Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düzenli Egzersizin İlk 10 Faydası

Alt satırda

 1. Egzersiz, kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını gerektiren herhangi bir hareket olarak tanımlanır.

 2. Yüzmek, koşmak, koşmak, koşmak, yürümek ve dans etmek gibi pek çok fiziksel aktivite türü var.

 3. Aktif olmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir. Daha uzun yaşamanıza bile yardımcı olabilir (1).

 4. Düzenli egzersizin bedeninize ve beyninize fayda sağladığı ilk 10 yöntem:

1. Sizi Daha Mutlu hissettirebilir

 1. Ruh halinizi iyileştiren ve depresyon, endişe ve stres duygularını azalttığınız egzersizler gösterilmiştir (2).

 2. Beyin, stres ve kaygıyı düzenleyen kısımlarında değişiklikler üretir. Ayrıca, depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin duyarlılığını da artırabilir (1).

 3. Ek olarak, egzersiz, olumlu duygular üretmeye yardımcı olduğu ve ağrı algısını azalttığı bilinen endorfin üretimini artırabilir (1).

 4. Ayrıca, egzersizin kaygı çeken kişilerde semptomları azalttığı gösterilmiştir. Ayrıca onların zihinsel durumlarının daha fazla farkında olmalarına ve korkularından dikkat dağıtmalarını uygulamalarına yardımcı olabilir (1). [! 4954 => 1140 = 2!

 5. Egzersizin ruh hali üzerindeki etkileri o kadar güçlüdür ki, egzersiz yapmayı (veya seçmemeyi) kısa sürelerde bile bir fark yaratır.

 6. Bir çalışma, normalde düzenli olarak egzersiz yapan 26 sağlıklı erkek ve erkekten, iki hafta boyunca egzersiz yapmaya devam etmeleri veya egzersizi durdurmalarını istedi. Egzersizi bırakanlar olumsuz ruh hallerinde artışlar yaşadı (4).

2. Kilo Verme İle Yardımcı Olabilir

 1. Bazı çalışmalar, hareketsizliğin kilo alımı ve şişmanlıkta majör bir faktör olduğunu göstermiştir (5, 6).

 2. Egzersizin kilo verme üzerindeki etkisini anlamak için egzersiz ve enerji harcaması arasındaki ilişkiyi anlamak önemlidir.

 3. Vücudunuz enerjiyi üç şekilde harcıyor: yiyeceği sindirmek, egzersiz yapmak ve kalp atışınız ve nefesiniz gibi vücut işlevlerini sürdürmek.

 4. Diyet sırasında düşük kalorili yiyecek alımı metabolik oranınızı düşürür ve bu da kilo kaybını geciktirir. Aksine, düzenli egzersizin metabolizma hızınızı arttırdığı ve daha fazla kalori yakacağınız ve kilo vermenize yardımcı olduğu gösterilmiştir (5, 6, 7, 8). [! 4954 => 1140 = 3!

3. Kaslarınız ve Kemikleriniz İçin İyidir

 1. Egzersiz, güçlü kas ve kemiklerin oluşturulmasında ve korunmasında hayati bir rol oynar.

 2. Ağırlık kaldırma gibi fiziksel aktivite yeterli protein alımı ile eşleştirildiğinde kas oluşumunu uyarabilir.

 3. Bunun nedeni, egzersizin, kaslarınızın amino asitleri absorbe etme kabiliyetini artıran hormonları serbest bırakmaya yardımcı olmasıdır. Bu onların büyümelerine ve parçalanmalarını azaltmalarına yardımcı olur (12, 13).

 4. İnsanlar yaşlandıkça kas kütlesini ve fonksiyonunu kaybetme eğilimindedir, bu da yaralanmalara ve sakatlıklara yol açabilir. Düzenli fiziksel aktivite yapmak kas kaybınızı azaltmak ve yaşlandıkça kuvvetinizi korumak için esastır (14). [! 4954 => 1140 = 4!

 5. İlginç şekilde, jimnastik veya koşu gibi yüksek etkili egzersizlerin ya da futbol ve basketbol gibi tuhaf sporların, etkileyici olmayan sporlardan daha yüksek bir kemik yoğunluğunu arttırdığı gösterilmiştir. yüzme ve bisiklete binme (16).

4. Enerji Seviyenizi Artırabilir

 1. Egzersiz, sağlıklı insanlar için ve ayrıca çeşitli tıbbi durumlardan muzdarip olanlar için gerçek bir enerji artırıcı olabilir (17, 18).

 2. Bir çalışma, altı haftalık düzenli egzersizin, kalıcı yorgunluk bildirmiş olan 36 sağlıklı insan için yorgunluk duygularını azalttığını buldu (19). [! 4954 => 1140 = 5!

 3. Aslında, egzersiz CFS ile mücadelede gevşeme ve germe gibi pasif tedaviler de dahil olmak üzere diğer tedavilerden daha etkili ya da hiç tedavi görmüyor gibi görünüyor (20).

 4. Ek olarak, egzersizin kanser, HIV / AIDS ve multipl skleroz gibi ilerleyici hastalıklardan muzdarip insanlarda enerji seviyelerini arttırdığı gösterilmiştir (21). [! 4954 => 1130 = 6!

 1. Düzenli fiziksel aktivite eksikliği, kronik hastalığın birincil nedenidir (22).

 2. Düzenli egzersizin insülin duyarlılığını, kardiyovasküler zindeliği ve vücut kompozisyonunu iyileştirdiği, ancak kan basıncını ve kan yağ seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir (23, 24, 25, 26). [! 4954 => 1140 = 6!

 3. Bu nedenle, karın yağını azaltmak ve bu hastalıkları geliştirme riskini azaltmak için günlük fiziksel aktivite önerilmektedir (27, 28).

6. Cilt Sağlığına Yardımcı Olabilir

 1. Cildiniz vücudunuzdaki oksidatif stres miktarından etkilenebilir.

 2. Oksidatif stres, vücudun antioksidan savunması serbest radikallerin hücrelere verdiği hasarı tamamen onaramadığında ortaya çıkar. Bu, iç yapılarına zarar verebilir ve cildinizi bozabilir.

 3. Yoğun ve ayrıntılı fiziksel aktivite oksidatif hasara yol açsa bile, düzenli egzersiz, vücudunuzun hücrelerin korunmasına yardımcı olan doğal antioksidanlar üretimini artırabilir (29, 30).

 4. Aynı şekilde, egzersiz kan akışını uyarabilir ve cilt yaşlanmasının görünümünü geciktirmeye yardımcı olabilecek cilt hücre adaptasyonlarını indükleyebilir (31). [! 4954 => 1130 = 8!

 1. Egzersiz beyin fonksiyonunu geliştirebilir, hafızayı ve düşünme becerilerini koruyabilir.

 2. Başlamak için, beyninize kan ve oksijen akışını destekleyen kalp atış hızınızı yükseltir.

 3. Beyin hücrelerinin büyümesini artırabilecek hormonların üretimini de teşvik edebilir.

 4. Ayrıca, egzersizin kronik hastalığı önleme yeteneği beyniniz için faydalara dönüşebilir, çünkü işlevi bu hastalıklardan etkilenebilir (32). [! 4954 => 1140 = 8!

 5. Egzersizin beynin hafıza ve öğrenme için hayati bir parçası olan hipokampüsün boyutunun artmasına neden olduğu gösterilmiştir. Bu, yaşlı erişkinlerde zihinsel işlevi arttırmaya yarar (33, 34, 35).

8. Gevşeme ve Uyku Kalitesi ile Yardımcı Olabilir

 1. Düzenli egzersiz rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir (37, 38).

 2. Uyku kalitesiyle ilgili olarak, egzersiz sırasında ortaya çıkan enerji tükenmesi uyku sırasındaki iyileşme süreçlerini uyarır (38).

 3. Ayrıca, egzersiz sırasında vücut sıcaklığındaki artışın, uyku sırasında düşmesine yardımcı olarak uyku kalitesini arttırdığı düşünülmektedir (39).

 4. Egzersizin uyku üzerindeki etkileri üzerine yapılan birçok çalışma benzer sonuçlara ulaştı.

 5. Bir çalışma, haftada 150 dakikalık ılımlı ila şiddetli aktivitenin uyku kalitesinde% 65'e varan bir iyileşme sağlayabildiğini buldu (40). [! 4954 => 1140 = 9!

 6. Dahası, düzenli egzersiz yapmak, uyku bozukluklarından etkilenme eğiliminde olan yaşlılar için faydalı gibi görünmektedir (41, 42, 43). [! 4954 => 1140 = 9!

9. Acıyı Azaltabilir

 1. Kronik ağrı zayıflatıcı olabilir, ancak egzersiz gerçekten onu azaltmaya yardımcı olabilir (45).

 2. Aslında, uzun yıllar boyunca kronik ağrının tedavisi için tavsiye dinlenme ve hareketsizlikti. Bununla birlikte, son çalışmalar, egzersizin kronik ağrının giderilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir (45). [! 4954 => 1140 = 10!

 3. Ek olarak, fiziksel aktivite de ağrı toleransını artırabilir ve ağrı algısını azaltabilir (47, 48).

10. Daha İyi Bir Cinsel Yaşamı Teşvik Edebilir

 1. Egzersizin cinsel dürtüyü arttırdığı kanıtlanmıştır (49, 50, 51).

 2. Düzenli egzersiz yapmak kardiyovasküler sistemi güçlendirebilir, kan dolaşımını iyileştirebilir, kasları tonlandırabilir ve hepsi seks hayatınızı iyileştirebilecek esnekliği artırabilir (49, 51).

 3. Fiziksel aktivite cinsel performansı ve cinsel hazzı artırabilir, ayrıca cinsel aktivite sıklığını da artırabilir (50, 52). [! 4954 => 1140 = 11!

 4. Ayrıca, 178 sağlıklı erkekten oluşan bir grupta, haftada daha fazla egzersiz saati bildiren erkeklerin cinsel işlev puanları daha yüksekti (50).

 5. Bir çalışma, evin etrafındaki altı dakikalık basit bir yürüyüş rutininin 41 erkeğin erektil disfonksiyon semptomlarını% 71 oranında azaltmasına yardımcı olduğunu buldu (54).

 6. 78 sedanter erkekte yapılan bir başka çalışma, günde ortalama 60 dakikalık yürüyüşün (haftada üç buçuk gün, ortalama olarak) sıklık, yeterli işleyiş ve memnuniyet de dahil olmak üzere cinsel davranışlarını nasıl geliştirdiğini ortaya koydu. 55).

 7. Dahası, yapılan bir çalışmada, cinsel dürtüleri azaltabilen polikistik over sendromu çeken kadınların, 16 hafta boyunca düzenli direnç eğitimi ile cinsel dürtülerini artırdıkları gösterilmiştir (56). [! 4954 => 1130 = 12!

 1. Egzersiz, sağlığınızın neredeyse her yönünü içten dışa geliştirebilecek inanılmaz faydalar sunuyor.

 2. Düzenli fiziksel aktivite sizi daha mutlu hissettiren ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan hormonların üretimini artırabilir.

 3. Cildinizin görünümünü iyileştirebilir, kilo vermenize ve uzak durmanıza yardımcı olabilir, kronik hastalık riskini azaltabilir ve cinsel yaşamınızı iyileştirebilir.

 4. Belirli bir spor yapmak ya da haftada 150 dakikalık bir aktivite kılavuzunu takip etmek olsun, kaçınılmaz olarak sağlığınızı birçok yönden iyileştireceksiniz (57).Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407