Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Cevizin sağlığa yararları nelerdir?

Cevizin sağlığa yararları nelerdir?

 1. Ceviz ağaçları doğu Kuzey Amerika’ya özgüdür ancak şu anda genellikle Çin, İran ve ABD ve Kaliforniya ve Arizona’da yetişmektedir.

 2. Ceviz meyvesinin kabuğunun altında kırışık, küre şeklinde bir somun var. Ceviz, ticari olarak satılmak üzere iki düz parçaya bölünmüştür.

 3. Ceviz hem çiğ hem de kavrulmuş, tuzlanmış veya tuzsuz olarak temin edilebilir.

 4. Bu makale, cevizin besinsel bir dağılımını, olası sağlık yararlarına bir bakışı, diyete nasıl daha fazla cevizin katılacağını ve ceviz tüketmenin olası sağlık risklerini nasıl içereceğini sunmaktadır.

Beslenme dağılımı

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, 1 fincan markasız, organik ceviz (30 gram) içeriyor:

 2. Ceviz ayrıca iyi bir kaynaktır:

 3. Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarda ve omega-3 yağ asitlerinde yüksektir. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdırlar.

 4. Kuruyemişler yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecekler olarak ün yaparlar. Ancak besinler açısından yoğundurlar ve kalp sağlığına uygun yağlar sağlarlar.

 5. Ceviz içindeki sağlıklı yağ, protein ve lif kombinasyonu, doygunluk ve dolgunluğun artmasına yardımcı olur. Bu onları aperatifler olarak cips, kraker ve diğer basit karbonhidrat yiyeceklerine kıyasla daha sağlıklı kılar.

Sağlık yararları

 1. Her tür bitki bazlı yiyecek tüketmek uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış bir riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Cevizin sağlığa faydaları arasında kardiyovasküler sistemin ve kemik sağlığının artırılması, safra kesesi hastalığı riskinin azaltılması ve epilepsi tedavisi yer alabilir.

Kalp sağlığı

 1. Cevizlerde bulunan mono doymamış ve çoklu doymamış yağ asitlerinin LDL (zararlı) kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

 2. Bu da, kardiyovasküler hastalık, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

 3. British Nutrition Journal'da yayınlanan bir araştırma, haftada dört kereden fazla tüketenlere göre, hiç veya nadiren tüketilenlere kıyasla, koroner kalp hastalığı riskinin haftada dört kereden fazla tüketenlere göre yüzde 37 daha düşük olduğunu gösterdi Fındık.

 4. Bilim adamları 2013 yılında, şunu belirten küçük bir çalışmanın bulgularını yayınladılar:

 5. 2009 yılında yayınlanan bir meta-analizin sonuçları ceviz içerikli bir diyetin lipid ve kolesterol profillerinin iyileştirilmesiyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca cevizlerin oksidatif stres ve iltihabı azaltmaya da yardımcı olabileceği sonucuna vardı. [! 1653 => 1140 = 4!

 6. "Doymuş yağ ve kolesterol açısından düşük bir diyetin bir parçası olarak çoğu fındıkta günde 1.5 ons yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir."

 7. Bununla birlikte, bilimsel kanıtlar bunun doğru olduğunu iddia etse de kanıtlamadığını belirtiyorlar. Bu ifade aynı zamanda bütün veya doğranmış fındıkları ve fındık içeren ürünleri de ifade eder.

Kilo yönetimi

 1. Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre, rutin fındık tüketimi istirahatte daha yüksek enerji kullanımıyla ilişkili.

 2. Fındık içeren veya hariç tutulan diyetleri kullanarak kilo kaybını karşılaştıran denemelerde, ölçülü somun içeren diyetler daha fazla kilo kaybı gösterdi.

 3. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, nadiren fındık yediğini bildiren kadınların 8 yıl boyunca fındık tüketenlere oranla 8 yıl boyunca daha fazla kilo alma insidansı olduğu bulundu. hafta veya daha fazla.

Safra taşı hastalığı

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'ndeki bir başka araştırmaya göre, sık sık fındık tüketimi safra kesesini gidermek için yapılan bir işlem olan kolesistektomi riskinin azalması ile ilişkilidir.

 2. 20 yılı aşkın bir süredir belgelenen bir milyondan fazla insanda, haftada 5 onstan fazla fındık tüketen kadınlar, haftada 1 onstan az yiyen kadınlardan önemli ölçüde daha düşük kolesistektomi riskine sahipti. .

Kemik sağlığı

 1. Ceviz, mineral bakırın iyi bir kaynağıdır. Ciddi bakır eksikliği düşük kemik mineral yoğunluğu ve artmış osteoporoz riski ile ilişkilidir. [! 1653 => 1140 = 7!

 2. Marjinal bakır eksikliğinin etkileri ve osteoporozu önlemek ve yönetmek için bakır takviyelerinin potansiyel yararları üzerine daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

 3. Bakır ayrıca vücudun ana yapısal bileşenleri olan kollajen ve elastinin korunmasında da önemli bir rol oynar.

 4. Yeterli bakır olmadan, vücut hasar görmüş bağ dokusunu veya kemik yapı bloklarını oluşturan kollajeni değiştiremez. Bu, eklem disfonksiyonu dahil bir dizi soruna yol açabilir.

 5. Ceviz yüksek miktarda mangan içerir. Manganezin kalsiyum ve bakır mineralleriyle birlikte osteoporozu önlediği gösterilmiştir.

 6. Ceviz içindeki diğer bir mineral olan magnezyum, kalsiyumun kemiğe emilmesine yardımcı olduğu için kemik oluşumu için önemlidir.

 7. Manganez ve bakır takviyeleri zararlı olabilecek miktarlarda mineral sağlayabilirken, bu mineralleri diyet yoluyla almanın kemik sağlığı için iyi olduğu düşünülmektedir.

Epilepsi

 1. Manganez eksikliği olan sıçanların nöbetlere daha duyarlı olduğu gösterilmiştir.

 2. Ayrıca, epilepsili kişilerin epilepsiye neden olmadığı düşünülse de, epilepsisi olmayanlarınkinden tam kan manganı seviyelerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. [! 1653 => 1140 = 8!

Diyetteki Cevizler

 1. Kuruyemişlerin yağ içeriği oldukça yüksektir ve bu nedenle sertleşmeye eğilimlidirler. Rancid fındık güvensiz değildir ancak insanların hoş olmayan bulabileceği keskin bir tada sahiptir.

 2. Cevizleri kabuklarında serin, karanlık ve kuru bir yerde tutmak raf ömrünü uzatabilir.

 3. 40 derece Fahrenheit'in altındaki bir buzdolabında veya 0 derece Fahrenheit'in altındaki bir buzdolabında tutulur, bir yıldan fazla saklanabilirler.

 4. Oda sıcaklığında saklamak istiyorsanız, zararlıları öldürmek için ilk önce 0 saat Fahrenheit veya 48 saat boyunca dondurun.

Hızlı ipuçları:

 1. Diyette daha fazla ceviz elde etmenin kolay ve lezzetli yollarından bazıları:

 2. Kayıtlı diyetisyenlerin geliştirdiği bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

 3. Ceviz ve ceviz ürünleri çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Riskler ve önlemler

 1. Mattes, R.D., Dreher, M.L. (2010). Fındık ve sağlıklı vücut ağırlığı bakım mekanizmaları. Asya Pasifik Klinik Beslenme Dergisi, 19 (1), 137-141. Http://apjcn.nhri.org.tw/server/APJCN/19/1/137.pdf

 2. Fiyat, C.T., Langford, J.R. ve Liporace, F.A. (2012). Kemik sağlığı için temel besinler ve ortalama Kuzey Amerika diyetindeki mevcudiyetlerinin gözden geçirilmesi. Açık Ortopedi Dergisi, 6, 143-149. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330619/

 3. İcra takdirine tabi kalifiye sağlık iddialarının özeti. (2018, 15 Şubat). Https://www.fda.gov/Food/LabelingNutrition/ucm073992.htm#cardio

 4. Tsai, C.J., Leitzmann, M.F., Hu, F.B., Willett, W.C., Giovannucci, E.L. (2004, Temmuz). Sıklıkta fındık tüketimi ve kadınlarda kolesistektomi riskinde azalma. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 80 (1), 76-81. Http://ajcn.nutrition.org/content/80/1/76.long

 5. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 6. Bazı araştırmacılar ceviz tüketmenin kilo almaya yol açmadığı sonucuna varmışlardır.

 7. Bununla birlikte, ceviz kalorilerde yoğundur ve insanların bu riski azaltmak için ılımlı bir şekilde tüketmeleri önerilir.

 8. Yüksek miktarda ceviz tüketimi de ishale bağlandı.

 9. Bu, yüksek yağ veya lif içeriği ya da örneğin irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde (IBS, duyarlılığı olduğu için) bir kişinin çok miktarda ceviz yedikten sonra olabilir. ).

 10. 1 onsluk ceviz porsiyonu yaklaşık 14 yarı ceviz parçası içerir.

 11. Cevizlere alerjisi olan insanlar ceviz yememelidir. Eğer kişi ceviz yedikten sonra kızarıklık veya kurdeşen veya solunum zorluğu çekiyorsa, tıbbi yardım alınmalıdır.

 12. Çocuklar somun parçaları tüketmemeli veya boğulmalarına neden olabileceği için denetlenirler.

 13. Ceviz diyete sağlıklı bir katkı olabilir. Genel olarak dengeli ve egzersiz rejimi boyunca izlenen bir diyet sağlık için en iyisidir.

 14. Banel, D.K., Hu, F.B. (2009, Temmuz). Ceviz tüketiminin kan lipitleri ve diğer kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkileri: bir meta-analiz ve sistematik derleme. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 90 (1), 56-63. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2696995/

 15. Berryman, C.E., Grieger, J.A., Batı, S.G., Chen, C.-Y. O., Blumberg, J.B. Rothblat, G.H., ... Kris-Etherton, P.M. (2013). Ceviz ve ceviz bileşenlerinin akut tüketimi, hafif hiperkolesterolemili insanlarda postprandiyal lipemi, endotel fonksiyonu, oksidatif stres ve kolesterol akışını farklı şekilde etkiler. Beslenme Dergisi, 143 (6), 788-794. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3652880/

 16. Bes-Rastrollo, M., Wedick, N.M., Martinez-Gonzalez, M.A., Li, T.Y., Sampson, L., Hu, F.B. (2009, 29 Nisan). Kadınlarda fındık tüketimi, uzun süreli kilo değişimi ve obezite riskinin prospektif olarak incelenmesi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 89 (6), 1913-1919. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2683001/

 17. Bruhn, C., Harris, L.J., Giovannia, M., Metz, D. (2010, August). Fındık: tüketicilerin kullanımı, saklanması ve tadını çıkarması için güvenli yöntemler. Http://ucfoodsafety.ucdavis.edu/files/44384.pdf

 18. Ceviz ishal yapabilir mi? (N.d.). Https://www.foodanswers.org/can-walnuts-cause-diarrhea/

 19. Kolesterol 101. (n.d.). Http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/Cholesterol_UCM_001089_SubHomePage.jsp

 20. Tam rapor: Tüm besinler: 45324868, Organik, çiğ ceviz. (2018, 19 Ocak). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/45324868?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = raw + ceviz ds = BF qt = qp = qa = qn = q = ing =

 21. Higdon, J., Drake, V. J., Delage, B., Prohaska, J. R. (2014, Ocak). Bakır [!Gerçek sayfa

 22. Higdon, J., Drake, V.J., Aschner, M. (2010, March). Manganez [!Bilgi sayfası

 23. Satın alma, bakım ve saklama. (N.d.). Https://walnuts.org/how-to/how-to-buy-care/

 24. Kelly, J.H., Sabate, J. (2006, Kasım). Fındık ve koroner kalp hastalığı: Epidemiyolojik bir bakış açısı. İngiliz Beslenme Dergisi, 96 (2), S61-7. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17125535

 25. Manganez. (2010, Mart). Http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/manganese

 26. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407