Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Brokolinin sağlığa faydaları

Brokolinin sağlığa faydaları

 1. Brokoli, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, bok lahanası, lahana, lahana yeşili, rutabaga ve şalgam içeren lahanalı sebze ailesine aittir. Bu beslenme güç santralleri birkaç kalori için çok miktarda besin sağlar.

 2. Daha sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız, brokoli gibi sebze gibi sebzelerin bakkal listenizin en üstünde olması gerekir. Siz ya da çocuklarınız büyük brokoli hayranları değilseniz, püf noktaları ve lezzetli tarifler için diyet bölümünüze nasıl daha fazla brokolinin nasıl dahil edildiğini mutlaka okuyun.

 3. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası. Brokolinin beslenme açısından bozulmasına ve olası sağlık yararlarına, diyetinize daha fazla brokolinin nasıl dahil edileceğine ve brokolinin tüketilmesinin olası sağlık risklerine derinlemesine bir bakış sağlar.

Brokoli tüketmenin olası sağlık yararları

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Birçok çalışma, brokoli gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir.

 3. Ayrıca sağlıklı bir cilt ve saç, daha fazla enerji ve daha düşük toplam ağırlık sağlar.

Kanserle mücadele

 1. Yüksek miktarda potalı sebze yemek, kanser riskini azaltır; özellikle akciğer ve kolon kanseri. Çalışmalar, lahanalı sebzelere acı ısırıklarını veren sülfür içeren bileşik olan sülforaphanın aynı zamanda onlara kanserle savaşma güçlerini verdiğini ortaya koydu.

 2. Araştırmacılar, sülforaphanın, kanser hücrelerinin ilerlemesinde rol aldığı bilinen histon deasetilaz enzimini (HDAC) inhibe edebildiğini bulmuşlardır. HDAC enzimlerini durdurabilme yeteneği, sülforaphane içeren yiyecekleri gelecekte potansiyel olarak kanser tedavisinin güçlü bir parçası haline getirebilir. Sulforaphane, melanom, özofageal, prostat ve pankreas kanserlerinde gösterilen ümit verici sonuçlarla kanseri geciktirme veya yavaşlatma kabiliyeti için çalışılmaktadır.

 3. Kolayca tanınan diğer haçlı sebzeler arasında karnabahar, Brüksel lahanası, lahana, şalgam ve lahana, ayrıca az bilinen roka, brokoli, daikon, alabaş ve su teresi yer alıyor.

 4. Brokolinin içerdiği bir diğer önemli vitaminin, folat, kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı bulundu. Yeterli diyet folatı (gıdada) alımı da kolon, mide, pankreas ve rahim ağzı kanserlerine karşı korunma sözü verdiğini göstermiştir. Korumanın arkasındaki mekanizma anlaşılmamasına rağmen, araştırmacılar folatın DNA ve RNA üretiminde ve mutasyonların önlenmesindeki rolüyle ilgili olabileceğine inanıyorlar.

Kemik sağlığının iyileştirilmesi

 1. Yetersiz K vitamini alımı, daha yüksek kemik kırığı riski ile bağlantılıdır. Sadece bir fincan kıyılmış brokoli, günlük ihtiyacınızın yüzde 100'ünden fazlasında 92 mikrogram K vitamini sağlar. Yeterli miktarda K vitamini tüketmek kalsiyum emilimini artırarak ve idrarla kalsiyum atılımını azaltarak kemik sağlığını iyileştirir.

 2. Brokoli aynı zamanda günlük kalsiyum ihtiyacınıza katkıda bulunur ve bir bardakta 43 miligram sağlar.

 1. Antioksidan C vitamini, doğal formunda (takviyelerin aksine taze ürünlerle birlikte alındığında), güneş ve kirliliğin neden olduğu cilt hasarlarıyla mücadelede, kırışıklıkları azaltmada ve genel cildi iyileştirmede yardımcı olabilir doku.

 2. Birçok insan, C vitamini düşündüklerinde otomatik olarak turunçgil meyvesini düşünüyor, ancak brokolinin sadece bir fincanda 81 miligram sağladığını biliyor muydunuz? Bu, bütün bir gün boyunca ihtiyacınız olandan daha fazlası.

 3. C vitamini, cilt için ana destek sistemi olan kollajen oluşumunda hayati bir rol oynar. Her ikisi de brokolinin sağladığı sağlıklı ciltler için A vitamini ve E vitamini aynı zamanda çok önemlidir.

Gelişmiş sindirim ve doğal detoksifikasyon

  Kronik hastalıklardan korunma

  1. Kentucky Üniversitesi İç Hastalıkları ve Beslenme Bilimleri Programına göre, yüksek lif alımı, koroner kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, diyabet, obezite, ve bazı gastrointestinal hastalıklar.

  2. Artan lif alımının kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü, insülin duyarlılığını arttırdığı ve obez kişiler için kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

  Brokolinin beslenme dağılımı

  1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, bir bardak kıyılmış çiğ brokoli (yaklaşık 91 gram) 31 kalori, 0 gram yağ, 6 gram karbonhidrat (2 gram şeker ve 2 içeren 1 gram lif) ve 3 gram protein.

  2. Sadece bir fincan brokoli günlük C vitamini ve K vitamini ihtiyacınızın yüzde 100'ünden fazlasını sağlar ve aynı zamanda iyi bir A vitamini, folat ve potasyum kaynağıdır.

  3. Brokoli, kalori içeriği ile ilgili vitamin, mineral ve bitki besin içeriğini ölçen ANDI skoruna (Toplam Besin Yoğunluğu İndeksi) göre ilk 20 besin arasında yer almaktadır.

  4. Yüksek bir sıra kazanmak için bir yiyeceğin az miktarda kalori için yüksek miktarda besin sağlaması gerekir.

  Diyetinize daha fazla brokoli nasıl dahil edilir

  1. Brokoli meşhur kruvasan Brüksel lahanası ile birlikte en çok sevilen sebzelerden biri. Ama ya sadece saklıyor ve yanlış hazırlıyorsanız?

  2. Taze, genç brokoli lifli, odunsu veya sülfürlü tat vermemelidir. En iyi tadımı olan brokoliyi aldığınızdan emin olmak için, yıkanmamış sebzeyi buzdolabının keskin çekmecesinde gevşek veya delikli plastik torbalarda saklayın. Brokoliyi yemekten hemen önce yıkayın, ıslak brokoli küflenip topallayabilir. [! 386 => 1140 = 9!

  3. Daha fazla brokolinin tadını çıkarmak için hızlı ipuçları:

  4. Brokoli kullanarak bu sağlıklı tariflere göz atın:

  5. Baharatlı kaju fıstıklı kavrulmuş brokoli nohutlu burgerler Limon tahinli brokoli ile tahin saucebroccoli çedar kinoa turtası

  6. Brokoli marketlerde ve çevrimiçi olarak farklı şekillerde satın alınabilir.

  Brokoli tüketmenin olası sağlık riskleri

  1. Coumadin (warfarin) gibi kanı inceltici ilaçlar alıyorsanız, aniden büyük bir rol oynayan K vitamini içeren yiyecekleri daha fazla veya daha az yemeye başlamamanız önemlidir. kanın pıhtılaşması.

  2. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenmenin anahtarı münferit yiyeceklere konsantre olmak yerine çeşitli yiyecekleri yemektir.

  Daha fazla okuma

  1. Brokolinin sağlığa olan yararlarını okumaktan zevk alıyorsanız, diğer meyve ve sebzeler hakkındaki makale koleksiyonumuza bir göz atın.

  2. Alternatif olarak, günlük diyetiniz için en iyi 10 sağlıklı yiyecek hakkındaki makalemizi okuyun.

  3. Tim Newman tarafından en son 8 Aralık 2017, Cuma tarihinde güncellenen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

  4. Anderson, J.W., Baird, P., Davis, R.H., Ferreri, S., Knudtson, M., Koraym, A., ... Williams, C.L. (2009, April). Diyet lifinin sağlık yararları. Beslenme değerlendirmeleri, 67 (4), 188-205. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19335713

  5. Temel rapor: 11090, Brokoli, Ham. (N.d.). Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı. Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2871?manu= fgcd = ds =

  6. Denise Webb, Ph.D., RD. (2011, Ekim). Rokadan wasabi'ye kadar güçlü prostat kanseri savaşçıları. Bugünün diyetisyen. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/100111p20.shtml

  7. Folat. (2016, 20 Nisan). NIH. Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

  8. Pearson, D.A (2007, Ekim). Kemik sağlığı ve osteoporoz: antikoagülanlar tarafından K vitamini ve potansiyel düşmanlığın rolü. Klinik Uygulamada Beslenme, 22 (5), 517-544. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17906277

  9. B9 Vitamini (Folik Asit). (2015, 8 Mayıs). Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi. Http://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/vitamin-b9-folic-acid

  10. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

  11. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407