Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Düşük Karbonhidrat Diyetleri Hakkında 10 Efsaneler

15. Çok Uzun Süredir "Kesme" Yaptınız

 1. Düşük karbonhidrat diyeti inanılmaz derecede güçlü.

 2. Obezite, tip 2 diyabet ve metabolik sendrom gibi birçok ciddi hastalığın tersine çevrilmesine yardımcı olabilirler.

 3. Bununla birlikte, bu diyet hakkındaki bazı efsaneler düşük karbonhidrat topluluğu tarafından sürdürülmektedir. Bu kavramların çoğu bilim tarafından desteklenmez.

 4. Düşük karbonhidrat diyeti hakkında 10 yaygın efsane var.

1. Düşük karbonhidrat diyeti herkes için işe yarar

 1. Çalışmalar sürekli olarak düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo vermeye yardımcı olduğunu ve hastalık için çoğu risk faktörünü iyileştirdiğini göstermektedir (1, 2, 3).

 2. Dedi ki, bu yeme düzeni herkes için uygun değil.

 3. Bazı insanlar diyetten rahatsızlık duyabilir, bazıları ise bekledikleri sonuçları alamaz.

 4. Özellikle, fiziksel olarak aktif olan sporcular ve insanların bu diyetin sağlayabileceğinden çok daha fazla karbonhidrat alması gerekiyor.

2. Karbonhidratlar doğal olarak besiyorlar

 1. Yüksek miktarda şeker ve rafine karbonhidrat alınması sağlığınıza zarar verir.

 2. Yine de, karbonhidratlar sadece rafine edilmişler ve çok lezzetli ve yenmesi kolay yiyeceklere dahil edilirlerse besiyorlar.

 3. Örneğin, fırınlanmış patateslerde bol miktarda lif var ve kendinizi tam hissetmenize yardımcı oluyor - oysa patates cipsi mısır yağında kızartılmış ve tuzla baharatlandırılmış, onları ağır işlenmiş ve bağımlılık yapıyor.

 4. Japon Okinawa adasının sakinleri gibi dünyadaki birçok popülasyonun, işlenmemiş gıdaları içeren yüksek karbonhidratlı bir diyette sağlık sağladığını unutmayın.

Meyveler ve patatesler karbonhidrat nedeniyle sağlıksızdır

 1. Pek çok gerçek, geleneksel yiyecek, düşük karbonatlı karbonhidrat içeriklerinden dolayı şeytanlaştırılıyor.

 2. Bunlar meyveler, tam patates ve havuç gibi yiyecekleri içerir.

 3. Bu yiyecekleri çok düşük karbonhidratlı, ketojenik bir diyetle sınırlamak önemlidir - ancak bu, bu yiyeceklerde yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez.

 4. Beslenme bilimlerinde, çoğu disiplinde olduğu gibi, bağlam önemlidir.

 5. Örneğin, diyetinizdeki herhangi bir abur cuburun yüksek karbonhidratlı, olgunlaşmış muzlarla değiştirilmesi sağlığın iyileştirilmesi olacaktır. Ancak, diyabeti karbonhidrat kesmeye çalışan kişiler için diyetlerine muz eklemek zararlı olabilir.

4. Düşük karbonhidrat diyeti her zaman ketojenik olmalıdır

 1. Ketojenik bir diyet, çok düşük bir karbonhidrat diyetidir, genellikle çok yüksek bir yağ alımının yanında günde 50 gramdan daha az karbonhidrat içerir (

 2. Ancak, düşük karbonhidrat diyeti izlemenin tek yolu bu değil.

 3. Bu yeme düzeni günde 100-150 gram karbonhidrat içerebilir - ve belki daha fazlası.

 4. Bu aralıkta, günde birkaç parça meyve ve hatta patates gibi küçük miktarlarda bütün nişastalı yiyecekleri kolayca yiyebilirsiniz.

 1. Sindirim sistemindeki tüm karbonhidratların şekere bozulduğunu iddia etmek kısmen doğrudur - fakat yanıltıcıdır.

 2. "Şeker" kelimesi glikoz, fruktoz ve galaktoz gibi çeşitli basit şekerlere uygulanır. Sofra şekeri (sükroz), fruktoza bağlı bir glikoz molekülünden oluşur.

 3. Tahıllarda ve patateslerde bulunan nişasta uzun bir glikoz molekülleri zinciridir. Sindirim enzimleri kırılmaları emilmeden önce glikoza girer.

 4. Sonunda, bütün karbonhidratlar (lif hariç) şeker olarak son bulur.

 5. Basit şekerler kolayca sindirilebilir ve kan şekeri seviyelerinde önemli bir artışa neden olurken, bütün yiyeceklerdeki nişastalar ve diğer karbonhidratlar, tatlı ve rafine edilenlerde olduğu kadar kan şekeri seviyesini yükseltir. veya işlenmiş gıdalar.

 6. Bu nedenle, tüm yiyecekleri ve rafine karbonhidratları birbirinden ayırmak önemlidir. Aksi takdirde, bir patates ile bir şeker çubuğu arasında besin farkı olmadığına inanabilirsiniz.

 1. Bazı insanlar karbonhidrat alımı ve insülin seviyeleri düşük tutulduğu sürece kilo alımının imkansız olduğuna inanıyor.

 2. Yine de, düşük karbonhidrat diyeti ile kilo almak çok mümkün.

 3. Düşük karbonhidratlı yiyeceklerin birçoğu, özellikle de yemeye meyilli olanlar için, besiye bürünüyor olabilir.

 4. Bunlara peynir, fındık, yer fıstığı ve ağır krema dahildir.

 5. Birçok insan bu yiyecekleri problemsiz bir şekilde yiyebilse de, kalorileri kısıtlamadan kilo vermek isteyenler, alımlarını ılımlı hale getirmelidir.

 1. On yıllarca süren anti-propagandaya rağmen, çalışmalar doymuş yağın daha önce tahmin edildiği kadar zararlı olmadığını gösteriyor (7, 8, 9). [! 1317 => 1140 = 8!

 2. Ancak, aşırı tüketim tehlikeli olabilir.

 3. Kahvenize bol miktarda tereyağı ve hindistancevizi yağı eklemek modaya uygun olsa da, bunu yapmak size diyetinize diğer sağlıklı, besin yoğunluğu yüksek yiyecekleri dahil etmek için daha az yer sağlar.

 1. Bazı düşük karbonhidrat savunucuları kalori alımının önemli olmadığını iddia ediyor.

 2. Kaloriler bir enerji ölçüsüdür ve vücut yağları basitçe enerji depolar.

 3. Vücudunuz yakabileceğinizden daha fazla enerji harcarsa, onu vücut yağ olarak depolarsınız. Vücudunuz aldığınızdan daha fazla enerji harcarsa, enerji için yağ yakarsınız!

 4. Düşük karbonhidrat diyeti iştahı azaltarak çalışır. İnsanları otomatik olarak daha az kalorili hale getirdiklerinden, kalori sayma veya porsiyon kontrolüne çok az ihtiyaç vardır (10, 11).

 5. Birçok durumda kaloriler önemliyken, düşük karbonhidrat diyeti için bunları kesin olarak saymak gereksizdir.

9. Lif çoğunlukla insan sağlığı ile alakasızdır

 1. Sindirilebilir karbonhidratlar toplu olarak diyet lifi olarak bilinir.

 2. İnsanların lifleri sindirecek enzimleri yoktur, ancak bu besin sağlığınızla ilgisiz olmaktan uzaktır.

 3. Elyafınızı yağ asidi bütiratı (12) gibi faydalı bileşiklere dönüştüren bağırsak bakterileriniz için hayati önem taşır.

 4. Aslında birçok çalışma, lifin - özellikle çözünür lif - kilo kaybı ve gelişmiş kolesterol gibi çeşitli faydalara yol açtığını göstermektedir (13, 14, 15).

 5. Bu nedenle, düşük karbonhidrat diyeti ile lif bakımından zengin bitki besinleri yemek sadece basit değil, aynı zamanda sağlıklı.

10. Karbonhidratlar hastalığa neden olur

 1. Metabolik olarak sağlıklı olan birçok insan, bütün yiyeceklere odaklandıkları sürece, zarar vermeden bol miktarda karbonhidrat yiyebilirler.

 2. Bununla birlikte, insülin direnci veya şişmanlığı olan kişiler için, vücudun metabolik kuralları değişiyor gibi görünüyor.

 3. Metabolik fonksiyon bozukluğu olan kişilerin tüm yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden kaçınmaları gerekebilir.

 4. Çoğu karbonhidratın çıkarılması bir hastalığı tersine çevirmek için gerekli olsa da, karbonhidratların kendilerinin hastalığa neden olduğu anlamına gelmez.

 5. Metabolik fonksiyon bozukluğunuz yoksa, yüksek karbonhidratlı yiyecekler yemelisiniz - bütün olarak, işlenmemiş yiyeceklere yapışıp düzenli egzersiz yapın.

Alt satırda

 1. Düşük karbonhidratlı diyetler kilo kaybını teşvik edebilir ve sayısız sağlık koşullarına yardımcı olabilirken, bunlarla ilgili birçok efsane bol miktarda bulunur.

 2. Genel olarak, bu diyetler herkes için değildir.

 3. Metabolik bir durumu kontrol altına almak veya hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, düşük karbonhidrat diyeti denemek iyidir. Aynı zamanda, bu beslenme düzeni mutlaka tüm yiyecekleri yeterli egzersizle birleştiren bir yaşam tarzından daha sağlıklı olamaz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407