Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabetli insanlar için iyi ve kötü içecekler

Diyabetli insanlar için iyi ve kötü içecekler

 1. Bir insan diyabetli olduğunda, vücutları glikozu veya kan şekerini enerji için hücrelere çekmek için doğru şekilde insülin kullanmaz. Bu yüksek kan şekeri seviyelerine ve bazı ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 2. Şeker içeren içecekler kanda ani yükselmelere veya şekerin yükselmesine neden olabilir. Bu çiviler diyabet hastaları için tehlikeli olabilir.

 3. Bu makale, şeker hastalığı olan kişiler için sağlıklı içecekler ve kaçınılması en iyi içeceklerdir. Aynı zamanda lezzetli içecekler için evde yapmak için bazı tarifler sunuyor.

En iyi içecekler

 1. Aşağıdaki içecekler diyabetli insanlar için iyi seçimlerdir.

Su

 1. Sağlık için en iyi içecek sudur. Doğru hidrasyon fiziksel ve zihinsel sağlığı etkiler ve vücuttaki her sistemin suya ihtiyacı vardır.

 2. Bir insan açlık için susuzluk belirtileri ya da tatlılar için can atmak için hata yapabilir. Bu, bazı insanların alkolsüz içecekler ve meyve suları için ulaşmalarına yol açar. Bu özlem oluşursa, önce bir bardak su içmek ve sonra vücudun nasıl tepki verdiğini görmek en iyisidir.

 3. İçme suyunun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aromalı su

 1. Bazı insanlar meyve suyunu veya şekerli içecekleri seçiyorlar çünkü suyun tadını veya sıkıcı lezzetini buluyorlar. Bununla birlikte, durum böyle olmak zorunda değildir.

 2. İnsanlar, limon ve limon gibi turunçgillerden elde edilen suyu ya da yüzde 100 kızılcık suyunun sıçramasını suyla karıştırarak lezzet ekleyebilirler. Meyveleri gibi bütün meyvelere su doldurmak da sağlıklı bir lezzet katabilir.

 3. Bir çalışma, suya aloe vera küspesinin eklenmesinin diyabet hastalarına fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Demlenmiş sular lezzetli ve sağlıklıdır.

 4. Bir sürahi demlenmiş su elde etmek ve elinizde tutmak iyi bir fikir olabilir.

Bitkisel çay

 1. Bitkisel çaylar veya infüzyonlar, suyu tatlandırmanın başka bir yoludur. Bazı bitkilerin yapraklarının suya kaynatılması hem lezzet hem de sağlık yararları sağlayabilir.

 2. Meyan kökü, örneğin, kan şekeri seviyesini yükseltmeden incelikli bir tat verir.

 3. 2007'den itibaren yapılan bir hayvan çalışmasında, meyan kökü tüketildikten sonra glikoz seviyelerinin diyabetli sıçanlarda düştüğü tespit edildi. Bu, meyan kökü şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri azaltma potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir. [! 4579 => 1140 = 5!

 4. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli bitkisel çaylar mevcuttur.

Süt

 1. Bazen bir insanın vücudu sadece sudan daha fazlasını ister. Süt iyi bir seçenek olabilir. İnek sütü, soya sütü, pirinç sütü veya fındık sütü kalori, vitamin ve mineral sağlayabilir. Ancak, şekersiz çeşitleri seçmek önemlidir.

 2. İnek, pirinç ve soya sütü bir kişinin diyetine karbonhidrat katacak ve bu yüzden öğün planlamalarında bunu hesaba katmaları gerekir.

 3. Çoğu şekersiz somun sütünün karbonhidratları azdır, ancak şeker hastası bir kişinin kendi sütündeki besin değerlerini kontrol ettiğinden ve bir porsiyonda kaç tane karbonhidrat olduğuna dikkat etmelidir. Bu bilgi kan şekeri yönetilirken bilmek önemlidir.

Ölçülü saf meyve suyu

 1. Saf meyve suları uygundur, ancak meyve suyu meyveden şekeri sağladığından, ancak elyafın da zorunlu olmasından dolayı, diyabet hastaları bu tür içecekleri az miktarda tüketmelidir.

 2. Bir yemek planındaki meyve sularını da hesaba katmaları gerekecek. Örneğin, bir 248 gram (g) fincan taze, işlenmemiş portakal suyu neredeyse 26 g karbonhidrat içerir, ki bunların neredeyse 21 g'ı şekerdir.

 3. Porsiyon büyüklüğü bir öğünle meyve suyu içerken karbonhidrat alımını yönetmek için kilit bir faktördür. Sadece meyve suyu içmek kan şekeri artışına yol açabilir, ancak diğer yiyeceklerle, özellikle protein veya sağlıklı bir yağ ile tüketilmesi bunu önlemeye yardımcı olabilir.

 4. Meyve yemek susuzluğu gidermek için iyi bir yol olabilir ve meyve suyundan daha fazla besinsel fayda sağlar.

Kahve ve çay ölçülü olarak

 1. Diyabetli insanlar için kahve alımı konusunda bir tartışma var.

 2. 2004 yılında, bir inceleme yapan bilim adamları kahve tüketiminin istenmeyen kısa vadeli etkileri olabileceği sonucuna varmış, ancak uzun süreli kahve içmenin bazı faydalar gösterdiği sonucuna varmıştır.

 3. Bununla birlikte, 2017 yılında, diğer araştırmacılar “yedi çalışmadan beşinde kafein alımının kan şekeri düzeylerini artırdığını ve yüksek kan şekeri seviyesinin süresini uzattığı” sonucuna varıldı. [! 4579 => 1140 = 8!

 4. Ek olarak, barista kahve ayrıca yüksek düzeyde şeker içeren aromalı krem ​​ve şuruplar içerebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

 1. Pek çok içki yüksek düzeyde şeker ve karbonhidrat içerir. Besin etiketleri ve beslenme gerçekleri ne içerdikleri hakkında değerli bilgiler verebilir. Etiketler, herhangi bir içeceğin porsiyon boyutunu ve karbonhidrat içeriğini belirtmelidir.

 2. Diyabet hastalarının farklı ihtiyaçları var, bu yüzden kesin beslenme kuralları yok, ancak aşağıdaki öneriler kan şekeri yönetimine yardımcı olabilir:

En kötü içecekler

 1. Aşağıdaki içecekler diyabetli insanlar için iyi seçenek değildir.

Soda ve enerji içecekleri

 1. Soda ve diğer şekerli tatlandırılmış içecekler, tip 2 diyabet, kilo alımı ve metabolik sendrom riskini artırabilir. Aşırı kilo, tip 2 diyabet gelişimi için risk faktörüdür ve hem obezite hem de diyabet metabolik sendromun özellikleridir.

 2. Zaten şeker hastası olanlar için, bu tür bir içecek çok miktarda şeker sağlar ve çok az sindirim gerektirir. Ek olarak, bu içecekler yalnızca basit karbonhidrat ve lif içermeyen maddeler ile dolmaz. Bu, bir kişinin kolayca çoğunu içebileceği anlamına gelir.

 3. Sağlıklı beslenmeden soda içmek kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olabilir.

 4. Bir şeker kabarması olasılığını azaltmak için soda ve şekerli tatlandırılmış enerji içeceklerinin alımını önlemek veya sınırlamak en iyisidir.

Meyve kokteylleri

 1. Meyve püresi gibi şekerli tatlandırılmış içecekler meyve suyu gibi tadabilirler, ancak genellikle yüksek seviyede şeker veya mısır şurubu içerirler ve çok az ya da hiç gerçek meyve suyu içermezler. Bu içerikler, kan şekeri seviyelerinde soda ile aynı artışa neden olabilir.

 2. Yüksek bir şeker konsantrasyonu sağlar ancak% 100 saf meyve sularından çok daha az besin değeri sağlarlar.

 3. İnsanlar ılımlı taze, yüzde 100 meyve sularının tadını çıkarabilirler, ancak gerçek meyve suyu içermeyen hazır meyve kokteylleri konusunda dikkatli olmalılar.

Alkollü içecekler

 1. Diyabetli insanlar alkol alabilir, ancak ne kadar ve ne zaman içtikleri konusunda dikkatli olmaları gerekir.

 2. Bunun nedenleri arasında şunlar bulunur:

 3. Amerikan Diyabet Derneği, aşağıdakileri uygun sınırlar olarak önermektedir:

 4. Bir içki şuna eşittir:

 5. Alkol içerken ipuçları şunları içerir:

 6. İnsan, alkollü içecekleri yiyecek yerine asla karbonhidrat yerine tüketmemelidir. Bunun yerine, kişi alkolü sınırlandırmalı ve normal diyete ek olarak almalıdır.

 7. Alkol kan şekeri seviyesini nasıl etkiler? Buradan daha fazla bilgi edinin.

Tarif önerileri

 1. Aşağıdaki tarif fikirleri diyabet hastaları için sağlıklı seçeneklerdir.

Smoothies

 1. Smoothies tatmin edici bir tedavi olabilir ve kişinin lif alımını arttırması için iyi bir yol olabilir. Lif, vücudun şekeri kan dolaşımına sindirme ve serbest bırakma sürecini yavaşlatmanın önemli ve doğal bir yoludur.

 2. Bir yüzeye avokado, hindistancevizi, keten tohumu ve chia tohumu gibi yiyecekleri eklemek, lezzetini etkilemeden çoğu yüzlü maddenin lif içeriğini artırabilir.

 3. Yüksek lifli yeşil yüzlü bir tarif için aşağıdaki malzemeleri kullanmayı deneyin:

 4. Bu yüzlü dolduruyor ve atıştırmalık olarak görev yapabilir. Yoğurt, protein sağlar ve tarçın, chia tohumları ve avokado, kan şekerinin dengelenmesinde lezzet ve yardım sağlar.

 5. Bununla birlikte, smoothies ayrıca yüksek seviyede şeker içerebilir. Bir kişi bir yüzlü içeriğini kontrol etmeli ve içerdiği karbonhidratları hesaba katmalıdır.

 6. Gerçek meyve içeren smoothies besleyicidir ve tatlı bir özlem dinleyebilir. Bununla birlikte, insanlar bunu dengelemek için bir protein veya sağlıklı yağ eklediğinizden emin olmalıdır. Şeker hastalığı yönetilirken, meyve gibi sağlıklı ve besleyici gıdalardan bile karbonhidrat alımını hesaba katmak gerekir.

 7. Bir insan diyabetli olduğunda, hangi içerikler smoothies için iyidir? Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Çaylar

 1. Bazı çaylar, diyabetli insanlar için sağlıklı seçenekler olabilir.

 2. Yeşil çay iyi bir seçim olabilir ve polifenoller bakımından zengindir. Bazı araştırmalar yeşil çayın alımını kardiyovasküler hastalık riskini ve diyabetle ilgili diğer koşullarla ilişkilendirmiştir.

 3. Zencefil yeşili çay yapmak için aşağıdakileri kullanın:

 4. Suya tarçın ve zencefil ekleyin ve kaynatın. İstenilen kuvvete ulaşana kadar 5-10 dakika kaynatın, ardından tadına göre çay poşetleri ve şeker yerine ekleyin.

 5. 2013 yılında ortaya çıkan bir fare çalışması, eğer insanlar yeşil çay ekstrelerini başka maddelerle birleştirirse, tip 2 diyabetin önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 6. Bu, yeşil çay içmenin diyabetli insanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacağı anlamına gelmez, ancak zarar vermeyecek gibi görünmediğinden, iyi bir içki seçimi olabilir.

 7. Yeşil çay sağlıklı bir seçim olabilir. Burada yeşil çayın yararları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kokteyl

 1. Diyabetli kişilerin kokteyl içerken şekerli ilavelerden de kaçınmaları gerekir.

 2. Salatalık nane kokteyli için, aşağıdaki malzemeleri bir karıştırıcıda karıştırın:

 3. Bir dilim limonla servis yapın.

 1. Diyabetli kişiler için sağlıklı beslenme seçenekleri, durumlarını yönetme ve komplikasyon riskini azaltma şanslarını etkileyebilir.

 2. Yiyeceklerin yanı sıra içecekler de glikoz iğnelerine ve diğer sorunlara neden olabilir. Akıllıca seçimler yaparak, şeker hastalığı olan kişiler, ılımlı miktarda alkol de dahil olmak üzere çok çeşitli içeceklerin tadını çıkarabilir. Bir bireyin spesifik karbonhidrat alım ihtiyaçları için, kayıtlı bir diyetisyene danışabilirler.

 3. En son Yvette Brazier tarafından Pzt 8 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Dick, W.R., ve ark. (2016). Oral aloe vera kullanarak açlık kan glukozu ve hemoglobin A1c'nin azaltılması: Bir meta-analiz [!Özet

 5. Shahabinezhad, M., vd. (2007). Meyan kökü ekstraktının streptozotosin ile indüklenen diyabetik sıçanlarda kan şekeri seviyesi üzerine etkisi [!Özet

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407