Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Domates alerjisi veya domatese tahammülsüzlük

 1. Çiğ veya işlenmiş domates tükettikten sonra ortaya çıkan şikayetler, domates alerjisinden veya domatese tahammülsüzlükten kaynaklanabilir. Domates alerjisine çimen ve huş ağacı alerjenlerine karşı çapraz reaksiyon neden olur. Domatese karşı tahammülsüzlük, belirli enzim eksikliklerinden kaynaklanır, bu nedenle histamin veya tomatinin uygun şekilde parçalanmaması ve ardından fiziksel şikayetler ortaya çıkabilir.

Domates

 1. Domates (Solanum lycopersicum), özellikle sağlıklı olan popüler ve yaygın olarak yenen bir meyve sebzesidir. Domates dünyanın her yerinde yenir: salatalarda veya sandviçte çiğ, çorba veya sos için temel olarak pişirilir. Domates ayrıca domates suyu veya sebze suyu olarak içilir. Pek çok domates çeşidi vardır: büyük dana domatesinden küçük kiraz domatesine. Bazen insanlar domates veya işlenmiş domates yedikten sonra şikayette bulunur. O zaman bir domates alerjisi veya domatese karşı bir hoşgörüsüzlük olabilir. Bunlar genellikle günlük dilde eşanlamlı olarak kullanılır. Bununla birlikte, bir alerji durumunda bağışıklık sisteminin bir reaksiyonu vardır ve bir gıda tahammülsüzlüğü ile bağışıklık sistemi karışmaz.

Domates alerjisi

 1. Alerji, bağışıklık sisteminin bir reaksiyonudur. Vücut, doğal bir proteini, saldırıya uğraması ve savaşılması gereken tehlikeli bir istilacı olarak görür.

Çapraz reaksiyon

 1. Domates alerjisi ikincil bir alerjidir: genellikle sadece yemek yerken veya çiğ domateslerle temas halinde ortaya çıkan bir çapraz reaksiyon. Domates proteinleri, çimen ve huş ağacı poleni alerjenlerine çok benzer, böylece bağışıklık sistemi artık iki alerjeni ayırt edemez ve harekete geçer. Domates ısıtıldığında, domates proteinlerinin yapısı değişir ve artık polen alerjenlerine benzemez. Bu her zaman böyle değildir, kabuklu yemişlerde ısıtıldığında protein yapısı değişmez. Bu yüzden insanlar önce çimen ve ağaç poleni alerjisine (birincil alerji) sonra da domatese karşı alerjiye (ikincil alerji) sahiptir. Çoğu durumda, oral alerji sendromu (OAS) ortaya çıkar. Şikayetler çiğ domatesle temastan birkaç dakika sonra ortaya çıkar ve sonra hızla kaybolur.

Oral alerji sendromu

 1. Bir tepkiyi tetiklemek için sadece küçük bir miktar protein yeterli olabilir. Oral alerji sendromu şikayetleri şunları içerebilir:

Anafilaktik reaksiyon

 1. Çok nadir durumlarda, vücudun tepkileri daha şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Buna anafilaktik reaksiyon denir. Bu şu durumlarda geçerlidir:

Domates alerjisi teşhisi

 1. Reaksiyonlar şiddetliyse doktora başvurmak gerekir. Bir doktorla domates alerjisi olup olmadığını birkaç farklı testle kontrol etmek de önemlidir:

Domates alerjisinin tedavisi

 1. Tedavi, domates ve domates ürünlerinden uzak durmak ve gerektiğinde ilaç kullanmaktan oluşur. İlaç şunlardan oluşabilir:

Domatese karşı tahammülsüzlük

 1. Domatese karşı tahammülsüzlük yalancı alerjik reaksiyona neden olur. Hoşgörüsüzlük, gerçek bir alerjiye çok benzer, ancak bağışıklık sistemi şikayetlerin gelişmesinde rol oynamaz. Besinlerin düzgün bir şekilde parçalanmasını engelleyen enzim eksiklikleri vardır. Domates intoleransı, tomatin veya histamin maddelerini içerir.

Tomatin

 1. Domates, itüzümü ailesinin bir üyesidir. Bu, bazıları zehirli, bazıları yenilebilir 1500'den fazla bitki türüne sahip büyük bir ailedir. Domates bitkisinin gövdesi ve yaprakları bol miktarda tomatin içerdiğinden zehirlidir. Tomatin, domates bitkisinin kendini böceklere ve mantarlara karşı korumak için ürettiği doğal bir toksindir. Olgunlaşmamış yeşil domatesler, güneşte olgunlaşmış domateslerin aksine bol miktarda tomatin içerir. Tomatin miktarı da domates çeşidine göre değişir. Bazı enzim eksikliklerine bağlı olarak, (esas olarak) sindirim sorunlarına neden olan tomatine aşırı duyarlı tepki veren insanlar var.

Histamin

  Domatese karşı hoşgörüsüzlük şikayetleri

  1. Domates intoleransının belirtileri kişiden kişiye değişir ve şunları içerebilir:

  Domatese karşı tahammülsüzlük teşhisi

  1. 2020'de domatese karşı bir tahammülsüzlüğü belirleyecek bir test yoktur. En iyisi ne zaman ve ne kadar domates tüketildiğini ve sonrasında hangi şikayetlerin ortaya çıktığını birkaç hafta boyunca bir yemek günlüğü kullanarak kayıt altına almaktır. Daha sonra şikayetlerin geçip geçmediğini görmek için domates ve domates ürünlerinden birkaç hafta uzak durulabilir.

  Domates alerjisinin veya domatese tahammülsüzlüğün tedavisi

  1. Domates intoleransı olduğunda domates ve domates ürünlerinden kaçınılmalıdır. Domates içermeyen çevrimiçi tarifler şunları arayarak bulunabilir: patlıcangiller içermeyen tarifler ve Paleo Otomatik Bağışıklık Protokolü diyeti. Diğer patlıcangillerle yapılan sebzelerin tepkisine de bakmak iyi olabilir. Birisi domatese duyarlı olduğunda, diğer patatese karşı tahammülsüzlük gibi diğer patlıcangiller için tahammülsüzlük riski artar. Vücuttaki histamin seviyelerinin tekrar düşmesi için histamin açısından zengin gıdalardan kaçınmaya da yardımcı olabilir. Yine, histamin içermeyen yiyecekleri arayarak birçok tarif çevrimiçi olarak bulunabilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407