsiyon veya meyvenin bir kısmı yaklaşık 15 gram karbonhidrat içerir. Tipik bir porsiyon küçük bir parça veya yarım bardak taze meyvedir. Bununla birlikte, kurutulmuş meyvelerin porsiyon boyutları, daha konsantre meyve şekeri nedeniyle çok daha küçüktür.

 2. Kuru üzüm, hurma veya incir gibi kurutulmuş meyvelerin çoğu sadece 2 yemek kaşığı içinde yaklaşık 15 gram karbonhidrat içerir. Diğerleri, kayısılar gibi düşük şekerli meyvelerdir, bu nedenle porsiyon büyüklüğünüz biraz daha büyük olabilir. USDA, çeyrek fincan kuru kayısı servisinin 18 gram karbonhidrat içerdiğini bildirmiştir. Bu, eğer karbonhidratlarınızı izlemeye ve öğün başına 45 ila 60 gram karbonhidrat arasında kalmaya çalışıyorsanız, yine de kurutulmuş meyvelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Karbonhidratlar ve Glisemik İndeks

 1. Diyabet, kan şekeri ve kurutulmuş meyveler söz konusu olduğunda, hikayede sadece karbonhidrattan daha fazlası var. Bir meyvenin glisemik indeksinin ne olduğunu bilmek de faydalıdır. Glisemik indeks, kan şekerinizi nasıl etkilediğine bağlı olarak karbonhidratlı yiyecekleri 0-100 arasında derecelendirir. Çok çabuk sindirilen besinler kan şekerinizde büyük bir yükselmeye neden olur ve glisemik indeksi daha yüksektir (75'in üzerinde). Şeker, kurabiye veya diğer şekerli karbonhidratlı yiyeceklerle karşılaştırıldığında meyveler daha yavaş sindirilir, bu nedenle kan şekeri üzerinde daha az etkiye sahiptir ve daha düşük bir glisemik indeks vardır.

 2. Glisemik indeks ölçeğinde, düşük glisemik yiyecekler, glisemik indeksi 55'ten küçük olanlardır. Örneğin, kuru kayısının glisemik indeksi 30'dur. Kuru kayısı gibi glisemik meyveler kan şekerinizi düşüreceklerinden endişe etmeden şeker hastaları tarafından yenebilir.

Şeker Hastaları için En İyi Meyveler

 1. Kuru kayısılar düşük glisemik meyveler olduğu için şeker hastaları için en iyi meyvelerden biri. Ancak, kendinizi bunlarla sınırlamak zorunda değilsiniz. Uluslararası Tıp Araştırmaları ve Sağlık Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan Nisan 2017 tarihli bir makaleye göre, şeker hastaları için diğer iyi meyveler, 29 glisemik indeksi olan kurutulmuş elmalar, 38 glisemik indeksi olan kuru erikler ve glisemik ile kurutulmuş şeftalidir. 35 endeksi.

 2. Şeker içeriği yüksek ve glisemik indeksi daha yüksek olan kurutulmuş meyveler tarihleri, incirleri ve kuru üzümleri içerir. Bunların her biri, yaklaşık 60 veya daha büyük bir glisemik indekse sahiptir. Bu onları yiyemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak sadece küçük bir kısmı olmasına çok dikkat etmelisiniz, çünkü kan şekeriniz üzerinde daha fazla etkiye sahip olurlar.

Eklenen Şekere Dikkat Edin

 1. Şeker hastaları için en iyi meyveleri ararken, birçok kurutulmuş meyvenin kendilerine ekstra şeker eklendiğini unutmayın. Bu şeker içeriğini ve glisemik indeksi daha da arttırır. Kurutulmuş kızılcıklar, ananaslar, çilekler ve mangolar genellikle ilave şekerle hazırlanır. Her zaman içindekiler etiketini kontrol edin ve ilave şekerle kurutulmuş meyvelerden uzak durun.

 2. Devamı **: ** Eklenmeyen Şeker Diyet Planı

Kurutulmuş Meyveyi Yağla Eşleştirin

 1. Bir karbonhidratlı yiyeceklerin glisemik indeksini ve kan şekeriniz üzerindeki etkisini azaltmanın bir yolu, onu bir miktar sağlıklı yağ ile eşleştirmektir. Diyetteki yağlar sindiriminizi yavaşlatır, bu nedenle meyvede bulunan şeker sindirilir ve daha yavaş emilir. Kuru meyve çiftleri özellikle peynir, fındık, tohum veya şekersiz hindistan cevizi gibi yüksek yağlı yiyeceklerle iyi bir şekilde eşleşir. Şekeri az olan kuru meyvelerden kayısı gibi bir kuru meyve alırsanız, bir ons peynir ya da bir avuç fındık ve tohumla eşleştirirseniz, kan şekerinizde kolay olan sağlıklı bir atıştırmalık elde edersiniz.

Sağlık Yardımlarının Tadını Çıkarın

 1. Kuru meyve, taze meyve ile aynı besinleri sağlar, ancak daha küçük bir pakette bulunur. Tüm kurutulmuş meyveler mükemmel lif kaynakları, vitaminler, potasyum ve demir gibi mineraller ve sağlığı teşvik eden fitokimyasallardır. Antioksidan beta-karotende kayısı ve şeftali gibi bazı meyveler özellikle yüksektir. Üzümler gibi, polifenol resveratrolde kuru üzüm çok yüksektir.

 2. Temmuz 2017 tarihli bir incelemede, kurutulmuş meyve ve kuruyemişlerin Nutrients dergisinde yayınlanan Tip 2 diyabet üzerindeki yararları üzerine yapılan bir araştırmada, İspanya'dan araştırmacılar, kurutulmuş meyvelerin (ve kuruyemişlerin) en iyi diyet kaynağı olduğunu belirledi. antioksidanlar. Araştırmacılar kurutulmuş meyvelerdeki antioksidanların ve fitokimyasalların diyabet hastalarına insülin direncini azaltarak ve ayrıca hücreleri iltihaptan koruyarak yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar.

 3. Kuru meyveler ve özellikle kayısılar hakkında ilginç bir bulgu, yüksek glisemik besinlerle birlikte yenildiğinde, yemek sonrası glikoz seviyelerini değiştirebildikleridir. Beslenme Diyabeti'nde yayınlanan Aralık 2018 tarihli bir çalışmanın sonuçları, yüksek glisemik indeksli beyaz ekmek ile birlikte kayısı gibi düşük glisemik meyveler yemenin normalde beyaz ekmekten görülen glikoz yükselmesini azalttığını göstermiştir.

 4. Sonuçta, kurutulmuş meyveler sizin için iyidir ve şeker hastalığınız olsa bile diyetinize mükemmel bir katkı olabilir. Daha küçük porsiyon boyutunda kurutulmuş meyvelerle iyi olduğunuz sürece, kayısı, kuru erik veya kuru elma dilimleri gibi düşük şekerli meyveleri güvenle yiyebilir ve birçok sağlık yararının tadını çıkarabilirsiniz.



Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407