Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Beslenme

Yumurtalar hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Yumurtalar, sağlıklı bir beslenmenin vazgeçilmez parçaları olan birçok vitamin ve mineral içerir ve dünyanın birçok yerinde yumurtalar hazır, ucuz bir yiyecek kaynağıdır.

 2. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük yumurta ihracatçısı olarak kabul edilir. Aslında, 2017'de kişi başına tüketim tüketiminin 275,8 olması bekleniyor.

 3. Burada yumurtalar için besinsel bir bozulma, olası sağlık yararlarına derinlemesine bir bakış, beslenmenize nasıl daha fazla yumurta dahil edeceğinizle ilgili ipuçları ve bunları tüketme potansiyel sağlık riskleri sunuyoruz.

Faydaları

 1. Aşağıdakiler dahil yumurtadan elde edilebilecek birçok sağlık yararı vardır:

 2. Yumurtaların sağlığa yararları ancak dengeli bir beslenmenin parçası olduklarında yaşanabilir.

 1. Yumurtalarda bulunan besinlerin listesi aşağıdadır:

Protein

 1. 44 gram ağırlığında bir orta boy yumurta, tipik olarak 5.53 gram protein içerir. Bir yumurtanın yenilebilir kısmının yaklaşık yüzde 12.6'sı proteindir ve bu hem yumurta sarısında hem de yumurta beyazında bulunur.

Yağ

 1. Büyük bir yumurta yaklaşık 5 gram yağ içerir. Bir yumurtadaki yağın çoğunluğu doymamış olup, dengeli bir diyete dahil edilecek en iyi yağ türü olarak kabul edilir. Doymuş yağlar günlük kalorilerinizin yüzde 10'undan az ile sınırlı olmalıdır. Örneğin, 1.800 kaloriden oluşan bir diyet doymuş yağı en fazla 20 gramla sınırlamalıdır. Büyük bir yumurta 2 gramdan az doymuş yağ içerir.

Omega-3 yağ asitleri

 1. Yumurtalar ayrıca zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bunlar baskın olarak beyin fonksiyonunun ve normal görmenin korunmasına yardımcı olan dokosahekssaenoik asit (DHA) şeklindedir.

 2. Bu yağ asitleri en çok yağlı balıklarda bulunur ve bu nedenle yumurta, balık yiyemeyen insanlar için alternatif bir kaynak sağlar.

Yumurtalar ve kolesterol

 1. 44 gram ağırlığında bir orta boy yumurta, tipik olarak 164 miligram kolesterol içerir. Bununla birlikte, kanıtlar, eğer varsa, gıdada bulunan kolesterol ile kalp hastalıkları veya kan kolesterol düzeyleri arasındaki ilişkinin çok az olduğunu göstermiştir.

 2. Yumurtalar doymuş yağlarda düşük olduğundan kan kolesterolü üzerindeki etkisinin klinik olarak önemsiz olduğu kabul edilir.

Diyet

 1. Yumurta, kızartma, sert kaynatma, haşlama, haşlama, çırpma ve fırınlama gibi birçok farklı şekilde hazırlanabilen çok yönlü bir yemektir. Bu, yumurtaları bir diyete dahil etmeyi oldukça kolaylaştırır.

 2. İşte yumurta kullanılarak yapılabilecek birkaç yemek örneği. Bunlardan bazıları doğal olarak diğerlerinden daha sağlıklı:

 3. Yumurtalar, sert haşlanmış yumurtalar popüler bir seçenek olarak atıştırmalıklar olarak kullanılabilir ve hatta baharatlı yumurta gibi bir parti ya da piknik yemeği olarak da kullanılabilir. Bu, yumurtaları birçok yaşam tarzına oldukça uyarlanabilir kılar.

Riskler

 1. Aşağıdaki olası sağlık riskleri yumurta tüketimi ile ilişkilidir:

 2. Tavsiye organlarının çoğu, yumurtaların buzdolabında saklanmasını önerir. USDA, yumurtaların oda sıcaklığında bırakılması durumunda terleyebileceklerini, bakterilerin yumurtaya geçmesini ve büyümesini kolaylaştıracağını belirtir. Yumurtaları uygun şekilde pişirirken, yumurtalar sıkı oluncaya kadar iyice pişirilmelidir. Çırpılmış yumurta, örneğin, akan olmamalıdır.

 3. Tüm yumurtalarınızı bir sepete koymamak en iyisidir; hastalık önleme ve sağlığı sağlamada en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 4. Yumurtaların sağlığa olan potansiyel faydalarını okumaktan zevk alıyorsanız, diğer gıdalarla ilgili makalelerden oluşan koleksiyonumuza bir göz atın.

 5. En son Adam Felman tarafından Pzt 22 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Yumurta kolesterolü. (N.d.). Http://www.egginfo.co.uk/cholesterol-eggs

 7. Yumurta ve diyet kolesterolü - efsaneyi dağıtıyor. (2009, 3 Mart). Https://www.egginfo.co.uk/research/eggs-and-dietary-cholesterol-dispelling-myth

 8. Yumurtalar yapabilir. (N.d.). Http://thinkegg.com/index.php/eggs-can/

 9. Büyüleyici gerçekler. (N.d.). Http://thinkegg.com/index.php/21-2/

 10. Besin bileşimi veritabanları besin gösterir. (2016, Mayıs). Ndb.nal.usda.gov. Http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/112

 11. HDL (İyi), LDL (Kötü) Kolesterol ve Trigliseritler. (2017, Nisan). Http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/Cholesterol/AboutCholesterol/Good-vs-Bad-Cholesterol_UCM_305561_Article.jsp

 12. Sektöre genel bakış - Amerikan Yumurta Kurulu. (2017, 5 Mayıs). Http://www.aeb.org/farmers-and-marketers/industry-overview Nutrition adresinden alındı. (N.d.). Http://thinkegg.com/index.php/nutrition/

 13. Yumurtaların besin değeri. (N.d.). Http://www.egginfo.co.uk/nutritional-value-eggs

 14. Rong, Y., Chen, L., Zhu, T., Song, Y., Yu, M., Shan, Z., ... Liu, L. (2013) . Yumurta tüketimi ve koroner kalp hastalığı ve inme riski: Prospektif kohort çalışmalarının doz-cevap meta analizi. BMJ, 346, e8539. Http://www.bmj.com/content/346/bmj.e8539.full

 15. Endüstri - Uluslararası Yumurta Komisyonunu temsil eder. (N.d.). Https://www.internationalegg.com/corporate/eggindustry/details.asp?id=18

 16. Kabuklu yumurtaları tarladan sofraya. (2016, 30 Aralık). Fsis.usda.gov. Https://www.fsis.usda.gov/wps/portal/fsis/topics/food-safety-education/get-answers/food-safety-fact-sheets/egg-products-preparation/shell-eggs- den çiftlik-masa / ct_index /! ut / p / a1 / jZDdTsMwDIWfhQewnNIxscupEloLazVNQMjNlLVJFqlNqsQbP09PgCsQ-7FvbJ3vyNZBgRyFkwdrJFnvZP-1i-mGrdg0mxWsambZHSvrp1VzXxTsdn2TgJcTQJ1f6D9Sc3bOX11w4Dosi6VBMUragXXaIzeKQLr4qkJErr3vIEqt6B20bAniTilKgjIGxuC7fUsxDWqU4TsY5Inoe0h6BB38kGxhAPJActsr5C1trOvUGz6j-P0gy1KXdb6eLKo6Z83kL_BPgj_A8YjG4ZF_PMwXzJZXnwcdZGg! / # 3

 17. Yumurtalardaki vitaminler ve mineraller. (N.d.). Https://www.egginfo.co.uk/egg-nutrition/information/vitamins-and-minerals-in-an-egg

 18. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 19. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407