Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Brezilya Cevizlerinin 7 Kanıtlanmış Sağlık Faydaları

En alt satırda

 1. Brezilya fıstığı Brezilya, Bolivya ve Peru'daki Amazon yağmur ormanlarına özgü ağaç fıstığıdır. Pürüzsüz, tereyağlı dokuları ve fındık aroması tipik olarak çiğ veya beyazlatılmış olarak görülür.

 2. Bu fındıklar enerji yoğun, çok besleyici ve mineral selenyumun en konsantre diyet kaynaklarından biri.

 3. Brezilya fıstığı yemek, tiroid bezinizi düzenlemek, iltihaplanmayı azaltmak ve kalbinizi, beyninizi ve bağışıklık sisteminizi desteklemek dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sağlığınıza yarar sağlayabilir.

 4. İşte Brezilya fıstığının kanıtlanmış sağlık ve beslenme yararları.

Besinler

 1. Brezilya fıstığı çok besleyici ve enerji yoğundur.

 2. Brezilya fıstığına 1 ons (28 gram) porsiyonda aşağıdaki besinler var (1, 2):

 3. Ek olarak, bu besinlerin tam miktarı iklime ve toprağa bağlı olarak değişebilse de, diğer çoğu cevizden daha yüksek magnezyum, bakır ve çinko konsantrasyonlarına sahiptirler (3).

 4. Sonunda, Brezilya fıstığı mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır. Aslında, Brezilya fıstığı içindeki yağların% 36'sı, kalp sağlığına yararlı olduğu gösterilen bir tür yağ olan% 37 oranında çoklu doymamış yağ asitleridir (1, 4).

2. Selenyum bakımından zengin

 1. Brezilya fıstığı zengin bir selenyum kaynağıdır. Aslında, bu minerallerden herhangi bir somuntan daha fazla içerirler, bu da somun başına ortalama 96 mcg'dir. Bununla birlikte, bazıları somun başına 400 mcg kadar paketler (1, 3).

 2. Selenyum için RDI yetişkinler için günde 55 mcg'dir. Böylece, ortalama Brezilya cevizi bu mineralin gerekli miktarının% 175'ini içerir (1, 2).

 3. Gerçekten de, daha yüksek selenyum düzeyleri, gelişmiş bağışıklık fonksiyonuna ve kanser, enfeksiyonlar, kısırlık, hamilelik, kalp hastalığı ve duygudurum bozuklukları için daha iyi sonuçlara bağlandı (6).

 4. Brezilya fıstığı selenyum alımınızı sürdürmek veya arttırmak için oldukça etkili bir yoldur. Aslında, 60 kişiden birinde yapılan bir araştırma, günde iki Brezilya fıstığı yemenin selenyum seviyelerini yükseltmek için selenyum takviyesi almak kadar etkili olduğunu buldu (8). [! 599 => 1130 = 4!

 1. Tiroidiniz boğazınızda uzanan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Büyüme, metabolizma ve vücut ısısının düzenlenmesi için gerekli olan birkaç hormon salgılar.

 2. Tiroid dokusu en yüksek selenyum konsantrasyonuna sahiptir, çünkü tiroid hormonunun T3 üretilmesi için gerekli olduğu gibi, tiroidinizi hasardan koruyan proteinler de vardır (9, 10). [! 599 => 1140 = 4!

 3. Çin'de yapılan geniş bir çalışma, selenyum düzeyi düşük olan kişilerin, hipotiroidizm, tiroidit ve genişletilmiş bir tiroid gibi, normal düzeylere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu gösterdi (11). ).

Tiroid hastalıkları ile

 1. Uygun tiroid fonksiyonunu sağlamanın yanı sıra, selenyum tiroid bozuklukları olan kişilerde semptomları iyileştirebilir.

 2. Hashimoto'nun tiroiditi, tiroid dokusunun kademeli olarak tahrip edildiği, hipotiroidizme ve yorgunluk, kilo alımı ve soğuk algınlığı gibi bir dizi belirtiye yol açan otoimmün bir hastalıktır.

 3. Birkaç yorum, selenyum ile desteklemenin, Hashimoto tiroiditi olan kişilerde bağışıklık fonksiyonunu ve ruh halini iyileştirebileceğini keşfetti (12, 13, 14).

 4. Bununla birlikte, diğer iki inceleme, selenyumun hastalığın tedavisinde rolünü belirlemek için yeterli kanıt olmadığı sonucuna vardı. Bu nedenle daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (15, 16).

 5. Bu arada, Graves hastalığı, fazla tiroid hormonunun üretildiği, kilo kaybı, zayıflık, uyku sorunları ve şişkin gözler gibi semptomlara yol açan bir tiroid hastalığıdır.

 6. Brezilya fındıklarının selenyum kaynağı olarak, özellikle de tiroidit veya Graves hastalığı olan kişilerde kullanıldığını araştıran hiçbir çalışma yoktur. Bununla birlikte, diyetinize dahil edilmesi, selenyum durumunuzun yeterli olduğundan emin olmanın iyi bir yolu olabilir.

İltihap

 1. Brezilya fıstığı, hücrelerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Bunu serbest radikal denilen reaktif moleküllerin neden olduğu hasarla mücadele ederek yaparlar.

 2. Brezilya fıstığı selenyum, E vitamini ve gallik asit ve ellagik asit gibi fenoller gibi çeşitli antioksidanlar içerir (3). [! 599 => 1140 = 6!

 3. 10 kişiden birinde yapılan bir çalışmada, tek bir 20- veya 50 gram porsiyonun (sırasıyla 4 veya 10 fındık), interlökin-6 (IL-6 dahil) bir dizi enflamatuar markeri önemli ölçüde azalttığı belirtildi. ) ve tümör nekroz faktörü alfa (TNF-alfa) (21).

 4. Üç aylık bir çalışma, böbrek yetmezliği tedavisi gören kişilere günde bir Brezilya fıstığı somunu verdi. Selenyum ve GPx seviyelerinin arttığını, inflamatuar belirteçlerin ve kolesterol seviyelerinin anlamlı derecede azaldığını tespit etti (22). [! 599 => 1140 = 6!

 1. Brezilya fıstığı, çoklu doymamış yağlar gibi kalp sağlığına uygun yağ asitleri içerir ve bunların tümü kalp hastalığı riskini azaltmanıza yardımcı olabilecek antioksidanlar, mineraller ve lifler bakımından zengindir (25).

 2. 10 sağlıklı yetişkinin birinde yapılan bir araştırma, Brezilya fıstığı yemenin kolesterol düzeyleri üzerine etkilerini araştırdı. Onlara 5, 20 ya da 50 gram Brezilya fıstığı ya da plasebo verdi.

 3. 9 saat sonra, 20 veya 50 gram porsiyon alan grupta, alınan gruplara kıyasla daha düşük LDL (kötü) kolesterol ve yüksek HDL (iyi) kolesterol seviyeleri mevcuttu. düşük dozlar (26).

 4. Başka bir çalışmada, böbrek hastalıkları için tedavi gören selenyum eksikliği olan obez kişilerde Brezilya fıstığı yemenin etkileri incelenmiştir.

 5. Ayrıca, obez gençlerde yapılan 16 haftalık bir çalışma, günde 15-25 gram Brezilya fıstığı yemenin kan damarı işlevini iyileştirdiğini ve LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü gözlemledi (27).

 6. Brezilya fıstığının kalp sağlığı üzerindeki etkileri umut verici. Bununla birlikte, en uygun dozu ve hangi popülasyonların en büyük faydaları elde edebileceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Beyniniz

 1. Brezilya fıstığı, her ikisi de beyninize fayda sağlayabilecek ellagik asit ve selenyum içerir.

 2. Selenyum ayrıca bir antioksidan olarak hareket ederek beyin sağlığında da rol oynayabilir (31).

 3. Bir çalışmada, zihinsel bozukluğu olan yaşlı yetişkinler altı ay boyunca günde bir Brezilya fıstığı yediler. Selenyum düzeylerinde artışa ek olarak, sözel akıcılık ve zihinsel işlevlerde de iyileşme görülmüştür (31).

 4. Düşük selenyum seviyeleri Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar ile ilişkilidir, bu yüzden yeterli alımın sağlanması önemlidir (32, 33).

 5. Dahası, bazı araştırmalar selenyum ile takviye etmenin, yetersiz selenyum alımı ile önemli ölçüde ilişkili olan kötü bir ruh hali için aracılık edebileceğini öne sürüyor. Ancak, sonuçlar çelişkilidir ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (34, 35).

Brezilya fıstığı yerken

 1. Brezilya fıstığı etkileyici sağlık yararları sunuyor, ancak çok fazla yemek yemek zararlı olabilir.

 2. Ayrıca, özellikle takviyelerden kaynaklanan çok fazla selenyum, diyabet ve prostat kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirildi (37, 38, 39).

 3. Ancak, Amazon’da, selenyum bakımından doğal olarak yüksek olan geleneksel diyetleri olan topluluklar, selenyum toksisitesinin herhangi bir olumsuz etkisi veya belirtisi göstermediler (40). [! 599 => 1140 = 9!

 4. Yetişkinlerde selenyum alımının üst seviyesi günde 400 mcg'dir. Bu nedenle, çok fazla Brezilya fıstığı yememek ve selenyum içeriği için beslenme etiketlerini kontrol etmek önemlidir.

 5. Günlük alımınızı günde bir ila üç Brezilya fıstığı ile sınırlamak, çok fazla selenyum tüketmekten kaçınmanın akıllı bir yoludur (25).

 6. Ayrıca, fındık alerjileri olanlar Brezilya fındıklarına alerjisi olabilir ve bunlardan kaçınmaları gerekebilir.

En alt satırda

 1. Brezilya fıstığı, sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sağlayan beslenme güç santralleridir. Özellikle selenyumda yüksek, antioksidan özelliklerinin güçlü olduğu bir mineral.

 2. Brezilya fıstığı yemek iltihabı azaltabilir, beyin fonksiyonlarını destekleyebilir ve tiroid fonksiyonunuzu ve kalp sağlığınızı iyileştirebilir.

 3. Çok fazla selenyum tüketmekten kaçınmak için alımınızı günde bir ila üç Brezilya fıstığı ile sınırlayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407