Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Buğday Kepeği Beslenmesi: Eklemek veya Kaçının?

Yaban mersini Tarihi

 1. Muhtemelen daha önce buğday kepeği duymuşsunuzdur - tahıllar, kekler, yulaf ve daha bir ürün. Ama buğday kepeği nedir ve sizin için iyi mi?

 2. Büyük olasılıkla, marketinizin raflarında bulduğunuz buğday kepeği tahılları ve kekler, çok miktarda şeker içeren, sağlıklı olmayan malzemelerle yapılır. Ancak buğday kepeğini doğru kullandığınızda, aslında oldukça besleyici olur.

 3. Buğday tohumu gibi, lifle doludur ve sindirim sağlığınızı desteklemeye yardımcı olur. Aslında, buğday kepeği üç kat daha fazla lif içerir ve kalorilerde daha düşüktür. Ayrıca, buğday kepeği manganez ve B vitaminleri gibi temel besinleri içerir - enerji seviyenizi yükseltmesine, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmesine ve sinir sisteminizi desteklemesine olanak sağlar.

 4. Yani, buğday kepeğinin ne için iyi olduğunu merak ediyorsanız, bunun birçok nedenden dolayı sağlıklı bir gıda olarak kabul edildiğini öğrenmekten mutlu olacaksınız. Sadece kahvaltınıza birkaç yemek kaşığı eklemeniz veya günlük güler yüzlü bir etkisi olabilir.

Buğday Kepeği Nedir?

 1. Öğütücü kepeği olarak da bilinen buğday kepeği, buğday çekirdeğinin dış tabakasıdır. Bir buğday çekirdeği aslında üç bölümden oluşur: mikrop, kepek ve endosperm. Çekirdeğin sert dış kısmı olan buğday kepeği, öğütme işlemi sırasında endosperm ve mikroptan ayrılır.

 2. Buğday kepeğinin kabarık ve tatlı tadı, sadece çekiciliğine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda bitki bazlı bir besin kaynağıdır ve mükemmel bir lif kaynağı olarak işlev görür. Sabah yoğurtunuza serpilebilir veya günlük yüzlü şekere eklenebilecek küçük pullara benziyor.

 3. Buğday tohumu buğday çekirdeğinin embriyosudur, buğday kepeği ise buğday unu üretiminde işleme sırasında sıyrılan dış kabuktur. Buğday tohumu, manganez, tiamin, selenyum, fosfor ve çinko gibi konsantre vitamin ve mineral dozları sağlar.

 4. Ayrıca her ons başına bir porsiyon başına 3.7 gram diyet lifi içerir. Bu, sindirim ve düzenliliği desteklemeye yardımcı olabilecek iyi miktarda bir lif olmasına rağmen, buğday kepeğinde bulunanlardan üç kat daha az lif içerir. Buğday kepeği ile buğday tohumu arasındaki besinleri karşılaştırırken, ikisi de çok benzerdir, ancak kepek, lif içeriği söz konusu olduğunda net bir kazanan ortaya çıkar. Bu nedenle sindiriminizi arttırmak istiyorsanız, buğday kepeğini tercih edin.

 5. Ne sıklıkta toz halinde bulunur ve buğday kepeği gibi, sıcak veya soğuk tahıllara, yoğurt ve salatalara serpilir veya günlük yüzünüze eklenebilir.

 6. Yulaf kepeği, yulaf yulafının dış tabakasıdır. Kalorilerde buğday kepeğinden daha yüksektir, fakat aynı zamanda protein bakımından da yüksektir. Buğday kepeği vücut tarafından sindirilmeyen çözünmez lifler içerir ve düzenliliğin arttırılmasına yardımcı olur. Öte yandan yulaf kepeği, sindirim kanalındaki kolesterolün içine bağlanan ve onu dışkıdan vücuda iterek jel benzeri, yapışkan bir madde oluşturan çözünür lif içerir.

 7. Mikro besinler söz konusu olduğunda, hem buğday hem de yulaf kepeği, tiamin, riboflavin ve B6 vitamini gibi bir dizi B vitamini sağlar. B vitaminleri enerji seviyelerini artırmaya, odaklanmaya ve genel gücü arttırmaya yardımcı olur. Her ikisi de iyi magnezyum, fosfor, çinko ve demir kaynaklarıdır.

 8. Eğer hangi kepeğin en iyi olduğunu merak ediyorsanız, burada açık bir cevap yok. Her iki kepek türü de besleyicidir ve birçok sağlık yararı sağlar. Eğer sindiriminizi iyileştirmek ve "işleri devam ettirmek" istiyorsanız, buğday kepeği tercih edin. Detoksifikasyona ve kolesterolü potansiyel olarak azaltmaya odaklanıyorsanız, yulaf kepeğine geçin. Bunun dışında size daha uygun olanı seçin.

Buğday Kepeği Beslenmesi

 1. Mükemmel bir diyet lifi kaynağı olmasının yanı sıra, buğday kepeği manganez, magnezyum, selenyum ve fosfor bakımından da zengindir. Servis başına iyi miktarda protein sağlarken, kalorisi ve yağ oranı da düşüktür.

 2. Bir ons (yaklaşık 28 gram) buğday kepeği yaklaşık:

5 Buğday Kepeği Faydaları

 1. ABD'deki çocuklar ve yetişkinler için lif alımının genellikle önerilen seviyenin yarısından az olduğunu biliyor muydunuz? Şey, sadece bir çeyrek fincan buğday beyni altı gram diyet lifi içerir. Yüksek lifli bir diyet yemek çok önemlidir, çünkü lif bakımından zengin besinler sindirim sisteminizden geçerken, sindirim enzimleri tarafından emilmezler, yağ ve kolesterol parçacıklarını, atıkları ve toksinleri de yanlarında alırlar.

 2. Buğday kepeği lif içeriğinden dolayı bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur, detoksifikasyon ve normal sindirim sağlar ve kalp sağlığınızı artırır. Örneğin, Besinlerde yayınlanan bir meta-analiz, diyet lifi alımı ile metabolik sendrom riski arasında ters bir ilişki olduğunu bulmuştur. Metabolik sendrom, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi kronik hastalığa yakalanma riskinizi artıran bir grup semptomdur.

 3. Buğday kepeği, bir prebiyotik gibi davranarak bağırsak sağlığını destekler. Prebiyotikler gastrointestinal sistemden geçer ve sindirilmez. Çünkü insan vücudu onları parçalayamaz. Sonunda bağırsakların mikroflorasıyla fermente olan kolonlara ulaşırlar. Buğday kepeği gibi prebiyotik yiyecekleri yemek, sindirim sistemi ve vücut organlarında pozitif değişiklikler yaratmaya yardımcı olur. Bunu bağırsaktaki faydalı bakteriler için besin kaynağı veya yakıt haline getirerek yaparlar.

 4. Sindirim sağlığınıza fayda sağlamanın ötesinde, Beslenme'deki Güncel Gelişmeler bölümünde yayınlanan araştırmalar, prebiyotik yiyecek tüketmenin de bağışıklık sistemi savunmasını iyileştirdiğini, alerji riskini azalttığını ve kalsiyum emilimini artırdığını gösteriyor.

 5. Lifli yiyecekleri yemenin kabızlık, hemoroid ve divertikülit gibi bir dizi gastrointestinal hastalığa faydası olduğuna dair birçok araştırma var. Yemeklerinize buğday kepeği eklemek, mide şişkinliği ve rahatsızlık gibi sorunları azaltmanıza yardımcı olabilir, çünkü düzenliliği arttırır ve bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakterileri arttırır.

 6. Buğday kepeği ve lif bakımından yüksek olan diğer yiyecekleri yemek sizi tam ve memnun hissetmenizi sağlar. Bu, sağlıklı bir kilonun korunmasına destek olur. Sabahları yüzünüze buğday kepeği eklemek, sıcak mısır gevreği veya yoğurt, sizi saatlerce doygun ve enerjik hissetmenize neden olabilir.

 7. Yarım bardak buğday kepeği, vücudun birçok kimyasal işleminde rol oynayan temel bir besin maddesi olan manganez için günlük önerilen değerinizin yüzde 100'ünden fazlasını içerir. Düzgün besin emilimi, kemik gelişimi, sindirim ve bağışıklık sistemi savunmaları için mangan bakımından zengin yiyecekleri düzenli olarak tüketmemiz gerekir.

 8. Bioscience'daki Frontiers'de yayınlanan araştırmaya göre, manganez gelişim, üreme, antioksidan savunma, enerji üretimi ve nöronal faaliyetlerin düzenlenmesinde kritik rol oynamaktadır.

Buğday Kepeği Yan Etkileri

 1. Eğer glutensiz bir diyet uyguluyorsanız, doğrudan buğday çekirdeğinden geldiği için buğday kepeğinden kaçınmak istersiniz. Eğer glutensiz iseniz, çünkü bu tür proteinleri tolere etmekte zorlanıyorsanız, buğday kepeği tüketirseniz, olumsuz yan etkiler yaşayabilirsiniz. Çölyak hastalığı olan kişiler, örneğin, glüten içeren gıdaları tüketdikten sonra, ishal ve mide ağrısı gibi sindirim semptomları yaşayabilirler.

 2. Bazı insanlar için, buğday kepeği ve buğdaydan yapılan diğer yiyecekler de dahil olmak üzere bazı tahılların tüketilmesi, şişkinlik, karın ağrısı, gazlanma ve geğirme gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu, bazı tahıllarda bulunan bir çeşit karbonhidrat olan fruktanlardan kaynaklanmaktadır.

 3. Bir başka önemli buğday kepeği yan etkisi, bitkisel asit içeriğinden kaynaklanır. Fitik asit, bir mineral bloker veya enzim inhibitörü olarak bilinir. Minerallere bağlanır, bu nedenle buğday yiyeceklerini yediğimizde, mevcut olan vitaminler fitik aside bağlanır ve düzgün bir şekilde sindirilemez. İşte bu yüzden filizlenmiş tahıl ekmeği bu kadar faydalıdır - fitik asidi öldürür. Bu, düzenli olarak daha az miktarda buğday kepeğine yapışırsanız, ek lif içeriği için yemeklere eklenen bir veya iki çorba kaşığı gibi, bitkisel asit besin alımınızı engellememelidir.

Nasıl Kullanılır ve Yenilir

 1. Buğday kepeği, pişmiş ürünler, sıcak ve soğuk tahıllar, tatlılar, salatalar ve güveçler dahil olmak üzere bir dizi mal ve tarife eklenebilir. Tariflerine tatlı, cevizli bir lezzet kattığını göreceksiniz. İşte bu lifli yiyecekleri diyetinize dahil etmenin birkaç yolu:

 2. Çocuğunuzun kahvaltısına buğday kepeği eklemek, günlük lif alımını arttırmak ve bağırsak sağlığını artırmak için harika bir yoldur. Çocuklar için yulaf ezmesi kaselerine yaklaşık bir çorba kaşığı ekleyin, yoğurt parfesi veya güler yüzlü.

 3. Buğday kepeğini nereden alacağınızı mı merak ediyorsunuz? Yerel bakkal veya sağlık gıda mağazasında kolayca bulabilirsiniz. Güvendiğiniz bir markayı bulmakta sorun yaşıyorsanız çevrimiçi olarak da kullanılabilir.

Buğday Kepeği Tarifler

 1. Dışarıda buğday kepeği tariflerinde sıkıntı yok, ancak biraz araştırma yapmak ve mümkün olan en sağlıklı malzemeleri içeren bir tarif almak isteyeceksiniz. Bu yüksek lifli gıdaların sağlığa faydalarından yararlanmak istiyorsanız, tarifleri rafine şeker ve unla atlayın. İşte size gitmek için bazı öneriler:

Son Düşünceler

 1. Sonraki Oku: Bulgur Buğday: Karnınız için Daha Güzel BuğdayDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407