Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabetli insanlar için meyveler

Diyabetli insanlar için meyveler

 1. Diyabet, vücudun kan şekeri seviyesini kontrol etmek için mücadele ettiği kronik ama yönetilebilir bir durumdur.

 2. Meyve diyabeti olan insanlar için tehlikeli midir? Bu makale, meyveleriniz ile şeker hastalığınız varsa, meyveler ile kan şekeri arasındaki ilişkiyi inceleyerek, yemek yemelerini ve bunlardan kaçınmaları önerecektir. [! 1418 => 1130 = 2!

 1. Amerikan Diyabet Derneği (ADA), herhangi bir meyvenin, diyabetli bir kişi için, herhangi bir meyvenin, belirli bir meyveye alerjisi olmadığı sürece, yemek için iyi olduğunu tavsiye eder.

 2. 2014 yılında İngiliz Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir meta-analiz daha yüksek meyve alımının, tip 2 diyabet riskinin daha düşük olmasıyla anlamlı şekilde ilişkili olduğunu buldu.

 3. Ancak meyvenin hazırlanması kan şekerini etkileyebilir. Taze veya dondurulmuş meyveler, elma püresi ve konserve meyveler gibi doğrudan konserve veya kavanozdan işlenmiş meyvelerden daha iyidir. İşlenmiş meyveler ayrıca kurutulmuş meyve ve meyve sularını da içerir.

 4. Diyabetli insanlar işlenmiş yiyecekleri az miktarda tüketmeli veya tamamen tüketmemelidir. Vücut, işlenmiş meyveleri daha hızlı emer ve daha yüksek kan şekeri seviyesine yol açar. Meyvelerin işlenmesi aynı zamanda vitamin ve lif de dahil olmak üzere belli başlı besin maddelerinin seviyelerini kaldırır veya azaltır. [! 1418 => 1140 = 2!

 5. Smoothies gibi meyve harmanları da yüksek şeker içeriğine sahiptir ve daha hızlı emilirler, kan şekerinde daha fazla yükselmeye neden olurlar.

Glisemik indeks nedir?

 1. Diyabetli bir kişi için, güvenli ve uygun meyveler ve diğer yüksek karbonhidratlı yiyecekleri seçmenin bir yolu glisemik indeksi (GI) kontrol etmektir.

 2. GI, 1 ile 100 arasında bir ölçekte gıdaların bir derecesidir. Puan, gıda maddesinin kan şekeri seviyesini ne kadar hızlı yükselttiğini gösterir.

 3. Yüksek GI gıdaları orta veya düşük GI gıdalarından daha hızlı emilir.

 4. Glisemik yük (GL), bir yiyeceğin GI'sini ve bir porsiyondaki karbonhidrat sayısını dikkate alır. GL, yiyeceklerin zaman içinde kan şekeri yönetimini nasıl etkilediğini değerlendirmenin daha doğru bir yolu olabilir. Düşük GI ve düşük GL yiyecekleri kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olmak için daha iyidir.

 5. Birçok meyvenin düşük glisemik indeksi olduğunu öğrenince insanlar şaşırabilir. İnsanlar patates ve tahıl gibi nişastalı sebzeleri daha hızlı sindirir, bu nedenle bunlar daha yüksek bir GI indeksine sahiptir.

 6. Karbonhidrat bakımından zengin bir yemek ne kadar uzun pişirilirse, GI değeri o kadar yüksek olur. Yağ, lif içeriği ve soğutma karbonhidratları pişirme yoluyla dirençli nişastalara dönüştürüldükten sonra hepsi GI değerlerini önemli ölçüde düşürebilir.

Diyabet için meyvelerin listesi

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından bildirildiği gibi, GI endeksine bölünmüş meyvelerin listesi aşağıdadır.

Düşük GI ve GL meyveleri

 1. Bazı meyveler 55'in altında bir GI'ye ve 10'un altında bir GL'ye sahiptir.

Orta GI meyveleri (56 ila 69 GI)

 1. 56 ile 69 arasında GI içeren bir meyvenin orta-GI gıda olduğu kabul edilir. Aşağıda listelenen tüm meyveler hala 10'un altında GL seviyelerine sahiptir

Yüksek GI meyveleri

 1. GI değeri 70'ten yüksek olan meyveler yüksek GI ve 20'den büyük bir GL yüksek GL'dir. Bunlar diyabetle yemek güvenli olsa da, daha büyük miktarlarda düşük GI meyveleri tüketmek önemlidir.

Diyabetin yararları

 1. Yeterince lif yemek, diyabet yönetiminde önemli bir rol oynar.

 2. Çözünür lif bakımından yüksek bir diyet şeker emilimini yavaşlatabilir ve kandaki seviyelerini kontrol edebilir. Pek çok meyve lif bakımından yüksektir, özellikle de deri veya posa içerenler.

 3. Birçok meyve, yüksek lif ve su içeriği nedeniyle doluyor.

 4. Yeterince meyve ve sebze içeren diyetler obezite, kalp krizi ve felç riskini azaltabilir. Obezite, tip 2 diyabet ile ilişkilendirilmiştir.

 5. Meyveler lif ve besin bakımından yüksektir, bu nedenle yemek planlamada iyi bir seçimdir. Elma püresi ve meyve suları gibi işlenmiş meyveler liflerini uzaklaştırmış ve sınırlandırılmalıdır.

Meyvenin diğer sağlık yararları

 1. İyi haber şu ki, NIDDK’ye göre diyabet hastaları için meyvenin sağlıklı yemesi sağlıklı.

 2. Diyabetli insanlar, yeterli enerji sağlayan ve sağlıklı kilonun korunmasına yardımcı olan dengeli bir diyet yemelidir. Bazı meyveler mango gibi şeker bakımından yüksektir, ancak makul miktarlarda sağlıklı bir diyetin parçası olabilir.

 3. Meyveler, şeker ve diğer besin değerlerine sahip olmayan diğer yiyeceklere başvurmadan tatlı bir dişi de tatmin edebilir. Meyvelerin çoğu besin bakımından yüksek, yağ ve sodyum bakımından düşüktür. Meyveler ayrıca diğer gıdalarda bulunmayan besinleri de içerir.

 4. Muz, önemli bir amino asit olan potasyum ve triptofan içerir. Portakal ve greyfurt gibi turunçgiller, güçlü antioksidanlar olan A ve C vitaminlerinde yüksektir.

Ne kadar meyve yemeliyim?

 1. Kuralların çoğu, yetişkinlerin ve çocukların her gün beş porsiyon meyve ve sebze yemelerini tavsiye eder. Bu diyabetli insanlar için değişmez.

 2. Amerika Birleşik Devletleri yönergeleri insanların tabağına yarısını her öğünde meyve ve sebzelerle doldurmalarını tavsiye eder.

 3. Diyabetli insanlar meyveye bağlı olmak yerine, nişastalı olmayan sebzelere yemeğin yüzde 50'sine odaklanmalıdır. Yemeğin geri kalan kısmı, protein ve fasulye veya tam tahıllar gibi yüksek lifli nişastalar olmalıdır. Birçok uzman, ayrıca tam hissetmeyi teşvik etmek ve antioksidanların ve vitaminlerin emilimini arttırmak için her öğünde sağlıklı yağ eklemeyi de önerir.

 4. Bir porsiyon orta boy bir meyve veya beysbol büyüklüğünde bir porsiyondur. Meyveler gibi daha küçük meyveler, porsiyon büyüklüğü kadar bir fincan olur. [! 1418 => 1140 = 10!

 5. Sebzeler gibi, insanların ihtiyaç duydukları besinleri almak ve çeşitli lezzetlerini tatmak için çeşitli meyveler yemeleri harikadır.

Diyet ipuçları

 1. Günde istenen beş porsiyon meyve ve sebze elde etmek için, insanlar gün boyunca meyve veya sebze bulundurmayı hedeflemelidir.

 2. Menü planlamada yardımcı olacak birkaç fikir:

Turunçgiller

 1. Turunçgiller çok yönlüdür ve yemeklere katılması kolaydır. Deniz mahsulleri, soslar veya buzlu çay veya suya bir bardak limon ve limon ekleyin.

 2. İnsanlar bir sürahi suya narenciye dilimleri ekleyerek kendi meyve suyunu yapabilirler. Serinletici bir içecek oluşturmak için suyun gece boyunca oturmasına izin verin.

Meyveler

 1. Meyveleri çiğ olarak yenildiğinde lezzetlidir ve yulaf ezmesi veya etin içine kaşık koymak için bir kompostaya da pişirilebilir.

 2. Taze veya dondurulmuş meyveleri bir çorba kaşığı veya iki suyla bir tencereye koyun. Meyveler kalın bir sos haline gelinceye kadar orta veya düşük ateşte pişirin.

 3. Bir porsiyon yarım fincan.

Elmalar

 1. Elmalar popüler bir meyvedir. Bir aperatif veya tatlı için lezzetli çiğ. Pişirildiğinde elmalar daha derin bir tada sahiptir, bu da tarçın veya zencefil ile baharatlandığında pişmiş tatlılarda favori olmasını sağlar.

 2. ADA’nın bir tarifi elmaları az miktarda bal ve baharatla marine etmeyi ve ardından bir ızgarada pişirmeyi önerir. Bitirmek için elmaları ezilmiş ceviz veya cevizler halinde yuvarlayın.

 3. Hala bal içerirken, bu birçok elma bazlı unlu mamülün daha sağlıklı bir alternatifidir.

Avokado

 1. Avokadolarda yağ oranı yüksektir, ancak vücut için yararlı olan yağ türü olan tekli doymamış yağ içerirler.

 2. Çiğ olarak yenir ve dilimlenmiş, salsas veya guacamole olarak servis edilebilir. Avokadoların, çukurun etrafında yarıya bölünerek hazırlanmaları kolaydır. Çukuru atın ve avokadoyu ezin.

 3. Tatmak için otlar ve sebzeler ekleyin. Narenciye desteği için avokadoya da limon veya limon ilave edilebilir.

 4. Adam Felman tarafından Pzt 19 Kasım 2018 tarihinde en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet Tip 2 kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diyabet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tip 2.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Her şey meyve grubu ile ilgili. (2016, 28 Mart). Http://www.choosemyplate.gov/fruit.

 6. Meyveler. (2015, 13 Ağustos). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/making-healthy-food-choices/fruits.html adresinden alındı.

 7. Glisemik indeks ve diyabet. (2014, 14 Mayıs). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/understanding-carbohydrates/glycemic-index-and-diabetes.html adresinden alındı.

 8. Petusevsky, S. (n.d.). Bir çubuk üzerinde tarçınlı zencefil elma. Http://www.diabetes.org/mfa-recipes/recipes/2016-06-cinnamon-ginger-apple-on-a-stick.html.

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407