Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates hakkında bilmeniz gereken her şey

Domates hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Domates popülaritesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) zehirli oldukları düşünülmüştü, ancak 200 yıl önceydi. . Domates şimdi patates, marul ve soğan arkasında dördüncü en popüler taze sebze sebze. Bu makale güçlü sağlık yararlarını, beslenme içeriğini, diyete daha fazla domates eklemenin yollarını ve domates tüketiminin risklerini inceleyecektir.

Faydaları

 1. Domates yoğun bir şekilde besleyici bitki besindir.

 2. Farklı türde meyve ve sebzeler tüketmenin faydaları etkileyici ve domatesler farklı değil. Bitkisel gıdaların diyetteki oranı arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gelişme riski azalır.

 3. Farklı türlerde ve boyutlarda domatesler vardır ve farklı şekillerde hazırlanabilirler. Bunlar arasında kiraz domatesleri, haşlanmış domatesler, çiğ domatesler, çorbalar, meyve suları ve püreler bulunur.

 4. Sağlık yararları türler arasında değişebilir. Örneğin, kiraz domatesleri normal domateslerden daha yüksek beta-karoten içeriğine sahiptir.

 5. Yüksek meyve ve sebze alımı aynı zamanda sağlıklı cilt ve saç, yüksek enerji ve daha düşük ağırlıkla da bağlantılı. Meyve ve sebzelerin tüketimini artırmak, obezite ve genel ölüm riskini önemli ölçüde azaltır.

1) Kanser

 1. Domates mükemmel bir C vitamini ve diğer antioksidan kaynağıdır. Bu bileşenlerle, domatesler serbest radikallerin oluşumuyla mücadeleye yardımcı olabilir. Serbest radikallerin kansere neden olduğu bilinmektedir.

 2. Moleküler Kanser Araştırmaları dergisindeki son bir çalışma, yüksek seviyelerde beta-karoten alımını, prostat kanserinde tümör gelişiminin önlenmesine bağladı.

 3. Domateslerde likopen de var. Likopen, bir tip prostat kanseri önleme ile bağlantılı olan bir polifenol veya bitki bileşiğidir. Ayrıca domateslere karakteristik kırmızı rengini verir.

 4. Japon popülasyonuyla ilgili bir çalışma, beta-karoten tüketiminin kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor. Meyve ve sebzelerden lif alımı, kolorektal kanser riskinin azalması ile ilişkilidir.

 5. Beta karoten bakımından zengin diyetler prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir.

 6. Kanseri önleme veya tedavi etmede likopen ve beta-karoten rollerinin araştırılması için insan tabanlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

2) Kan basıncı

 1. Düşük sodyum alımının sürdürülmesi, sağlıklı kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, potasyum alımının artması, atardamar üzerindeki genişleyen etkileri nedeniyle de aynı derecede önemli olabilir.

 2. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Anketi'ne (NHANES) göre, ABD yetişkinlerinin yüzde 2'sinden azı 4.700 miligram (mg) önerilen günlük potasyum alımını karşılamaktadır.

 3. Yüksek potasyum ve düşük sodyum alımı, aynı zamanda tüm nedenlerden dolayı yüzde 20 oranında azalan ölüm riskiyle de ilişkilidir.

3) Kalp sağlığı

 1. Domatesdeki lif, potasyum, C vitamini ve kolin içeriği kalp sağlığını destekler.

 2. Potasyum alımındaki bir artış, sodyum alımındaki bir düşüşle birlikte, ortalama bir insanın kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabileceği en önemli diyet değişikliğidir.

 3. Domates de folat içerir. Bu homosistein seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Homosistein, protein parçalanmasından kaynaklanan bir amino asittir. Kalp krizi ve felç riskini arttırdığı söylenir. Homosistein seviyelerinin folatla yönetimi kalp hastalığı için risk faktörlerinden birini azaltır.

 4. Sadece yüksek potasyum alımı da azalmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili değildir, aynı zamanda kasları bozulmaya karşı korumak, kemik mineral yoğunluğunu korumak ve böbrek taşlarının üretimini azaltmak için de bilinir. .

4) Diyabet

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetler tüketen tip 1 diyabetli kişilerin kan glikoz seviyelerinin düşük olduğunu, tip 2 diyabetli kişilerin ise kan şekeri, lipidler ve insülin seviyelerinin iyileşebileceğini göstermiştir. Bir bardak kiraz domates yaklaşık 2 gram (g) lif sağlar.

 2. Amerikan Diyabet Derneği, kadınlar için günde yaklaşık 25 g, erkekler için ise günde yaklaşık 38 g lif tüketmenizi tavsiye ediyor.

5) Kabızlık

 1. Su içeriği yüksek ve domates gibi lifli gıdalar yemek, nemlendirmeye yardımcı olabilir ve normal bağırsak hareketlerini destekleyebilir. Domates genellikle müshil bir meyve olarak tanımlanır.

 2. Fiber dışkıya yığın ekler ve kabızlığın azaltılmasında yardımcı olur. Bununla birlikte, diyetten lif alınması da kabızlık üzerinde olumlu bir etki göstermiştir.

 3. Domatesin müshil niteliklerini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

6) Göz sağlığı

 1. Domatesler zengin bir likopen, lutein ve beta-karoten kaynağıdır. Bunlar, gözleri ışığa bağlı hasara, katarakt gelişimine ve yaşa bağlı maküler dejenerasyona (AMD) karşı koruyan güçlü antioksidanlardır.

 2. Yaşa İlişkin Göz Hastalığı Çalışması (AREDS) yakın zamanda, her ikisi de domateslerde mevcut olan karotenoidlerin lutein ve zeaksantin diyet alımını yüksek kişilerin neovasküler riskte% 35 azalma olduğunu buldu. AMD.

7) Cilt

 1. Kolajen cilt, saç, tırnak ve bağ dokusunun temel bir bileşenidir.

 2. Vücuttaki kollajen üretimi C vitamini bağımlıdır. C vitamini eksikliği ispinozluğa yol açabilir. C vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, düşük bir alım güneş ışığından, kirlilikten ve dumandan kaynaklanan hasarların artmasıyla ilişkilidir. [! 232 => 1140 = 9!

8) Hamilelik

 1. Bebeklerde nöral tüp defektlerine karşı korunmak için hamilelik öncesinde ve sırasında yeterli folat alımı şarttır.

 2. Folik asit, folatın sentetik şeklidir. Takviyeler halinde mevcuttur, ancak diyet önlemleriyle de arttırılabilir.

 3. Gebe olan kadınların folik asit takviyesi almaları önerilirken, domatesler doğal olarak oluşan bir folat kaynağıdır. Bu, yakın gelecekte hamile kalabilecek kadınlar için aynı derecede geçerlidir.

 1. Domatesler besinlerle dolu.

 2. Bir fincan doğranmış veya dilimlenmiş pişmemiş domates içerir:

 3. Domatesler ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere zengin vitamin ve mineral içeriğine sahiptir:

 4. Domatesler ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda faydalı besin ve antioksidan içerir:

 5. Domateslerin pişirilmesi, karotenoidler likopen, lutein ve zeaksantin gibi temel besinlerin kullanılabilirliğini arttırıyor gibi görünüyor. Haşlanmış domates, güneşte kurutulmuş domates ve çiğ kiraz domatesden daha fazla lutein ve zeaksantin sağlar.

 1. Domateslerin besin değerini herhangi bir diyete dahil etmenin kolay yolları var.

 2. Taze domatesleri oda sıcaklığında sakladığınızdan ve buzdolabından kaçındığınızdan emin olun, çünkü bu domateslerin lezzetlerini kaybetmelerine neden olur.

 3. Aşağıdaki ipuçlarını kullanarak diyete daha fazla domates ekleyin:

 4. Çevrimiçi olarak satın almak için çeşitli domates ürünleri var.

Riskler

 1. Yemek planlarımız hakkında. (N.d.). Http://www.diabetes.org/mfa-recipes/about-our-meal-plans.htmlBasic raporundan alındı: 11529, Domates, kırmızı, olgun, çiğ, yıl boyunca ortalama. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3223?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = raw + tomato ds = qt = qp = qa = qn = q = ing = Çiğnemek, EY, Clemons, TE, SanGiovanni, P., Danis, RP, Ferris III, FL, Elman, M., ... Sperduto, R. (2014, Feburary ). Lutein / Zeaksantinin yaşa bağlı maküler dejenerasyon ilerlemesi üzerindeki etkilerinin sekonder analizleri AREDS2 no. 3. JAMA Oftalmoloji, 132 (2), 142-149. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4636082/Cogswell, ME, Zhang, Z., Carriquiry, AL, Gunn, JP, Kuklina, EV, Saydah, SH, ... den alındı. Moshfegh, AJ (2012, Eylül). ABD erişkinleri arasında sodyum ve potasyum alımı [!Özet

 2. Diyete domateslerin dahil edilmesinin bazı riskleri var.

 3. Çevresel Çalışma Grubu (EWG) her yıl pestisit kalıntısının en yüksek olduğu meyve ve sebzelerin bir listesini oluşturur. Bu yiyecekler Kirli Düzine olarak bilinir.

 4. 2017 için, domatesler 10 numara ve listede kirazlar 14 numarada. Organik yiyecekleri yemenin genel sağlık yararları olduğu kanıtlanmamasına rağmen, EWG insanların mümkün olduğunca organik domates satın almaları gerektiğini öne sürüyor.

 5. Organik satın almak pestisit maruziyetini en aza indirir, ancak bunun hastalığı önlediği kesin olarak kanıtlanmamıştır.

 6. Yemekten önce domatesleri yıkamayı unutma.

 7. Kalp hastalığı için en çok reçete edilen bir ilaç türü olan beta blokerler, kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Beta-bloker çekerken domates gibi yüksek potasyumlu yiyecekler az miktarda tüketilmelidir.

 8. Çok fazla potasyum tüketmek, böbrek fonksiyon bozukluğu olan insanlara zarar verebilir. Kandaki fazla potasyumun alınmaması ölümcül olabilir.

 9. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) olanlar, domates gibi yüksek asitli yiyecekleri tüketirken mide ekşimesi ve kusma gibi semptomlarda artış yaşayabilir. Bireysel tepkiler değişir.

 10. Bir besin türündeki besinler sağlıklı bir beslenmenin nasıl elde edileceğine dair tam bir resim sunmuyor. Tek tek yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 11. En son Adam Felman tarafından Pzt 25 Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 12. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 13. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407