Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


E vitamini bakımından zengin 10 yiyecek

E vitamini bakımından zengin 10 yiyecek

 1. Sekiz farklı E vitamini formu var, ancak araştırmacılar yalnızca bir tür alfa tokoferolün insan beslenme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olduğuna inanıyor.

 2. Bol miktarda yiyecek E vitamini içeriyor, bu da birçok insanın kendi diyetinden doğal olarak yeteri kadar vitamin aldığını gösteriyor.

 3. Cevizler, tohumlar ve bazı yağlar servis başına en fazla E vitamini içerirler. Bazı koyu yeşil sebzeler, birkaç meyva ve bazı deniz ürünleri de E vitamini içerir

 4. Pek çok üretici şimdi E vitamini ile tahıl ve öğün yerine takviye yapıyor

 5. Bu makalede, E vitaminde hangi besinlerin yüksek olduğunu ve bu esansiyel vitaminin sağlığa faydalarını öğrenin.

1. Ay çekirdeği

 1. Ayçiçeği tohumları mükemmel bir atıştırmalık. İnsanlar ayrıca yoğurt, yulaf ezmesi veya salata üzerine serpebilirler. 100 gram (g) porsiyon ayçiçeği çekirdeği 35.17 miligram (mg) E vitamini içerir

 2. Ayçiçeği tohumları çeşitli besleyicilerle doludur ve bir kişinin sindirim sistemini sağlıklı tutabilmesi için yeterli miktarda lif almasına yardımcı olabilir. 100 g porsiyon içerir:

2. Badem

 1. Her 100 g servis badem için 25.63 mg E vitamini var. İnsanlar kavrulmuş bademlerde atıştırma yapabilir, bunları mısır gevreklerine ve fırınlanmış ürünlere ekleyebilir veya badem sütü içebilirler.

 2. Badem ayrıca şunları içerir:

3. Yer fıstığı

 1. Yerfıstığı popüler bir atıştırmalıktır. 100 g kuru kavrulmuş yerfıstığında 4.93 mg E vitamini var.

 2. İnsanlar, fazladan tuz ve aromaları olanlardan ziyade sade, kuru kavrulmuş yer fıstığı alacağından emin olmalıdır.

 3. Aynı boyutta servis ayrıca şunları içerir:

4. Bazı yağlar

 1. E vitamini bakımından bazı yağlar çok yüksektir, ancak yağ ve kaloriler dışında, çoğu beslenme biçiminde az miktarda bulunur.

 2. Aşağıdaki yağlardan bir çorba kaşığı içerir:

5. Avokado

 1. Avokado, çok az şeker ve bol miktarda besin içeren çok yönlü bir meyvedir. 100 g avokado içinde 2.07 mg E vitamini vardır

 2. Aynı büyüklükte porsiyon ayrıca 10 mg C vitamini içeriyor ve birçok öğün ve atıştırmaya sağlıklı bir katkı sağlıyor. Avokado ayrıca muzlardan daha fazla potasyum içerir.

6. Ispanak

 1. 100 gr porsiyon çiğ ıspanak 2.03 mg E vitamini içerir

 2. Aynı servis şu içerikleri de içerir:

7. İsviçreli pazı

 1. İsviçre pazı 100 gr porsiyonda 1.89 mg E vitamini içeren koyu yeşil yapraklı bir bitkidir.

 2. Birçok yapraklı yeşillik gibi, İsviçre pazı da dahil olmak üzere bir dizi ek besin içeriyor:

8. Balkabagi

 1. Balkabagi, sonbahar ve kış yemeklerinde yaygın olarak kullanılan lezzetli bir sebzedir. 100 g pişmiş Balkabagi içinde 1.29 mg E vitamini vardır.

 2. Aynı ebatta servis ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka vitamin ve besin içeriyor:

9. Pancar yaprağı

 1. Pek çok insan pancarın tadına aşina olmasına rağmen, herkes "yeşillikleri" veya yaprakları yemenin mümkün olduğunu bilmiyor. İnsanlar pancar yeşilliklerini salatalarda kullanabilir veya yağda sote edebilirler.

 2. 100 g porsiyon pişmiş pancar yeşili, 1.81 mg E vitamini içerir

 3. Pancar yeşillikleri, bunlarla birlikte birçok ek besin içerir:

10. Alabalık

 1. 100 gr alabalık, 2.15 mg E vitamini içerir

 2. Alabalık da sağlıklı omega-3 yağ asitlerinde yüksektir ve aynı ebatta 21.11 g protein içerir.

E vitamini ne yapar?

 1. E vitamini bir tür antioksidandır, yani vücudun serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur.

 2. Serbest radikaller, paylaşılmamış bir elektronu olan yüksek enerjili moleküllerdir. Vücut, gıdaları enerjiye dönüştürme gibi birçok işlem sırasında onları doğal olarak üretir.

 3. Kirlilik, güneş ışığı veya duman gibi çevresel faktörler nedeniyle vücuda serbest radikaller girebilir.

 4. Serbest radikaller, hücresel hasarı ve yaşlanmayı tetikleyen bir işlem olan oksidatif strese neden olabilir. Şimdiye kadar, araştırmacılar oksidatif stresin ve hücresel hasarın bazı şartlarda bir rol oynadığını düşünüyor: [! 23672 => 1140 = 12!

 5. 2015'ten itibaren yapılan araştırmaya göre, E vitamini aynı zamanda kollajen parçalanmasını ve ciltteki serbest radikal hasarını azaltarak cilt sağlığını da artırabilir.

 6. Antioksidan olarak rolünün yanı sıra, E vitamini de bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor.

 7. Ayrıca, bazı araştırmalar E vitaminin kan damarlarını genişleten belirli enzimlerin ekspresyonunu artırabileceğini gösteriyor. Daha geniş kan damarlarının tehlikeli kan pıhtılaşması olasılığı daha düşüktür.

 8. E vitamini yağda çözünen bir vitamindir, bu nedenle insanlar emilimini arttırmak için E vitamini açısından zengin besinler yağla tüketmeliler.

Ne kadara ihtiyacınız var?

 1. E vitamini için Önerilen Diyet Ödeneği veya BKİ, bir kişinin yaşına bağlıdır:

Özet

 1. Park, K. (2015). Cilt sağlığında ve fonksiyonunda mikro besinlerin rolü. Biomolecules Therapeutics, 23 (3), 207-217. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4428712/

 2. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 4. E vitamini hücrelerin serbest radikal hasarlarından korunmasına yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.

 5. Yeterince E vitamini almak, kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve bilişsel gerileme dahil olmak üzere bir dizi koşul riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 6. Bununla birlikte, araştırma kronik hastalık riskini azaltmak için E vitamini takviyesi kullanımını desteklemiyor. Gıda en iyi E vitamini kaynağıdır

 7. Birçok yiyecek bazı E vitamini içeriyor, ancak fındık, tohum ve bazı yağlar en yüksek seviyelere sahip olma eğilimindedir. E vitamini düzeyleri konusunda endişe duyan herkes, alımlarını arttırma konusunda bir doktor veya diyetisyenle konuşabilir.

 8. En son 28 Ocak 2019 tarihli gözden geçirme makalesi. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c