Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük proteinli diyet hakkında ne bilmeli

Düşük proteinli diyet hakkında ne bilmeli

 1. Bir insan protein yerse, vücut üre adı verilen bir bileşik üretir. Eğer böbrekler iyi çalışmıyorsa, üre kanda birikebilir ve halsizlik ve iştahsızlığa neden olabilir.

 2. Anahtar değişiklikler yaparak, bir kişi kendileri için uygun tatmin edici ve çeşitli düşük proteinli bir diyet planı geliştirebilir.

 3. Bu makalede, düşük proteinli bir diyetle ilgili yararları ve riskleri tartışıyoruz. Protein alımını sınırlarken, yemek ve kaçınılması gereken en iyi yiyeceklerden bazılarını da listeleriz.

Düşük proteinli bir diyeti kim takip etmeli?

 1. Amerikalılar için Diyet Kuralları 2015-2020, çoğu yetişkinin günlük kalorilerinin en az% 10'unu protein şeklinde tüketmesini tavsiye ediyor. Düşük proteinli bir diyet her gün bundan daha az protein tüketmeyi içerir.

 2. Bazı insanlar yüksek protein seviyelerine tahammül edemezler. Vücut proteini veya israfını işleyemezse, bu maddeler birikir ve bulantı ve kusmadan beyin hasarına kadar değişen semptomlara neden olur.

 3. Bu insanlar için düşük proteinli bir diyeti takip etmek, olumsuz sağlık etkileri riskini azaltacaktır.

 4. Doktorlar, aşağıdaki sağlık koşullarına sahip kişilerin düşük proteinli bir diyet benimsemelerini önerebilirler:

Böbrek hastalığı

 1. Protein alımını azaltarak, böbrek hastalığı olan diyaliz hastaları böbreklerde stresi azaltabilir ve kan dolaşımında üre birikmesini önleyebilir.

 2. Vücut, protein sindirimi sırasında bir bileşik olan üre üretir. Böbrek sorunu olmayan insanlarda, üre vücuda idrar yoluyla, sorun çıkmadan çıkar.

 3. Bununla birlikte, böbrekler düzgün çalışmadığında, üre kanda birikir ve bulantı, halsizlik ve iştahsızlık gibi semptomlara neden olur.

 4. 17 çalışmanın 2018 incelemesi, çok düşük protein alımının ileri böbrek yetmezliğinin ilerlemesini yavaşlattığını bildirmiştir.

 5. Ulusal Böbrek Vakfı, protein alımının sınırlandırılmasının bir kişinin diyalize ihtiyacı olmadan önce geçen süreyi uzatabileceğini tavsiye ediyor. Zaten diyaliz tedavisi görenlerin çok düşük protein diyetini takip etmemeleri gerekir.

Diyabetik nefropati

 1. Birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, düşük proteinli bir diyetin diyabet kaynaklı böbrek hasarı anlamına gelen diyabetik nefropati semptomlarını iyileştirebileceğini bildirmektedir.

 2. Araştırma, diyetin diğer diyabet semptomlarının kötüleşmesi gibi olumsuz etkilerini ortaya çıkarmadı.

Fenilketonüri

 1. Fenilketonüri (PKU), vücut fenilalanin adı verilen bir amino asidi parçalamak için gereken enzimi üretmediğinde ortaya çıkan nadir bir hastalıktır. Amino asitler proteinin yapı taşlarıdır.

 2. PKU olan bir kişi için, protein açısından zengin yiyecekler yemek, fenilalaninin vücutta birikmesine neden olabilir.

 3. PKU'lu insanlar tedavi alamazlarsa, zihinsel engellilik ve hiperaktivite, zayıf koordinasyon ve nöbet gibi diğer nörolojik semptomlara yol açabilir.

 4. PKU'nun ana tedavisi yaşam boyu çok düşük protein diyetidir. Durumu olan insanlar, sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli olan sadece minimum miktarda fenilalanin tüketmelidir. [! 3822 => 1130 = 6!

 1. Homosistinüri, vücudun başka bir amino asit olan metiyonini işleme yeteneğini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Metionin birikmesi görme ve kemik sağlığıyla ilgili sorunlara neden olur.

 2. PKU’da olduğu gibi, tedavi çok düşük proteinli bir diyeti içerir. [! 3822 => 1130 = 7!

 1. Bir araştırma incelemesinin yazarları, düşük proteinli bir diyetin böbrek sorunu olmayan insanlara bazı faydalar sağlayabileceğini öne sürüyorlar. Orta yaşlı (ancak yaşlı olmayan) yetişkinlerde, protein alımını kısıtlamanın riskini azaltabileceğini rapor etmişlerdir:

 2. Cell Reports dergisinde yayınlanan diğer araştırmalar, protein açısından düşük ve karbonhidrat oranı yüksek bir diyetin beyin sağlığının korunmasına ve bilişsel düşüşün azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, bilim adamları bu araştırmayı sadece farelerde gerçekleştirdiler ve insandaki etkilerinden emin olamıyorlar.

 3. 2015 çalışmasının yazarları, düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı bir diyetin, kalbe sınırlı bir diyetin takibinde olduğu gibi, muhtemelen kalbe olan yararları nedeniyle, bir kişinin ömrünü arttırmada da etkili olabileceğini bildirmiştir. sağlık ve sindirim. Ancak, bunu sadece farelerde test ettiler.

Yemek yiyecekler

 1. Bazı etlerin sebze ve tahıllarla değiştirilmesi, protein alımını azaltmak için etkili bir yoldur. Sebzeler ve tahıllar, ek protein kaynağı olan öğünlerin ana gövdesini oluşturmalıdır. [! 3822 => 1140 = 8!

Düşük proteinli yiyecekler

 1. Aşağıdakiler düşük proteinli yiyeceklerdir:

 2. Pek çok başka yiyecek türü protein bakımından düşüktür ve bir kişi bunları diyete dahil ederken ölçülü kullanmalıdır. Bu yiyeceklerden bazıları şunlardır:

Orta proteinli gıdalar

 1. Düşük proteinli bir diyette, insanlar ılımlı miktarda protein içeren yiyecekleri az miktarda tüketmelidir. Örnekler şunları içerir:

 2. Bu ürünlerin birçoğunun düşük proteinli versiyonları çevrimiçi olarak veya eczanelerde mevcuttur.

Yemek tarifi fikirleri

 1. Düşük proteinli bir diyet uygularken, sebzeleri ve tahılları bir yemeğin ana bileşenleri olarak düşünmek faydalı olabilir. Bir kişi et, bakliyat ve soya ürünlerini garnitür veya çeşniler olarak düşünmelidir.

 2. Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), çoğu insanda böbrek hastalığı olup olmadığına bakılmaksızın, her gün sadece 2 porsiyon et veya et ikamesiyle protein ihtiyaçlarını karşılayabildiğini bildirdi. Bir porsiyon 3 ons veya bir iskambil kağıt destesidir.

 3. Düşük proteinli öğünlerin tatmin edici örnekleri şunları içerir:

 4. Düşük proteinli atıştırmalıklar:

Düşük proteinli bir diyet için diğer ipuçları

 1. Lezzetini ödün vermeden protein seviyelerini düşük tutmak için başka stratejiler:

 2. Market alışverişi yaparken, protein içeriğini ve malzemelerini daima dikkatlice kontrol edin.

Kaçınılacak yiyecekler

 1. Protein esansiyel bir besin maddesidir, bu nedenle düşük proteinli diyet uygulayan kişilerin bile sağlıklı kalabilmeleri için belirli miktarda protein tüketmeleri gerekir. Ancak, yüksek proteinli gıdalar günlük kalori alımının sadece küçük bir kısmını oluşturmalıdır.

 2. Düşük proteinli diyete sahip herhangi biri, tüketimini sınırlamalı ya da kaçınmalıdır:

 3. Bitki bazlı süt alternatifleri genellikle daha az protein içerir. Burada süt, peynir ve tereyağı dahil olmak üzere süt ürünlerine alternatif alternatifler hakkında bilgi edinin.

Düşük proteinli diyetlerde sağlıklı kalmak

 1. Protein sağlık açısından hayati önem taşıdığından, protein tüketimini günlük kalori alımının% 10'unun altına düşürmeden önce bir doktora veya diyetisyene danışmanız önemlidir.

 2. Tipik olarak, insanlar, protein alımını yalnızca bir doktorun yapmasını önerdiğinde bu ölçüde kısıtlamalıdırlar.

 3. Düşük proteinli bir diyeti takip etmek dikkatli bir planlama gerektirir. Aksi takdirde, beslenme yetersizliğine ve kas kaybı ve zayıf bağışıklık fonksiyonu dahil diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

 4. Ayrıca, protein kısıtlaması herkes için uygun değildir. Örneğin, araştırmalar ileri yaştaki yetişkinlerin ilerleyen yaşla ilişkili kas kaybı nedeniyle ekstra proteine ​​ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir.

 5. Ayrıca, bu tür bir diyete uymak birçokları için zorlayıcı olabilir, ancak bazı planlamalarda düşük proteinli bir diyet sağlıklı ve tatmin edici olabilir.

 6. Düşük proteinli bir diyet uygulayan bir kişinin sağlıklı kalmak için bazı takviyeleri alması gerekebilir. Örneğin B-12 Vitamini sadece hayvansal ürünlerde ve takviye edilmiş gıdalarda bulunur.

 7. Et ve balık alımlarını kısıtlayan insanlar gıda kaynaklarından yeterince B-12 alamazlar, bu nedenle bazı tahıllar ve bitki bazlı sütler.

 8. Düşük proteinli bir diyete başlamadan önce bir doktor veya diyetisyen ile takviyelerin kullanımını tartışın ve sağlık uzmanlarıyla düzenli olarak iletişimde kalın. Araştırmacılar bu diyette 3 ila 4 ayda bir izlem ziyareti önermektedirler.

Özet

 1. Böbrekle ilgili sağlık koşulları olan kişilerin düşük proteinli bir diyet izlemeleri gerekebilir. Diyet, yüksek protein içeren gıdaların alımını kısıtlamayı ve bol miktarda meyve, sebze ve sağlıklı yağ yemeye odaklanmayı içerir.

 2. Doktorlar, beslenme yetersizliği ve diğer sağlık sorunları riski nedeniyle, sağlık sorunları olmayan kişilere genellikle düşük proteinli bir diyet önermezler.

 3. Bu tür bir diyet düşünen herkes ilk önce doktora danışmalıdır. Planlamada, düşük proteinli bir diyet değişken ve sağlıklı olabilir.

 4. En son 16 Mayıs 2019 Perşembe tarihinde yayınlanan makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Üroloji / Nefroloji kategori sayfamızı ziyaret edin veya Üroloji / Nefroloji hakkındaki en son haberleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407