Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Deniz yosunu türleri: yeşil, kahverengi ve kırmızı deniz yosunları

 1. Yosunlar Tuzlu veya acı su içinde o canlı geniş yosun vardır. Dünya çapında üç gruba ayrılan binlerce deniz yosunu türü vardır: yeşil, kahverengi ve kırmızı deniz yosunları. Deniz yosunu, bol miktarda bitkisel protein, lif ve gerekli vitamin ve minerallerin varlığı nedeniyle yüksek bir besin değerine sahiptir. Ayrıca deniz yosununun kalorisi düşüktür ve hem kurutulmuş hem de taze çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Hem insanlar hem de hayvanlar için bir besin kaynağı olarak hizmet etmenin yanı sıra, deniz yosunu kullanmanın başka birçok yolu vardır, örneğin ilaç, kozmetik, biyoplastik ve biyoyakıt için hammadde olarak.

Deniz yosunları makroalgdir

 1. Algler, hem tatlı hem de tuzlu suda yaşayan bitkisel organizmalardır. Yosunlar, kökleri, yaprakları, sapları, çiçekleri ve tohumları olmamasıyla bitkilerden ayrılır. Organizmalar tohumlar yerine sporlar yoluyla çoğalırlar. Algler, mircoalgae (küçük algler) ve makroalglere (daha büyük algler) ayrılır. Tuzlu suda veya tatlı su ile tuzlu su arasındaki geçişte yaşayan bu daha büyük alglere deniz yosunu denir. Deniz yosunları kendilerini bir bağlantı organı (tutma yeri) vasıtasıyla denizin dibine veya başka bir katı yüzeye, örneğin kayalara, mercanlara, istiridyelere tutturur. Ayrıca deniz suyunda yüzen deniz yosunu da var.

Binlerce deniz yosunu türü

 1. Dünya çapında binlerce deniz yosunu türü vardır. Tüm okyanuslarda ve denizlerde meydana gelirler ve şu açılardan büyük farklılıklar gösterirler:

Yeşil, kahverengi ve kırmızı deniz yosunları

 1. Tüm deniz yosunları, fotosentez için vazgeçilmez olan yeşil bir pigment olan klorofil içerir. Fotosentez, mevcut pigmentin güneş ışığını aldığı ve onu besinlerle birlikte su ve karbondioksitten (CO 2) karbonhidratlara ve oksijene dönüştürdüğü bir süreçtir. Deniz yosunu, çevresindeki besin kaynaklarını kullanmadan bu şekilde büyür ve bu nedenle fotoototrofiktir. Yeşil pigmente ek olarak, çeşitli deniz yosunları, alglerin renk bakımından farklı olmasını sağlayan başka pigment kombinasyonları da içerir.

Deniz yosunlarının yaşam alanı

 1. Farklı pigmentlerin varlığı nedeniyle deniz yosunları denizin farklı derinliklerinde büyür. Tüm deniz yosunlarının fotosentez için güneş ışığına ihtiyacı vardır. Deniz yosununun büyümesi için gün ışığının büyük ölçüde hangi kısmına ihtiyaç duyulduğu pigment bileşimine bağlıdır. Yeşil algler esas olarak güneş ışığının kırmızı dalga yayına ihtiyaç duyar ve bu dalga boyu deniz suyuna nüfuz etmez. Sonuç olarak, yeşil deniz yosunu su yüzeyinin hemen altında büyür. Kahverengi ve kırmızı deniz yosunları ise fotosentez için daha fazla mavi ve yeşil gün ışığına ihtiyaç duyar ve bu dalga boyları deniz suyunun derinliklerine nüfuz edebilir. Kahverengi deniz yosunları, su yüzeyinin yaklaşık iki ila üç metre altında büyür. Suyun berraklığına bağlı olarak, kırmızı algler su yüzeyinin beş ila birkaç düzine altında büyür. Binlerce yosun türü, renklerine ve dolayısıyla bulundukları yere göre üç ana gruba ayrılır: yeşil deniz yosunları, kahverengi deniz yosunları ve kırmızı deniz yosunları.

Yeşil deniz yosunları

 1. Yeşil deniz yosununun Latince adı Chlorophyta'dır. Su yüzeyinin hemen altında büyüyen tek veya çok hücreli makroalglerdir. Deniz yosunu ve deniz marulu yeşil yosun örnekleridir.

Deniz marulu (Ulva lactuca)

 1. Deniz marulu yaprak şeklinde bir deniz yosunudur, yaprak ince ve şeffaftır ancak serttir. Deniz marulu, şekli olarak kara maruluna benzer. Bu deniz yosununun tatlı, tuzlu, taze bir tadı vardır ve salatalarda taze olarak veya balıkları buğulamak için sargı olarak kullanılabilir. Deniz marulu, lezzet arttırıcı olarak yemeklere kurutulmuş olarak da eklenebilir.

Bağırsak algleri (Enteromorpha intstinalis)

 1. Bağırsak deniz yosunu boru şeklinde bir deniz yosunu ve bu nedenle biraz bağırsağa benziyor. Deniz yosununun taze bir rengi ve aynı zamanda taze, yumuşak bir tadı vardır. Bağırsak deniz yosunu salatalar için veya örneğin bir smoothie veya çorbada sebze olarak uygundur.

Kahverengi deniz yosunları

 1. Kahverengi deniz yosununun Latince adı Phaeopyta'dır. Bunlar, su yüzeyinin yaklaşık iki ila üç metre altında yaşayan çok hücreli makroalglerdir. Bu grup, yenilebilir ve ekili deniz yosunlarının en büyük grubudur. Ünlü kahverengi algler şunlardır: uyanma, tasma deniz yosunu (deniz spagetti) ve yosun.

Kemer otu veya deniz spagetti (Himanthalia elongata)

 1. Beltweed, iki ila üç metre uzunluğa kadar büyüyebilen uzun iplerden oluşan iplik şeklinde bir deniz yosunudur. Kemer otunun genç sürgünlerine bu nedenle deniz spagetti de denir. Bu deniz yosununun hafif tuzlu bir tadı vardır ve balık yemekleri ile iyi bir şekilde kombine edilebilir. Deniz spagetti ayrıca tahıl spagetti ile iyi bir şekilde birleştirilebilir veya deniz spagetti çorba için garnitür olarak kızartılabilir.

 1. Kelp, kahverengi algler içinde bir takımdır ve şeker yosunu (Laminaria saccharina) ve Kombu (Laminaria japonica) dahil olmak üzere çeşitli deniz yosunu türleri içerir. Ayrıca 50 ila 70 metre uzunluğunda olabilen dünyanın en büyük deniz yosunu , bu düzene ait: dev yosun.

Wakame (Undaria pinnatifida)

 1. Wakame yaprak şeklindedir ve iki metreye kadar uzayabilir. Deniz yosunu zeytin kahvesi rengine sahiptir ve dalgalı kenarları olan lastiksidir. Deniz yosununun tatlı istiridye benzeri bir tadı vardır ve çorbalarda, güveçte veya tavada kızartmalarda lezzet arttırıcı veya sebze olarak kullanılabilir.

Kırmızı deniz yosunları

 1. Kırmızı deniz yosununun Latince adı Rhodophyta'dır. Bunlar, su yüzeyinin beş ila on metre altında büyüyen tek hücreli veya çok hücreli makroalglerdir. İyi bilinen kırmızı deniz yosunu türleri: nori, İrlanda yosunu ve dulse.

Nori (Porphyra)

 1. Nori, Japonların Porphyra cinsinin çeşitli kırmızı deniz yosunları için kullandıkları toplu bir isimdir. Nori, deniz yosununa sarılmış pirinç atıştırmalıklarından oluşan suşi tabağında da kullanılır.

İrlanda yosunu (Chondrus crispus)

 1. İrlanda yosunu, farklı renk ve şekillerde, genellikle zarif bukleler içeren düz dallı yapraklar şeklinde gelen küçük bir deniz yosunudur. yosun yaygın kalınlaşma pudingler için, çorbalar ve soslar için bağlayıcı bir ajan olarak kullanılan ve aynı zamanda çayın demlenmesi için uygundur. [! 177459 => 1130 = 7371!] Dulse (Palmaria palmata)

 1. Dulse yelpaze şeklindedir ve koyu kırmızı-mor renkli, düz ve eğimli bir yaprağa sahiptir. Deniz yosununun, kabuklu deniz ürünleri yemekleriyle uyumlu, dolu ve dumanlı bir tadı vardır. Yabani ot çeşitli yemeklerde pişirilebilir veya yağda kısaca kızartılarak atıştırmalık olarak yenebilir.

Deniz yosunu yetiştiriciliği

 1. Deniz yosunu, Asya ülkelerinde on yıllardır bir incelik olarak görülüyor ve son yıllarda Batı ülkelerinde de deniz yosununa artan bir ilgi var. 2019 yılında, tüketilen deniz yosununun yaklaşık% 5'i deniz yosunu avcılığı yoluyla yabani olarak hasat edilecektir. Kahverengi ve kırmızı deniz yosunları çoğunlukla daha derin deniz suyunda yetişen hasat edilir. Yenilebilir deniz yosunlarının diğer% 95'i, özellikle Japonya, Çin ve Kore gibi Asya ülkelerinde deniz yosunu çiftliklerinde yetiştirilmektedir. Deniz yosunu, halatlarda veya büyük havuzlarda su yüzeyinin birkaç metre altındaki denizlerde büyür.

Deniz yosunu yetiştirme olanakları

 1. Büyüyen deniz yosunu, gelecekte gıda kaynaklarına yönelik artan talep için sürdürülebilir bir çözüm olabilir. Deniz çiftçiliği, tarımsal yetiştiricilikte olduğu gibi tarım arazisi, gübre ve fazladan su gerektirmez. 2019 yılında, deniz yosununun olasılıkları hakkında çok sayıda araştırma yapılıyor. Hollanda'da Wageningen Üniversitesi, Kuzey Denizi'ndeki bir test çiftliği aracılığıyla çok sayıda şirketle deniz yosununun olanakları ve verimi konusunda deneyler yapmaktadır. Deniz yosununun olasılıkları çoktur:

Gıda kaynağı olarak deniz yosunu

 1. Deniz yosununun besin değeri yüksektir Deniz yosunu insanlar için çok sağlıklı bir besin kaynağıdır ve çok yönlüdür. Her yosun kendine özgü bir tadı ve besin değeri vardır. Kesin değerler, yabani ot türü, hasat zamanı ve hazırlama (taze veya kurutulmuş) gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ancak her tür deniz yosunu yemek için sağlıklıdır. Deniz yosunu, diğer şeylerin yanı sıra şunları içerir:

Çok sayıda uygulama

 1. Deniz yosunu ayrıca sağlıklı gıda mağazalarında, web mağazalarında, süpermarketlerde (Albert Heijn) ve Asya mağazalarında kuru ve / veya taze olarak mevcuttur ve çok sayıda uygulamaya sahiptir, örneğin:

Deniz yosunu yiyecekleri

 1. İçeriğinde farklı türlerde deniz yosunu bulunan yiyecekler vardır. Koyulaştırma ajanları olarak, yiyeceklere belirli kırmızı alg türlerinden (E numarası 407) ve çeşitli kahverengi alglerden aljinatlar (E numarası 400-405) elde edilen karrojen eklenir. Nori karides krakerlerinin yanı sıra deniz yosunu cipsleri de mevcuttur. Ayrıca yazlık ve deniz yosunu sargıları, deniz yosunlu peynirler ve deniz yosunu burgerleri de satışta. Deniz yosununa dünya çapında ilgi göz önüne alındığında, bu yiyecek yelpazesi yalnızca gelecekte artacaktır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407