Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Berrak sıvı diyet: Bilmeniz gerekenler

Berrak sıvı diyet: Bilmeniz gerekenler

 1. Bazı alternatif sağlık savunucuları aynı zamanda oruç tutarken veya vücudu detoks ederken berrak bir sıvı diyeti önerirler.

 2. Bu makalede, neden berrak bir sıvı diyetin kullanılmasının yanı sıra riskler ve faydalara da baktık.

Berrak bir sıvı diyeti nedir?

 1. Berrak sıvılar vücudun sindirimi için daha kolaydır. Bu, sindirim kanalında hiçbir şeyi geride bırakmadıkları için doktorların çeşitli prosedürler gerçekleştirmelerini kolaylaştırır.

 2. Berrak sıvılar kalori, elektrolit ve su sağladığından, vücudu besler ve kurumayı önler. Berrak sıvı diyetler, doktor rehberliğinde kısa süreli kullanım için güvenlidir.

 3. Berrak bir sıvı diyeti, doktorun neden tavsiye ettiğine bağlı olarak değişecektir, bu nedenle kullanıcıların neye izin verilip neyin verilmediğinin açık bir listesini alması önemlidir.

 4. Berrak bir sıvı diyet genellikle şunları içerir:

 5. Berrak bir sıvı beslenmesinde bazı berrak sıvıların kullanılması yasaktır. Bunlar:

 6. Kırmızı veya mor renklendirilmiş sıvılardan da kaçınılması gerekebilir, çünkü kan gibi görünebilecek bağırsak kanalında renklenmeyi bırakırlar. Bu, doktorların bağırsak tarama testleri ile doğru sonuç almasını zorlaştırır.

 7. Bir insan temiz bir sıvı diyetinde katı yiyecekleri, hatta meyve ve sebzeleri yememelidir.

Berrak bir sıvı diyet ne için kullanılır?

 1. Doktorlar, aşağıdaki nedenlerden biri için genellikle berrak bir sıvı diyet önermektedir:

Tıbbi prosedür için hazırlık

 1. Berrak bir sıvı diyeti tıbbi bir prosedürden önce bağırsaklarda geride hiçbir şeyin kalmamasını sağlayabilir. Bu, çeşitli tıbbi durumların teşhisini kolaylaştırır.

 2. Doktorlar, kolonoskopi öncesi berrak sıvı diyeti önerebilirler; bu, doktorun bağırsakların içini incelemesidir. Diğer bazı tıbbi prosedürler de bağırsak ameliyatı gibi berrak bir sıvı diyetinde birkaç gün sürebilir.

 3. Çoğu durumda, ameliyattan hemen önce oruç tutmak da gerekli olacaktır.

Tıbbi bir prosedürden kurtarma

 1. Bazı tıbbi prosedürler vücudun yiyecekleri sindirme ve emme yeteneğini etkileyebilir. Berrak bir sıvı diyeti vücudun yavaşça iyileşmesini sağlar, bulantı riskini azaltır ve besin maddelerinin emilimini kolaylaştırır.

 2. Bariatrik cerrahiyi takiben, örneğin, doktorlar tipik olarak başlangıçta sadece berrak sıvılar tüketmeyi öneriyor. Zamanla, bir doktor gözetiminde diyete başka yiyecekler eklemek güvenli olacaktır.

Gastrointestinal rahatsızlığın önlenmesi

 1. Bir bulantı, kusma veya ishal döneminden sonra berrak bir sıvı diyeti yardımcı olabilir. Berrak sıvıların sindirimi kolaydır ve bazı mide virüslerinin şiddetini azaltabilir. Berrak bir sıvı diyete geçmek dehidratasyonu önleyebilir.

 2. Kemoterapi, bazı ilaçlar veya diğer tıbbi durumlar nedeniyle mide bulantısına açık olan kişiler, belirli zamanlarda berrak bir sıvı diyet denemekten faydalanabilirler.

 3. Örneğin, kemoterapiyi izleyen günlerde, doktor, özellikle yoğun mide bulantısı öyküsü olan bir kişiye açık bir sıvı diyeti önerebilir.

Faydaları

 1. Berrak bir sıvı diyeti uzun vadeli bir sağlık çözümü değildir. Kısa vadede, faydaları şunlardır:

Riskler

 1. Berrak bir sıvı diyeti, proteinler, kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler ve diğer yiyecekler bakımından zengin dengeli bir diyetten daha az besin maddesi sunar. Zaman içinde, özellikle zaten yetersiz besinler bulunan insanlarda yetersiz beslenmeye yol açabilir.

 2. Berrak sıvı diyetler aşağıdaki gruplar için özellikle risklidir:

 3. Bir doktorun berrak bir sıvı diyet sırasında izlememesi durumunda, diyabetli insanlar tehlikeli kan şekeri dalgalanmaları yaşayabilir.

 4. Berrak bir sıvı diyeti kilo kaybı için güvenli bir seçenek değildir. Dahası, bu kilo kaybı stratejisinin zamanla işe yaraması muhtemel değildir. Bir kişi normal bir şekilde yemek yemeye başladığında, kaybettiği kiloları hızla geri kazanabilir.

 5. Uzun bir süre boyunca berrak bir sıvı diyet uygulayan veya tıbbi bir neden olmadan bunu yapan insanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli semptomlar yaşayabilir:

 6. İnsanlar berrak bir sıvı beslenme ile ilgili semptomları derhal doktora bildirmelidir. Diyet gerekliyse, doktor ayarlayabilir veya açlığı azaltmak ve rahatsız edici yan etkileri önlemek için yollar önerebilir.

İpuçları

 1. Çoğu insan için, berrak bir sıvı beslenmenin en büyük zorluğu aç hissetmektir. Berrak bir sıvı diyeti tam ve dengeli bir diyet değildir, bu nedenle bir tanesini takip ederken yiyecek istekleri yaşamak yaygındır.

 2. Diyetin daha rahat olmasına yardımcı olabilecek bazı stratejiler şunlardır:

 3. Bir doktorun tavsiye ettiği diyeti takip etmek önemlidir. Tek bir katı yiyecek atıştırması bile tıbbi bir prosedürün yeniden planlanması anlamına gelebilir.

 4. Mide bulantısı ile mücadele eden insanlar için, berrak bir sıvı diyet sırasında katı yiyecekler yemek daha fazla kusma ve acı verici su kaybı anlamına gelebilir.

Paket servis

 1. Bir doktor doğru berrak sıvı diyetin seçilmesine yardımcı olabilir ve açlık ve istekle mücadele için ipuçları verebilir.

 2. Çoğu insan için berrak bir sıvı diyeti, daha iyi sağlık, bulantıdan rahatlama veya daha güvenli bir tıbbi işlem önerebilecek geçici bir rahatsızlıktır.

 3. 30 Aralık 2017 Perşembe tarihinde en son gözden geçirilen makale. Bu konudaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Berrak sıvı diyet. (N.d.). Https://www.allinahealth.org/mdex/ND2018G.HTM

 5. Berrak sıvı diyet. (N.d.). Http://www.arizonadigestivehealth.com/clear-liquid-diet/

 6. Berrak sıvı diyet kuralları. (N.d.). Https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/c/colorectal-cancer-surgery/what-to-expect/clear-liquid-diet-guidelines.html

 7. Bariatrik cerrahi sonrası diyet. (N.d.). Http://www.upmc.com/services/bariatrics/approach/post-surgery/diet/pages/default.aspx

 8. Detoks'un şüpheli uygulaması. (2008, Mayıs). Https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407