Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Cassava: Yararları ve Tehlikeleri

Kalp "pancar" keki

 1. Manyok gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak tüketilen bir kök sebzesidir. Sağlığa faydaları olabilecek bazı önemli besin maddeleri ve dirençli nişasta sağlar.

 2. Öte yandan, özellikle çiğ ve çok miktarda yenildiği takdirde manyok tehlikeli etkiler yapabilir.

 3. Bu makale, diyetinize eklemenizin sağlıklı ve güvenli bir besin olup olmadığını belirlemek için manyokun benzersiz özelliklerini inceleyecektir.

Cassava Nedir?

 1. Cassava, fındık aromalı, nişastalı bir kök sebzesi veya yumru şeklindedir. Güney Amerika’nın yerlisi, gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için önemli bir kalori ve karbonhidrat kaynağı.

 2. Zorlu büyüme şartlarına dayanma kabiliyeti nedeniyle, dünyanın tropikal bölgelerinde yetişir - aslında, kuraklığa en dayanıklı bitkilerden biridir (1).

 3. Amerika Birleşik Devletleri'nde, manyok genellikle yuca olarak adlandırılır ve ayrıca manioc veya Brezilya rüzgârı av kökü olarak da adlandırılabilir.

 4. Manyokun en çok tüketilen kısmı kök, çok yönlü. Ekmek ve kraker yapmak için tamamen yenebilir, rendelenebilir veya öğütülebilir.

 5. Ayrıca, manyok kökü, tapyoka benzer bir ürün olan tapyoka ve garri üretmek için kullanılan hammadde olarak bilinir.

 6. Besin alerjisi olan bireyler, genellikle glütensiz, tahılsız ve fındıksız olduğu için pişirme ve fırınlamada manyok kökü kullanmaktan yararlanırlar.

 7. Önemli bir not, manyok kökünün yenmeden önce pişirilmesi gerektiğidir. Ham manyok daha sonraki bir bölümde tartışılacak olan zehirli olabilir.

Birkaç Anahtar Besin İçerir

 1. 3.5 ons (100 gram) haşlanmış manyok kökü porsiyonunda 112 kalori var. Bunların% 98'i karbonhidrattır ve geri kalanı az miktarda protein ve yağdır.

 2. Bu porsiyon ayrıca lif, hem de birkaç vitamin ve mineral sağlar (2).

 3. Aşağıdaki besinler, 3.5 ons (100 gram) kaynatılmış manyok (2) içinde bulunur:

 4. Haşlanmış manyok kökü ayrıca az miktarda demir, C vitamini ve niasin içeriyor (2).

 5. Genel olarak, manyokun beslenme profili olağanüstüdür. Bazı vitamin ve mineraller sağlarken, miktarlar minimumdur.

 6. Önemli ölçüde daha fazla besin sağlayacak, yiyebileceğiniz diğer birçok kök sebze var - pancar ve tatlı patates, iki isim.

Cassava'nın İşlenmesi Beslenme Değerini Düşürür

 1. Soyma, doğrama ve pişirme yoluyla manyokun işlenmesi, besin değerini önemli ölçüde azaltır (2).

 2. Bunun nedeni, birçok vitamin ve mineralin, lif ve dirençli nişastanın çoğunun yanı sıra işlenerek de yok edilmesidir (2). [! 1069 => 1140 = 4!

 3. Örneğin, 1 ons (28 gram) tapyoka incisi, kalori ve az miktarda mineralden başka bir şey vermez (3).

 4. Kaynamış manyok kökü, ısıya duyarlı ve kolayca suya sızan C vitamini hariç, çoğu besleyici maddeyi tuttuğu kanıtlanmış bir pişirme yöntemidir (2).

Kalorilerde Yüksek

 1. Cassava, 3.5 gram (100 gram) porsiyon başına 112 kalori içerir; bu, diğer kök sebzelere göre oldukça yüksektir (2). [! 1069 => 1140 = 5!

 2. Bu, manyoku gelişmekte olan ülkeler için böylesine önemli bir mahsul yapan şeydir, çünkü önemli bir kalori kaynağıdır (2). [! 1069 => 1140 = 5!

Dayanıklı Nişastada Yüksek

 1. Sinava dirençli nişastada yüksektir, sindirimi atlayan ve çözünür liflere benzer özelliklere sahip bir nişasta türüdür.

 2. Dirençli nişastada yüksek gıdalar tüketmek genel sağlık için birçok fayda sağlayabilir (8).

 3. Her şeyden önce, dirençli nişasta, bağırsaklarınızdaki iltihabı azaltmaya ve sindirim sağlığını arttırmaya yardımcı olabilecek faydalı bakterileri besler (8, 9).

 4. Dirençli nişasta, daha iyi metabolik sağlığa katkıda bulunabilme ve obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltabilmesi için de çalışılmıştır.

 5. Bu, dolgunluğu arttırma ve iştahı azaltma rolüne ek olarak, kan şekeri kontrolünü iyileştirme potansiyelinden kaynaklanmaktadır (10, 11, 12, 13).

 6. Dirençli nişastanın faydaları ümit vericidir, ancak birçok işleme yönteminin manyokun dirençli nişasta içeriğini azaltabileceğine dikkat etmek önemlidir (14, 15).

 7. Un gibi manyoktan yapılan ürünler, pişmiş nişasta kökünden daha dayanıklı nişastada daha düşük olma eğilimindedir ve daha sonra tüm formunda soğutulur (14, 15).

Anti Maddeleri İçerir

 1. Manyokun ana çöküşlerinden biri antinutrientlerin içeriğidir.

 2. Anti besin maddeleri, sindirime müdahale edebilen ve vücuttaki vitamin ve minerallerin emilimini engelleyebilen bitki bileşikleridir.

 3. Bunlar çoğu sağlıklı insan için endişe değil, ancak etkilerinin akılda tutulması önemlidir.

 4. Yetersiz beslenme riskindeki popülasyonları etkileme olasılıkları daha yüksektir. İlginçtir ki, bu temel bir gıda olarak manyok kullanan popülasyonları içerir.

 5. İşte manyokta bulunan en önemli antinutrientler:

 6. Anti besinlerin sık tüketildiklerinde ve beslenmenin yetersiz olduğu bir diyetin parçası olarak daha belirgindirler.

 7. Sadece arada sırada manyok tükettiğiniz sürece, antinutrientler endişe için önemli bir neden olmamalıdır.

 8. Aslında, bazı şartlar altında, tanen ve saponinler gibi antinutrientler gerçekten faydalı sağlık etkilerine sahip olabilir (18, 19, 20).

Bazı Durumlarda Tehlikeli Etkileri Olabilir

 1. Çiğ olarak tüketilirse, çok miktarda ya da uygun şekilde hazırlandığında manyok tehlikeli olabilir.

 2. Çünkü çiğ manyok tüketildiğinde vücutta siyanür salgılayan siyanojenik glikozitler adı verilen kimyasallar içerir (21). [! 1069 => 1140 = 8!

 3. Genel olarak yetersiz beslenme durumuna ve düşük protein alımına sahip olanların, bu etkileri deneyimleme olasılığı daha yüksektir, çünkü protein, siyanürün vücuttan kurtulmasına yardımcı olur (21). [! 1069 => 1140 = 8!

 1. Cassava, uygun bir şekilde hazırlandığında ve bazen ılımlı miktarlarda yenildiğinde genellikle güvenlidir. Makul bir servis büyüklüğü yaklaşık 1 / 3-1 / 2 bardaktır.

 2. İşte manyok tüketimini daha güvenli hale getirmenin bazı yolları (21, 24):

 3. Manyok unu ve tapyoka gibi manyok kökünden üretilen ürünlerin siyanür indükleyici bileşikler içermeyen çok az veya hiç içermediğini ve insan tüketimi için güvenli olduğunu not etmek önemlidir.

Cassava Nasıl Kullanılır

 1. Manyoku diyetinize dahil etmenin birçok yolu var.

 2. Kök ile kendi kendine çeşitli atıştırmalıklar ve yemekler hazırlayabilirsiniz. Patates hazırlama şeklinize benzer şekilde, genellikle dilimlenir ve sonra pişirilir veya kızartılır.

 3. Ek olarak, manyok kökü tavada kızartma, omlet ve çorba ile karıştırılabilir veya karıştırılabilir. Aynı zamanda bazen una öğütülür ve ekmek ve krakerlerde kullanılır.

 4. Ayrıca, yıkama ve kağıt hamuru işlemi ile manyok kökünden elde edilen bir nişasta olan tapyoka şeklinde de tadını çıkarabilirsiniz.

 5. Tapyoka genellikle pudingler, turtalar ve çorbalar için koyulaştırıcı olarak kullanılır.

Alt satırda

 1. Cassava bazı sağlıklı özellikler içeriyor, ancak olumsuz etkileri faydalardan ağır basıyor gibi görünüyor.

 2. Sadece kalori ve antinütrientler açısından yüksek değil, aynı zamanda uygun şekilde hazırlandığında veya çok miktarda tüketildiğinde siyanür zehirlenmesine neden olabilir.

 3. Bu daha çok temel gıda olarak manyok kullananlar için bir endişe olsa da, akılda tutulması hala önemlidir.

 4. Ayrıca, tapyoka ve garri gibi manyok bazlı ürünler toksik kimyasalları giderecek kadar işlendi ve tüketilmesi tehlikeli değil.

 5. Genel olarak, manyok, diyetinizin düzenli bir parçası olması gereken bir yiyecek değildir. Eğer onu yerseniz, uygun şekilde hazırlayın ve makul kısımlarda yiyin.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407