Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domuz eti 101: Besin Bilgileri ve Sağlık Etkileri

En alt satırda

 1. Domuz eti domuzun etidir (Sus domesticus).

 2. Dünyada, özellikle doğu Asya'da en çok tüketilen kırmızı et, ancak İslam ve Yahudilik gibi bazı dinlerde tüketimi yasaktır.

 3. Bu nedenle, birçok İslam ülkesinde domuz eti yasa dışı.

 4. Genellikle işlenmeden yeniyor, ancak işlenmiş (korunmuş) domuz ürünleri de çok yaygın. Bunlar arasında füme domuz, jambon, domuz pastırması ve sosis yer alır.

 5. Protein bakımından zengin ve birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan yağsız domuz eti, sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı olabilir.

 6. Bu makale size domuz eti hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

Beslenme gerçekleri

 1. Domuz eti yüksek proteinli bir besindir ve değişken miktarlarda yağ içerir.

 2. Pişirilmiş, öğütülmüş domuz etinin 3,5 ons (100 gram) porsiyonu aşağıdaki besinleri sağlar (1):

 3. Bütün et gibi, domuz eti de çoğunlukla proteinlerden yapılır.

 4. Yağsız, pişmiş domuzun protein içeriği, taze ağırlıkça yaklaşık% 26'dır.

 5. Kuruyunca, yağsız domuzun protein içeriği% 89 kadar yüksek olabilir - bu da onu en zengin diyet protein kaynaklarından biri yapar (1).

 6. Vücudunuzun büyümesi ve bakımı için gerekli dokuz temel amino asitin tümünü içerir. Aslında, et en eksiksiz diyet protein kaynaklarından biridir.

 7. Bu nedenle, domuz eti - ya da diğer et türlerini - özellikle vücut geliştiriciler, sporcuları, ameliyat sonrası insanları ya da kasları inşa etmek ya da tamir etmek isteyen diğer kişiler için faydalı olabilir. .

 8. Domuz eti değişken miktarda yağ içerir.

 9. Domuz eti içerisindeki yağ oranı genellikle% 10-16 arasında değişmektedir (2), ancak kırpma seviyesine ve diğer faktörlere bağlı olarak çok daha yüksek olabilir.

 10. Domuz yağı adı verilen açık renkli domuz yağı, bazen yemeklik yağ olarak kullanılır.

 11. Diğer kırmızı et türleri gibi, domuz eti de çoğunlukla doymuş yağlardan ve doymamış yağlardan oluşur - yaklaşık olarak eşit miktarlarda bulunur.

 12. Örneğin, pişmiş, öğütülmüş domuz porsiyonu 3.5 ons (100 gram), yaklaşık 7.7 gram doymuş, 9.3 gram mono doymamış ve 1.9 gram çoklu doymamış yağ (1) paketler.

 13. Domuzun yağ asidi bileşimi, sığır ve kuzu gibi ruminant hayvanların etlerinden biraz farklıdır.

 14. Konjuge linoleik asit (CLA) düşük ve doymamış yağlarda biraz daha zengin (3).

Vitaminler ve mineraller

 1. Domuz eti de dahil olmak üzere pek çok vitamin ve mineral kaynağıdır:

 2. Domuz eti pek çok başka vitamin ve mineral içerir.

 3. Ek olarak, jambon ve domuz pastırması gibi işlenmiş, işlenmiş domuz ürünleri de yüksek miktarda tuz (sodyum) içeriyor.

Diğer et bileşikleri

 1. Bitkilere benzer şekilde, hayvansal gıdalar sağlığı etkileyen bazı biyoaktif maddeler (vitaminler ve mineraller hariç) içerir:

Domuz eti sağlığa yararları

 1. Domuz eti, çeşitli sağlıklı vitamin ve minerallerin yanı sıra yüksek kaliteli protein bakımından da yüksektir. Yeterince pişirilmiş domuz eti, sağlıklı beslenmenin mükemmel bir parçası olabilir.

 2. Çoğu hayvansal gıdada olduğu gibi domuz eti de mükemmel kalitede bir protein kaynağıdır.

 3. Yaşla birlikte, kas kitlesini korumak önemli bir sağlık konusudur.

 4. Egzersiz ve uygun beslenme olmadan, kas kütlesi yaşlandıkça doğal olarak bozuluyor - yaşa bağlı birçok sağlık sorunuyla ilişkili olumsuz bir değişim.

 5. En ağır vakalarda, kas kaybı, çok düşük kas kütlesi seviyeleri ve düşük yaşam kalitesi ile karakterize edilen sarkopeni adı verilen bir duruma yol açar. Sarcopenia en yaşlı yetişkinler arasında yaygındır.

 6. Yetersiz kaliteli protein alımı yaşa bağlı kas dejenerasyonunu hızlandırabilir - sarkopeni riskinizi arttırır (14). [! 221 => 1140 = 5!

 7. Et tüketimi, sadece kas kütlesini korumak için faydalı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kas işlevini ve fiziksel performansı da artırabilir.

 8. Yüksek kaliteli protein bakımından zengin olmasının yanı sıra, domuz kaslarınız için faydalı olan çeşitli sağlıklı besinler içerir. Bunlara taurin, kreatin ve beta-alanin dahildir.

 9. Beta-alanin vücudunuzun karnosin üretmek için kullandığı, kas fonksiyonu için önemli olan bir amino asittir (15, 16).

 10. Aslında, insan kaslarındaki yüksek seviyelerde karnosin, yorgunluğun azalması ve fiziksel performansın artmasıyla ilişkilendirildi (17, 18, 19, 20).

 11. Beta-alanin oranı düşük vejetaryen veya vegan diyetlerin ardından kaslardaki karnosin miktarını zamanla azaltır (21). [! 221 => 1140 = 5!

 12. Sonuç olarak, fiziksel performanslarını en üst düzeye çıkarmak isteyenler için domuz eti ya da diğer zengin beta-alanin kaynaklarını tüketmek faydalı olabilir.

Domuz eti ve kalp hastalığı

 1. Kalp hastalığı dünya çapında erken ölümlerin ana nedenidir.

 2. Kalp krizi, felç ve yüksek tansiyon gibi olumsuz koşulları içerir.

 3. Kırmızı et ve kalp hastalıkları ile ilgili gözlemsel çalışmalar karışık sonuçlara ulaştı.

 4. Bazı çalışmalar hem işlenmiş hem de işlenmemiş kırmızı et için yüksek risk, çoğu yalnızca işlenmiş et riski yüksekken, diğerleri önemli bir bağlantı bulamamıştır (24, 25, 26, 27) .

 5. Etin kendisinin kalp hastalığına neden olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Gözlemsel çalışmalar sadece ilişkileri ortaya çıkarır, ancak doğrudan sebep-sonuç ilişkisi için kanıt sağlayamaz.

 6. Yüksek bir et alımının, düşük meyve ve sebze tüketimi, daha az fiziksel aktivite, sigara içme ve aşırı yeme gibi sağlıksız yaşam tarzı faktörleriyle bağlantılı olduğu açıktır (28, 29, 30).

 7. Çoğu gözlemsel çalışma bu faktörleri düzeltmeye çalışıyor.

 8. Popüler bir hipotez, etin kolesterolünü ve doymuş yağ içeriğini kalp hastalığı riskini arttırır. [! 221 => 1140 = 6!

 9. Doymuş yağlar ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı tartışmalıdır ve bazı bilim adamları kalp hastalığındaki rolünü küçümsemeye başlamıştır (31, 32, 33).

Domuz eti ve kanser

 1. Kanser, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz büyümesiyle karakterize ciddi bir hastalıktır.

 2. Birçok gözlem çalışması kırmızı et ve kolon kanseri riski arasında bir bağlantı olduğuna dikkat çekiyor - kanıtlar tamamen tutarlı olmamasına rağmen (34, 35, 36, 37, 38).

 3. Gözlemsel çalışmalar doğrudan sebep-sonuç ilişkisi için kanıt sağlayamadığından domuz etinin insanlarda kansere neden olduğunu kanıtlamak zor.

 4. Yine de, yüksek miktarda et alımının kansere neden olduğu fikri akla yatkın. Bu özellikle yüksek ateşte pişmiş etler için geçerlidir.

 5. Aşırı pişirilmiş et bir dizi kanserojen madde içerebilir - en önemlisi heterosiklik aminler (39).

 6. Heterosiklik aminler, iyi işlenmiş ve aşırı pişmiş et, balık veya diğer hayvansal protein kaynaklarında nispeten yüksek miktarlarda bulunan sağlıksız maddeler ailesidir.

 7. Domuz eti gibi hayvansal proteinler ızgarada, mangalda, fırında pişirme veya kızartma sırasında çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldıklarında oluşurlar (40, 41).

 8. Bu kanıtlara rağmen, et tüketiminin kanser gelişimindeki rolü hala belirsiz.

 9. Sağlıklı bir diyet bağlamında, yeterli derecede pişmiş domuz eti ılımlı alımı, muhtemelen kanser riskinizi arttırmaz. Yine de, optimum sağlık için, fazla pişmiş domuz tüketiminizi sınırlamak mantıklı görünüyor.

Yan etkileri ve kişisel endişeler

 1. Çiğ veya az pişmiş (nadir) domuz eti yemekten kaçınılmalıdır - özellikle gelişmekte olan ülkelerde.

 2. Çünkü çiğ domuz eti insanları etkileyebilecek çeşitli parazitler içerebilir (47).

 3. Domuz eti tapeworm (Taenia solium) bir bağırsak parazitidir. Bazen 6.5-10 feet (2-3 metre) uzunluğa ulaşır.

 4. Gelişmiş ülkelerde enfeksiyon çok nadir görülür. Afrika, Asya ve Orta ve Güney Amerika'da daha büyük bir endişe (47, 48, 49).

 5. İnsanlar çiğ veya az pişmiş domuz eti yiyerek enfekte olurlar.

 6. Çoğu zaman tamamen zararsızdır ve semptomlara neden olmaz.

 7. Trichinella, trichinoz veya trichinozoz olarak bilinen bir hastalığa neden olan bir parazitik yuvarlak kurt ailesidir.

 8. Gelişmiş ülkelerde bu durum nadir görülse de çiğ veya az pişmiş (nadir) domuz eti yemek riskini artırabilir - özellikle etler serbest, yabani veya arka domuzlardan (47) ).

 9. Çoğu zaman, trichinellosis'in ishal, mide ağrısı, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi çok hafif semptomları vardır - ya da hiç belirtisi yoktur. [! 221 => 1140 = 8!

 10. Bazı durumlarda, halsizlik, kas ağrısı, ateş ve gözlerin etrafında şişmeye neden olabilir. Ölümcül bile olabilir (51).

 11. Toxoplasma gondii parazitik protozoanın bilimsel adıdır - sadece mikroskopta görülebilen tek hücreli bir hayvan.

 12. Dünya çapında bulundu ve tüm insanların yaklaşık üçte birinde var olduğu tahmin edildi (47).

 13. Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde, enfeksiyonun en yaygın nedeni çiğ veya az pişmiş domuz eti tüketimidir (52, 53, 54).

 14. Genellikle, Toxoplasma gondii ile enfeksiyon semptomlara neden olmaz, ancak zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde toksoplazmoz olarak bilinen bir duruma yol açabilir.

 15. Toksoplazmoz belirtileri genellikle hafiftir, ancak doğmamış bir çocuğa zarar verebilir ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde hayatı tehdit edici olabilir (47, 55).

 16. Gelişmiş ülkelerde domuz kaynaklı parazitler nadir görülmesine rağmen, iyi pişmiş halde domuz eti her zaman yenmeli.

En alt satırda

 1. Domuz, dünyanın en popüler et türüdür.

 2. Zengin kaliteli protein, hem de çeşitli vitamin ve mineral kaynağıdır.

 3. Bu nedenle, egzersiz performansını artırabilir ve kas büyümesini ve bakımını artırabilir.

 4. Olumsuz tarafta, hem az pişmiş hem de fazla pişmiş domuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

 5. Aşırı pişirilmiş domuz eti kanserojen maddeler içerebilir ve az pişmiş (veya çiğ) domuz eti parazitleri barındırabilir.

 6. Tam olarak sağlıklı bir yiyecek olmasa da, uygun şekilde hazırlanmış domuz eti ılımlı tüketimi sağlıklı bir diyetin kabul edilebilir bir parçası olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407