Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük Sodyum Diyet: Yararları, Yemek Listeleri, Riskler ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Sodyum vücudunuzdaki birçok önemli işlevi yerine getiren önemli bir mineraldir.

 2. Yumurta ve sebze gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunur ve ayrıca sofra tuzu (sodyum klorür) 'ün ana bileşenidir.

 3. Sağlık için hayati öneme sahip olsa da, diyet sodyum bazı durumlarda bazen sınırlıdır.

 4. Örneğin, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı da dahil olmak üzere bazı tıbbi durumları olan kişilere genellikle düşük sodyum diyeti verilir.

 5. Bu makale, düşük sodyumlu bir diyetin bazı insanlar için neden gerekli olduğunu açıklıyor ve faydaları, riskleri ve yiyeceklerden kaçınılması ve yemesi gerektiğini açıklıyor.

Düşük Sodyumlu Diyet Nedir?

 1. Sodyum, hücresel fonksiyon, sıvı regülasyonu, elektrolit dengesi ve kan basıncını korumak gibi birçok önemli bedensel fonksiyonda rol oynayan temel bir mineraldir (1).

 2. Bu mineral yaşam için hayati öneme sahip olduğundan, böbrekleriniz vücut sıvılarının konsantrasyonuna (ozmolaritesi) bağlı olarak seviyelerini sıkıca düzenler (2).

 3. Yediğiniz yiyeceklerin çoğunda sodyum bulunur - sebzeler, meyveler ve kümes hayvanları gibi bütün yiyecekler çok daha düşük miktarlar içeriyor olsa da

 4. Sodyum en çok tadı arttırmak için işleme sırasında tuzun eklendiği cips, donmuş akşam yemekleri ve fast food gibi işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerde yoğunlaşıyor.

 5. Sodyum alımına katkıda bulunan diğer bir önemli faktör, mutfağınızda yemek hazırlarken ve yemekten önce bir baharat olarak yemeğe tuz eklenmesi. [! 2081 => 1140 = 2!

 6. Sağlık meslekleri tipik olarak yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi durumları tedavi etmek için bu diyetleri önerir.

 7. Değişimler olmasına rağmen, sodyum alımı genellikle günde 2-3 gramdan (2.000-3.000 mg) az tutulur (3).

 8. Referans için, bir çay kaşığı tuz yaklaşık 2.300 mg sodyum (4) içerir.

 9. Düşük sodyumlu bir diyet uygularken, sodyum alımınızı önerilen seviyenin altında tutmak için sodyumdaki yiyeceklerin sınırlı veya tamamen kaçınılması gerekir.

Neden Düşük Sodyum Diyetler Reçeteli?

 1. Düşük sodyum diyetleri hastane ortamlarında en sık kullanılan diyetlerden bazılarıdır.

 2. Bunun nedeni, araştırmaların sodyumun kısıtlanmasının bazı tıbbi durumların kontrolüne veya iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermesidir.

 3. Kronik böbrek hastalığı (KBH) veya böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalıkları böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

 4. Böbrekleriniz tehlikeye girdiğinde, fazla sodyum veya sıvıyı vücudunuzdan etkin bir şekilde çıkaramıyorlar.

 5. Sodyum ve sıvı seviyeleri çok yükselirse, kanınızda basınç oluşur ve bu durum zaten tehlikeye giren böbreklerde hasara yol açabilir (5).

 6. Bu nedenlerden dolayı, Ulusal Böbrek Vakfı, KBH olan tüm kişilerin, sodyum alımlarını günde 2 gramdan (2.000 mg) daha az sınırlandırmasını önerir (6).

 7. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere çeşitli durumlar için risk faktörüdür (8). [! 2081 => 1140 = 3!

 8. Örneğin, 766 kişide yapılan son bir araştırmada, idrarda en yüksek sodyum atılımı olanların en yüksek tansiyon seviyelerine sahip olduğu gösterilmiştir (9). [! 2081 => 1140 = 3!

 9. 3.000'den fazla kişide altı çalışmanın incelenmesi, tuz kısıtlamasının erişkinlerde kan basıncını düşürdüğünü gösterdi - yüksek tansiyonlularda gözlenen en güçlü etki (10). [! 2081 => 1140 = 3!

 10. Düşük sodyumlu diyetler, kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp rahatsızlığı olanlara genellikle tavsiye edilir.

 11. Kalbiniz tehlikeye girdiğinde, böbrek fonksiyonu azalır, bu da sodyum ve suyun tutulmasına yol açabilir (12).

 12. Çok fazla tuz yemek kalp yetmezliği olan kişilerde aşırı sıvı yüklenmesine neden olabilir ve nefes darlığı gibi tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir.

 13. Düzenleyici kurumlar, hafif kalp yetmezliği olan kişilerin sodyum alımlarını günde 3.000 mg ile sınırlarken, orta ila şiddetli kalp yetmezliği olanların günlük alımlarını 2.000 mg'dan fazla düşürmemesini tavsiye etmektedir (13).

 14. Ancak, birçok çalışma düşük sodyum diyetlerinin kalp yetmezliği olanlara fayda sağladığını göstermiş olsa da, diğerleri kısıtlayıcı olmayan diyetlerin daha iyi sonuçlara yol açtığını belirtmişlerdir.

 15. Örneğin, kalp yetmezliği olan 833 kişiden oluşan bir çalışma, günde 2.500 mg'dan az sodyum kısıtlı bir diyetin sınırsız sodyumdan önemli ölçüde daha yüksek ölüm veya hastaneye yatış riski ile ilişkili olduğunu buldu. günde 2.500 mg veya daha fazla diyetler (14).

Düşük Sodyumlu Diyetin Faydaları

 1. Düşük sodyumlu bir diyetin ardından sağlık çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

 2. Yukarıda belirtildiği gibi, düşük sodyumlu bir diyet kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

 3. Çalışmalar, düşük sodyum diyetine geçmenin, kan basıncında, özellikle de artmış insanlarda, küçük ancak önemli değişikliklere yol açabileceğini göstermiştir.

 4. 34 çalışmanın gözden geçirilmesi, dört veya daha fazla hafta boyunca tuz alımında mütevazı bir azalmanın, hem yüksek hem de normal seviyelerde olan insanlarda kan basıncında önemli düşüşlere yol açtığını göstermiştir (15). [! 2081 => 1140 = 4!

 5. Karşılaştırma yapıldığında, normal seviyedeki kişiler sistolik kan basıncında 2.42 mmHg düşüş (bir okumanın en yüksek sayısı) ve diyastolik kan basıncında (bir okumanın en düşük sayısı) 1.00 mmHg düşüş olduğunu fark ettiler. (15).

 6. Yüksek tuzlu diyetler mide de dahil olmak üzere bazı kanser türleriyle ilişkilendirildi.

 7. 6.300.000'den fazla insanda yapılan 76 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde beş gram tuz artışının - yüksek tuzlu gıdalardan - mide kanseri riskinin arttığını buldu % 12 (16).

 8. Araştırmalar, yüksek tuzlu diyetlerin midenizin mukozal zarına zarar verebileceğini ve iltihaplanmayı ve H. Pylori bakterilerinin büyümesini artırabileceğini ve bunların hepsinin mide kanseri riskini artırabileceğini göstermiştir (17) .

 9. Diğer taraftan, yüksek sodyumlu işlenmiş gıdalarda düşük, meyve ve sebze açısından zengin bir diyet, mide kanseri riskinin daha düşük olması ile ilişkilidir (18). [! 2081 => 1140 = 4!

 10. Fast food, paketlenmiş ürünler ve dondurulmuş yemekler sadece tuzla yüklenmiyor, aynı zamanda sağlıksız yağlar ve kalorilerde de yüksek olma eğiliminde.

 11. Bu yiyeceklerin sık tüketilmesi, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık koşullarıyla ilişkilendirilmiştir (19). [! 2081 => 1140 = 4!

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 1. Aşağıdaki yiyecekler sodyumda yüksektir ve düşük sodyumlu bir diyetten kaçınılmalıdır:

 2. Sebzeler ve işlenmemiş etler gibi bazı yiyecekler doğal olarak az miktarda sodyum ihtiva etseler de, ticari olarak hazırlanan yiyeceklere eklenen sodyum miktarına kıyasla önemsizdir.

 3. Yüksek sodyumlu gıdalardan uzak durmanın en iyi yolu tuzlu atıştırmalık yiyecekleri, fast food yiyecekleri ve paketlenmiş yemekleri kısıtlamaktır.

Zevkli Düşük Sodyumlu Yiyecekler

 1. Düşük sodyumlu bir diyet uygularsanız, sodyum olarak doğal olarak düşük veya sınırlı miktarda ilave tuz içeren yiyecekleri seçmek önemlidir.

 2. Aşağıdaki yiyecekler sodyum bakımından düşüktür ve düşük sodyumlu bir diyette yemek güvenlidir:

Potansiyel Riskler

 1. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri gibi büyük sağlık kuruluşları, yetişkinlerin günde 2.300 mg'dan fazla tuz tüketmemelerini ve Afrika kökenli Amerikalılar ve yaşlı yetişkinler gibi daha yüksek riskli grupları tüketmelerini önerir. , en fazla 1,500 mg (20).

 2. Düşük sodyum diyetinin yüksek seviyelerde olanlarda kan basıncını azaltabileceği ve yüksek tuzlu diyetlerin mide kanseri riskini arttırdığı açık, ancak bu önemli minerali azaltmanın diğer yararlarının kanıtı çelişkili .

 3. Örneğin, kalp yetmezliğini tedavi etmek için sodyum kısıtlaması yaygın olarak kullanılsa da, bazı çalışmalar sodyum azaltmanın hasta sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini göstermiştir.

 4. Kalp yetmezliği olan 833 kişiden oluşan bir çalışmada, sodyumun günde 2.500 mg'ın altına kısıtlanmasının, kısıtlanmamış sodyum diyetine kıyasla anlamlı derecede daha yüksek ölüm veya hastaneye yatış riski ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. (21).

 5. Diğer çalışmalar da benzer sonuçlar göstermiştir (22, 23).

 6. Dahası, araştırmalar çok az sodyum tüketmenin kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

 7. 23 çalışmanın gözden geçirilmesi, hem yüksek hem de düşük sodyum alımının, yüksek ölümcül ölüm riski ve kalp hastalığı olayları riski ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur (24). [! 2081 => 1140 = 7!

 8. Çok az tuz kullanmak kolesterol ve trigliseritlerin artmasına, insülin direncine ve hiponatremiye (kanda çok az sodyum) neden olabilir (25, 26, 27).

 9. Fast-sodyum gibi sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak, sağlığınız için her zaman en iyisi olsa da, çoğu sağlıklı insan için, tüm yiyeceklerden zengin dengeli bir diyet uygularken, sodyumu kısıtlamak gereksizdir.

Düşük Sodyum Diyet İpuçları

 1. Düşük sodyumlu bir diyet uygularsanız, yiyecekleri baharatlamak ve yiyecekleri lezzetli yapmak zor olabilir.

 2. Ancak, tuzdan sakınırken yemeğinizi lezzetli hale getirmenin birçok kolay yolu var.

 3. Düşük sodyumlu bir diyette yiyecek hazırlama ve pişirme için bazı ipuçları:

 4. Araştırmaya göre, ev dışında yemiş yiyecekler sodyum alımına lider katkı sağlıyor.

 5. Farklı coğrafi bölgelerden 450 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışma, ev dışında yemek yiyen ticari ve restoran yiyeceklerinin toplam sodyum alımının% 70.9'unu oluşturduğunu tespit etti (28). [! 2081 => 1140 = 8!

 6. Evde daha fazla yemek yemek yalnızca sodyum alımınızı düşürmekle kalmaz aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olur.

 7. 11.000'den fazla yetişkinle yapılan bir araştırma, evde yemek pişirenlerin, evde daha az yemek yiyen insanlardan daha düşük vücut yağına ve daha iyi genel diyet kalitesine sahip olduğunu buldu (29).

Alt Çizgi

 1. Düşük sodyumlu diyetler yüksek tansiyon, kronik böbrek hastalığı ve genel diyet kalitesini artırabilir. Ayrıca mide kanseri riskini azaltabilirler.

 2. Yine de, çok az sodyumun sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir ve bu tip bir diyet çoğu insan için gereksizdir.

 3. Düşük sodyumlu bir diyet uygularsanız, taze olanı seçin ve tuzlu yiyeceklerden kaçının. Evde daha fazla yemek pişirmek, tuz alımınızı kontrol etmek ve doktorunuzun önerileri dahilinde kalmanıza izin vermek için başka bir harika yoldur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407