Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabetli insanlar için tatlı seçenekler

Diyabetli insanlar için tatlı seçenekler

 1. Tatlılar şekerle ve diğer basit karbonhidratlarla dolu olabilir ve genellikle çok az veya hiç besin değeri vermezler.

 2. Bu makalede, şeker hastaları için şeker ve tatlılar için bazı genel ipuçları ve öneriler hakkında bilgi edinin.

Püf noktaları, ipuçları ve alternatifler

 1. Şeker hastalığı olan bir kişi hala tatlı bir şeyden zevk alabilir, ancak kan şekeri içindeki gereksiz yere sivri oluşmasını önlemek için plan yapmaları gerekebilir.

 2. Diyabetsiz bir kişi bile aşağıdaki önerilerin bir kısmından faydalanabilir.

Daha küçük porsiyonlar tüketin

 1. Tatlılar ölçülü olarak en iyisidir. Şeker hastalığı olan kişilerin mutlaka tatlıları tamamen atlamaları gerekmez, ancak tatlıların daha küçük bir bölümünü tercih edebilirler.

 2. Dışarıda yemek yerken, daha küçük bir dilim pasta veya turta istemek veya tatlıyı bir arkadaşınızla paylaşmak porsiyon boyutlarını sınırlamaya yardımcı olabilir.

 3. Evde yemek yerken, pişmiş malların daha küçük parçalara bölünmesi aşırı yemek yemekten kaçınmaya yardımcı olabilir.

Karbonhidratları değiştirin

 1. Küçük bir tatlı porsiyonu için yer açmak için kolay bir yol, yemek zamanında nişastalı bir sebze, rulo veya diğer karbonhidratları atlamaktır.

 2. Ana yemek sırasında servis yapan bir karbonhidrat yememekle insanlar, kısa bir süre sonra bir tatlı yiyerek kan şekeri seviyelerini düşürmekten kaçınabilirler.

 3. İnsanlar bu numarayı yalnızca ara sıra kullanmalılar. Bunun nedeni, patates gibi bir öğündeki nişastaların çoğunun tatlıdan daha besleyici olmalarıdır.

Ev yapımı tatlıyı yiyin

 1. Evde tatlı yaparak, bir kişi tatlıya tam olarak ne girdiğini kontrol edebilir.

 2. Yapay tatlandırıcı için normal şeker gibi malzemeleri değiştirebilir, tam tahıllı bir un kullanabilir veya tatlıyı diyet planlarına uygun hale getirmek için tereyağ yerine elma püresi kullanabilirler.

 3. Ayrıca, paketlenmiş tatlılar ve tatlılar sıklıkla çeşitli sağlıksız katkı maddeleri içerir.

Koyu çikolata yiyin

 1. Çikolata, kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olmak dahil, birkaç olası sağlık yararı sunar. 2017'de yayınlanan bir çalışma makalesi, çikolatanın tip 2 diyabetin yönetimi için bazı faydaları olabileceğini ortaya koydu.

 2. Ancak yazarlar, birçok üreticinin şeker hastalığı olan insanlar için kötü olabilecek çok miktarda şeker eklediği konusunda uyarıyorlar.

 3. Yani, ölçülü olarak koyu çikolata tüketmek sağlıklı bir seçim olabilir. Bitter çikolata da çok zengindir, çok fazla yemek yemeden bir özlemin giderilmesini kolaylaştırır.

Meyve ve meyve salatalarını yiyin

 1. Meyveler şekeri yüksek, ancak vitamin ve lif de dahil olmak üzere çeşitli besinler sunar. Aslında, Amerikan Diyabet Derneği tatlılar için istek duymak için meyve veya meyve salatalarını kullanmanızı tavsiye ediyor.

 2. Bununla birlikte, şeker hastalığı olan kişilerin, şekerli şuruplarda konserve edilmiş meyve salataları üzerinde suda taze, donmuş veya meyve konservesi seçmeleri gerekir.

Şekersiz jelatinleri ve pudingleri deneyin

 1. Jelatinler ve pudingler popüler tatlılar. Meyvelerden farklı olarak, bu tatlı seçeneklerinde besin değeri yoktur.

 2. Ancak, insanlar kan şekeri seviyelerini etkilemeden düşük karbonhidratlı bir tatlı olarak küçük bir miktar şekersiz puding veya jelatin yiyebilirler.

Şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanın

 1. Bazı insanlar yapay tatlandırıcıların olumsuz sağlık etkilerine neden olabileceğine inanıyor. Ancak, çoğu araştırma bunu desteklemiyor.

 2. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) kapsamlı testlerden sonra beş farklı tatlandırıcısını onayladı. Bunlar:

 3. Bütün tatlandırıcılar aynı lezzet veya bileşimi sunmaz. Örneğin, aspartam pişirme sırasında lezzetini kaybeder.

 4. Bununla birlikte, şekerin bir kısmını veya tamamını yapay tatlandırıcılar ile değiştirmek kan şekeri sıçraması riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tarifler

 1. Basit bir tatlı yapmak için, bir kişi yapay tatlandırıcıya taze veya donmuş meyve serpebilir. Meyve salatası yapmak için birlikte karıştırın:

 2. Çevrimiçi olarak, bir kişinin diyabetik bir yemek planında çalışabileceği diyabet dostu tatlı tarifleri var:

Diğer diyet ipuçları

 1. Diyabetli kişiler, aile doktorlarının diyet tavsiyelerine uymalıdır. Bununla birlikte, kan şekeri seviyelerini yönetmek için bazı genel ipuçları şunlardır:

 2. Doğru beslenmeye ek olarak, bir kişi hem aerobik hem de ağırlık egzersizi faaliyetlerine katılarak aktif bir yaşam tarzı sürdürmelidir.

Özet

 1. Diyabetli bir kişi sağlıklı bir diyet yapabilir ve yine de tatlıların tadını çıkarabilir. Şımartmak, önceden planlamak, porsiyon boyutlarını küçük tutmak ve daha fazla besin değeri sunan tatlıları seçmek isteyenler için yardımcı olabilir.

 2. Son yazılan Çar 21 Kasım 2018 tarihinde yayınlandı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Referanslar sekmesinde.

 3. Yapay tatlandırıcılar. (N.d.). Https://dtc.ucsf.edu/living-with-diabetes/diet-and-nutrition/understanding-carbohydrates/demystifying-sugar/artificial-sweeteners/

 4. Temel Rapor: 19095, Dondurmalar, vanilya. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/19095?

 5. Colberg, S.R., Sigal, R.J., Yardley, J.E., Riddell, M.C., Dunstan, D.W., Dempsey, P.C., ... Tate, D.F. (2016, Kasım). Fiziksel aktivite / egzersiz ve diyabet: Amerikan Diyabet Birliği'nin bir duruşması. Diyabet Bakımı, 39 (11), 2065-2079. Http://care.diabetesjournals.org/content/39/11/2065

 6. Meyveler. (2016, 8 Aralık). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/making-healthy-food-choices/fruits.html

 7. Tam rapor (Tüm besinler): 45288533, YOĞURSUZ DONDURULMUŞ YOĞUR, UPC: 085239288726. (2018, Temmuz). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/45288533

 8. Shaw, G., Lee-Barthel, A., Ross, M.L.R., Wang, B., Baar, K. (2017, 1 Ocak). Aralıklı aktiviteden önce C vitamini bakımından zenginleştirilmiş jelatin takviyesi, kollajen sentezini arttırır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 105 (1), 136-143. Https://academic.oup.com/ajcn/article/105/1/136/4569849

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407