Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Demir içeriği yüksek meyve

 1. Kendinizi daha iyi hissettirecek besin takviyelerinin alımı artık tamamen geçmişte kaldı. Sonuçta, günlük menünüze yüksek demir içeriğine sahip meyveler ekleyerek kandaki hemoglobin düzeyini çok kolay bir şekilde artırabilir ve demir eksikliğine sırtınızı döndürebilirsiniz.

Temel besin maddesi olarak demir

 1. Demir, vücudumuz için gerekli bir besindir. Onsuz hayat bile mümkün olmazdı. Demir, hemoglobin oluşumundan sorumlu olan kanın ana bileşeni olarak işlev gören bir mineraldir. Bu hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunur ve kanın kırmızı renginden sorumludur. Hemoglobin, çeşitli organlarda vücutta su ve oksijenin taşınmasını sağlar. Hemoglobin eksikliği, kanın yeterince oksijen almadığı anlamına gelir, bu nedenle demir eksikliğinden muzdarip insanlar genellikle yorgun ve bitkin hissederler.

Demir eksikliği için risk grupları

 1. Düşük hemoglobin seviyelerine duyarlı kişiler şunları içerebilir:

Demir içeriği yüksek meyve

 1. Meyve 100 g başına düşen demir miktarı 6.3 mg kayısı Kuru üzüm 3 mg Hurma 2.5 mg Dut 1.7 mg Tarihler 1 mg Kuş üzümü 1 mg Erik 0.9 mg Domates 0.7 mg Nar 0.3 mg Karpuz 0.2 mg

Kuru kayısı

 1. Kuru kayısı sadece lezzetli değil aynı zamanda harika bir demir kaynağıdır. Yüz gram kuru kayısı, halihazırda önerilen günlük demir miktarının yüzde ellisini içermektedir. Kuru kayısı da antioksidanlar açısından zengindir, hem genç hem de yaşlı için güzelliği, gençliği ve sağlıklı canlılığı teşvik eder.

Kuru üzüm

 1. Kuru üzüm, kuru üzümden başka bir şey değildir. Kuru üzüm kelimesi Latince "racemus" kelimesinden gelir ve "bir salkım çilek" anlamına gelir. Kuru üzüm yaygın kuru meyvelerdir ve diğer birçok meyveden daha yüksek demir seviyeleri içerir.

Hakiler

 1. Trabzon hurması hem yazın hem de kışın tadını çıkarabileceğiniz bir meyvedir. Hurma Japonya'daki ulusal meyve olmasına rağmen, maalesef artık bizde pek popüler değiller. Sarı-turuncu bir görünüme sahiptirler ve domatese benzerler. Hurma antioksidanlar açısından zengindir ve yüksek C vitamini, demir ve diğer besinler ile bilinir.

Dut

 1. Dut kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç renkte gelir. Sadece şeker hastaları için harika olmakla kalmazlar, aynı zamanda demir açısından da zengindirler, bu da onu anemiden muzdarip kanlarındaki hemoglobin seviyelerini artırması gerekenler için ideal meyve yapar.

Tarihler

 1. Hurma, Suudi Arabistan'ın ulusal meyvesidir ve canlılığı ve büyümeyi temsil eder. Bu yoğun tatlı meyve enerji dolu ve besin değeri çok yüksek. Kolesterol içermezler ve çok az yağ içerirler. Hurma, ekstra güç ve enerji sağlayan demir ve diğer besinlerin zengin varlığı nedeniyle hamile kadınlara şiddetle tavsiye edilir.

 1. Pek çok çeşit çilek vardır, ancak en yaygın olanları, reçel ve jöle preparatlarında kullanılan parlak kırmızı veya siyah meyvelerdir. Meyvelerin küçük boyutlarına rağmen besin ve demir kaynağı içerirler.

Erikler

 1. Erikler hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilir ve siyah, buruşuk görünümleriyle karakterizedir. Yüksek lif içeriği, kurutulduklarında onları yemeyi zorlaştırabilir, ancak onları gece boyunca ıslatmak bu sorunu çözebilir. Elde edilen suyu atmamak en iyisidir çünkü aynı zamanda besinler açısından da zengindir. Meyve suyu veya smoothie'de kullanmak için idealdir.

Domates

 1. Güneşte kurutulmuş domatesler 9,1 mg'a kadar demir içerebilir. Günlük önerilen demir miktarı on miligram olduğundan, güneşte kurutulmuş domatesler günlük önerilen demir alımının% 91'inden daha azını sağlar. Domates ayrıca cilt ve organ sağlığını destekleyen çeşitli antioksidanlar açısından zengindir.

Narlar

 1. Birçok ülkede nar, demir eksikliği ve anemi gibi kanla ilgili hastalıklar için önerilen bir meyvedir. Ayrıca narın içindeki cezalandırıcı bağların kalp ve kan damarları üzerinde faydalı bir etkisi vardır

Karpuz

 1. Karpuz,% 90 oranında sudan oluşan, demir ve C vitamini içeren besinler açısından zengin, ferahlatıcı bir yaz meyvesidir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407