Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Şeftalilerin sağlığa yararları

Şeftalilerin sağlığa yararları

 1. Bir şeftalinin iç eti beyazdan sarıya veya turuncuya kadar değişebilir. İki farklı şeftali çeşidi vardır: etin iç çekirdeğe yapışmasına veya kolayca ayrılmasına bağlı olarak, freestone ve clingstone.

Faydaları

 1. Texas A M tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şeftali, erik ve nektarin gibi taş meyvelerin diyabet, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklar gibi obezite ile ilgili hastalıkları engellediği gösterilmiştir.

 2. Çalışma, taş meyvelerin kardiyovasküler hastalıklarla ilişkili kötü kolesterolü (LDL) de azaltabilecek anti-obezite ve anti-enflamatuar özelliklere sahip biyoaktif ve fenolik bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir.

 3. Yazarlar, kuru meyvelerde dört ana fenolik grubun faydalarına atıfta bulunur: antosiyaninler, klorojenik asitler, kuersetinler ve kateşinler, hepsi birlikte çalışır ve obezite ile ilgili hastalıklarla savaşmak için birbirini tamamlar .

Kanser

 1. Güçlü antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynak olan şeftali, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Yeterli bir C vitamini alımı gerekli ve bir antioksidan olarak çok faydalı olsa da, kanser için tedavi amacıyla tüketmek için gereken miktarın oral alımın ötesinde olduğu düşünülmektedir. [! 120 => 1140 = 3!

Cilt

 1. Antioksidan C vitamini, doğal formunda (şeftali gibi bütün yiyeceklerde) yendiğinde veya topikal olarak uygulandığında, kırışıklıkları azaltabilir, genel cilt dokusunu iyileştirebilir ve cildin neden olduğu cilt hasarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir. güneş ve kirlilik. C Vitamini aynı zamanda cildinizin destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynar.

Diyabet

 1. Texas A M'den bir başka çalışma şeftalilerin ve erik özlerinin en agresif tipteki meme kanseri hücrelerinin bile öldürülmesinde etkili olduğunu ve bu süreçte normal sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösterdi.

 2. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabet hastalarının daha düşük kan glukoz seviyelerine sahip olduğunu ve tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinin iyileştirilebileceğini göstermiştir. Bir orta boy şeftali yaklaşık 2 gram lif sağlar.

 3. Amerikalılar için Beslenme Kuralları, kadınlar için 21-25 g / gün, erkekler için 30-38 g / gün önerir.

Kalp sağlığı

 1. Şeftalilerdeki lif, potasyum, C vitamini ve kolin içeriği kalp sağlığını destekler. Vanderbilt Tıp Fakültesinde doçent bir klinik profesörü olan Dr. Mark Houston'a göre, sodyum alımındaki düşüşle birlikte potasyum alımındaki bir artış, bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir. Tennessee'deki St. Thomas Hastanesi'ndeki Hipertansiyon Enstitüsü'nden

Göz sağlığı

 1. Yaşla ilişkili makula dejenerasyonunun riskini ve ilerlemesini azalttığı için meyve alımının (günde 3 veya daha fazla porsiyon) daha düşük olduğu gösterilmiştir. [! 120 => 1140 = 7!

Beslenme

 1. 154 gram (g) ağırlığında bir bardak dilimlenmiş şeftali:

 2. Diğer besinler arasında iyi bir C, A, E ve K vitamini kaynağıdır.

 3. Çilekler hakkında bilmeniz gereken her şey Çilekler hakkında daha fazla bilgi edinin, başka bir sağlıklı yaz meyvesi Şimdi okuyun

Diyet ipuçları

 1. Yaz mevsiminin zirvesindeyken ve en iyi lezzet, tazelik ve besin değerine sahip olduğunda şeftali almak için en iyi zamandır. Sıkıştırıldığında hafifçe veren gergin, bulanık cilde sahip şeftali seçtiğinizden emin olun. Şeftalileri olgunlaştırmak için, onları bir kağıt torbaya veya bol güneş ışığı alan bir pencere kenarına koyun.

 2. Konserve şeftali alırken, ağır şurup konserve konservelerden kaçının ve ilave şeker içermeyen çeşitler arayın.

 3. Yemek hazırlayın: Karışık yeşillik veya ıspanakla başlayarak bir yaz salatası hazırlayın ve kuru kavrulmuş fındık, taze şeftali, taze mozzarella ve ızgara tavuk, somon veya tofu ekleyin. Balzamik bir sos ile gezdirin.

 4. Olabildiğince kolay: Şeftali, hazırlık süresi gerektirmeyen hızlı ve kolay bir "hareket halinde" atıştırmalıktır.

 5. Şeftali sabahı: Kahvaltınıza şeftali ekleyin! Dilimlenmiş şeftali yulaf ezmesi ve soğuk mısır gevrekleri ile ve krepler, gofretler ve Fransız usulü tostlar için bir topper olarak harika. [! 120 => 1140 = 9!

 6. Turta kadar tatlı: Hızlı ve sağlıklı bir tatlı için bal ve tarçın çivisi ile dilimlenmiş şeftali pişirin.

 7. Baharatlı olun: Şeftalileri salsaya ekleyin. Doğranmış şeftali, mango, jalapeno, kırmızı biber ve küçük biber salçası ile taze bir salsa yapın. En sevdiğiniz balık takoları için bir topper olarak kullanın.

 8. Düzeltin: Smoothiesinize birkaç dilim dondurulmuş şeftali ekleyin. Tatlı bir turunçgil muamelesi için ananas suyu, yarım donmuş muz ve Yunan yoğurt ekleyin.

Riskler

 1. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Tek tek gıdalara konsantre olmaktan çok, sağlığın anahtarı olarak bir diyet yemek en iyisidir.

 2. En son 20 Aralık 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son En son haberleri almak için bültenimize kaydolun. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 3. Temel Rapor: 09236, Şeftali, sarı, çiğ. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2311?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = raw + peaches ds = 'den alındı qt = qp = qa = qn = q = ing =

 4. Şeftali: Beslenme. Seçim. Depolama. (2008). Http://www.fruitsandveggiesmorematters.org/peach

 5. Şeftali, erik, nektarin şişmanlık, şeker hastalığı için ince şans veriyor. (2012, 18 Haziran). Günlük Bilim. Https://www.sciencedaily.com/releases/2012/06/120618132921.htm

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407