Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bamya'nın Diyabet için Yararları

Bamya nedir?

 1. Bamya, "bayanın parmakları" olarak da bilinir, yeşil çiçekli bir bitkidir. Bamya, ebegümeci ve pamukla aynı bitki ailesine aittir. "Bamya" terimi en yaygın olarak bitkinin yenilebilir tohum kabukları anlamına gelir.

 2. Bamya uzun zamandır sağlık bilincine sahip bir gıda olarak tercih ediliyor. Bu içerir:

 3. Kalorisi düşük ve diyet lifi içeriği yüksek. Son zamanlarda bamyayı diyetinize dahil etmenin yeni bir faydası düşünülmektedir.

 4. Bamya, tip 1, tip 2 ve gebelik diyabeti durumlarında kan şekerini yönetmeye yardımcı olduğu önerildi.

 5. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre diyabet tanılarının görülme sıklığı artmaktadır.

 6. Karar, bamyanın doğrudan diyabet tedavisi olarak başarıyla kullanılıp kullanılamayacağı konusunda karar verdi. Bununla birlikte, bamya bitkisinin kanıtlanmış birçok sağlık faydası vardır. Bamya diyabet tedavi planınızın uygulanabilir bir parçası olup olmadığını görmek için okumaya devam edin.

Diyabet

 1. Diyabet yönetimi için bamya ile ilgili tıbbi araştırmalar halen erken aşamada. Bir araştırmaya göre, bamya suyunun, gebelik diyabeti olan hamile sıçanların kan şekeri seviyelerini iyileştirdiğini biliyoruz.

 2. Türkiye'de uzun süredir diyabeti tedavi etmek için kullanılmış olan kavrulmuş bamya tohumları da incelenmiş ve kan şekerinin düşürülmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

1. Diyet lifi

 1. Bamya lif bakımından yüksektir. Sekiz orta büyüklükteki kapsülün 3 gram fiber içerdiği tahmin edilmektedir.

 2. Bu toplu lif kalitesinin birkaç faydası var. Sindirime yardımcı olur, açlık hissini keser ve onu yiyenleri daha uzun süre daha dolu tutar.

 3. Elyaf içeriği yüksek yiyecekler diyabet için diyet tedavisi seçeneklerinin önemli bir parçasıdır. Artan diyet lifi alımının daha iyi glisemik kontrolü desteklediği ve insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir.

2.. Anti-stres etkileri

 1. Bamya tohum özlerinin farelerin kan dolaşımında antioksidan, anti-stres etkisi olduğuna dair kanıtlar var.

 2. Stres seviyelerini yönetmek, diyabet tedavisinin önemli bir parçasıdır. Uzun süreli, yüksek stres seviyeleri kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir.

 3. Ruh sağlığı herhangi bir diyabet tedavi planının bir parçası olmalı ve bamya ve türev tohumlarını kullanmak bu planın bir parçası olabilir.

Kolesterol

 1. Bamya'nın diyabetli laboratuar farelerinde kolesterol seviyesini düşürdüğü bulundu.

 2. Kolesterolü düşürdükleri için şeker içeriği yüksek olan ve antioksidan özellikleri yüksek yiyecekler tavsiye edilir. Amerikan Kalp Birliği, diyabet hastalarının sağlıksız kolesterol seviyelerine sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğuna işaret ediyor.

 3. Yüksek kolesterol düzeyleri diyabet ile birleştirildiğinde görünüm iyi değil. Bu yüzden diyetinizin sağlıklı kolesterol seviyesine sahip olduğundan emin olmak çok önemlidir.

Fayda

 1. Bir çalışma bamya bitkisinin kullanımıyla toparlanma sürelerinin ve "yorgunluk seviyelerinin" iyileştirilebileceğini göstermektedir.

 2. Sağlıklı bir egzersiz rutininin yanı sıra diyetinize bamya ekleyerek daha uzun süre egzersiz yapabilir ve egzersizinizden daha çabuk iyileşebilirsiniz.

 3. Kardiyovasküler aktivite, diyabetin önlenmesi ve tedavisinin önemli bir parçasıdır. Bu, bamya bitkisinin daha aktif bir yaşam tarzına katkıda bulunabileceği anlamına gelir.

Formlar

 1. "Bamya suyu" içmek bamya kullanmanın popüler yeni bir yöntemidir. Bazıları bile içmenin diyabet semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu ileri sürdü.

 2. Bamya suları suya sokup gece boyu batırılarak içilir. Derideki ve tohum kabuğundaki değerli besinlerin bir kısmı suya emilecektir.

 3. Bamya tadına deli değilseniz, bu bamya suyu çözeltisini içmek bamya yemekten faydalanmadan faydalanmanın hızlı ve basit bir yoludur.

 4. Bazı insanlar bamyayı kabukları tamamen ıslatmak yerine ince dilimler halinde kesmeyi tercih eder. Bamya suyu bu şekilde hazırlayacaksanız, biraz acı bir içeceğe hazır olun.

 5. Bamya kabuğu, bamyayı tıbbi olarak kullanmanın en geleneksel yoludur.

 6. Bamya kullanımının yararlarını araştırmak için yapılan ön çalışmalarda, kıyılmış bamya kabuğunu kullanarak yutmanın en uygun yolu olduğu görülmüştür.

 7. El tipi mutfak rendesi veya limon dilimi kullanarak bamya kabuğunu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir kişinin bir kerede ne kadar bamya kabuğu tüketmesi gerektiği konusunda bir sınır bulunmamasına rağmen, bir çay kaşığı bamya kabuğunun yarısı vücudunuzun yararına olması için fazlasıyla yeterli olmalıdır.

 8. Toz haline getirilmiş bamya tohumları öğütülmeden önce kurutulur. Tozu tohumdan ek olarak almak da araştırılmış ve yararlı olduğu görülmüştür.

 9. Toz yapma işlemi biraz zaman ve emek yoğundur. Ancak, bamya tohumlarını sağlık gıda mağazalarından ve çevrimiçi tedarikçilerden kolayca satın alabilirsiniz.

 10. Bamya içindeki jel, koyulaştırıcı bir madde olup, bazı çorbalarda ve güveçlerde ortak bir bileşendir. Bamya'yı diyetinizin bir parçası olarak kullanmaya başlamak istiyorsanız, basit bir bamya tarifi ile başlayabilirsiniz.

 11. Bamya turşusu bamya kabuğunun acılığını ekşi bir tatla değiştiren bir diğer popüler bamya çeşididir. Turşu bamyası da kabuğunu yumuşatır.

 12. Eğer bir kurutucunuz varsa, bamya kabuğunu kurutmak ve onları deniz tuzu ile baharatlamak, çıtır çıtırlığınızı gidermek için lezzetli bir atıştırmalıktır.

Güvenlik kaygıları

 1. Diyabetiniz için bir tedavi planınız varsa, bamya gibi bütünsel tedaviler arıyorsanız doktorunuza bildirmelisiniz.

 2. Bir çalışmada, metformin emilimini engellediği gösterilmiştir. Metformin, kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olmak için kullanılan bir ilaçtır.

 3. Eğer şu anda metformin kullanıyorsanız, bamya denemeniz gereken bir şey değildir.

Paket servis

 1. Bamya'nın diyabet için doğal bir tedavi olduğunu kanıtlayan kesin bir tıbbi araştırma yok.

 2. Bamyanın kesinlikle bir insülin replasmanı olmadığını anlamak önemlidir. Bununla birlikte, diyabeti olanlar için olası birçok yararı varsa, doktorunuz kabul ederse geleneksel tedavinin yanında denemeye değer olabilir.

 3. Tıp uzmanınızı diyabet tedavi planınıza yapılan herhangi bir değişiklik veya eklemeyle güncel tuttuğunuzdan emin olun.

 4. Bamya tadından nefret ederim. Bamya ailesinde benzer faydaları olabilecek başka meyve veya sebzeler var mı?

 5. Hibiscus ve hollyhock bamya ile aynı ailededir. Hollyhock, geleneksel Çin tıbbında diyabet tedavisinde kullanılmıştır. Son zamanlarda, çalışmalar glikoz seviyelerinde hollyhock'tan hafif bir düşüş göstermiştir, ancak hastalığı tedavi etmek için önemli seviyeler göstermemiştir.

 6. Hibiscus çayı Hindistan'da diyabet için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Ancak, ebegümeci hastalığın tedavisi olarak kullanılmamalıdır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407