Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyetler Beyin Sağlığını Nasıl Artırıyor

Alt satırda

 1. Düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin birçok sağlık yararı var.

 2. Örneğin, kilo kaybına neden olabileceği ve diyabetle savaşmaya yardımcı olabileceği iyi bilinmektedir.

 3. Ancak, bazı beyin hastalıkları için de faydalıdır.

 4. Bu makale düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetlerin beyni nasıl etkilediğini araştırıyor.

Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyetler Nedir?

 1. Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetler arasında çok fazla örtüşme olmasına rağmen, birkaç önemli fark da var.

 2. Ketojenik bir diyette, beyin esas olarak ketonlarla beslenir. Bunlar karbonhidrat alımı çok düşük olduğunda karaciğerde üretilir.

 3. Düşük karbonhidratlı standart bir diyette, beyin normal bir diyetten daha fazla keton yakmasına rağmen, yine de büyük oranda glukoza bağlı olacaktır.

"130 gram karbonhidrat" efsanesi

 1. Düzgün çalışması için beyninizin günde 130 gram karbonhidrata ihtiyacı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu düşük karbonhidrat diyeti ile ilgili en yaygın efsanelerden biridir.

 2. Aslında, ABD Tıbbın Gıda ve Beslenme Kurumu tarafından yayınlanan bir raporda:

 3. "Yeterli miktarda protein ve yağ tüketilmesi şartıyla, görünüşte yaşamla uyumlu diyet karbonhidratlarının alt sınırı sıfırdır."

 4. Sıfır karbonhidrat diyeti pek çok sağlıklı yiyeceği elimine ettiği için önerilmese de, kesinlikle günde 130 gramdan daha az yiyebilir ve iyi beyin fonksiyonlarını koruyabilirsiniz.

Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyetler Beyin İçin Enerji Sağlıyor

 1. Düşük karbonhidratlı diyetler, beyninize ketogenez ve glukoneogenezis denilen işlemler yoluyla enerji sağlama konusunda büyüleyici bir yol sunar.

 2. Kanınızda bulunan şeker glikoz genellikle beynin ana yakıtıdır. Kasın aksine, beyniniz yağ kaynağı olarak yağ kullanamaz.

 3. Bununla birlikte, beyin ketonları kullanabilir. Karaciğeriniz, glikoz ve insülin seviyeleri düşük olduğunda yağ asitlerinden ketonlar üretir.

 4. Ketonlar, tam bir gece uykusu gibi, saatlerce yemek yemeden gittiğinizde aslında küçük miktarlarda üretilir.

 5. Bununla birlikte, karaciğer açlık sırasında veya karbonhidrat alımı günde 50 gramın altına düştüğünde (1, 2) keton üretimini daha da arttırır. [! 3429 => 1140 = 4!

 6. Beynin çoğu keton kullanabilse de, çalışması için glikoz gerektiren kısımlar vardır. Çok düşük karbonhidratlı bir diyette, bu glikozun bir kısmı tüketilen az miktarda karbonhidrat ile sağlanabilir.

 7. Gerisi vücudunuzdaki glukoneogenez denilen bir işlemden geliyor, bu da "yeni glikoz yapmak" anlamına geliyor. Bu süreçte, karaciğer beynin kullanması için glikoz oluşturur. Protein yapı taşları olan amino asitleri kullanarak glikozu üretir. [! 3429 => 1140 = 4!

 8. Glikoneogenez sayesinde, glikoz gerektiren beynin kısımları, karbonhidrat alımınız çok düşük olsa bile, sabit bir tedarik alır.

Düşük Karbonhidrat / Ketojenik Diyetler ve Epilepsi

 1. Epilepsi, beyin hücrelerinde aşırı heyecanlanma dönemlerine bağlı nöbetlerle karakterize bir hastalıktır.

 2. Kontrolsüz sarsıntı hareketlerine ve bilinç kaybına neden olabilir ve en sık çocuklarda görülür.

 3. Çok sayıda etkili anti-nöbet ilacı olmasına rağmen, bu ilaçlar hastaların en az% 30'unda nöbetleri kontrol edememektedir. Bu epilepsi tipine refrakter denir veya ilaca yanıt vermez (5).

 4. Ketojenik diyet, 1921 yılında çocuklarda ilaca dirençli epilepsi tedavisi için Dr. Russell Wilder tarafından geliştirilmiştir. Diyetinin yağdan gelen kalorilerin yaklaşık% 90'ını sağladığı ve açlığın nöbetler üzerindeki yararlı etkilerini taklit ettiği gösterilmiştir (4).

 5. Ketojenik diyetin anti-nöbet etkisinin ardındaki mekanizmalar bilinmemektedir.

 6. Epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan dört çeşit karbonhidratlı diyet vardır:

 7. Klasik Ketojenik diyet (KD) birçok epilepsi tedavi merkezinde kullanılmış ve bazı çalışmalar hastaların yaklaşık yarısında iyileşme sağlamıştır (4, 6, 7, 8, 9, 10).

 8. Aslında, diyete cevap veren çocukların üçte birinde nöbetlerde% 90 veya daha fazla azalma var (9).

 9. Bir çalışmada, üç ay boyunca ketojenik bir diyetle tedavi edilen çocuklarda bazal nöbetlerde ortalama% 75 oranında bir düşüş vardı (10). [! 3429 => 1140 = 5!

 10. 102 çocuktan oluşan randomize bir çalışmada, modifiye Atkins diyeti uygulayanların% 30'u nöbetlerde% 90 veya daha fazla azalma yaşadı (14). [! 3429 => 1140 = 5!

 11. Orta Zincir Trigliserit Ketojenik diyet (MCT Diyet) 1970'lerden beri kullanılıyor. MCT'ler hindistancevizi yağı ve hurma yağında bulunan doymuş yağlardır.

 12. Uzun zincirli yağların aksine, karaciğer tarafından hızlı enerji veya keton üretimi için kullanılabilirler.

 13. MCT yağının karbonhidrat alımında daha az kısıtlama ile keton seviyesini artırma kabiliyeti, MCT diyetini diğerlerine popüler bir alternatif haline getirmiştir (21, 22, 23).

 14. Çocuklarda yapılan bir çalışmada, MCT diyetinin nöbetleri kontrol etmedeki klasik ketojenik diyet ile etkinlik açısından karşılaştırılabilir olduğu bulundu (23). [! 3429 => 1140 = 5!

Düşük Karbonhidrat / Ketojenik Diyetler ve Alzheimer Hastalığı

 1. Çok az sayıda resmi araştırma yapılmış olmasına rağmen, düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin Alzheimer hastalığı olan insanlar için yararlı olabileceği görülüyor.

 2. Alzheimer hastalığı en sık görülen bunama şeklidir. Beynin hafıza kaybına neden olan plaklar ve dolaşıklıklar geliştirdiği ilerici bir hastalıktır.

 3. Birçok araştırmacı, "tip 3" diyabet olarak görülmesi gerektiğine inanıyor, çünkü beyin hücreleri insüline dirençli hale geliyor ve glukozu düzgün kullanamıyor, bu da iltihaplanmaya neden oluyor (26, 27, 28).

 4. Aslında, tip 2 diyabete giden bir basamak taşı olan metabolik sendrom, Alzheimer hastalığının gelişme riskini de arttırmaktadır (28, 29)!

 5. Uzmanlar, Alzheimer hastalığının, nöbetlere yol açan beyin uyarılabilirliği de dahil olmak üzere epilepsi ile bazı özellikleri paylaştığını bildirdi (30, 31).

 6. Alzheimer hastalığı olan 152 kişiden oluşan bir çalışmada 90 gün boyunca MCT takviyesi alanların ketan düzeyleri ve beyin fonksiyonunda kontrol grubuna göre anlamlı bir iyileşme vardı (32).

 7. Hayvan çalışmaları da ketojenik bir diyetin Alzheimer’dan etkilenen beyni beslemenin etkili bir yolu olabileceğini gösteriyor (27, 33). [! 3429 => 1140 = 6!

 8. Bir teori, ketonların, iltihaplanmaya neden olabilecek metabolizma yan ürünleri olan reaktif oksijen türlerini azaltarak beyin hücrelerini koruduğudur (34, 35).

 9. Başka bir teori, doymuş yağ dahil olmak üzere, yüksek oranda yağ içeren bir diyetin, Alzheimer'lı insanların beyinlerinde biriken zararlı proteinleri azaltabildiğidir. [! 3429 => 1130 = 7!

 1. Bu kadar çalışılmamasına rağmen, düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin beyin için başka faydaları olabilir:

Düşük Karbonhidrat ve Ketojenik Diyetlerle İlgili Potansiyel Sorunlar

 1. Düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyetin önerilmediği bazı koşullar var.

 2. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, ketojenik bir diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

 3. İnsanlar düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlere birçok farklı şekilde yanıt veriyor. İşte birkaç olası yan etki vardır:

 4. Epilepsili çocuklar, nöbetler düzeldiğinde sonunda ketojenik diyeti bırakıyorlar. Bunların çoğu uzun vadeli olumsuz bir etki yaşamamaktadır (49).

Diyete Uyum İçin İpuçları

 1. Düşük karbonhidratlı veya ketojenik diyete geçiş yaparken, bazı olumsuz etkiler yaşayabilirsiniz.

 2. Birkaç gün boyunca baş ağrısı gelişebilir, yorgun veya baş dönmüş hissedebilirsiniz. Bu "keto gribi" veya "düşük karbonhidrat gribi" olarak bilinir. Adaptasyon sürecinden geçmek için bazı öneriler:

Bu Diyetler Sağlığa Güçlü Yarar Sağlar

 1. Mevcut kanıtlara göre, ketojenik diyetlerin beyin için güçlü yararları olabilir.

 2. En güçlü kanıt, çocuklarda ilaca dirençli epilepsi tedavisi ile ilgilidir.

 3. Ketojenik diyetlerin Alzheimer ve Parkinson semptomlarını azalttığına dair ilk kanıtlar da var. Bu ve diğer beyin hastalıkları olan hastalar üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar devam ediyor.

 4. Beyin sağlığının ötesinde, düşük karbonhidratlı ve ketojenik diyetlerin kilo kaybına ve diyabetin tedavisine yardımcı olabileceğini gösteren birçok çalışma da var.

 5. Bu diyetler herkes için değil, birçok insan için inanılmaz faydalar sağlayabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407