Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabetli insanlar için en iyi ekmek hangisidir?

Diyabetli insanlar için en iyi ekmek hangisidir?

 1. İyi haber, doktor başka bir tavsiyede bulunmadıkça çoğu insanın ekmek yiyebileceğidir. Ancak, doğru ekmek türü olmalı.

 2. Yulaf ve kepek gibi yüksek lifli içerikli tam tahıllı ekmekler, diyabet hastaları için genellikle en iyi seçenektir.

 3. Evde diyabet dostu özel malzemelerle birlikte ekmek yapmak, ekmeğin kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Beslenme ve diyabet

 1. İki ana diyabet türü var, tip 1 ve tip 2

 2. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 30 milyondan fazla insan diyabetli ve bunların% 90 ila 95'i tip 2'ye sahipler!

 3. Tip 1 diyabet, vücut kan şekeri (veya glikozu) "yakalayan" ve hücrelere transfer eden bir hormon olan insülin üretemediğinde ortaya çıkar. Glikoz, hücreler için tercih edilen enerji kaynağıdır.

 4. Tip 2 diyabet en yaygın diyabet şeklidir. Bu aynı zamanda yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavisi ile önlenmesi ve yönetilmesi için daha kolay bir formdur. Kan şekeri düzeylerini erken aşamalarda kontrol etmek için önlemler almak bu durumun diyabete geçmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 5. Kötü beslenme, genetik faktörler ve yaşam tarzı alışkanlıkları tip 2 diyabet gelişimine katkıda bulunur.

 6. Beslenme, diyabet kontrolünde önemli bir rol oynuyor. Doğru diyet planlaması, yaşam tarzı seçimleri ve ilaçlar, kişinin kan şekeri seviyesini yönetmesine yardımcı olabilir.

 7. Karbonhidrat, insan sağlığı için gerekli olan üç ana besin maddesinden biridir.

 8. Bununla birlikte, karbonhidratlar da kan şekeri yükseltir ve etkili diyabet kontrolünü azaltabilir. Bunun sebebi karbonhidratların kan şekeri haline gelmesidir.

 9. Bir yemekten sonra kan şekerini kontrol altında tutmanın anahtarı, kaliteli karbonhidrat içeren yiyecekleri seçmektir. Kalite karbonhidratlar, glisemik endekste düşük veya orta dereceli olanlardır.

Ekmeğin glisemik indeksinin iyileştirilmesi

 1. Glisemik indeks, bireysel yiyeceklerin ve bunların kan şekeri üzerindeki etkilerinin bir ölçümüdür. Glisemik indeksin üç temel kategorisi (GI) düşük, orta ve yüksektir.

Glisemik indeks nedir?

 1. Amerikan Diyabet Derneği (ADA), GI’nın gıdaların kan şekeri seviyesini artırma şeklini referans bir gıdaya kıyasla, genellikle glikoz ile karşılaştırdığını açıklıyor.

 2. Glikoz GI için 100 puan alan bir referans noktasıdır. Beyaz ekmek 71 puan alır.

 3. Et ve yağ gibi karbonhidrat içermeyen yiyeceklerde GI skoru yoktur.

 4. Düşük glisemik yiyecekler 55 veya daha az puan alır ve şunları içerir:

 5. Orta glisemik yiyecekler 56 ile 69 arasında bir puan alır ve şunları içerir:

 6. Yüksek glisemik yiyecekler 70 veya daha fazla puan alır ve şunları içerir:

 7. Bir yiyecek ne kadar fazla işlenirse veya pişirilirse, yüksek bir GI olması o kadar olasıdır.

Düşük-GI ekmeği

 1. Ticari olarak üretilen beyaz ekmek, GI endeksinde yüksek, ancak kepekli ekmek GI ölçeğinde daha düşük olabilir.

 2. Kepekli seçimi

 3. Uygun bir ekmek seçmedeki ilk adım, kepekli veya taş unu ile yapılan ekmeği seçmektir. Un ne kadar az işlenirse GI puanı o kadar düşük olur.

 4. Şeker içeriğini azaltın

 5. Ekmek yükselmek için maya kullandığında, mayayı "beslemek" için genellikle biraz şeker gerekir.

 6. Bazı ticari ekmekler ekmeği yükseltmek için gerekenden daha fazla şeker içeriyor.

 7. Evde ekmek yaparsanız, ister elle ister bir ekmek makinesinde olsun, daha az miktarda şeker deneyebilirsiniz.

 8. Eklenecek içerikler

 9. Evde ekmek yapıyorsanız, GI puanını düşüren malzemeler ekleyebilirsiniz.

 10. Yüksek lifli, yüksek proteinli ve yüksek yağlı içerikler ekmeğin kan şekeri üzerindeki etkisini azaltmak için önemli katkılar olabilir.

 11. Bu içerikler aşağıdakileri içerir:

 12. Bir fikir, normal unun dörtte birinin yerine diğer daha sağlıklı içeriklerin eşit bir oranını koymaktır.

 13. Örneğin, favori bir ekmek tarifi 2 su bardağı un isterse, yarım su bardağı unu, yarım su bardağı keten tohumu yemeği ile değiştirebilirsiniz.

 14. Kepekli ekmek veya pasta unu için tamamen beyaz olan unları değiştirmek de iyi bir fikir.

 15. Ekmeğe servis yapın

 16. Formaları dikkatlice seçerek, örneğin şekersiz fıstık ezmesi veya jöleler ve çikolata yayılması yerine avokado kullanarak, GI puanını daha da azaltabilirsiniz.

 17. Diyabet için uygun ekmek ve diğer yiyecekler için tarifler çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Diyabet dostu ekmekler

 1. Piyasada satılan çoğu ekmek, rafine beyaz un içerir. Bu lif içermez ve kan şekerinin yükselmesine neden olabilir.

 2. Rafine buğdayla değil, tam tahılla bile "buğday ekmeği" yapılabilir.

 3. Ekmeğini "yedi tane" veya "dokuz tane" olarak tanımlayan bazı markalar sadece kabuktaki bu taneleri kullanıyor, ekmeğin çoğu hala rafine beyaz undan oluşuyor.

 4. Ekmeklerin ambalajlanmasından ve etiketlenmesinden haberdar olmak diyabet hastalarının uygun bir ürün seçmesine yardımcı olabilir.

 5. Diyabet kontrolü için daha sağlıklı seçenekler olabilecek dört çeşit ekmek:

 1. Fiber, vücudun sindiremediği bir tür karbonhidrattır. Bağırsakları düzenli tutar ve dolgunluk hissini arttırmaya yardımcı olur. Lif ayrıca kan şekeri kontrolüne de yardımcı olabilir.

 2. Çalışmalar, çözünür lifin sindirim hızını yavaşladığını ve yedikten sonra kan şekeri artışını azaltabileceğini göstermiştir. [! 3073 => 1140 = 7!

 3. Ekmeklere çözünür lif eklemek, bir kişinin kan şekerini yönetmesine yardımcı olabilir.

 4. Bununla birlikte, elyafla zenginleştirilmiş tam tahıllı ekmekler karbonhidratlarda hala nispeten yüksektir, bu yüzden onları ölçülü olarak tüketmek önemlidir.

 5. Bir kişi egzersiz rejimi ve diğer sağlıklı yaşam seçenekleri ile birlikte ekmek tüketmeli.

Çok taneli sandviç ekmeği

 1. Çok taneli bir ekmek karbonhidratlarda yüksektir ancak doğal olarak oluşan liflerde yüksek, bütün rafine edilmemiş tanecikler içerme eğilimindedir. Bu, karbonhidratların kan şekeri üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. Tam tahıllı ekmek seçerken, insanlar yulaf, kinoa, karabuğday, tam tahıllı buğday, kahverengi pirinç, kepek ve arpa gibi malzemeler içeren bir tane bulmalılar.

 3. Kepekli tahıllar buğday unundan daha düşük GI puanına sahiptir ve birçok tahıl çinko, E vitamini ve protein gibi başka besin maddeleri içerir.

Düşük karbonhidrat ekmeği

 1. Ekmeği, sandviçler için lezzetli, çok yönlü ve bazen daha sağlıklı bir seçim sağlayabilir.

 2. Üreticiler, sağlık bilincine sahip tüketicilere hitap etmek için giderek daha geniş bir yelpazede düşük karbonhidrat ekmeği yelpazesi sunmaktadır.

 3. Bu düşük karbonhidratlı ekmeğin birçoğu, karbonhidrat sayısını azaltmak için fiber ekledi. Bazı ekmeği, peynir altı suyu ve soya proteini tozları gibi düşük karbonhidrat içerikli maddeler içerir.

 4. İnsanlar, en sevdikleri sandviç malzemelerini tortillaya sarıp, ekmek kullanacakları için düşük karbonhidratlı ekmeği kullanabilirler. Mini pizza, ev yapımı burrito ve tacos için ekmeği de kullanabilirsiniz.

Tahılsız ekmek

 1. Diyabet dostu ekmek için belki de en iyi seçenek un veya tahıl içermeyen bir seçenek.

 2. Unsuz filizlenmiş tane ekmekler mevcut ve bunlar iyi bir lif kaynağı. Bununla birlikte, karbonhidrat bakımından hala zengindirler.

 3. Özel sağlık gıda mağazaları, badem unu, hindistan cevizi unu ve keten tohumu unu gibi malzemelerle yapılan tahılsız ekmekler satabilir. Ancak beslenme gerçeklerini kontrol edin, çünkü bunlar da kalorilerde daha yüksek olabilir.

Ekmek tarifleri

 1. Tahılsız ekmek yapmak için birçok tarif internette mevcut.

 2. "Tahılsız ekmek tarifi" gibi bir terim bazı düşük karbonhidratlı ekmek tarifleri getirecek.

 3. Bu ekmekler, geleneksel ekmek tarifleriyle karşılaştırıldığında daha küçük bir miktar yapmak için daha pahalı olma eğilimindedir.

Paket servis

 1. Bir doktor veya diyetisyen belirtmediği sürece, diyabetli kişilerin ekmek veya ekmek ürünlerini diyetlerinden çıkarmaları gerekmeyebilir.

 2. Düşük karbonhidrat, çok taneli veya tam tahıllı ekmek en iyi seçenek olabilir.

 3. Bir egzersiz programına devam etmek, doktor tarafından verilen ilaçları kullanmak ve çoğunlukla düşük glisemik yiyecekleri tüketmek, şeker hastalarının zevk aldıkları yiyecekleri yemeye devam ederken kan şekerini kontrol etmeleri için en etkili yoldur. .

 4. En son Yvette Brazier tarafından Çar 29 Ağustos 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Glisemik indeks ve diyabet. (2014, 14 Mayıs). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/understanding-carbohydrates/glycemic-index-and-diabetes.html

 6. Post, R.E., Mainous III, A.G., King, D.E., Simpson, K.N. (2012, Ocak-Şubat). Tip 2 diabetes mellitus tedavisi için diyet lifi: Bir meta-analiz [!Özet

 7. Sami, W., Ansari, T., Butt, N.S., Ab Hamid, M.R. (2017, April-June). Diyetin tip 2 diabetes mellitus üzerindeki etkisi: Bir derleme. Uluslararası Sağlık Bilimleri Dergisi, 11 (2), 65-71. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5426415/

 8. Tip 2 diyabet. (2018, 15 Ağustos). Https://www.cdc.gov/diabetes/basics/type2.html

 9. Wolfram, T., İsmail-Beigi, F. (2011, Ocak-Şubat). Tip 2 diabetes mellitusun tedavisinde yüksek lifli diyetlerin etkinliği [!Özet

 10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407