Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Brokolinin İlk 14 Sağlığa Faydaları

Alt satırda

 1. Brokoli belirsiz bir minyatür ağaca benzeyen yeşil bir sebzedir. Brassica oleracea olarak bilinen bitki türlerine aittir.

 2. Lahana, Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar ile yakından ilgilidir - tüm yenilebilir bitkiler topluca çapraz sebze olarak adlandırılır.

 3. Üç ana brokoli çeşidi vardır:

 4. Brokoli; vitamin, mineral, lif ve antioksidanlarla dolu bir beslenme merkezidir.

 5. Brokolinin en önemli 14 sağlık yararı.

1. Vitaminler, Mineraller ve Biyoaktif Bileşikler Paketli

 1. Brokolinin en büyük avantajlarından biri besin içeriğidir. Çok çeşitli vitaminler, mineraller, lifler ve diğer biyoaktif bileşiklerle doludur.

 2. Bir bardak (91 gram) çiğ brokoli paketleri (1):

 3. Brokoli pişmiş veya çiğ olarak yenebilir - her ikisi de mükemmel derecede sağlıklı ancak farklı besin profilleri sağlar.

 4. Haşlama, mikrodalga, tavada kızartma ve buğulama gibi farklı pişirme yöntemleri, sebzenin besin yapısını değiştirir, özellikle C vitamini ve ayrıca çözünebilir protein ve şekeri azaltır. Buharlama en az olumsuz etkiye sahip görünüyor (2).

 5. Yine de çiğ veya pişmiş brokoli, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Sadece yarım fincan (78 gram) pişmiş brokoli, günlük alımın% 84'ünü (RDI) sağlar - daha fazla Yarım portakal sunabileceğinden (3, 4).

2. Sağlığa Koruyucu Etkiler Olan Etkili Antioksidanlar İçeriyor

 1. Brokolinin antioksidan içeriği insan sağlığı için ana nimetlerinden biri olabilir (5).

 2. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyen veya nötralize eden moleküllerdir. Bu, inflamasyonun azalmasına ve genel olarak sağlık koruyucu etkiye neden olabilir.

 3. Brokoli, sindirim sırasında sülforaptan denilen güçlü bir antioksidana dönüşen bir bileşik olan yüksek düzeyde glukoffanine sahiptir (6).

 4. Brokoli ayrıca gözlerinizde oksidatif stres ve hücresel hasarı önleyebilecek ölçülebilir miktarda antioksidanlar lutein ve zeaksantini de içerir (8).

3. Biyoaktif Bileşikler, Düşük İnflamasyona Katılabilir

 1. Brokoli, vücudunuzun dokularındaki iltihabı azalttığı gösterilen çeşitli biyoaktif bileşikler içeriyor.

 2. Bazıları tek tek de çalışsa da, bu etkiyi desteklemek için çok sayıda bileşiğin sinerjistik olarak çalıştığı teorikleştirildi (5).

 3. Brokolide bir flavonoid olan Kaempferol, hem hayvan hem de test tüpü çalışmalarında güçlü bir anti-enflamatuar kapasite göstermektedir (9, 10). [! 1690 => 1140 = 4!

4. Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruyabilir

 1. Brokoli gibi meyveli sebzeler, bazı kronik hastalıkların neden olduğu hücre hasarını azaltabilecek çeşitli biyoaktif bileşikler içermektedir (12).

 2. Çok sayıda küçük çalışma, labirent sebzeleri yemenin belirli kanser türlerine karşı koruyabileceğini göstermiştir, yani:

 3. Bu veriler cesaret verici olsa da, brokolinin kanser tedavisi veya önlenmesindeki rolü konusunda kesin sağlık iddiaları yapmak için yeterince güçlü değil.

 4. Sonuçta, haçlı sebzeler ve kanser önleme arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha fazla insan araştırması gerekiyor.

5. Antioksidanlar ve Fiber Kan Şekeri Kontrolüne Yardım Edebilir

 1. Brokoli yemek diyabeti olan kişilerde daha iyi kan şekeri kontrolünü destekleyebilir. Tam mekanizması bilinmese de brokolinin antioksidan içeriği ile ilişkili olabilir (19).

 2. Bir insan çalışması, bir ay boyunca günlük brokoli filizi tüketen tip 2 diyabetli kişilerde insülin direncini önemli ölçüde azalttığını gösterdi (19). [! 1690 => 1140 = 6!

 3. Brokoli aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Bazı araştırmalar, yüksek diyet lifi alımının düşük kan şekeri ve gelişmiş diyabetik kontrol ile ilişkili olduğunu göstermektedir (21, 22).

6. Kalp Sağlığını Çeşitli Şekillerde Destekleyebilir

 1. Bazı çalışmalar brokolinin kalp sağlığını çeşitli şekillerde destekleyebileceğini gösteriyor.

 2. Yüksek "kötü" LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinin kalp hastalığı için ana risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Brokoli bu belirleyicilerin geliştirilmesinde rol oynayabilir.

 3. Bir çalışma, bir tozlu brokoli filiz takviyesi ile tedavi edilen kişilerde artmış "iyi" HDL kolesterol seviyelerinin yanı sıra, artmış trigliseritleri ve "kötü" LDL kolesterolünü de fark etti (23).

 4. Bazı araştırmalar ayrıca brokolideki spesifik antioksidanların genel kalp krizi riskinizi azaltabileceği fikrini de destekliyor (7).

 5. Brokoli filizi ile beslenen farelerde yapılan bir çalışma, kalp durması sonrasında kalp dokusunda hücre ölümüne ve oksidatif strese karşı potansiyel olarak koruyucu bir etki olduğunu ortaya koydu (24).

 6. Ayrıca, brokoli gibi lif zengini gıdaların daha fazla tüketilmesi, kalp hastalığı riskinin azalması ile ilişkilidir (25).

7. Sağlıklı Sindirim ve Azaltılmış Kabızlığın Teşvik Edilmesi

 1. Brokoli lif ve antioksidanlar bakımından zengin - ikisi de sağlıklı bağırsak fonksiyonlarını ve sindirim sağlığını destekleyebilir.

 2. Bağırsak düzenliliği ve kolonunuzdaki güçlü sağlıklı bakteri topluluğu, sindirim sağlığının iki önemli bileşenidir. Brokoli gibi lifli ve antioksidan bakımından zengin besinler yemek, sağlıklı bağırsak fonksiyonlarını korumada rol oynayabilir (26, 27, 28).

 3. Bir brokoli diyeti üzerinde farelerde yapılan bir çalışmada, kolondaki iltihaplanma seviyelerinin azaldığı ve ayrıca bağırsak bakterilerindeki olumlu değişiklikler olduğu tespit edildi (29). [! 1690 => 1140 = 8!

8. Zihinsel Yavaşlama ve Sağlıklı Beyin Fonksiyonunu Destekleyebilir

 1. Brokolideki bazı besin maddeleri ve biyoaktif bileşikler zihinsel düşüşü yavaşlatabilir ve sağlıklı beyin ve sinir dokusu işlevini destekleyebilir.

 2. 960 yaş grubundaki yetişkinlerde yapılan bir çalışma, brokoli gibi günlük koyu yeşil sebzelerin servis edilmesinin, yaşlanma ile ilişkili zihinsel düşüşe karşı koyabildiğini ortaya koydu (31).

 3. Ek olarak, bir hayvan araştırması, brokolide bir bileşik olan kaempferol ile tedavi edilen farelerin, beyin yaralanması insidansını düşürdüğünü ve inme benzeri bir olayın ardından nöral dokunun iltihaplanmasını azalttığını göstermiştir (32) .

 4. Sulforaphane, beyine oksijen azaltma olayından sonra beyin fonksiyonunu destekleme potansiyeline sahip brokolide mevcut olan bir başka güçlü biyoaktif bileşiktir.

 5. Bazı çalışmalarda, sülforaphane ile muamele edilmiş fareler, beyin hasarı veya toksik maruziyetten sonra ciddi beyin dokusu iyileşmesi ve sinirsel iltihabı azaltmıştır (33, 34, 35). [! 1690 => 1140 = 9!

9. Yaşlanma Sürecini Yavaşlamanıza Yardımcı Olabilir

 1. Yaşlanma süreci büyük ölçüde oksidatif strese ve yaşam süreniz boyunca azalmış metabolik fonksiyona bağlanıyor (36).

 2. Yaşlanma kaçınılmaz bir doğal süreç olsa da, diyet kalitesi genetik ekspresyon ve yaşa bağlı hastalıkların gelişiminde belirleyici rol oynadığı düşünülmektedir (37). [! 1690 => 1140 = 10!

 3. Yine de, brokolinin diyet alımı ile yaşlanma sürecine etkisi arasındaki sebep-sonuç ilişkisini belirlemek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç var.

10. C Vitamini İçeriği, Sağlıklı Bağışıklık Sistemini Destekler

 1. İnsan bağışıklık sistemi karmaşıktır ve düzgün çalışması için çok sayıda besin gerektirir.

 2. C vitamini muhtemelen bağışıklık fonksiyonu için en temel besindir - ve brokoli de bununla birlikte yüklenmiştir.

 3. Araştırmalar, C vitamininin çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde rol oynadığını gösteriyor. Bazı enfeksiyonları önlemek için günlük 100-200 mg C vitamini alımı yeterli görünmektedir (38). [! 1690 => 1140 = 11!

11. Ağız ve Ağız Sağlığını Destekleyebilir

 1. Brokoli, bazıları ağız sağlığını desteklediği ve diş hastalıklarını önlediği bilinen çok çeşitli besinleri içerir.

 2. Brokoli, periodontal hastalık riskinin azalmasıyla ilişkili iki besin maddesi olan C vitamini ve kalsiyum için iyi bir kaynaktır. Brokolide bulunan bir flavonoid olan Kaempferol de periodontitisin önlenmesinde rol oynayabilir (39, 40).

 3. Ek araştırmalar brokolide bulunan sülforaphanın ağız kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor (41).

 4. Bazı kaynaklar çiğ brokoli yemenin plakları elle çıkarmaya ve dişlerini beyazlatmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte, bunu desteklemek için kesin bilimsel veriler yoktur.

 5. Sonuçta, brokolinin sağlıklı bir ağzın korunmasındaki rolünü daha iyi anlamak için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç var.

12. Sağlıklı Kemikler ve Eklemleri Teşvik Edebilir

 1. Brokolide bulunan besin maddelerinin çoğunun sağlıklı kemikleri desteklediği ve kemiğe bağlı hastalıkları önleyebileceği bilinmektedir.

 2. Brokoli, sağlıklı ve sağlıklı kemikleri korumak için iki önemli besin olan K vitamini ve kalsiyum için iyi bir kaynaktır (42, 43, 44).

 3. Ayrıca sağlıklı kemikler için de gerekli olan fosfor, çinko ve A ve C vitaminlerini içerir (45).

 4. Bir test tüpü çalışması brokolide bulunan sülforaphanın osteoartriti önlemede yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, insandaki rolü hakkındaki kesin sonuçları çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (46). [! 1690 => 1130 = 14!

 1. Vücudunuz hamilelik sırasında hem bebeğe hem de anneye destek olmak için çok sayıda vitamin, mineral ve protein gerektiriyor.

 2. Brokoli iyi bir B vitamini kaynağıdır - yani Blat, folat olarak da bilinir.

 3. Folat, fetal beyin ve omuriliğin gelişimi için temel bir besindir. Brokoli gibi folat bakımından zengin yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi, sağlıklı hamilelik sonuçlarının sağlanmasına yardımcı olabilir.

 4. Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları anne tarafından yenilen brokolinin yenidoğanın sağlıklı bilişsel gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir (47, 48).

 5. Brokolinin ve biyoaktif bileşiklerinin daha sağlıklı gebelik sonuçlarını nasıl destekleyebileceğini daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

14. Cildinizi Güneş Hasarından Koruyabilir

 1. Zarar görmüş ozon tabakasına bağlı olarak cilt kanseri artıyor ve ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmanın artması (49).

 2. Araştırmalar brokolideki biyoaktif bileşiklerin cilt kanserine yol açan UV radyasyon hasarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

 3. Bazı hayvan çalışmalarında, brokoli özü ile muamele, UV radyasyonuna bağlı deri kanseri olan farelerde tümör büyümesinde ve prevalansında belirgin bir düşüşe yol açmıştır (49, 50, 51).

 4. Küçük insan çalışmaları, benzer sonuçlara ulaşmış, brokoli özünün, güneşe maruz kaldıktan sonra cilt hasarına ve kanser gelişimine karşı önemli bir koruyucu etkisi olduğunu ortaya koymuştur (49). [! 1690 => 1140 = 15!

Alt satırda

 1. Brokoli, iltihabı azaltmak, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, bağışıklığı artırmak ve kalp sağlığını artırmak gibi çeşitli şekillerde sağlığınızı artırabilecek, besin açısından zengin bir bitkidir.

 2. Ancak, sağlığın herhangi bir tek gıdadan gelmediğini unutmayın. Brokoli, yalnızca optimal sağlığa katkıda bulunabilecek çok sayıda sağlıklı gıdadan biridir.

 3. Bu besleyici sebzeyi sağlıklı, dengeli beslenmenize dahil etmek sağlık hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza yardımcı olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407