Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük Proteinli Diyet: Eksiksiz Bir Rehber

Alt satırda

 1. Bazı sağlık koşullarını tedavi etmek için genellikle düşük proteinli bir diyet önerilir.

 2. Bozulmuş karaciğer fonksiyonu, böbrek hastalığı veya protein metabolizmasına müdahale eden bozukluklar, düşük proteinli diyet gerektirebilecek en yaygın koşullardan bazılarıdır.

 3. Son yıllarda, bazı araştırmalar düşük proteinli diyetlerin uzun ömürlü olabileceğini ve kronik hastalıklardan korunma sağlayabileceğini de ortaya koydu.

 4. Bu makale, düşük proteinli bir diyetin avantaj ve dezavantajlarına ve protein alımınızı azaltmaya başlayıp başlamayacağınıza bakmaktadır.

Düşük Proteinli Diyet Nedir?

 1. Düşük proteinli bir diyet, tükettiğiniz protein miktarını kısıtlamanızı gerektirir, böylece günlük kalorilerinizin% 4-8'ini oluşturur.

 2. Bu, kaç kalori tükettiğinize bağlı olarak, günde 20-50 gram arasında protein anlamına gelir.

 3. Karşılaştırma için, ortalama bir insanın günlük kalorilerinin en az% 10-15'ini protein alması tavsiye edilir. Bu miktar sporcular, yaşlı yetişkinler ve bazı sağlık problemleri olanlar için artabilir (1).

 4. Protein sağlığı için hayati öneme sahiptir, ancak protein alımını azaltmak, spesifik hastalıkları olan kişiler için tedavi edici olabilir.

 5. Özellikle, düşük proteinli diyetler, böbrek veya karaciğer fonksiyonlarında azalma olanlara faydalı olabilir.

 6. Homosistinüri ve fenilketonüri gibi protein metabolizmasını etkileyen bozuklukları olanlar için de gerekli olabilir.

 7. Bununla birlikte, düşük proteinli bir diyet yapmak sağlık sorunlarını ve beslenme yetersizliklerini önlemek için dikkatli bir planlama gerektirir.

 8. Ek olarak, düşük proteinli bir diyete başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken başka riskler ve olası dezavantajlar var.

Düşük Proteinli Diyetin Sağlık Faydaları

 1. Düşük proteinli bir diyetin faydaları, genellikle sağlıklı olanlar yerine, genellikle spesifik sağlık koşulları veya hastalıkları olan kişiler için geçerlidir.

 2. Aşırı protein tipik olarak karaciğer tarafından parçalanır ve böbrekler tarafından salgılanan üre adı verilen bir atık ürün üretilir (2). [! 3824 => 1140 = 3!

 3. Bu, protein metabolizmasının geliştirilmesine yardımcı olur ve kan dolaşımında üre birikmesini önler.

 4. Kalp yetmezliği olanlarda daha yüksek tip 2 diyabet ve ölüm riskiyle de ilişkili olabilir (4, 5, 6).

 5. Homosistinüri ve fenilketonüri gibi protein metabolizmasını etkileyen genetik bozukluğu olanlarda protein alımını azaltmak da gereklidir.

 6. Bu bozukluklar spesifik amino asitlerin parçalanmasına zarar verdiğinden, protein alımını azaltmak semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir (7, 8).

 7. Bazı araştırmalar ayrıca düşük proteinli diyetlerin genel popülasyon için birçok sağlık yararı ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.

 8. Bununla birlikte, sağlıklı yetişkinlerde protein kısıtlamasının potansiyel uzun vadeli faydalarını değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Potansiyel Yan Etkiler

 1. Protein büyüme ve gelişme için çok önemli bir besindir.

 2. Vücudunuz bunu kaslarınızın, cildinizin ve kemiklerin temelini oluşturmak, önemli enzimler ve hormonlar üretmek ve dokuları inşa etmek ve onarmak için kullanır (10).

 3. Araştırmalar, bir protein eksikliğinin, bağışıklık fonksiyonu, kas kaybı ve çocuklarda azalmış büyüme gibi, yetersiz bağışıklık fonksiyonu, kas kaybı ve azalmış büyüme gibi sağlık üzerinde zararlı etkileri olabileceğini göstermektedir (11, 12, 13). [! 3824 => 1140 = 4!

 4. Sadece düşük proteinli bir diyetin ardından biraz yaratıcılık yapmakla kalmaz, aynı zamanda diğer beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlamak için dikkatli bir planlama gerektirir.

 5. Bunun nedeni, yüksek proteinli yiyeceklerin çok sayıda kalori ve temel mikro besinleri sağlamasıdır.

 6. Örneğin, sığır eti B vitaminleri, demir ve çinko açısından zenginken, fasulye iyi bir magnezyum, fosfor ve potasyum kaynağıdır (16, 17).

 7. Düşük proteinli bir diyet uygularken, besin eksikliklerini önlemek için bu besinleri başka kaynaklardan aldığınızdan emin olun.

 8. Ancak, potansiyel tehlikeleri ve sağlık riskleri nedeniyle, altta yatan bir sağlık durumunuz olmadığı ve doğrudan tıbbi gözetim altında olmadığınız sürece düşük proteinli bir diyet tavsiye edilmez.

Yenecek Yiyecekler

 1. Diyetlerin çoğunda, yemekler et veya bitki bazlı proteinler gibi yüksek proteinli yiyecekleri ortalar. [! 3824 => 1140 = 5!

 2. Diyetinize et ve bitkisel proteinleri yine de dahil edebilirsiniz, ancak bunları garnitür olarak kullanmalı ve sadece az miktarda tüketmelisiniz.

 3. Ayrıca günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak ekstra kalori sağlayabilen sağlıklı yağ alımınızı artırmanız gerekebilir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 1. Protein, düşük proteinli bir diyet yapsanız bile, diyetin gerekli bir parçasıdır. Bu yüzden tamamen kaçınmayın.

 2. Ancak, düşük proteinli bir diyet yapıyorsanız, hayvansal ürünler ve bitkisel proteinler gibi yüksek proteinli yiyecekleri ölçülü tüketmelisiniz.

 3. Bunu yapmak için, meyve ve sebzeler gibi sağlıklı, düşük proteinli gıdaları tüketin. Aynı zamanda, protein porsiyon boyutlarınız üzerinde tekrar ölçeklendirme yapmanız gerekebilir.

 4. Örneğin, bir porsiyon tavuk genellikle yaklaşık 4 ons (113 gram).

 5. Bununla birlikte, düşük proteinli bir diyette, bu miktarı yarıya indirmeniz ve protein alımınızı kontrol altında tutmak için 2 ons'a (57 gram) yapışmanız gerekebilir.

3 Günlük Örnek Menü

 1. İşte başlamanız için üç günlük bir örnek menü.

Düşük Proteinli Bir Diyet Denemelisiniz?

 1. Karaciğerinizi veya böbreklerinizi etkileyen bir durumla yaşıyorsanız veya protein metabolizmasına müdahale ediyorsanız, semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olmak için düşük proteinli bir diyet gerekli olabilir.

 2. Bununla birlikte, sağlıklı bireyler için sağlık açısından herhangi bir faydası olduğuna dair sınırlı kanıt vardır.

 3. Ayrıca, düşük proteinli bir diyet, potansiyel sağlık risklerini ve beslenme eksikliklerini en aza indirmek için dikkatli bir planlama gerektirir. Sadece tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.

 4. Düşük proteinli bir diyete başlamadan önce bir doktora veya diyetisyene danışmanız çok önemlidir. Yalnızca sizin için iyi bir seçenek olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diyetinizin hala sağlıklı ve çok yönlü olmasını sağlamak için rehberlik edebilirler.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407