Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Deniz Cehri Yağı'nın Top 12 Sağlık Faydaları

Alt satırda

 1. Deniz topalak yağı binlerce yıldır çeşitli hastalıklara karşı doğal bir ilaç olarak kullanılıyor.

 2. Kuzeybatı Himalaya bölgesinde yüksek irtifalarda yetişen küçük bir çalılık olan deniz topalak bitkisinin (Hippophae rhamnoides) meyvelerinden, yapraklarından ve tohumlarından elde edilir (1).

 3. Bazen Himalayaların kutsal meyvesi olarak adlandırılan deniz topalak cilde uygulanabilir veya yutulur.

 4. Ayurveda ve geleneksel Çin ilaçlarında popüler bir ilaç, kalbinizi desteklemekten diyabet, mide ülseri ve cilt hasarına karşı korumaya kadar değişen sağlık yararları sağlayabilir.

 5. İşte deniz topalak yağının bilim kaynaklı 12 faydası.

1. Birçok Besin Maddesinde Zengin

 1. Deniz topalak yağı çeşitli vitaminler, mineraller ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir (2, 3).

 2. Örneğin, vücudunuzu yaşlanmaya ve kanser ve kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı korumaya yardımcı olan doğal olarak antioksidanlarla doludur (4).

 3. Tohumlar ve yapraklar ayrıca quercetin, özellikle düşük kan basıncına bağlı bir flavonoid ve düşük kalp hastalığı riski (5, 6, 7, 8) bakımından zengin. [! 23696 => 1140 = 2!

 4. Deniz topalak yağında bulunan yağın yarısından fazlası iki tür sağlıklı yağ olan tekli ve çoklu doymamış yağdır (12). [! 23696 => 1140 = 2!

2. Kalp Sağlığını Destekler

 1. Deniz topalak yağı kalp sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

 2. Yeni başlayanlar için antioksidanları, kan pıhtıları, kan basıncı ve kan kolesterolü seviyeleri de dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 3. Küçük bir çalışmada, 12 sağlıklı erkeğe günde 5 gram deniz topalak yağı veya hindistan cevizi yağı verildi. Dört hafta sonra, deniz topalak grubundaki erkeklerin kan pıhtıları belirgin şekilde daha düşüktü (14). [! 23696 => 1140 = 3!

 4. Yakın zamanda yapılan bir derleme, deniz topalak özlerinin, kalp sağlığının zayıf olduğu kişilerdeki kolesterol seviyelerini azaltabildiğini belirledi - ancak sağlıklı katılımcılarda (16).

3. Diyabete Karşı Koruyabilir

 1. Deniz topalak yağı diyabetin önlenmesine de yardımcı olabilir.

 2. Hayvan çalışmaları, insülin sekresyonunu ve insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (17, 18).

 3. Küçük bir insan araştırması, deniz topalak yağının, karbonhidrat bakımından zengin bir yemekten sonra kan şekeri artışını en aza indirmeye yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor (19).

 4. Sık sık, uzun süreli kan şekeri iğneleri tip 2 diyabet riskinizi artırabileceğinden, bunların önlenmesinin riskinizi azaltması beklenir.

 5. Ancak, güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

4. Cildinizi Korur

 1. Deniz topalak yağındaki bileşikler doğrudan uygulandığında cilt sağlığınızı artırabilir.

 2. Benzer şekilde, hayvan çalışmaları deniz topalak yağının UV'ye maruz kaldıktan sonra enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu ve cildi güneşe karşı koruduğunu gösteriyor (22). [! 23696 => 1140 = 5!

 3. Deniz topalak yağının cildin kurumasını önlediğine ve cildinizin yanma, donma ve yataklardan iyileşmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var (23, 25, 26).

 4. Daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç olduğunu unutmayın.

5. Bağışıklık Sisteminizi Artırabilir

 1. Deniz topalak yağı vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olabilir.

 2. Uzmanlar bu etkiyi büyük ölçüde yağın yüksek flavonoid içeriğine bağlıyor.

 3. Flavonoidler, hastalıklara karşı direnci artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendiren faydalı bitki bileşikleridir (4, 27).

 4. Bir test tüpü çalışmasında, deniz topalak yağı, E. coli (12). Gibi bakteri üremesini engelledi. [! 23696 => 1140 = 6!

 5. Deniz topalak yağı, vücudunuzun mikroplara karşı korunmasına yardımcı olabilecek iyi miktarda antioksidan ve faydalı bitkisel bileşikler içerir (28). [! 23696 => 1140 = 6!

6. Sağlıklı Bir Karaciğere Destek Verebilir

 1. Deniz topalak yağı da sağlıklı bir karaciğere katkıda bulunabilir.

 2. Bunun nedeni, karaciğer hücrelerinin zarar görmesini engelleyebilecek sağlıklı yağlar, E vitamini ve karotenoidler içermesidir (29). [! 23696 => 1140 = 7!

 3. Başka bir çalışmada, sirozlu - ileri karaciğer hastalığı şeklinde - insanlara altı ay boyunca günde üç kez 15 gram deniz cehri özü veya plasebo verildi.

 4. Deniz topalak grubundakiler, karaciğer karaciğer fonksiyonlarını, plasebo verilenlere kıyasla anlamlı şekilde daha fazla arttırdılar (31). [! 23696 => 1140 = 7 ” bir plasebo verildi (32, 33).

 5. Bu etkiler ümit verici görünmekle birlikte, kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

7. Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

 1. Deniz topalak yağında bulunan bileşikler kanserle savaşta yardımcı olabilir. Bu koruyucu etkilere, yağdaki flavonoidler ve antioksidanlar neden olabilir.

 2. Mesela deniz topalakları, quercetin yönünden zengin, kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı gibi görünen bir flavonoid (8).

 3. Deniz topalaklarının karotenoidler ve E vitamini gibi çeşitli antioksidanları da bu kötü hastalığa karşı koruyabilir (34, 35). [! 23696 => 1140 = 8!

8-12. Diğer Potansiyel Yararları

 1. Deniz topalak yağının ek sağlık yararları sağladığı söyleniyor. Ancak, tüm iddialar sağlam bilim tarafından desteklenmiyor. En fazla kanıtı olanlar şunlardır:

 2. Bu çalışmaların çoğunun küçük olduğunu ve çok azının insanları içerdiğini not etmek önemlidir. Bu nedenle, güçlü sonuçlar alınmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Alt satırda

 1. Deniz topalak yağı, çeşitli rahatsızlıklar için popüler bir alternatif çözümdür.

 2. Birçok besin maddesi bakımından zengindir ve cildinizin, karaciğerinizin ve kalbin sağlığını iyileştirebilir. Aynı zamanda şeker hastalığına karşı korunmaya ve bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir.

 3. Bu bitki ürünü geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanıldığından, vücudunuza destek vermeye değer olabilir.Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c