Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beyaz Peynir: İyi mi Kötü mü?

Paket servis

 1. Beyaz peynir, Yunanistan'daki en bilinen peynirdir. Çok besleyici ve mükemmel bir kalsiyum kaynağı olan yumuşak, beyaz, salamura bir peynirdir.

 2. Akdeniz mutfağının bir parçası olarak bu peynir, mezelerden tatlılara kadar her türlü yemeklerde kullanılıyor.

 3. Beyaz peynir hakkında bilmeniz gereken her şey.

Beyaz Peynir Nedir?

 1. Beyaz peynir aslen Yunanistan'dan geliyor.

 2. Korunan bir Menşe Adı (PDO) ürünü, yani yalnızca Yunanistan'ın bazı bölgelerinde yapılan peynirlere "beyaz" (1) denebilir.

 3. Bu bölgelerde, koyunlardan ve yerel çimlerde yetişen keçilerden süt ile beyaz peynir yapılır. Bu özel ortam peynirin kendine has özelliklerini veren şeydir.

 4. Feta'nın tadı koyun sütünden elde edildiğinde keskin ve keskin, fakat keçi sütüyle birlikte daha hafif.

 5. Feta bloklar halinde üretiliyor ve dokunuşa sert. Ancak, kesildiğinde ve kremsi bir ağzı hissedildiğinde parçalanabilir.

Nasıl Yapılır?

 1. Orijinal Yunan beyazları koyun sütünden veya koyun ve keçi sütünün karışımından yapılır.

 2. Bununla birlikte, keçi sütü karışımın% 30'undan fazla olamaz (1).

 3. Peyniri yapmak için kullanılan süt genellikle pastörize edilir ancak çiğ de olabilir.

 4. Süt pastörize edildikten sonra, peynir altı suyunu protein kazeininden yapılan kıvrımlardan ayırmak için laktik asit başlangıç ​​kültürleri eklenir. Ardından, kazeinleri ayarlamak için peynir mayası eklenir.

 5. Bu işlem tamamlandıktan sonra, lor suyu peynir altı suyu boşaltılarak ve lor 24 saat boyunca kalıplara yerleştirilerek şekillendirilir.

 6. Lor sıkıldıktan sonra küp şeklinde kesilir, tuzlanır ve üç güne kadar tahta fıçılara veya metal kaplara konur. Daha sonra, peynir blokları tuzlu bir çözelti içine yerleştirilir ve iki ay boyunca soğutulur.

 7. Son olarak, peynir tüketicilere dağıtılmaya hazır olduğunda, tazeliği korumak için bu çözeltide (tuzlu su olarak adlandırılır) paketlenir.

Beyaz Peynir Besin Maddeleri İle Paketlendi

 1. Beyaz peynir sağlıklı bir seçim gibi görünüyor. Bir ons (28 gram) sağlar (2):

 2. Uygun miktarda A ve K vitaminleri, folat, pantotenik asit, demir ve magnezyum (2) içeriyor.

 3. Dahası, beyaz peynir yağ ve kalorilerde çedar veya parmesan gibi yaşlanmış peynirlerden daha düşüktür.

 4. Bir ons (28 gram) çedar veya parmesan, 110'dan fazla kalori ve 7 gram yağ içerirken, 1 ons feta sadece 74 kalori ve 6 gram yağ içerir (2, 3, 4).

 5. Ek olarak, mozzarella, ricotta, süzme peynir veya keçi peyniri (2, 5, 6, 7, 8) gibi diğer peynirlerden daha fazla kalsiyum ve B vitamini içerir.

Kemik Sağlığını Destekleyebilir

 1. Peynir Batı diyetlerinde birincil kalsiyum kaynağı gibi görünüyor (9).

 2. Beyaz peynir, hepsinin kemik sağlığını arttırdığı kanıtlanmış iyi bir kalsiyum, fosfor ve protein kaynağıdır (10). [! 1360 => 1140 = 5!

 3. Her bir feta porsiyonu, kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gösterilen bir oran olan fosforun neredeyse iki katı kadar kalsiyum sağlar (2, 13, 14).

 4. Ayrıca, koyun ve keçilerden elde edilen süt inek sütünden daha fazla kalsiyum ve fosfor içerir. Bu nedenle, diyetinize beyaz peynir gibi peynirlerin dahil edilmesi önerilen günlük kalsiyum alımını elde etmenize yardımcı olabilir (15, 16, 17).

 1. Probiyotikler, sağlığınıza fayda sağlayabilecek canlı, dost bakterilerdir.

 2. Feta'nın bakterilerinin yaklaşık% 48'ini oluşturduğu Lactobacillus plantarum içerdiği gösterilmiştir (18, 19, 20, 21).

 3. Bu bakteriler, bağırsak sistemini E. coli ve Salmonella (22) gibi hastalığa neden olan bakterilerden koruyarak bağışıklık sisteminin ve bağırsak sağlığının geliştirilmesine yardımcı olabilir.

 4. Ayrıca, enflamatuar yanıtı inhibe eden bileşiklerin üretimini arttırdığı ve böylece anti-enflamatuar yararlar sağladığı görülüyor (22, 23). [! 1360 => 1140 = 6!

Yararlı Yağ Asitleri İçeriyor

 1. Konjuge linoleik asit (CLA) hayvansal ürünlerde bulunan bir yağ asididir.

 2. Vücut yapısını iyileştirmeye, yağ kütlesini azaltmaya ve yağsız vücut kütlesini arttırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. CLA ayrıca diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir ve anti-kanser etkilerini göstermiştir (25, 26). [! 1360 => 1140 = 7!

 3. İşleme ve depolanma sırasında CLA içeriği azalsa da, bir araştırma peynir yapımında bakteri kültürlerinin kullanımının CLA konsantrasyonunu artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir (1, 29). ).

 4. Bu nedenle, beyaz peynir yemek CLA alımınıza katkıda bulunabilir ve size sunduğu tüm avantajları sağlayabilir.

 5. İlginç bir şekilde, Yunanistan meme kanseri insidansı ve Avrupa Birliği'nde en yüksek peynir tüketimine sahip (28).

Feta İle İlgili Potansiyel Sorunlar

 1. Beyaz peynir iyi bir besin kaynağıdır. Ancak, nasıl yapıldığına ve kullanılan süt türlerine bağlı olarak bazı dezavantajları olabilir.

 2. Peynir yapma işlemi sırasında, peynire tuz ilave edildi. Ek olarak, depolama sırasında, peynir bloğunun% 7'ye kadar tuzlu bir tuzlu suya batırılması gerekir.

 3. Bitmiş ürün, sodyum oranı yüksek bir peynirdir. Aslında, beyaz peynir, 1 ons (28 gram) porsiyonda 312 mg sodyum içerir ve bu da RDI'nizin% 13'ünü oluşturur.

 4. Tuza duyarlıysanız, bu peynirin tuz içeriğini azaltmanın basit bir yolu, peyniri yemeden önce suyla durulamaktır.

 5. Unripned peynirler laktozda yaşlı peynirlerden daha fazla olma eğilimindedir.

 6. Beyaz peynir olgunlaştırılmamış bir peynir olduğundan, diğer peynirlerden daha yüksek laktoz içeriğine sahiptir.

 7. Laktoza alerjisi olan veya toleranssız olan kişiler, beyaz peynir dahil, unripned peynir yemekten kaçınmalıdır.

 8. Hamile kadınlara genellikle çiğ sebze ve etleri ve pastörize edilmemiş süt ürünlerini tüketmekten kaçınmaları tavsiye edilir, çünkü bu bakterilerle kirlenme potansiyeli vardır.

 9. Pastörize edilmemiş sütle yapılan peynirler bakterileri, pastörize sütle yapılan peynirlere göre daha yüksek bir risk taşır. Benzer şekilde, taze peynirler, nem içeriğinden dolayı, eski peynirlerden daha yüksek bir taşıma riskine sahiptir (30). [! 1360 => 1140 = 8!

Beyaz Peynir Nasıl Yenilir

 1. Feta, tadı ve dokusu nedeniyle yemeklerinize harika bir katkı olabilir. Aslında, Yunanlılar geleneksel olarak insanların yemek sırasında serbestçe ekleyebilmeleri için masada kalıyor.

 2. İşte bu peyniri yiyeceğinize eklemenin eğlenceli yolları:

Ev Mesajınızı Alın

 1. Feta yumuşak ve kremsi bir yapıya sahip kabartılmış, beyaz bir peynirdir.

 2. Diğer peynirlere kıyasla kalori ve yağ oranı düşük. Aynı zamanda kemik sağlığına faydalı olabilecek yüksek miktarda B vitamini, fosfor ve kalsiyum içerir. [! 1360 => 1140 = 10!

 3. Bununla birlikte, bu peynir türü sodyumda nispeten yüksektir. Hamileler de pastörize edilmemiş beyazlardan kaçındığından emin olmalıdır.

 4. Ancak çoğu insan için, beyaz peynir yemek için tamamen güvenlidir. Dahası, mezelerden tatlılara kadar çeşitli tariflerde kullanılabilir.

 5. Günün sonunda, beyaz peynir çoğu insanın diyetlerine lezzetli ve sağlıklı bir ektir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407