Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beyaz Ekmek Neden Sizin İçin İyi Değil?

Daha İyi Konsantrasyon

 1. Beyaz ekmeğin popülaritesine ve kullanışlı, taşınabilir ve lezzetli bir yiyecek olarak yararına rağmen, çok az besin içeriyor. Beyaz ekmek sağlıksız, potansiyel olarak besiye sahip ve arzu edilmeyen sağlık etkilerinden bile sorumlu olabilir.

 2. Rafine beyaz unu tam tahılların lehine atmanın neden size büyük bir sağlık artışı sağlayabileceğini öğrenin.

Daha İyi Konsantrasyon

 1. Bir atıştırmalık ararken, beyaz ekmek beslemesinin sınırlı sağlık değerini düşünün. Karbonhidrat oranı yüksek, lif ve mikro besin miktarı düşük - ve buğdayda hassasiyetiniz varsa gluten içeriği zararlı olabilir.

Besin Maddelerinde Düşük

 1. Beyaz ekmek rafine undan yapılır. Rafine tahıllar, protein, mineraller, sağlıklı yağlar ve B vitaminleri içeren tohumu gideren bir işlem geçirmiştir; antioksidanlar, B vitaminleri ve lif içeren kepek; ve _endosperm, ki bunlar Sağlıklı Tahıl Enstitüsüne göre karbonhidrat, protein ve bazı vitaminler, mineraller ve lif içerirler.

 2. Tahıl dış ve iç tabakalarını çıkararak beyaz un yapmak için tam buğday unu rafine etmek, sadece önemli lifleri değil, aynı zamanda E vitamini de dahil olmak üzere bazı proteinleri, antioksidanları, bitki besinleri ve çeşitli mineralleri de uzaklaştırır. , B-6 vitamini, potasyum ve magnezyum azalır

Zenginleştirilmiş Ekmek Hakkında Ne?

 1. Çoğu rafine un, öğütme sırasında kaybolan bazı besinlerin yerine zenginleştirilir. Gıda ve İlaç İdaresi zenginleştirilmiş gıdalar için standart bir politikaya sahiptir. Zenginleştirilmiş un, isteğe bağlı kalsiyum ve D vitamini takviyesi ile belirli seviyelerde niasin, tiamin, riboflavin, demir ve folik asit içermelidir, ancak öğütme sırasında kaybedilen sağlıklı diyet lifi, beyaz ekmek zenginleştirilirken değiştirilemez.

 2. Eklenen besinleri doğal olarak tam tahıllı yiyeceklerden elde etmek, beyaz ekmeğinizi zenginleştiren bir takviyeden daha sağlıklıdır. Ek olarak, zenginleştirilmiş beyaz ekmeği tam tahıllı ekmeğe benzetmek için tüm vitamin ve mineraller veya iz elementler değiştirilmez. Spesifik besin profilleri ekmek tipine ve üreticiye göre farklılık gösterir, ancak çoğu zenginleştirilmiş beyaz ekmek genellikle Tahıl Konseyi'ne göre daha az A, E ve B-6 vitaminleri, ve magnezyum ve potasyum mineralleri içerir.

Sindirim Sistemi için Kötü

 1. Zenginleştirilmiş veya zenginleştirilmemiş beyaz ekmek çok az lif içerir. Lif sağlığınız için önemlidir ve sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir. Vücudunuzun sindiremediği kaba yem olarak, yediğiniz yiyecekleri midenizden, bağırsaklarınızdan sonra da vücudunuzdan çıkarmanıza yardımcı olur.

 2. Elyaf dışkıyı yumuşatarak ve ekleyerek kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve Mayo Clinic'e göre hemoroit ve divertikülit gelişme riskinizi de azaltabilir.

 3. Ayrıca, 2015 yılında Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir diyet çalışmasına göre yapılan bir araştırmaya göre, elyafın kolorektal kanser riskini azaltmada önemli bir faktör olabilir yüksek lif, kolorektal adenom ve kanser insidansının azalmasına katkıda bulunabilir.

Sizi Acıktırıyor

 1. Beyaz ekmek, vücudunuzun yakıt için ihtiyaç duyduğu yüksek miktarda karbonhidrat içeriyor. Ancak tüm karbonhidratlar eşit yaratılmamıştır. Spesifik karbonhidratların yedikten sonra kan şekeri miktarının ne kadar hızlı yükseldiğini ölçmek için Glisemik İndeks, sıfırdan 100'e kadar bir ölçekte sayısal bir değer kullanır. Değer ne kadar yüksek olursa kan şekeri de o kadar hızlı yükselir.

 2. Kan şekeri nispeten sabit bir seviyede tutulduğunda vücudunuz en iyi performansı gösterecektir. Beyaz ekmeğin glisemik indeks derecesi 70'tir, bu da bal veya sofra şekeri değerinden bile yüksektir. [! 28 => 1140 = 6!

Göbek Yağına Katkılar

 1. Bu yedek lastiği ortasından kaybetmeye çalışıyorsan, beyaz ekmeği atla. Bu inatçı yağ, karaciğeriniz gibi hayati organları çevreleyen tehlikeli bir karın yağı türü olan visseral yağ olarak bilinen şey olabilir. 12 haftalık bir çalışma, beyaz ekmeğe karşı tam tahıllı ekmeğin yağ dağılımını etkileyip etkilemediğini araştırmak için 50 fazla kilolu Japon erkeğini değerlendirdi. 2018'de Bitki Besinleri ve İnsan Beslenmesi'nde yayınlanan sonuçlar, tam tahıllı ekmek yiyen grubun orta kısmında 4 santimetre viseral yağ kaybettiğini, beyaz ekmeği tüketen grubun ise önemli bir değişiklik göstermediğini tespit etti.

Karaciğeriniz için Kötü

 1. Kepekli tahıllar rafine tahıllardan daha sağlıklı kabul edildiğinden, araştırmacılar iki tipte karaciğer sağlığı üzerine bir karşılaştırma çalışması yaptılar. Karaciğer metabolizması için hayati önem taşır.

 2. Çalışmanın amacı, rafine beyaza karşı buğday ekmeğinin (tam tahıllı) potansiyel faydalarını ve karaciğer üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde 2018 yılında yayınlanan bulgular, rafine buğday diyetinin karaciğer yağını önemli ölçüde arttırdığıydı.

 3. Endikasyon, rafine tahılların alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının gelişimine katkıda bulunabileceği idi. Buna karşılık, tam buğday diyeti karaciğer yağında herhangi bir artışı engelledi. Tavsiye, daha iyi karaciğer sağlığını korumak için rafine tahılları tam buğdayla değiştirmekti.

Hasarlı Dişler

 1. Rafine bir karbonhidrat olan beyaz ekmek oyuklara ve diğer diş problemlerine katkıda bulunabilir. Bir 2018 incelemesinde, hızlı bir şekilde sindirilebilir nişastaların - rafine karbonhidratların - yavaşça sindirilebilir nişastalarla - tam tahılların - diş sağlığı üzerindeki rolü incelenmiştir. Araştırmacılar 28 çalışmayı analiz etmiş ve rafine tahıllardan oluşan bir diyetin oyuklarda belirgin bir artışa yol açtığını bulmuşlardır. Dental Research Journal'da yayımlanan sonuçlar, rafine nişastanın yavaş yavaş sindirilemeyen nişastayı ağız sağlığını olumsuz yönde etkilediğini öne sürdü. Bu nedenle, beyaz ekmeğin kavite eğilimli çocuklar için atıştırmalık olarak hiçbir avantajı yoktur.

Depresyona Katılabilir

 1. Beyaz ekmek lezzetli olsa da, yüksek GI derecesine sahip rafine karbonhidratlar ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Kadın Sağlığı Girişimi, 2015 yılında yüksek GI gıdalarının kullanıldığı, beyaz ekmekle temel alınan bir kohort çalışmasına katıldı. Bu çalışmanın amacı, rafine karbonhidrat tüketimi - beyaz ekmek gibi - ve depresyon arasında bir bağlantı olup olmadığını anlamaktı.

 2. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, kepekli olmayan tahıllar ve rafine karbonhidratlar içeren yüksek GI diyeti bulunan diyetler ile sonuçlanan sonuçları yayınladı. Yazarlar, daha fazla araştırma önerdi düşük GI gıdalarının menopoz sonrası kadınlarda depresyonun tedavisinde ve önlenmesinde hizmet edip edemeyeceğini belirleyin.

Glüten İçeriyor

 1. Beyaz ekmeğin içindeki buğday, glüten içeriyor, hamurun yükselmesine yardımcı olan ve elastik özelliğini veren bir protein türü. Bazı insanlar glutene karşı hassastır ve mide ağrısına, ishali ve şişkinliğe neden olan düzgün bir şekilde sindiremez. Çölyak hastalığı olarak bilinen daha ciddi bir otoimmün glüten intoleransı, bazılarının beyaz ekmek yemekten veya buğdaydan yapılan ekmek ürünlerinden ciddi sonuçlara neden olur.

 2. Çölyak hastalığınız varsa ve glüten yerseniz, bağışıklık sisteminiz Mayo Clinic'e göre ince bağırsağınıza zarar vererek ve besin maddelerinin emilimini engelleyerek yanıt verebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407