Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir?

Bitter çikolatanın sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Çikolata, yüksek miktarda mineral ve antioksidan içeren bir bitki olan kakaodan geliyor. Ticari sütlü çikolata kakao yağı, şeker, süt ve az miktarda kakao içerir. Buna karşılık, bitter çikolata sütlü çikolatadan çok daha büyük miktarlarda kakaoya ve daha az şekere sahiptir.

 2. Bu makalede, koyu çikolatanın potansiyel sağlık yararlarından bazılarını araştırıyoruz. Ayrıca beslenme bilgileri, riskler ve düşünceler ve ne kadar tüketileceğini de kapsarız.

Antioksidanlar

 1. Bitter çikolata, flavanoller ve polifenoller gibi antioksidan özelliklere sahip birkaç bileşik içerir. Antioksidanlar serbest radikalleri nötralize eder ve oksidatif stresi önler.

 2. Oksidatif stres, aşırı miktarda serbest radikallerin vücuttaki hücrelere ve dokulara verebileceği hasarı ifade eder.

 3. Oksidatif stres doğal yaşlanma sürecine katkıda bulunur. Zamanla, oksidatif stresin etkileri ayrıca aşağıdaki gibi çeşitli hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilir:

Kalp hastalığı riski

 1. Düzenli olarak koyu çikolata yemek, bir kişinin kalp hastalığı geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir. Koyu çikolatadaki özellikle flavanollerdeki bileşiklerin bazıları kalp hastalığı için iki ana risk faktörünü etkiler: yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol.

 2. Koyu çikolatanın bu iki risk faktörü ve diğerleri için potansiyel faydalarını tartışıyoruz:

Kan basıncı

 1. Bitter çikolatadaki flavanoller vücutta nitrik oksit üretimini uyarır. Nitrik oksit, kan damarlarını genişleterek kan akışını artıran ve kan basıncını düşüren genişlemeye neden olur.

 2. Bir 2015 çalışmasında, tip 2 diyabetli ve yüksek tansiyonlu 60 kişide çikolata tüketiminin etkileri araştırıldı. Araştırmacılar, 8 hafta boyunca günde 25 gram (g) koyu çikolata yiyen katılımcıların, aynı miktarda beyaz çikolata yiyenlere oranla çok daha düşük kan basıncına sahip olduğunu buldu.

 3. Bir 2017 incelemesinin bulguları, koyu çikolatanın kan basıncı üzerindeki yararlı etkilerinin, yaşlılarda ve daha genç ve sağlıklı olmanın aksine, kardiyovasküler hastalık riski yüksek olanlarda daha önemli olabileceğini göstermiştir. bireyler.

Kolesterol

 1. Bitter çikolata ayrıca, vücutta düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini düşüren ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerini artırabilen polifenoller ve teobromin gibi bazı bileşikleri de içerir. kolesterol. Doktorlar genellikle LDL kolesterolü “kötü kolesterol” olarak ve HDL kolesterolü “iyi kolesterol” olarak adlandırır.

 2. Bir 2017 çalışmasında, 15 gün boyunca koyu çikolata yemenin HIV ile yaşayan insanlarda HDL kolesterol seviyelerini yükselttiği bildirildi. Ancak, koyu çikolata tüketimi, çalışma katılımcılarında LDL kolesterol seviyelerini etkilememiştir.

Antiinflamatuar etkiler

 1. İltihap, vücudun mikroplara ve diğer zararlı maddelere karşı doğal immün tepkisinin bir parçasıdır. Bununla birlikte, kronik enflamasyon hücrelere ve dokulara zarar verebilir ve tip 2 diyabet, artrit ve belirli kanser türleri gibi bazı sağlık durumlarının riskini artırabilir.

 2. Bitter çikolata, vücutta iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-enflamatuar özelliklere sahip bileşikler içerir.

 3. 2018'den beş sağlıklı kişiyi kapsayan küçük bir pilot çalışma, koyu çikolatanın bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini inceledi. Sonuçlar, yüzde 70 oranında koyu çikolata tüketmenin, immün tepkisini düzenleyen genlerin aktivitesini etkilediğini göstermiştir. Ancak, bu çalışmanın pratik önemi ne kadar olacağı belli değil.

 4. 2018'den başka bir çalışmada araştırmacılar, 8 hafta boyunca her gün yüzde 30 g% 84 bitter çikolata yemenin, tip 2 diyabetli kişilerde enflamatuar biyobelirteçleri önemli ölçüde azalttığını buldular. Çalışmanın yazarları, şeker hastalarını tedavi etmek için kullanılacak bitter çikolata miktarını değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç olduğu sonucuna varmıştır.

İnsülin direnci

 1. İnsülin direnci, vücut hücreleri insülin hormonuna tepki vermeyi bıraktığında ortaya çıkar. İnsülin direnci, prediyabet ve tip 2 diyabete neden olabilen anormal derecede yüksek kan şekeri seviyelerine neden olabilir.

 2. 2018'den 6 aylık bir çalışma, Hispanik bireyler arasında düzenli koyu çikolata tüketimi ve kan şekeri düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırma bulguları, her gün yüzde 48 g% 70 bitter çikolata yemenin açlık glikoz düzeylerini düşürmeye ve insülin direncini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Beyin fonksiyonu

 1. Koyu çikolata yemek, beyin işlevini iyileştirebilir ve Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif koşulları önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Küçük bir 2018 çalışmasının bulguları, bitter çikolatada bulunan flavanollerin, beynin özellikle yaralanma ve hastalığa karşılık olarak kendisini yeniden düzenleme yeteneği olan nöroplastisiteyi artırabileceğini göstermektedir.

 3. 2016'dan bir çalışmada, düzenli çikolata tüketimi ve bilişsel performans arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edildi. Ancak, araştırmacılar anketlerden veri topladılar ve kendi bildirdikleri çikolata alımına güvenmek zorunda kaldılar, bu yüzden bulgulardan kesin bir sonuç çıkaramadılar.

Beslenme bilgisi

 1. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, yüzde 70-85 kakao katılı 101 g bar çikolata: [! 583 => 1130 = 10!

 1. Bitter çikolatanın sağlığa faydaları, öncelikle kakao katılarındaki flavanollerden gelir.

 2. Bununla birlikte, flavanol içeriği koyu çikolata ürünleri arasında değişmektedir. İşleme yöntemleri de üreticiler arasında farklılık gösterir ve bu durum çikolatanın flavanol içeriğini etkileyebilir.

 3. Çikolata üreticilerinin ürünlerindeki flavanol içeriğini bildirmesi için yasal bir gereklilik yoktur. Bununla birlikte, daha yüksek oranda kakao katı içeren bitter çikolata ürünlerinin genellikle daha fazla flavanol içermesi gerekir.

 4. Bitter çikolata, faydalı antioksidanlar ve mineraller içermesine rağmen, genellikle şeker ve yağ bakımından da yüksektir, bu da onu çok kalori yoğun bir gıda yapar.

 5. Bitter çikolata, çoğunlukla sağlıksız doymuş yağlardan oluşan kakao yağı şeklinde yağ içerir.

 6. Bu yüzden insanlar çok fazla kalori, yağ ve şeker tüketmekten kaçınmak için koyu çikolata tüketimini sınırlamaya çalışmalılar.

 7. Genel olarak, koyu çikolata sütlü çikolata ve beyaz çikolatadan daha az şeker içerir. Yüksek oranda kakao katı içeren bitter çikolata tipik olarak daha da az şeker içerir. Şeker içeriği çikolata üreticileri arasında değişmektedir, bu nedenle beslenme etiketini kontrol etmeniz önerilir.

Ne kadar yediniz?

 1. Çikolata üreticilerinin, ürünlerinin flavanol içeriğini bildirmeleri gerekmez. Sonuç olarak, bir kişinin sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için ne kadar bitter çikolata yemesi gerektiğini bilmek zordur.

 2. Bu makaledeki çalışmalar genellikle günde 20-30 g bitter çikolata kullandı. Yüksek oranda kakao katı içeren bitter çikolata tipik olarak daha az şeker içerir, fakat daha fazla yağ içerir. Daha fazla kakao daha fazla flavanol anlamına da gelir, bu nedenle en az yüzde 70 kakao katı içeren koyu çikolata seçmek en iyisidir.

Özet

 1. Bitter çikolata, zengin bir antioksidan ve mineral kaynağıdır ve genellikle sütlü çikolatadan daha az şeker içerir.

 2. Bazı araştırmalar bitter çikolatanın kalp hastalığı riskini azaltmaya, iltihabı ve insülin direncini azaltmaya ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 3. Diyetlerine koyu çikolata eklemek isteyen insanlar, yağının ve kalorisinin yüksek olduğunu unutmamalı, bu yüzden ölçülü olmak çok önemli.

 4. En son Tue 19 Mart 2019 tarihinde incelendi. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Berk, L., vd. (2018). Koyu çikolata (% 70 kakao) insan geninin ifadesini etkiler: Kakao hücresel bağışıklık tepkisini, sinirsel sinyallemeyi ve duyusal algıyı düzenler [!Özet

 6. Berk, L., vd. (2018). Bitter çikolata (% 70 organik kakao), beyin sağlığı için gama frekansının (25-40 Hz) akut ve kronik EEG güç spektral yoğunluğunu (mV2) tepkisini arttırır: Nöroplastisitenin geliştirilmesi, sinir senkronizasyonu, bilişsel işlem, öğrenme, hafıza, hatırlama ve farkındalık meditasyonu [!Özet

 7. Crichton, G. E., vd. (2016). Çikolata alımı daha iyi bilişsel işlevlerle ilişkilidir: Maine-Syracuse Longitudinal Study [!Özet

 8. Souza, S.J., ve ark. (2017). Çikolata ve mate çayının antiretroviral tedavi üzerine HIV / AIDS'li bireylerin lipid profili üzerine etkisi: Bir klinik çalışma [!Özet

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407