Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Edamame'nin sağlığa faydaları nelerdir?

Edamame'nin sağlığa yararları nelerdir?

 1. Olgunlaştırılmadan veya sertleştirilmeden önce hasat edilen genç soya fasulyesi edamame olarak bilinir. Onları kabuklu veya bakla, taze veya dondurulmuş satın alabilirsiniz. Çeşitli edamame ürünleri çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 2. Doğal olarak glütensiz ve kalorileri düşük, kolesterol içermezler ve mükemmel bir protein, demir ve kalsiyum kaynağıdırlar. Bitki bazlı bir diyet uygulayanlar için önemli bir protein kaynağı olabilirler.

 3. İşte edamame ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Beslenme

 1. 155 gramlık (g) bir fincan dondurulmuş hazırlanmış edamame fasulyesi şunları içeriyor:

 2. Bir fincan edamame bir yetişkinin kalsiyum ihtiyacının yüzde 10'unu, yüzde 16'sını C vitamini, yüzde 20'sini demir, yüzde 52'sini% 52 ve günlük önerilen folat miktarının yüzde 121'ini sağlıyor.

 3. Protein: Edamame tam bir diyet proteini kaynağıdır. Et ve süt ürünleri gibi, insanların kendilerini yapamadıkları diyetlerde ihtiyaç duyulan temel amino asitleri sağlar.

 4. Sağlıklı yağ: Çekirdekler sağlıklı çoklu doymamış yağlar, özellikle de omega-3 alfa-linolenik asit bakımından yüksektir.

 5. İzoflavonlar: Soya yiyecekleri, osteoporoz ve kanser için daha düşük bir risk ile bağlantılı olan fitoöstrojenler olarak bilinen bir tür bileşik olan izoflavonlar içerir.

 6. Diğer besinler arasında E vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B-6, pantotenik asit, kolin, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır ve manganez bulunur.

Faydaları

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Edamame gibi daha fazla bitkisel gıda tüketmenin diyabet, kalp hastalığı, obezite ve genel ölüm riskini azalttığına dair kanıtlar var. Aynı zamanda sağlıklı bir cilt ve saçı destekleyebilir ve enerjiyi artırabilir.

 3. Soyadaki kalsiyum ve magnezyum, premenstrüel sendromun (PMS) semptomlarının azaltılmasına, kan şekerinin düzenlenmesine ve migren baş ağrılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 4. Soya-gıda tüketimi, belirli yaş ve yaşam tarzı ile ilgili koşulların düşük olması ve genel sağlıkta iyileşme ile ilişkilendirilmiştir.

1) Yaşa bağlı beyin hastalıkları

 1. Coğrafi epidemiyolojik çalışmalardan elde edilen bulgular, daha fazla miktarda soya tüketen popülasyonlar arasında, yaşa bağlı zihinsel bozukluklar yaşama ihtimalinin istatistiksel olarak daha az olduğunu göstermektedir.

2) Kardiyovasküler hastalıklar

 1. Soya proteininin hayvansal proteine ​​alternatif olarak kullanılması, daha düşük seviyelerde LDL veya "kötü" kolesterol seviyesine yol açar. Bu da, ateroskleroz ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

3) Meme ve prostat kanseri

 1. Soyada baskın izoflavon olan genistein, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen antioksidan özellikler içerir.

4) Depresyon

 1. Edamame, depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilecek folat içerir. Bunu, vücutta fazla miktarda homosistein oluşmasını önleyerek yapabilirsiniz.

 2. Yüksek seviyelerde homosistein, kanın ve diğer besinlerin beyne ulaşmasını önleyebilir ve kendilerini iyi hissettiren hormonları serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimini engelleyebilir. Bu hormonlar ruh halini, uykuyu ve iştahı düzenler.

5) Diyabet

 1. Tip 2 diyabet hastaları sıklıkla böbrek hastalığı yaşar ve bu da vücudun idrarda aşırı miktarda protein salgılamasına neden olur.

 2. 2004 yılında, araştırmacılar, 8 haftalık bir dönemde izole edilmiş soya proteinini (ISP) tek protein formları olarak tüketen çalışma katılımcılarının, yalnızca hayvansal protein tüketenlere göre daha az protein attığını bildirdi. Ancak, katılımcıların yüzde 17'si ISS'nin sindirim semptomlarına yol açtığını bildirdi.

6) Verimlilik

 1. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar için, edamame, ıspanak, fasulye, balkabağı, domates ve pancar gibi bitki kaynaklarından daha fazla demir ve protein tüketmek, Harvard Medical School’a göre doğurganlığı arttırıyor gibi görünüyor Harvard Sağlık Yayınları.

 2. Ayrıca, hamilelikte folik asit alımı, bebeklerde nöral tüp defektlerine karşı korunmak için esastır. 155 gramlık bir edamame bardağı 482 mcg DFE folat sağlar.

 3. Önerilen folat alımı, 19 yaş ve üstü erkekler ve kadınlar için 400 mcg DFE, hamilelik sırasında 600 mcg DFE ve emzirme döneminde 500 mcg DFE'dir.

7) Enerji seviyeleri

 1. Diyetteki demir eksikliği, vücudun enerjiyi ne kadar verimli kullandığını etkileyebilir. Edamame mercimek, ıspanak ve kurutulmuş meyvenin yanı sıra iyi heme olmayan bir demir kaynağıdır.

8) Enflamasyon

 1. Edamame, B vitaminlerine benzer bir besin olan kolin içerir. Sağlıklı uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafızaya katkıda bulunur.

 2. Kolin ayrıca hücresel zarların yapısını korumaya yardımcı olur, sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur, yağ emilimine yardımcı olur ve kronik enflamasyonu azaltır.

9) Osteoporoz

 1. Soya izoflavonlarının kemik kaybını azalttığı ve menopoz sırasında kemik mineral yoğunluğunu arttırdığı bilinmektedir. Diğer menopoz semptomlarını azalttığı da bildirilmiştir.

Tarifler

 1. Edamame marketlerde, baklada taze, kabuklu veya dondurulmuş olarak mevcut. Dondurulmuş edamame satın alırken, malzemelerde hiçbir katkı maddesi olmadığından emin olun, yalnızca edamame.

 2. Bazı insanlar, edamame’in ya Asya’dan uzun bir yol kat ettiğinin ya da genetiği değiştirilme şansının yüksek olduğunu bilmek isteyebilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen soya ürünlerinin yüzde 85'i genetiği değiştirilmiş organizmalardır (GDO). [! 3747 => 1140 = 13!

Bir diyetisyenden tarifler

 1. Aşağıdaki lezzetli ve sağlıklı tarifler kayıtlı bir diyetisyen tarafından hazırlandı:

Riskler

 1. Bazı geçmiş çalışmalar, aşırı soya tüketimini belirli bir tür meme kanseri riskiyle ilişkilendirdi, ancak insan denemeleri bunu destekleyecek kadar kanıt üretmedi ve sonuçlar sorgulandı.

 2. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, ılımlı miktarda soya besininin meme kanseri riskini tekrarlama olasılığını azalttığını göstermiştir.

 3. Dünya çapında, giderek artan sayıda insan alerjileri ve gıda intoleransını yaşıyor. Soya bebeklerde ve çocuklarda yaygın bir alerjendir ve genellikle yemek borusunun alerjik bir enflamatuar hastalığı olan eozinofilik özofajit (EoE) olanlarda semptomları tetikler.

 4. Hastalığın önlenmesi ve sağlığın sağlanması için en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak münferit yiyeceklere güvenmekten çok, çeşitli sağlıklı içerikli diyetler hedeflemek daha iyidir.

 5. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli edamame ürünleri mevcut.

 6. En son 14 Aralık 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Barrett, J. R. (2006, June). Soya bilimi: Gerçekten ne biliyoruz? Çevresel Sağlık Perspektifleri, 114 (6). Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1480510

 8. Temel rapor: 11212, Edamame, dondurulmuş, hazırlanmış. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2965?manu= fgcd

 9. Dieli-Cornwright, C.M., Lee, K., Kiwata, J.L. (2016). Meme kanseri nüks riskini azaltmak: Diyet ve egzersizin etki ve mekanizmalarının değerlendirilmesi. Güncel Meme Kanseri Raporları, 8 (3), 139-150. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5112289/

 10. Folat. (2016, 20 Nisan). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

 11. Texeira, S.R., Tappenden, K.A., Carson, L., Jones, R., Prabhudesai, M., Marshall, W.P. Erdman, J.W. (2004, Ağustos). İzole edilmiş soya proteini tüketimi, idrar albümin atılımını azaltır ve tip 2 diabetes mellitus ve nefropatili erkeklerde serum lipid profilini iyileştirir. Beslenme Dergisi, 134, 1874-1880. Http://jn.nutrition.org/content/134/8/1874.long

 12. Winslow, A. (2013, 6 Ekim). E-ismin nereli? Https://eating-made-easy.com/where-is-your-edamame- from /

 13. Young, S.N. (2007, March). Folat ve depresyon: İhmal edilen bir problem. Psikiyatri ve Sinirbilim Dergisi, 32 (2), 80-82. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1810582/

 14. Zeisel, S.H., da Costa, K.-A. (2009). Kolin: Halk sağlığı için gerekli bir besindir. Nutrition Reviews, 67 (11), 615-623. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/

 15. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 16. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407