Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyetlerin 10 Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Düşük karbonhidrat diyeti yıllardır tartışmalı.

 2. Bazı insanlar bu diyetlerin kolesterol artırdığını ve yüksek yağ içeriğinden dolayı kalp hastalıklarına neden olduğunu iddia ediyorlar.

 3. Ancak, çoğu bilimsel araştırmada, düşük karbonhidratlı diyetler sağlıklı ve faydalı olduklarını kanıtlamaktadır.

 4. Düşük karbonhidrat diyeti sadece daha fazla kilo kaybına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı için kolesterol de dahil olmak üzere çoğu risk faktöründe önemli gelişmelere yol açar.

 5. Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetlerin kanıtlanmış 10 sağlık yararı.

1. Düşük Karbonhidrat Diyetleri İştahınızı Azaltın

 1. Açlık, diyetin en kötü yan etkisi olma eğilimindedir.

 2. Birçok insanın kendini mutsuz hissetmesinin ve sonunda pes etmesinin temel sebeplerinden biri.

 3. Bununla birlikte, düşük karbonhidratlı yeme, iştahta otomatik bir azalmaya yol açar (1).

 4. Çalışmalar tutarlı bir şekilde insanlar karbonhidratları kesip daha fazla protein ve yağ tükettiklerinde, çok daha az kalorili yemek yediklerini gösteriyor (1).

İlk önce

 1. Karbonhidrat kesmek, kilo vermenin en basit ve en etkili yollarından biridir.

 2. Çalışmalar, düşük karbonhidrat diyeti olan kişilerin, düşük yağlı diyetlere oranla daha fazla kilo verdiğini göstermektedir - ikincisi aktif olarak kalorileri kısıtlarken bile.

 3. Bunun nedeni düşük karbonhidratlı diyetlerin vücudunuzdan fazla su almak, insülin seviyelerini düşürmek ve ilk hafta veya ikide hızlı kilo kaybına yol açmasıdır (2, 3).

 4. Düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı diyetleri karşılaştıran çalışmalarda, karbonhidratı kısıtlayan insanlar bazen açlık çekmeden ağırlıklarını 2-3 kat daha fazla kaybederler (4, 5).

 5. Düşük yağda veya düşük karbonhidratlı diyetlerde 609 kilolu erişkinde yıl boyunca süren bir çalışmada, her iki grup da benzer miktarda kilo vermiştir (7). [! 439 => 1130 = 4!

 1. Vücudunuzdaki tüm yağlar aynı değil.

 2. Yağın depolandığı yer, sağlığınızı ve hastalık riskinizi nasıl etkilediğini belirler.

 3. İki ana tip, cildinizin altındaki subkutan yağ ve karın boşluğunuzda biriken ve çoğu kilolu erkekte tipik olan viseral yağdır.

 4. Viseral yağ organlarınızın etrafına yerleşme eğilimindedir. Aşırı viseral yağ, iltihaplanma ve insülin direnci ile ilişkilidir ve günümüzde Batı'da çok sık görülen metabolik disfonksiyonu etkileyebilir (8). [! 439 => 1140 = 4!

4. Trigliseritler Sert Bir Şekilde Düşme Eğilimi

 1. Trigliseritler kan dolaşımınızda dolaşan yağ molekülleridir.

 2. Yüksek açlık trigliseritlerinin - bir gece oruçtan sonra kandaki seviyelerinin - yüksek kalp hastalığı risk faktörü olduğu iyi bilinmektedir (10). [! 439 => 1140 = 5!

 3. İnsanlar karbonhidrat kestiklerinde kan trigliseritlerinde çok dramatik bir azalma yaşama eğilimindedirler (14, 15).

 4. Öte yandan, az yağlı diyetler genellikle trigliseritlerin artmasına neden olur (16, 17).

5. Artan “İyi” HDL Kolesterol Seviyeleri

 1. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) genellikle "iyi" kolesterol olarak adlandırılır.

 2. "Kötü" LDL'ye kıyasla HDL seviyeleriniz arttıkça, kalp hastalığı riskiniz de azalır (18, 19, 20).

 3. "İyi" HDL seviyelerini arttırmanın en iyi yollarından biri yağ yemek - ve düşük karbonhidratlı diyetler çok fazla yağ içeriyor (21, 22, 23).

6. Azaltılmış Kan Şekeri ve İnsülin Seviyeleri

 1. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetler, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen diyabet ve insülin direncine sahip kişiler için de özellikle yardımcı olabilir (29, 30).

 2. Çalışmalar, karbonhidrat kesmenin hem kan şekeri hem de insülin seviyelerini sert bir şekilde düşürdüğünü kanıtlıyor (31, 32).

 3. Tip 2 diyabet hastalarında yapılan bir çalışmada,% 95'i altı ay içinde glukoz düşürücü ilaçlarını azaltmış veya ortadan kaldırmıştır (34).

 4. Kan şekeri ilacı kullanıyorsanız, hipoglisemiyi önlemek için dozajınızın ayarlanması gerekebileceğinden karbonhidrat alımınızı değiştirmeden önce doktorunuzla konuşun.

7. Tansiyon Düşürebilir

 1. Artmış kan basıncı veya hipertansiyon, kalp hastalığı, inme ve böbrek yetmezliği dahil birçok hastalık için önemli bir risk faktörüdür.

 2. Düşük karbonhidratlı diyetler, kan basıncını düşürmenin etkili bir yoludur; bu, bu hastalıklar riskinizi azaltır ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olur (34, 35).

8. Metabolik Sendromlara Karşı Etkili

 1. Metabolik sendrom, diyabet ve kalp hastalığı riskinizle yüksek oranda ilişkili bir durumdur.

 2. Aslında, metabolik sendrom aşağıdakileri içeren bir semptomlar topluluğudur:

 3. Ancak, düşük karbonhidrat diyeti, bu semptomların beşinin tedavisinde de inanılmaz etkilidir (36, 37).

 4. Böyle bir diyet altında bu koşullar neredeyse ortadan kalkar.

9. Geliştirilmiş 'Kötü' LDL Kolesterol Seviyeleri

 1. "Kötü" LDL değeri yüksek olan kişilerin kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir (38, 39).

 2. Bununla birlikte, parçacıkların boyutu önemlidir. Küçük parçacıklar daha yüksek bir kalp hastalığı riskine, büyük parçacıklar ise daha düşük bir riske bağlıdır (40, 41, 42).

 3. Düşük karbonhidratlı diyetlerin "kötü" LDL partiküllerinin boyutunu artırırken, kan dolaşımınızdaki toplam LDL partiküllerinin sayısını da azalttığı ortaya çıktı (43).

 4. Bu nedenle, karbonhidrat alımınızı düşürmek kalp sağlığınızı artırabilir.

10. Birkaç Beyin Bozukluğu için Terapatik

 1. Beyniniz glikoza ihtiyaç duyuyor, çünkü bazı kısımları sadece bu şekeri yakabiliyor. Bu nedenle karaciğeriniz, herhangi bir karbonhidrat tüketmezseniz proteinden glikoz üretir.

 2. Yine de, beyninizin büyük bir kısmı açlık sırasında veya karbonhidrat alımı çok düşük olduğunda oluşan ketonları da yakabilir.

 3. Birçok durumda, bu diyet epilepsi çocuklarını tedavi edebilir. Bir çalışmada, ketojenik diyet uygulayan çocukların yarısından fazlasında, nöbet sayısında% 50'den fazla azalma görülürken,% 16'sı nöbetsiz hale geldi (45). [! 439 => 1140 = 11!

 1. Besin bilimlerinde az karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin sağlık üzerindeki sağlığa faydaları kadar az şey de var. [! 439 => 1140 = 12!

 2. Sağlığınızı arttırmak istiyorsanız, bu diyetlerden birini düşünmeye değer olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407