Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bir kabartma tozu banyosu nasıl kullanılır

Bir kabartma tozu banyosu nasıl kullanılır

 1. Bu makalede, bir kabartma tozu banyosunun faydalarına ve birinin alınmasının nasıl yardımcı olabileceğine bakıyoruz. Ayrıca diğer bazı detoks banyolarını ve kullanımlarını da inceliyoruz.

Kabartma tozu banyosu nedir?

 1. Kabartma tozu, sodyum iyonları ve bikarbonat iyonlarının bir karışımıdır. Suda tamamen çözünür ve bakterileri, kokuları ve asiditeyi gidermeye yardımcı olabileceğinden, genellikle ağız hijyeni ve temizlik ürünlerine eklenir. Bu özellikler, özellikle bir insanın belirli cilt hastalıkları varsa, cilt için de faydalı olabilir.

 2. Suya kabartma tozu ilave etmeden bile, ılık bir banyoya dalmak, bir kişinin kaslarını ısıtarak ve stresli bir günün ardından rahatlamalarına yardımcı olarak değerli terapötik özelliklere sahip olabilir.

 3. Sıcak veya sıcak bir banyo da terlemeyi teşvik edebilir, bu da vücudun gözeneklerden toksin salınmasına yardımcı olabilir.

Bir kabartma tozu banyosunun on faydası

 1. Bir kabartma tozu banyosu, aşağıdakiler dahil birçok durum için faydalı olabilir:

1. Maya enfeksiyonları

 1. Birçok insan maya enfeksiyonları geçirir, ancak kaşıntı ve şişkinlik gibi bazı semptomlar bir kişinin günlük aktivitelerini sürdürmesini zorlaştırabilir. Bir kabartma tozu banyosu semptomları hafifletebilir ve bir kişinin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

 2. Bir çalışmada kabartma tozu, maya enfeksiyonlarından sorumlu mantar hücreleri olan Candida hücrelerinin öldürülmesine yardımcı olduğu bulundu.

2. Mantar derisi ve tırnak enfeksiyonları

 1. Araştırma, kabartma gazının genellikle insan derisini ve tırnaklarını enfekte eden mantar suşlarının çoğuna karşı bir antifungal ajan olarak yararlı olabileceğini göstermektedir.

 2. Kalın, renksiz ya da ufalanan tırnaklara neden olan tırnak mantarı onikomikozu olan insanlar ellerini ya da ayaklarını düzenli olarak kabartma tozu banyosuna batırmaktan rahatlayabilirler.

 3. Bununla birlikte, mantar enfeksiyonu olan herhangi biri, bir kabartma tozu banyosunun semptomları hafifletip iyileştirmeyeceğini doktorlarına sormalıdır.

3. Egzama

 1. Egzama parlama sırasında vücutta kuru, kaşıntılı ve iltihaplı cilt lekelerinin oluşmasına neden olur. Bu bölgeler o kadar kaşıntılı olabilir ki, kişinin cildi çizmesi ve kırması, enfeksiyona yatkınlık ve semptomların daha kötü hale gelmesine neden olur.

 2. Kabartma tozu, egzama alevlenmelerini önlemeye veya bazı kişilerde semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Ilık bir banyoya 1/4 ila 1/2 fincan kabartma tozu eklemek kaşıntılı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

 3. Cildin kuruması ve banyodan hemen sonra nemlendirilmesi önemlidir.

4. Sedef hastalığı

 1. Egzama gibi, ilaçlı banyolar sedef hastaları için yardımcı olabilir. Psoriazis semptomlarını yöneten kişilerde inflamasyonu azaltmak için genellikle yulaf ezmesi banyoları kullanılır.

 2. Yulaf ezmesi banyosuna 1/2 fincan kabartma tozu eklemek tahrişi ve kaşıntıyı daha da azaltabilir.

 3. Sıcak su cildi daha fazla kurutabileceğinden, sedef hastalığı olan bir kişinin havluyla kuruduktan hemen sonra cildini nemlendirmesi çok önemlidir.

5. Zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya sumak

 1. Kabartma tozu ayrıca zehirli bitkilere dokunmanın yol açtığı döküntülerin iyileşmesini de sağlayabilir. Banyo yapmak toksik bitkilere dokunduktan sonra genellikle iyi bir fikirdir, çünkü banyo yapmak cildin kızarıklığa neden olan yağları emmesini önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Bir banyo aynı zamanda bu yağların vücudun diğer alanlarına veya başka bir kişiye yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 3. Kabartma tozu, iltihaplı cildi yatıştırır ve tahrişi ve kaşıntıyı azaltır. 1/2 ila 1 fincan kabartma tozu ile ılık bir küvete batırmak semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Banyoya yulaf ezmesi eklemek de kaşıntıyı kolaylaştırabilir.

6. İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

 1. İYE, idrar yolunda ekstra asitlikten kaynaklanan bir durum olan idrar yaparken ağrı ve yanmaya neden olur.

 2. Bir kabartma tozu banyosu idrarın asitliğini değiştirmeyecek olsa da, doktor tarafından verilen antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında ağrı ve rahatsızlığı azaltabilir. Banyoya 1/4 fincan kabartma tozu ekleyin ve 15 ila 30 dakika bekletin.

7. Bebek bezi isiliği

 1. Bebek bezindeki nemli, sıcak koşullar, mikropların çoğalması için mükemmel bir yer yapar. Bu ciltte kızarıklık denilen ciltte kırmızı bir döküntüye neden olabilir. Bebeğin cildi de bezden sürekli sürtünme nedeniyle tahriş olabilir.

 2. Bir kabartma tozu banyosu tahriş edici mikropları nazikçe temizlemeye ve hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

 3. Bebekler ve küçük çocuklar için, çözünmüş kabartma tozu cilt tarafından emilebileceğinden, yalnızca minimum miktarda kabartma tozu kullanmak önemlidir.

 4. Küçük, ılık bir banyoda 1-2 çorba kaşığı kabartma tozu kullanmak ve etkilenen bölgeyi 10 dakika bekletmek çoğu durumda rahatlama için yeterlidir.

8. Suçiçeği

 1. Suçiçeği kaynaklı sürekli kaşıntı ve tahriş birçok insan için, özellikle çocuklar için işkence gibi gelebilir.

 2. Bir kabartma tozu banyosu, ihtiyaç duydukları rahatlamayı sağlayabilir. Ilık bir banyoya 1-2 bardak kabartma tozu eklemek ve 20 dakika bekletmek, günde üç kez rahatlamanın sağlanmasına yardımcı olabilir.

 3. Yulaf ezmesi veya papatya çayı gibi malzemeler eklemek de belirtileri azaltabilir.

9. Vulva tahrişi

 1. Bazı kadınlar genellikle vulva çevresinde tahriş ve kaşıntı yaşar.

 2. Bir banyoya 1/4 fincan kabartma tozu eklemek ve günde üç kez 15 ila 20 dakika bekletmek bazı kadınlarda semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

10. Kabızlık ve hemoroitler

 1. Bir kabartma tozu banyosu kabızlık veya hemoroitlerin neden olduğu kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 2. Sıcak bir banyoya eklenen 1/4 fincan kabartma tozu, belirtileri hafifletmek için yeterli olabilir.

Detoks banyoları

 1. Tedavi edilmesi gereken bir koşul olmasa bile, bir kabartma tozu banyosu detoksifikasyonun teşvik edilmesinde yardımcı olabilir.

 2. Bunu yapmak için 1/2 fincan kabartma tozu 1/2 fincan Epsom tuzu ile karıştırın ve karışımı ılık bir banyoya ekleyin.

 3. İnsanlar ayrıca vücudun ter ve detoksuna yardımcı olmak için şifalı otlar veya okaliptüs gibi uçucu yağlar eklemek isteyebilirler.

Bir kabartma tozu banyosu nasıl kullanılır

 1. Bir kabartma tozu banyosu yapmak için, banyo suyunu ılık hale getirmek için 1/4 ila 2 bardak kabartma tozu ekleyin ve dağılması için etrafına karıştırın.

 2. Kabartma tozu tamamen çözüldüğünde, küvete 40 dakika kadar ıslatın. Banyodan sonra cildi bir havluyla kurulayın ve cildi nemlendirmek için doğal bir yağ veya losyon kullanın.

 3. Banyodan önceki ve sonraki diğer ipuçları:

Riskler ve düşünceler

 1. Kabartma tozu banyoları genellikle güvenlidir. Ancak, çözünmüş kabartma tozu cildin içine emilebilir ve bazı insanlar kabartma tozu banyolarından kaçınmalıdır, örneğin:

 2. Bazı insanlar kabartma sodalarına zayıf tepki verebilir, bu nedenle kabartma tozu banyosuna başlamadan en az 24 saat önce küçük bir cilt yaması üzerindeki etkilerin test edilmesi önerilir.

Diğer detoks banyoları türleri

 1. İnsanların bir detoks banyosunda kullanabilecekleri birçok doğal içerik var:

 2. Etkilerini desteklemeye yardımcı olmak için bazen tuzlu banyolara kabartma tozu eklenir, ancak bunu önce bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir.

Kabartma tozu için diğer kullanımlar

 1. Banyoda kullanılmadığında insanlar aşağıdakiler için kabartma tozu kullanabilirler:

Paket servis

 1. Herhangi bir tedavide olduğu gibi, altta yatan bir sağlık durumunu tedavi etmek için kabartma tozu banyoları kullanmadan önce bir doktorla konuşmak zorunludur.

 2. Doktorlar cildin nasıl tepki verdiğini izlemek isteyebilirler; Ayrıca güvenlik ipuçları sunabilir veya denemek için alternatif tedaviler önerebilirler. Semptomları düzelmeyen ya da kötüleşmeyen herkes doktora başvurmalıdır.

 3. Kabartma tozu çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 4. En son Çar 4 Nisan 2018 tarihinde incelendi. Bu konuyla ilgili en son haberler için Tamamlayıcı Tıp / Alternatif Tıp kategori sayfamızı ziyaret edin veya Tamamlayıcı Tıp hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Alternatif Tıp. Tüm referanslar Referanslar sekmesindedir.

 5. El Abri, S.A., Kearney, T. (2013, 31 Ekim). Kabartma tozu ev çaresi olarak kötüye: California Poison Control System'nin vaka deneyimi. Klinik Eczacılık ve Tedavi Dergisi, 39 (1), 73-77. Https://cloudfront.escholarship.org/dist/prd/content/qt4wm1365r/qt4wm1365r.pdf

 6. Letscher-Bru, V., Obszynski, C.M., Samsoen, M., Sabou, M., Waller, J., Candolfi, E. (2013, Şubat). Sodyum bikarbonatın yüzeyel enfeksiyonlara neden olan mantar ajanlarına karşı antifungal etkinliği [!Özet

 7. Reynertson, KA, Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., ... Southall, MD (2015, Ocak) . Kolloidal yulaf ezmesinin (Avena sativa) anti-enflamatuar aktiviteleri, kuru, tahriş olmuş cilde bağlı kaşıntı tedavisinde yulafın etkinliğine katkıda bulunur. Dermatolojide İlaçlar Dergisi, 14 (1), 43-48. Https://www.researchgate.net/profile/Kurt_Reynertson/publication/271332623_Anti-Inflammatory_Activities_of_Colloidal_Oatmeal_Avena_sativa_Contribute_to_the_Effectiveness_Of_Af_Of_Of_0f0_0-9 [! 1589 => 1140 = 19!

 8. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 9. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407