Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bamya'nın yararları ve kullanımları

Bamya'nın yararları ve kullanımları

 1. Gumbo güney Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD), Afrika ve Orta Doğu, Karayipler ve Güney Amerika’da popüler. [! 2180 => 1140 = 1!

 2. Tadı ılık, ama dışta şeftali benzeri tüyler ve kabuğun içinde küçük, yenilebilir tohumlarla benzersiz bir dokuya sahip.

 3. Çok çeşitli sağlık yararları sunuyor.

 4. Bamya'nın besin içeriğine, sağlık açısından olası yararlarına, bamya hazırlamanın tarif ipuçlarına ve olası sağlık risklerine bakacağız.

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, yaklaşık 100 gram (g) ağırlığında bir bardak çiğ bamya içerir:

 2. Bamya ayrıca demir, niasin, fosfor ve bakır da sağlar.

 3. Besinler için bireysel ihtiyaçlar yaşa, cinsiyete, aktivite seviyesine ve kalori alımına göre değişmektedir. Bir besin maddesine ne kadar ihtiyacınız olduğunu bulmanıza yardımcı olmak için USDA etkileşimli bir araç sunar.

 4. Bamya ayrıca bir antioksidan kaynağıdır. Bamya tohumları, her ikisi de daha düşük bir kanser riskine bağlı olan oligomerik kateşinler ve flavonoid türevleri içerir. [! 2180 => 1140 = 2!

 5. Bu bileşiklerin antioksidan, antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğuna inanılıyor.

Faydaları

 1. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar dahil olmak üzere bir dizi sağlık koşul riskini azaltabilir.

 2. Bamya salgısının da kolesterol ve safra asidini bağladığı söylenir. Karaciğerden toksinleri toplar ve bunları vücuttan dışarı taşır.

 3. Bamyadaki besinler sağlık sorunlarının önlenmesinde faydalı olabilir.

Kanser

 1. Lectin bamya, baklagiller, yer fıstığı ve tahıllarda bulunan bir protein türüdür. Bamya'dan Lectin, insan meme kanseri hücrelerini tedavi etmek için bir çalışmada kullanılmıştır.

 2. Tedavi, kanser hücresi büyümesini yüzde 63 azalttı ve insan kanseri hücrelerinin yüzde 72'sini öldürdü. Bamya'nın insanlarda kansere etkisi olup olmadığını görmek için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

 3. Yeterli folat yemeyen insanlar meme, rahim ağzı, pankreas, akciğer ve diğer kanserler için daha yüksek risk taşırlar.

 4. 16 farklı çalışmanın bir 2016 sistematik incelemesi ve meta-analizi folatın meme kanseri riskine karşı önleyici etkileri olabileceğini, ancak daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini belirtti.

 5. Araştırmacılar, kanser ve zayıf folat durumu arasındaki bir bağlantının, kanseri teşvik eden genlerin ekspresyonunu tetikleyen DNA değişikliklerinden kaynaklanabileceğini öne sürüyorlar.

 6. Bir folat takviyesi almanın kanser riskini azalttığına dair hiçbir kanıt yoktur ve aşırı folat alımının kanser hücrelerinin büyümesini körükleyebileceğine dair bir kanıt yoktur.

 7. Sadece besin kaynaklarından folatların bu etkisinin olması muhtemel değildir.

 8. Bamya gibi yiyeceklerden yeterli folat alınması önemlidir.

Hamilelik ve emzirme

 1. Folat hamilelik sırasında fetal problemleri önlemek için önemlidir. Düşük folat seviyeleri hamilelik kaybına veya çocuğun sonraki yaşamında sorunlara yol açabilir. Düşük folat seviyeleri spina bifida gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir.

 2. Yeterince folat almak, hamilelikten önce ve hamilelik sırasında ve emzirirken kadınlar için önemlidir.

 3. 100 gramlık bir bamya bamya 60 mcg folat içeriyor. Çoğu insan için, günlük folat günlük önerilen miktar 400 mcg'dir.

Diyabet

 1. 2011 yılında araştırmacılar, diyabetli sıçanları tedavi etmek için bamya kabuğundan ve tohumlarından toz yaptılar.

 2. Pudra ile muamele edilmiş sıçanlar, tozu almayan sıçanlardan daha düşük kan şekeri ve yağ seviyelerine sahipti.

 3. Bu, insanları aynı şekilde etkilerse, yeni tedavilere yol açabilir.

Kalp sağlığı

 1. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, lif bakımından yüksek yiyecekler yemek kandaki zararlı kolesterol seviyelerini azaltabilir.

 2. Yüksek lifli besinler kalp hastalığı, felç, obezite ve diyabet riskini azaltır. Fiber, zaten sahip kişilerde kalp hastalığını da yavaşlatabilir. [! 2180 => 1140 = 7!

Osteoporoz

 1. Bamya gibi K vitamini bakımından yüksek olan gıdalar kemikler için iyidir. K vitamini kemiklerin kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Teoride, yeterince K vitamini yiyen insanların güçlü kemiklere ve daha az kırılmaya sahip olma olasılığı daha yüksektir.

 2. Bamya ve İsviçre pazı, roka ve ıspanak gibi yapraklı yeşillikler bir diyete K vitamini ve kalsiyum ekler.

Gastrointestinal sağlık

 1. Diyet lifi kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.

 2. Araştırma, bir kişinin ne kadar çok lif yerse kolorektal kanser geliştirme şansının o kadar az olduğunu gösteriyor.

 3. Diyetteki lif de iştahın azalmasına yardımcı olur ve kilo kaybına neden olabilir.

 4. Asya tıbbında, tahrişe ve iltihaplı mide hastalıklarına karşı korumak için gıdalara bamya özü eklenir. Antiinflamatuar ve antimikrobiyal etki, gastrointestinal sorunlara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Sağlıkla ilgili diğer kullanımlar

 1. Bamya tohumları da yağ ve protein sağlayabilirler ve küçük ölçekli üretimde yağ kaynağı olarak kullanılırlar.

 2. Dünyanın fakir bölgelerinde, tohumlar yüksek kaliteli bir protein kaynağı sunabilir.

 3. Bamya'nın viskoz özütü ayrıca tıpta, örneğin bir tablet bağlayıcı olarak ve ilaçlarda süspanse edici bir madde olarak kullanım potansiyeline sahiptir.

 4. Bu maddenin bir başka olası tıbbi uygulaması serum albümin genişleticidir.

 5. Araştırma, plazma değişimi veya kan hacmi genişleticisi olarak kullanılabileceğini öne sürdü.

Bamya alıp kullanma

 1. Bamya sıcak iklimlerde büyümek kolaydır.

 2. İnsanlar dokunuşa gergin ve sıkı olan bambayı seçmeli ve buruşmuş veya yumuşak baklalardan kaçınmalıdır. Bölmeler uçlarda koyulaşmaya başladığında, yakında kullanılmazlarsa kötüleşir.

 3. Bamyayı kuru tutun ve kullanmaya hazır olana kadar yıkamayın. Kâğıt veya plastik bir torba içinde net çekmecede saklamak, sümüksü veya küflenmeyi durdurabilir. Taze bamya 3 ila 4 günden fazla dayanmaz.

 4. Bayanların parmakları salatalarda, çorbalarda ve yahnide, taze veya kurutulmuş, kızartılmış, sote edilmiş, kızartılmış veya haşlanmış olarak kullanılabilir. Onlar da turşu olabilir.

 5. Bamya kesmek ve nemde pişirmek, çorba ve güveçlerin kalınlığını artıran, müsli veya sümüksü bir meyve suyu bırakır. Kuru bamya ayrıca sosu yapmak veya kalınlaştırmak için veya yumurta akı yerine kullanılabilir.

 6. Bamya çekirdeği, kafeinsiz bir kahve yerine koymak için kavrulabilir ve öğütülebilir.

 7. Bazı insanlar bamyanın sakızlı yapısından hoşlanmazlar. Tüm bölmeleri hızlıca pişirmek bunu önleyebilir.

Tarif ipuçları

 1. Bu sağlıklı ve lezzetli bamya tarifleri kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilmiştir:

 2. Kolay kavrulmuş bamya

 3. Kavrulmuş mısır, bamya ve domates salsa

 4. Limon ve parmesan kokulu bamya

Riskler ve önlemler

 1. Çok fazla bamya yemek bazı insanlar üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

 2. Fruktanlar ve gastrointestinal problemler: Bamya, ishal, gaz, kramp ve bağırsak sorunu olan insanlarda şişkinliğe neden olabilen bir tür karbonhidrat türü bakımından zengindir. İrritabl barsak sendromu (IBS) ve diğer bağırsak koşullarına sahip kişilerin, fruktanlarda yüksek gıdalara karşı daha duyarlı olmaları muhtemeldir.

 3. Oksalatlar ve böbrek taşları: Bamya oksalatlarda da yüksektir. En sık görülen böbrek taşı türü kalsiyum oksalattan yapılır.

 4. Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (NDDKD) göre, yüksek oksalatlı yiyecekler, bu taşların daha önce yaşamış olan kişilerdeki riskini artırabilir. Diğer yüksek oksalatlı yiyecekler arasında ıspanak, ravent ve İsviçre pazı bulunur.

 5. Solanin ve inflamasyon: Bamya solanine adlı bir bileşik içerir. Solanin, eklem ağrısına, artrite ve buna duyarlı olabilecek kişilerin küçük bir yüzdesi için uzun süreli iltihaplanma ile bağlantılı toksik bir kimyasaldır. Patates, domates, patlıcan, yaban mersini ve enginar gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

 6. Hiçbir çalışma, genel popülasyon için solanin alımının azaltılmasını önermemiştir. Genel olarak, sebzeler ve meyveler iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

 7. K vitamini ve kan pıhtılaşması: Bamya ve K vitamini bakımından yüksek olan diğer yiyecekler, warfarin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçlar kullananları etkileyebilir. Kan inceltici maddeler kanın beyne veya kalbe gitmesini engelleyebilecek zararlı kan pıhtılarını önlemek için kullanılır.

 8. K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Kan pıhtılaşması riski olan kişiler aniden yedikleri K vitamini miktarını değiştirmemeli, ancak K vitamini açısından zengin gıdaları alımlarını günden güne sabit tutmalıdır.

Paket servis

 1. Kepekli tahıllar ve lif. (2015, 6 Ağustos). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/Whole-Grains-and-Fiber_UCM_303249_Article.jsp#.V5oTjZOANBd

 2. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 3. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 4. Çoğu insan için bamya, diğer sebzeler gibi, beslenmeye sağlıklı bir katkı sağlar. Herhangi bir yiyecek veya besleyicide olduğu gibi, ölçülü olarak ve çeşitli, dengeli bir diyetin parçası olarak yemek en iyisidir.

 5. En son 20 Haziran 2017, Yvette Brazier tarafından en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son En son haberleri almak için bültenimize kaydolun. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Bailey, L.B. Stover, P.J., McNulty, H., Fenech, M.F., Gregory, J.F., Mills, J.L., ... Raiten, D.J. (2015). Gelişim için biyobelirteçler - folat feview [!Özet

 7. Temel rapor: 11278, bamya, çiğ. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3026?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 35 ofset = sort = qlookup = bamya

 8. Chen, P., Li, C., Li, X., Li, J., Chu, R., Wang, H. (2014). Daha yüksek diyet folatı alımı meme kanseri riskini azaltır: sistematik bir inceleme ve meta-analiz. İngiliz Kanser Dergisi, 110 (9), 2327-2338. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24667649

 9. Dahm, C.C., Keogh, R.H., Spencer, E.A., Greenwood, D.C., Key, T.J., Fentiman, I. S., .... Rodwell, A.A. (2010, 5 Mayıs). Diyet lifi ve kolorektal kanser riski: Yiyecek günlüklerini kullanan yuvalanmış bir vaka kontrol çalışması. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi (JNCI) 102 (9), 614-626. Https://academic.oup.com/jnci/article/102/9/614/893779/Dietary-Fiber-and-Colorectal-Cancer-Risk-A-Nested

 10. Da Silva, CR, Andarade Neto, JB, Sousa Sousa, R., Figuieiredo, NS, Sampaio, LS, Ferreira Magalhaes, HI, ... Nobre Junior, HV (2014) , Mart). Flukonazol ile flavonoid kateşin, kersetin veya epigallocatechin gallatın sinerjistik etkisi flukonazole dirençli kandida tropislerde apoptozu indüklemektedir [!Özet

 11. Böbrek taşlarının önlenmesi için diyet. (2013, Kasım). Https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/urologic-disease/diet-for-kidney-stone-prevention/Pages/facts.aspx#oxalate

 12. Folat. (2016, 20 Nisan). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

 13. Gemede, H.F., Ratta, N., Haki, G.D., Beyene, A.Z. W.F. (2014). Bamya'nın beslenme kalitesi ve sağlık yararları (Abelomoshcus Esculentus): Bir derleme. Global Tıbbi Araştırma Dergisi, 14 (5). Https://globaljournals.org/GJMR_Volume14/5-Nutritional-Quality-and-Health.pdf

 14. Sağlık çalışanları için etkileşimli DRI. (N.d.). Https://www.nal.usda.gov/fnic/interactiveDRI/

 15. Monte, LG, Santi-Gadelha, T., Reis, LB, Braganhol, E., Prietsch, RF, Dellagostin, OA, ... Pinto, LS (2013, 16 Ekim) . Abelmoschus esculentus (bamya) 'nın Lectin, insan meme kanseri hücrelerinde selektif antitümör etkilerini arttırır [!Özet

 16. Sabitha, V., Ramachandran, S., Naveen, K.R., Panneerselvam, K. (2011). Abelmoschus esculentus (L.) Moench'in antidiyabetik ve antihiperlipidemik potansiyeli. streptozotocin kaynaklı diyabetik sıçanlarda. Eczacılık ve Biyolojik Bilimler Dergisi, 3 (3), 397-402. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3178946/

 17. Sauer, J. Mason, J.B. Choi, S.-W. (2009, Ocak). Çok fazla folat - kanser ve kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü? Klinik Beslenme ve Metabolik Bakımda Güncel Görüş, 12 (1), 30-36. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19057184Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407