Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Daha iyi sindirim için ipuçları - ne kadar sürer?

Daha iyi sindirim için ipuçları - ne kadar sürer?

 1. Tamamen gıdanın sindirimi 24 ila 72 saat arasında sürüyor ve yenen gıdanın türü ve sindirim sorunlarının varlığı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlı.

 2. Bu makale, sindirim sürecine ve potansiyel sindirim problemlerine bakar ve sindirimi iyileştirmenin yollarını önerir.

Yiyecekleri sindirmek ne kadar sürer?

 1. Birçok durumda, yiyecek mide ve ince bağırsakta 6 ila 8 saat içerisinde hareket eder. Daha sonra kalın bağırsaklara (kolon) geçer.

 2. Bununla birlikte, tam zaman değişebilir ve aşağıdaki gibi faktörlere bağlıdır:

 3. Yiyecek kalın bağırsağa ulaştığında, daha fazla bozulma geçirdiğinden bir gün veya daha uzun süre orada kalabilir.

Süreç

 1. Sindirimin sadece midede gerçekleştiği inancı yaygındır. Aslında, üç ayrı sindirim aşaması vardır:

Sindirimin oral aşaması

 1. Çiğneme yiyecekleri onu daha küçük partiküllere böler ve tükürük ile karıştırır. Tükürükte amilaz adı verilen bir enzim, yiyecekleri parçalamak için gıdalardaki karbonhidratlara etki eder. Yiyecek parçacıkları daha sonra bolus olarak bilinen yutması kolay yumuşak bir kütle oluşturabilir. [! 4459 => 1130 = 5!

 1. Midede, pepsin adı verilen bir enzim proteinleri daha küçük parçacıklara ayırmaya yardımcı oluyor. Mide asidi, gıdada bulunabilecek tüm bakteri veya virüsleri öldürdüğü için gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesinde de önemli bir rol oynar.

Sindirimin bağırsak aşaması

 1. Sindirilmiş yiyeceklerden alınmış besin ve su ince bağırsak duvarlarından geçer. Kan dolaşımına girerler ve vücudun çeşitli bölgelerine gider ve tamir ederler ve inşa ederler.

 2. Kalan emilmemiş ve sindirilmemiş yiyecekler daha sonra kalın bağırsağa taşınır. Burada, biraz daha fazla besin ve su emilir. Kalan kısım, vücudu bir bağırsak hareketi boyunca terk edinceye kadar rektumda saklanır.

Sindirimi arttırmaya yönelik ipuçları

 1. Sağlıklı bir sindirim sisteminin tadını çıkarmak ve kabızlığı ve ishali önlemek için aşağıdakileri deneyin:

Dengeli bir diyet yapın

 1. Meyveler, sebzeler, baklagiller ve kepekli tahıllar dahil lif bakımından zengin yiyecekler, yiyeceklerin sindirim sistemi içinde daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önlemeye, bağırsak bakterilerini beslemeye ve kilo vermeye yardımcı olurlar.

 2. Et, özellikle kırmızı et, sindirimi zordur, bu nedenle az miktarda yenilmelidir.

 3. İşlenmiş ve hızlı yiyecekler genellikle yağda yüksektir ve sindirimi zorlaşır. Ayrıca, bağırsaktaki bakteri dengesini bozabilecek şeker bakımından da zengindir.

 4. Bu tür yiyecekler ayrıca bazı kişilerde mide rahatsızlığına neden olabilecek ve sağlıksızlığa katkıda bulunabilecek katkı maddeleri içerir.

Sulu kalın

 1. Yeterince su ve çay ve meyve suları gibi diğer sıvıları içmek, kabızlığı önleyebilir ve gıdanın sindirim sisteminden geçmesini sağlayabilir.

Probiyotik al

 1. Probiyotikler, bağırsaktaki zararlı bakterilerin büyümesini azaltarak vücuttaki bakteri dengesini düzeltmeye yardımcı olan faydalı bakterilerdir. Aşağıdaki yiyecekler probiyotik bakımından zengindir:

 2. Probiyotikler ek olarak da mevcuttur.

 3. Düzenli fiziksel aktivite

 1. Günlük egzersiz yapmak, vücudun geri kalanının yanı sıra sindirim sistemine de yarar sağlar. Bazı insanlar yemeklerden sonra yumuşak bir yürüyüşün şişkinlik, gaz ve kabızlığı azalttığını fark ederler.

Stres yönetimi

 1. Stresli olmak sindirimi yavaşlatabilir ve mide ekşimesi, kramp ve şişkinlik gibi belirtilere katkıda bulunabilir. Stres seviyesini azaltmak için meditasyon, derin nefes egzersizleri ve yoga ile uğraşın. Yemekten önce birkaç basit derin nefes bile yardımcı olabilir. Stresi azaltmak ve sindirime yardımcı olmak için her gece yeterince uyumak da önemlidir.

Diş temizliği

 1. Sindirim ağızda çiğneme ile başladığında, dişlerle ilgili problemler bu önemli adıma müdahale edebilir. Özellikle yaşlı yetişkinler, diş sorunları nedeniyle uygun olmayan çiğneme tekniklerinden etkilenebilir. Günlük diş fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin ve düzenli olarak bir diş hekimini ziyaret edin.

Sindirim enzimleri

 1. Düşük mide asidi, kronik stres, sindirim hastalıkları ve diğer hastalıkları olan kişiler, sindirim enzimleri içeren takviyeler almaktan fayda görebilirler. Bunlar sağlık mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilirken, ilk önce enzim takviyesini bir doktorla tartışmak yardımcı olabilir.

Sindirim koşullarını yönet

 1. Bazı tıbbi durumlar sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu koşullara sahip kişiler, semptomlarını yönetmek ve sindirim sıkıntısını azaltmak için daima doktorları ile birlikte çalışmalıdır.

Olası sorunlar

 1. Olası sindirim sorunları şunları içerir:

 2. Bu koşullar sindirim ile ilgili sorunlara neden olabilir ve mide ekşimesi, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi semptomlara katkıda bulunabilir.

Doktora ne zaman bakılır

 1. Düzenli olarak gaz, şişkinlik, kabızlık, mide ekşimesi veya ishal gibi kötü sindirim belirtileri yaşayanlar, ciddi durumları ekarte edebilecek bir doktora görünmelidir.

 2. Aşağıdaki semptomlardan herhangi biri yaşarsa, derhal bir doktora görünmelidir:

 3. Aşamalı olarak kötüleşen veya aniden değişen sindirim semptomları da tıbbi müdahale gerektirir.

Paket servis

 1. Yiyeceğin sindirilmesi için geçen süre 24 ila 72 saat arasında değişiyor ve birkaç faktöre bağlı. Optimal sindirimin tadını çıkarmak için dengeli ve yüksek lifli bir diyet yapın, düzenli egzersiz yapın, stresi azaltın ve mevcut olabilecek sindirim koşullarını yönetin.

 2. Eğer sindirim sıkıntısı belirtileri şiddetli, kalıcı veya zaman içinde değişirse doktora görünmeniz önemlidir.

 3. 1 Ekim 2017 Pazar günü en son yayınlanan makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için GastroIntestinal / Gastroenteroloji kategori sayfamızı ziyaret edin veya GastroIntestinal / Gastroenterology hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Sindirim sistemi ve nasıl çalıştığı. (2013, Eylül). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/digestive-system-how-it-works

 5. Sindirim: Ne kadar sürer? (2012, 30 Ekim). Http://www.mayoclinic.org/digestive-system/expert-answers/faq-20058340

 6. İnflamatuar barsak hastalıkları hakkında gerçekler. (2011, 1 Mayıs). Http://www.crohnscolitisfoundation.org/resources/facts-about-inflammatory.html

 7. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407