Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beyaz Pirinç Sizin için Sağlıklı mı, Kötü mü?

Alt satırda

 1. Birçok sağlık topluluğu beyaz pirinci sağlıksız bir seçenek olarak görüyor.

 2. Çok işlenmiş ve gövdesi (sert koruyucu kaplama), kepek (dış tabaka) ve mikrop (besin bakımından zengin çekirdek) eksiktir. Bu arada, kahverengi pirinç yalnızca gövdenin sökülmesini sağladı.

 3. Bu nedenle, beyaz pirinç, kahverengi pirinçte bulunan birçok vitamin ve mineralden yoksundur.

 4. Ancak, beyaz pirincin kahverengi pirincin yerine daha iyi bir seçenek olduğu bazı durumlar var.

 5. Bu makale beyaz pirinci sizin için sağlıklı mı yoksa kötü mü olduğunu belirlemenize yardımcı olur.

Elyaf ve Besin Maddeleri Sıyırdı

 1. Beyaz ve kahverengi pirinç en popüler pirinç türleridir ve benzer kökenleri vardır.

 2. Kahverengi pirinç sadece bütün pirinç tanesidir. Lif bakımından zengin kepek, besin dolu mikrop ve karbonhidrat bakımından zengin endosperm içerir.

 3. Diğer yandan, beyaz pirinç kepeğinden ve tohumundan sıyrılarak sadece endospermi bırakıyor. Tadı iyileştirmek, raf ömrünü uzatmak ve pişirme özelliklerini geliştirmek için işlenir (1).

 4. Beyaz pirinç, temel besin kaynaklarını kaybettiği için boş karbonhidrat olarak kabul edilir.

 5. Bu tablo, farklı pirinç türlerinin 3.5 onsunun (100 gram), pişirildiğinde besleyici olarak nasıl karşılaştırıldığını göstermektedir (4, 5, 6).

 6. Kahverengi bir pilavın 3.5 ons (100 gram) porsiyonunda beyaz pilavdan daha az kalori ve karbonhidrat ve iki kat daha fazla lif var.

 7. Genel olarak, kahverengi pirinç, beyaz pirinçten daha fazla miktarda vitamin ve mineral içerir. Ancak, zenginleştirilmiş beyaz pirinç, demir ve folatta daha yüksektir.

 8. Dahası, kahverengi pirinç daha fazla antioksidan ve esansiyel amino asitler içeriyor.

 9. Hem beyaz hem de kahverengi pirincin doğal olarak glutensiz olduğunu, bunun da çölyak hastalığı veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişiler için harika bir karbonhidrat seçeneği haline getirdiğine dikkat etmek önemlidir.

Yüksek Glisemik İndeks Skoru Artan Diyabet Riskine Bağlantılı Olabilir

 1. Glisemik indeks (GI) vücudunuzun karbonhidratları kan dolaşımınıza emebilecek şekerlere ne kadar hızlı dönüştürdüğünün bir ölçüsüdür.

 2. Puan, aşağıdaki etiketlerle 0 ile 100 arasında değişmektedir:

 3. Düşük GI'li yiyecekler, tip 2 diyabetli insanlar için kan şekerlerinde yavaş ama kademeli bir artışa neden oldukları için daha iyi görünmektedir. Yüksek GI gıdaları hızlı yükselmelere neden olabilir (7, 8).

 4. Beyaz pirinç 64 GI'ye sahipken, kahverengi pirinç 55 GI'ye sahip. Sonuç olarak, beyaz pirinç içindeki karbonhidratlar kahverengi pirinçten daha hızlı kan şekeri haline getiriliyor (9). .

 5. Bu, beyaz pirincin daha yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilmesinin bir nedeni olabilir.

 6. Araştırmacılar, 350.000'den fazla insanın yaptığı çalışmaların gözden geçirilmesinde, en beyaz pirinci yiyenlerin, tip 2 diyabet riskinin en az yiyene göre daha yüksek olduğunu tespit etti (10). [! 413 => 1140 = 3!

 7. Benzer şekilde, ABD merkezli bir çalışma, daha yüksek miktarda beyaz pirinç alımının, daha yüksek tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu, buna karşın, daha yüksek miktarda kahverengi pirinç alımının, önemli ölçüde daha düşük bir riskle bağlantılı olduğunu gösterdi (9). ).

Metabolik Sendrom Riskinizi Artırabilir

 1. Metabolik sendrom, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve inme gibi sağlık koşulları riskinizi artırabilecek bir grup risk faktörünün adıdır.

 2. Bu risk faktörleri şunları içerir:

 3. Çalışmalar, düzenli olarak çok miktarda beyaz pirinç yiyen insanların, özellikle Asyalı yetişkinlerde daha yüksek metabolik sendrom riski olduğunu göstermiştir (11, 12, 13).

 4. Ancak çalışmalar beyaz pirinç tüketimi ve diyabet arasında bir bağlantı olduğunu fark etse de, beyaz pirinç ile kalp hastalığı arasındaki bağlantı hala belirsizdir (13, 14).

 5. Bu arada, kahverengi pirinç tüketimi daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirildi.

 6. Örneğin, en fazla miktarda tahıl tüketen yetişkinler, en az miktarda yiyen yetişkinlere göre% 21'e kadar daha düşük kalp hastalığı riski taşıyabilir (15).

 7. Kahverengi pirinç ayrıca kan basıncını düşürdüğü, kanınızdaki yağ miktarını azalttığını ve arter sertliğini azalttığını gösteren bir bitki bileşiği olan liganlar içerir (16).

Kilo Kaybı Üzerindeki Etkiler Çatışıyor

 1. Beyaz pirinç rafine tahıl olarak sınıflandırıldı, çünkü kepeğinden ve tohumundan sıyrılıyor.

 2. Birçok çalışma rafine tahıllarda yüksek diyetleri obezite ve kilo alımına bağlarken, beyaz pirinci söz konusu olduğunda araştırma tutarsızdır.

 3. Örneğin, bazı çalışmalar, beyaz pirinç gibi rafine tahıllardaki yüksek diyetleri kilo alımı, karın yağ ve obezite ile ilişkilendirirken, diğer çalışmalar arasında korelasyon bulunamamıştır (17, 18, 19, 20) .

 4. Kısacası, beyaz pirinç ne zarar verici ne de kilo kaybı için elverişli görünüyor.

 5. Bununla birlikte, kahverengi pirinç gibi tam tahıllarda yüksek diyetler yemenin daha tutarlı bir şekilde kilo kaybına yardımcı olduğu ve sağlıklı bir vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir (24, 25, 26).

 6. Kahverengi pirinç, daha besleyici olduğu için daha fazla lif içerdiğinden ve sağlıklı bir hastalıkla mücadele eden antioksidan dozunu sağlar. [! 413 => 1130 = 6!

 1. Dünyanın bazı bölgelerinde yetişen pirinç arsenik ile kirlenmiş.

 2. Pirinç bitkisi diğer gıda ürünlerinden daha fazla arsenik biriktiriyor. Bu, toprak veya su kaynaklarının arsenikle kirlendiği bir problem haline gelir.

 3. Yüksek arsenik alımı, artan kanser riski, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet ile ilişkilidir. Ek olarak sinirler toksiktir ve beyin fonksiyonlarını etkileyebilir (27, 28, 29, 30). [! 413 => 1140 = 6!

 4. Bazı pirinç türleri diğerlerinden daha az miktarda arsenik içerir. Bunlara yasemin ve basmati pirinci ve Himalaya bölgesinde yetişen pirinci dahildir.

 5. Ayrıca, arsenik kepekte birikme eğilimindedir. Sonuç olarak, kahverengi pirinç beyaz pirinçten daha yüksek miktarda arsenik içerir (31, 21). [! 413 => 1130 = 7!

 1. Sindirim probleminiz varsa doktorlar düşük lifli diyet önerebilirler.

 2. Düşük lifli bir diyet, sindirim sisteminin iş yükünü azaltarak dinlenmesini sağlar.

 3. Bu diyetler geçicidir ve Crohn hastalığı, ülseratif kolit, inflamatuar barsak hastalığı ve diğer sindirim bozukluklarından kaynaklanan rahatsızlık verici semptomları hafifletebilir.

 4. Mide ekşimesi, bulantı ve kusma ile ilgilenen yetişkinler veya sindirim sistemini etkileyen tıbbi işlemlerden iyileşenler de düşük lifli diyet yapmayı yararlı bulabilir.

 5. Beyaz pirinç, bu durumlarda, elyaf, düşük ve sindirimi kolay olduğu için tavsiye edilir.

Beyaz Pilav mı Yemelisiniz?

 1. Beyaz pirinç çoğu zaman haksız yere eleştiriliyor ve bazı durumlarda kahverengi pilavın daha iyi bir alternatifi olabilir.

 2. Örneğin, hamileliğe giren kadınlar, zenginleştirilmiş beyaz pirinçte bulunan ekstra folattan faydalanabilir.

 3. Ek olarak, düşük lifli diyet uygulayan insanlar ve mide bulantısı veya mide ekşimesi yaşayan yetişkinler, beyaz pirincin sindirilmesinin daha kolay olduğunu ve rahatsız edici semptomları tetiklemediğini görebilir.

 4. Ancak, kahverengi pirinç çoğu için hala daha iyi bir seçenek. Daha çeşitli vitaminler, mineraller, esansiyel amino asitler ve bitki bazlı bileşikler içerir.

 5. Ayrıca düşük glisemik indekse sahip, bu da karbonhidratların daha yavaş kan şekeri şekline dönüştüğü anlamına gelir, bu da diyabetli veya prediyabetli kişiler için daha idealdir.

 6. Dedi ki, suçluluk hissetmeden ölçülü beyaz pilavın tadını çıkarmak çok güzel.

Alt satırda

 1. Beyaz pirinç daha fazla işlenmiş olsa da, mutlaka fena değil.

 2. ABD'deki beyaz pirinçlerin çoğu besin değerini iyileştirmek için folat gibi vitaminlerle zenginleştiriliyor. Ek olarak, düşük lif içeriği sindirim sorunlarına yardımcı olabilir.

 3. Bununla birlikte, kahverengi pirinç sonuçta daha sağlıklı ve besleyicidir. Bahsetmiyorum bile, çalışmalar kahverengi pirincin diyabet, kalp hastalığı ve kilo bakımı için daha iyi olduğunu göstermiştir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407