Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beslenme mayasının faydaları nelerdir?

Beslenme mayasının faydaları nelerdir?

 1. Beslenme içeriği nedeniyle, bu formdaki maya bir kişinin enerjisini artırabilir, bağışıklık sistemini destekleyebilir ve ek sağlık yararları sağlayabilir.

 2. Bu makalede, beslenme mayasının faydaları ve sağlıklı bir diyete nasıl dahil edileceği hakkında bilgi edinin.

Beslenme mayası nedir?

 1. Beslenme mayası, Saccharomyces cerevisiae olarak bilinen bir maya türünden gelir. Bira mayası denilen bu maya türünün başka bir formu vardır. İnsanlar bazen terimleri birbirlerinin yerine kullanabilse de, besin mayasının bira mayası ile aynı olmadığını unutmamak gerekir.

 2. Adından da anlaşılacağı gibi, bira mayası bira yapım sürecinin bir yan ürünü ve şerbetçiotu üzerinde büyüyor. Üreticiler karasu pekmezi, peynir altı suyu ve şeker pancarı gibi çeşitli kaynaklarda besin mayası yetiştirebilirler.

 3. Beslenme mayası, insanların pişirme işleminde kullandıkları maya benzer, ancak aktif olmayan hale getiren bir ısıtma ve kurutma işlemine tabi tutulur.

 4. Beslenme mayaları süt içermez ve genellikle glütensizdir. Sonuç olarak, gıda alerjisi veya hassasiyeti olan kişiler için olduğu kadar kısıtlı diyetler için de yararlı bir ek olabilir. Aynı zamanda yağ oranı düşüktür ve şeker veya soya içermez.

Faydaları

 1. Beslenme mayası mükemmel bir vitamin, mineral ve kaliteli protein kaynağıdır. Tipik olarak, bir bardak besin mayasının dörtte biri şunları içerir:

 2. Ayrıca B-3 vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir içerir.

 3. Beslenme mayasının insanlara sağlayabileceği yararlar:

1. Enerji artırma

 1. Bazı üreticiler besin mayalarını B-12 vitamini ile takviye ederken, hepsi değil, bu yüzden etiketi kontrol etmek en iyisidir. B-12 Vitamini enerjiyi artırmaya yardımcı olabilir, çünkü bu vitaminin eksikliği zayıflığa ve halsizliğe neden olabilir.

 2. Beslenme mayası, bu vitamin çoğunlukla hayvansal ürünlerde meydana geldiği için, B-12 vitamini eklenmişse vejeteryanlar ve veganlar için özellikle yararlı olabilir.

 3. Yetişkinlerin günde yaklaşık 2.4 mcg B-12 vitaminine ihtiyacı var. Bir bardak besin mayasının sadece dörtte biri bu miktarın yedi katından fazlasını sağlar.

2. Bağışıklık sistemini desteklemek

 1. Araştırmalar, besin mayasındaki maya suşu S. cerevisiae'nin bağışıklık sistemini destekleyebileceğini ve bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan iltihabı azaltabileceğini göstermiştir. İshalin tedavisinde de yardımcı olabilir.

3. Cilt, saç ve tırnak sağlığını teşvik etmek

 1. Bazı araştırmalar, beslenme mayasının kırılgan tırnaklar ve saç dökülmesi ile mücadele edebileceğini öne sürüyor. Ayrıca sivilcenin azaltılmasına ve özellikle ergenlikte diğer yaygın cilt sorunlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

4. Glikoz duyarlılığının iyileştirilmesi

 1. Bazı insanlar beslenme mayasının, tip 2 diyabetli kişilerde glukoz duyarlılığını artırdığına inanırken, çalışmalar bunu kanıtlamak için henüz yapılmamıştır.

 2. Bununla birlikte, genellikle bira mayası olan krom bakımından zenginleştirilmiş maya üzerine yapılan bazı araştırmalar, bu maya türünün, hayvan modelinde açlık kan glukoz seviyelerini ve kolesterolü düşürebildiğini buldu.

5. Sağlıklı bir hamileliği desteklemek

 1. Beslenme mayası sağlıklı bir hamileliği de destekleyebilir. Amerika Birleşik Devletleri Önleyici Hizmetler Görev Gücü, gebelik planlayan tüm kadınların doğumsal anormallikleri önlemek ve fetüsün büyümesini desteklemek için günde 400-800 mcg folik asit almasını önermektedir.

 2. Üreticiler sık ​​sık besin mayalarını folik asitle takviye eder, bu da onu hamile kadınlar için faydalı bir ek yapabilir.

 3. Bazı beslenme mayası markaları standart folik asit porsiyonundan daha fazlasını içerebilir, bu nedenle bireyler takviye olarak kullanmadan önce bir doktora başvurmalıdır.

Kullanım şekli

 1. Beslenme mayası pul şeklinde veya toz halindedir. Bir tuzlu, cevizli veya peynirli bir tadı vardır.

 2. İnsanlar onu makarna, sebzeler ve salatalar da dahil olmak üzere çeşitli yemeklere lezzetli bir baharat olarak ekleyebilirler.

 3. Beslenme mayalarını kullanmanın bazı yolları şunlardır:

 4. Beslenme mayası bazı marketlerde ve sağlık mağazalarında ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Herhangi bir risk var mı?

 1. Beslenme mayasının sunabileceği tüm faydalara rağmen, bu ek herkes için uygun değildir. Araştırmacılar, enflamatuar barsak hastalığı (IBD), glokom ve hipertansiyonu olan bireylerin, semptomlarını daha kötü hale getirebileceği için besinsel maya kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini belirtti. [! 72 => 1140 = 10!

 2. Buna ek olarak, bazı araştırmacılar gut riski yüksek kişilerin besinsel mayadan kaçınmak isteyebileceğini söylüyor. [! 72 => 1130 = 11!

 1. Beslenme mayalarına bazen süper gıda denir, çünkü bu yüksek proteinli, az yağlı, besleyici gıdaların bir kısmı bile bir dizi vitamin ve mineral sunar.

 2. Beslenme mayasının yararlarını doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemini, dermatolojik sağlığı ve hamileliği desteklemenin yanı sıra, enerjiyi artırmaya ve B-12 vitamin seviyelerini korumaya yardımcı olabileceği görülüyor. Tüm besin mayaları B-12 vitamini ile takviye edilmediğinden, malzemelerin etiketini kontrol etmek önemlidir.

 3. Birçok insan bu besleyici yemeğin tadını gerçekten çok seviyor. Beslenme mayası çok yönlüdür ve insanlar onu çeşitli sağlıklı yemeklere ekleyebilirler.

 4. En son Çar 3 Ekim 2018 tarihinde incelendi. Bu konudaki son haberler için Beslenme / Diyet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Nihai öneri beyanı: Nöral tüp defektlerinin önlenmesi için folik asit: Önleyici ilaçlar. (2017, Ocak). Https://www.uspreventiveservicestaskforce.org/Page/Document/DengelemeStatementFinal/folic-acid-for-the-prevention- of-neural-tube-defects-preventive-medication

 6. Tam rapor (tüm besinler): 45360902, büyük pul besin mayası, upc: 039978025463. (2018, Temmuz). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/45360902?fgcd= manu = format = count = max = 25 ofset = sort = default order = asc qlookup = LARGE + FLAKE + NUTRITIONAL + YIL % 2C + UPC% 3A + 039978025463 ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 7. Jach, M.E., Şerefko, A., Sajnaga, E., Kozak, E., Poleszak, E., Malm, A. (2015). Maya biyokütlesine dayalı diyet takviyeleri. Nutrasötik Araştırmada Güncel Konular, 13 (2), 83-88. Http://www.nchpjournals.com/manuscript/uploads/article_602.pdf

 8. Moslehi-Jenabien, S., Pedersen, L.L., Jespersen, L. (2010, 1 Nisan). Probiyotik ve gıda kaynaklı mayaların insan sağlığı üzerindeki faydalı etkileri. Besinler, 2 (4), 449-473. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257658/

 9. Hayır, Y. (2018, 6 Şubat). Yükselen ajan: Beslenme mayası. Https://www.foodinsight.org/what-is-nutritional-yeast-vegan-vegetarian-nutrition

 10. B12 Vitamini: Sağlık çalışanları için gerçek bilgi formu (Bilgi formu). (2018, 22 Ağustos). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/

 11. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 12. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407