Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bütün Gıdalar, Bitki Bazlı Diyet: Ayrıntılı Bir Başlangıç ​​# x27; s Rehberi

Alt satırda

 1. Hangi diyetin sizin için en iyi olduğu konusunda birçok tartışma var.

 2. Bununla birlikte, sağlık ve sağlıklı yaşam toplulukları taze, bütün bileşenleri vurgulayan ve işlenmiş gıdaları en aza indiren diyetlerin genel sağlık için üstün olduğu konusunda hemfikirler.

 3. Bütün yiyecekler, bitki bazlı diyet tam da bunu yapar.

 4. Minimum düzeyde işlenmiş yiyeceklere, özellikle de bitkilere odaklanır ve kilo kaybını teşvik etmek ve sağlığı iyileştirmek için etkilidir.

 5. Bu makale, potansiyel sağlık yararları, yiyecek yiyecekler ve örnek bir yemek planı da dahil olmak üzere tüm yiyecekler, bitki bazlı diyet hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçiriyor.

Bütün Gıdalar, Bitki Bazlı Diyet Nedir?

 1. Bir bütün gıda, bitki bazlı diyetin (WFPB diyeti) neyin oluşturduğuna dair net bir tanım yoktur. WFPB diyeti mutlaka belirlenmiş bir diyet değildir - daha çok bir yaşam tarzıdır.

 2. Bunun nedeni bitki bazlı diyetlerin, bir kişinin hayvansal ürünleri diyetlerine ne ölçüde dahil ettiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilmesidir.

 3. Yine de, bütün yiyeceklerin, bitki bazlı diyetin temel prensipleri aşağıdaki gibidir:

 4. Bu nedenlerden dolayı, bu diyet genellikle vegan veya vejeteryan diyetleriyle karıştırılır. Yine de, bazı yönlerden benzer olmasına rağmen, bu diyetler aynı değildir.

 5. Vegan diyetlerini takip eden insanlar süt, et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta ve bal gibi hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınırlar. Vejetaryenler, tüm et ve kümes hayvanlarını diyetlerinin dışında tutarlar, ancak bazı vejeteryanlar yumurta, deniz ürünleri veya süt ürünleri yerler.

 6. Diğer taraftan, WFPB diyeti daha esnektir. Takipçiler çoğunlukla bitkileri yerler, ancak hayvansal ürünler sınırların dışında değildir.

 7. Bir WFPB diyetini izleyen bir kişi hayvansal ürün yemezken, bir diğeri az miktarda yumurta, kümes hayvanları, deniz ürünleri, et veya süt ürünleri yiyebilir.

Kilo Vermenize ve Sağlığınızı Geliştirmenize Yardımcı Olabilir

 1. Obezite salgın oranlar konusudur. Aslında, ABD yetişkinlerinin% 69'undan fazlası aşırı kilolu veya obezdir (1).

 2. Neyse ki, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak kilo kaybını kolaylaştırabilir ve sağlık üzerinde kalıcı bir etki yaratabilir.

 3. Birçok çalışma, bitki bazlı diyetlerin kilo vermede faydalı olduğunu göstermiştir.

 4. WFPB diyetinin yüksek lifli içeriği ve işlenmiş gıdaların dışlanması, fazla kiloları atmak için kazanan bir kombinasyondur.

 5. 1.100'den fazla kişiyi içeren 12 çalışmanın gözden geçirilmesi, bitki bazlı diyetlere atananların, ortalama 18 hafta boyunca yaklaşık 4.5 kilogram (2kg) ağırlığında daha fazla kilo kaybettiklerini buldu. vejeteryan olmayan diyetlere atananlardan (2).

 6. Bitki bazlı sağlıklı bir beslenme düzeninin benimsenmesi, uzun vadede ağırlığın korunmasına da yardımcı olabilir.

 7. Fazla kilolu ve obez yetişkinlerde yapılan bir çalışma, bir WFPB diyetine atananların kontrol grubundan anlamlı olarak daha fazla kilo kaybettiğini ve bu kilo kaybını 9.25 kilo (4.2kg) aşabileceğini buldu. bir yıllık takip süresi (3).

 8. Artı, sadece soda, şeker, fast food ve rafine tahıllar gibi WFPB diyetinde bulunmayan işlenmiş yiyecekleri kesmek güçlü bir kilo verme aracıdır (4, 5).

Bazı Sağlık Durumlarına Faydaları

 1. Tamamen besinler koymak, bitki bazlı bir diyet sadece belinize fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda riskinizi azaltabilir ve bazı kronik hastalıkların semptomlarını azaltabilir.

 2. WFPB diyetlerinin belki de en bilinen yararlarından biri kalp sağlığına sahip olmalarıdır.

 3. Bununla birlikte, diyet maddesine dahil edilen yiyeceklerin kalitesi ve türleri.

 4. 200.000'den fazla insanın yaptığı büyük bir çalışma, sebzeler, meyveler, tam tahıllar, baklagiller ve fındık bakımından zengin, sağlıklı bir bitki bazlı diyet uygulayanların kalp hastalığı gelişme riskini önemli ölçüde düşürdüğünü buldu. bitki bazlı olmayan diyetleri takip edenlere göre.

 5. Bununla birlikte, şekerli içecekler, meyve suları ve rafine tahıllar içeren sağlıksız bitki bazlı diyetler, hafif bir şekilde artan kalp hastalığı riski ile ilişkiliydi (6).

 6. Bitki bazlı bir diyet uygularken doğru türde yiyecekleri tüketmek kalp hastalıklarının önlenmesi için çok önemlidir, bu nedenle WFPB diyetine uymak en iyi seçimdir.

 7. Araştırmalar, bitki bazlı bir diyeti takip etmenin bazı kanser türleri riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

 8. 69.000'den fazla insanda yapılan bir çalışma, vejetaryen diyetlerin, özellikle lakto-ovo vejetaryen diyetini (yumurta ve süt tüketen vejeteryanlar) uygulayanlar için, daha düşük gastrointestinal kanser riski ile ilişkili olduğunu buldu. (7).

 9. 77.000'den fazla insanın yaptığı bir başka büyük çalışma, vejetaryen diyetleri izleyenlerin vejeteryan olmayanlara göre kolorektal kanser geliştirme riskinin% 22 daha düşük olduğunu gösterdi.

 10. Peskataryalılar (balık yiyen vejeteryanlar) vejeteryan olmayanlara göre% 43 oranında daha az risk ile kolorektal kanserden en yüksek korumayı elde ettiler (8).

 11. Bazı araştırmalar, sebze ve meyveler açısından zengin diyetlerin bilişsel düşüş ve yaşlı erişkinlerde Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 12. Bitki bazlı diyetlerin Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatan ve bilişsel eksiklikleri tersine çevirdiği gösterilen daha fazla sayıda bitki bileşiği ve antioksidan vardır (9).

 13. Birçok çalışmada, meyve ve sebze alımlarının artması bilişsel düşüşün azalması ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir.

 14. 31.000'den fazla kişiyi içeren dokuz çalışmanın gözden geçirilmesi, daha fazla meyve ve sebze yemenin bilişsel bozulma veya demans gelişme riskinde% 20'lik bir azalmaya yol açtığını ortaya koydu (10).

 15. Bir WFPB diyetini kabul etmek, diyabet geliştirme riskinizi yönetme ve azaltmada etkili bir araç olabilir.

 16. 200.000'den fazla insanın yaptığı bir araştırma, sağlıklı bir bitki-temelli beslenme düzenine bağlı kalanların, sağlıksız, bitki-temelli olmayanlara göre% 34 daha düşük diyabet geliştirme riskine sahip olduğunu buldu. diyetler (11).

 17. Başka bir çalışmada, bitki bazlı diyetlerin (vegan ve lakto-ovo vejeteryan) vejeteryan olmayan diyetlere kıyasla tip 2 diyabet riskinde% 50'lik bir azalma ile ilişkili olduğu gösterilmiştir (12). .

 18. Ayrıca, bitki bazlı diyetlerin diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği gösterilmiştir (13).

Bütün Besinleri Kabul Etmek, Bitki Bazlı Diyet Gezegen İçin İyidir

 1. Bitki bazlı bir diyete geçmek sadece sağlığınıza fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevrenin korunmasına da yardımcı olabilir.

 2. Bitki bazlı diyet uygulayan insanlar daha küçük çevresel ayak izlerine sahip olma eğilimindedir.

 3. Sürdürülebilir beslenme alışkanlıklarının benimsenmesi, sera gazı emisyonlarının, su tüketiminin ve küresel ısınma ve çevresel bozulmanın tüm faktörleri olan fabrika tarımı için kullanılan arazilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 4. 63 çalışmanın gözden geçirilmesi, en büyük çevresel faydaların, vegan, vejeteryan ve peskataryan diyetleri gibi en az miktarda hayvansal gıda içeren diyetlerden kaynaklandığını göstermiştir.

 5. Çalışma, Batı diyet düzenlerini daha sürdürülebilir, bitki bazlı diyet düzenlerine kaydırmak suretiyle sera gazı emisyonlarında ve arazi kullanımında% 70'lik bir düşüş ve% 50 daha az su kullanımının sağlanabileceğini bildirdi (14). ).

 6. Dahası, diyetinizdeki hayvansal ürün sayısını azaltmak ve yerel, sürdürülebilir ürünler satın almak yerel ekonomiyi yönlendirmeye yardımcı olur ve sürdürülemez bir gıda üretimi yöntemi olan fabrika tarıma bağımlılığını azaltır.

Tamamen Gıdalar, Bitki Bazlı Diyette Yiyecek Yiyecekler

 1. Kahvaltıda yumurta ve domuz pastırmasından akşam yemeğinde bifteğe kadar hayvansal ürünler birçok insan için öğünlerin odak noktasıdır.

 2. Bitki bazlı bir diyete geçerken, yemekler bitki bazlı yiyeceklerin etrafında ortalanmalıdır.

 3. Eğer hayvansal gıdalar yerse, öğelerin kalitesine dikkat edilerek daha küçük miktarlarda yenilmelidir.

 4. Süt, yumurta, kümes hayvanları, et ve deniz ürünleri gibi yiyecekler, ana odak noktası olarak değil, bitki temelli bir öğün tamamlayıcısı olarak kullanılmalıdır.

 5. Bitki bazlı diyetinizi hayvansal ürünlerle destekliyorsanız, marketlerden kaliteli ürünler seçin veya daha iyisi yerel çiftliklerden satın alın.

Bu Diyetten Kaçınacak veya Minimize Edilecek Yiyecekler

 1. WFPB diyeti, yiyecekleri en doğal haliyle tüketmeye odaklanan bir beslenme şeklidir. Bu, ağır işlenmiş yiyeceklerin hariç tutulduğu anlamına gelir.

 2. Yiyecek satın alırken, taze yiyeceklere odaklanın ve etiketli yiyecekler satın alırken, mümkün olan en az miktarda içerik içeren yiyecekleri hedefleyin.

 3. Sağlıklı hayvan gıdaları bir WFPB diyetine dahil edilebilirken, aşağıdaki ürünler tüm bitki bazlı diyetlerde en aza indirilmelidir.

Bir Haftalık Örnek Yemek Planı

 1. Bütün yiyeceklere geçiş, bitki bazlı diyet zor olmak zorunda değil.

 2. Takip eden bir haftalık menü, başarı için hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Az miktarda hayvansal ürün içermektedir, fakat beslenmenize hayvansal gıdaları dahil etme ölçüsünüz size bağlıdır.

 3. Gördüğünüz gibi, bir bütün yiyecek fikri, bitki bazlı bir diyet, hayvansal ürünleri az miktarda kullanmaktır.

 4. Bununla birlikte, WFPB diyetlerini izleyen birçok kişi, diyet gereksinimlerine ve tercihlerine bağlı olarak daha fazla veya daha az hayvansal ürün yiyorlar.

Alt satırda

 1. Bütün yiyecekler, bitki bazlı diyet, bitki yiyeceklerini kutlayan ve eklenen şekerler ve rafine tahıllar gibi sağlıksız maddeleri kesen bir yemektir.

 2. Bitki bazlı diyetler, kalp hastalığı riskinizi, bazı kanser türlerini, obeziteyi, diyabeti ve bilişsel düşüş riskini azaltmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına bağlandı.

 3. Artı, daha bitki bazlı bir diyete geçmek gezegen için mükemmel bir seçimdir.

 4. Seçtiğiniz bitki türünden bağımsız olarak, seçtiğiniz bitki bazlı diyetin, bu tür bir beslenme yöntemini benimsemeniz sağlığınızı artıracağından emin olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407