Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bamya diyabet için iyi midir?

Bamya diyabet için iyi midir?

 1. Hanımefendiler olarak da bilinen bamya, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneyindeki, Hindistan'ın ve dünyadaki artan yemeklerde popüler olan yeşil, tohumlu bir sebzedir.

 2. Bamya kabuğunun iç kısmı, karakteristik bir "sümüksü" kıvamı olan bir madde olan müsilaj içerir.

 3. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, ABD'deki yetişkinlerin yüzde 12.2'sinde 2015'te diyabet vardı. [! 4662 => 1140 = 1!

Bamya nedir?

 1. Bamya ılıman iklimlerde büyür. Bitki büyük, hibiscus benzeri çiçekler ve yeşil tohum kabukları üretir.

 2. Ebegümeci ailesinin bir üyesi. Diğer popüler üyeler arasında ebegümeci, kakao ve pamuk bulunur.

 3. Bilimsel olarak Abelmoschus esculentus olarak bilinen insanlar, 2000 B.C. Mısır'da, İngiltere'deki Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri web sitesine göre.

 4. Bu sebze benzeri meyvenin geleneksel tıpta da bir rolü var.

 5. Bamya'nın tadı ılımandır ve insanlar tüm tohum kabuğunu yiyebilirler.

Diyabet için bamya

 1. İnsanlar diyabeti çeşitli tedavilerle yönetebilirler. Bazı tedaviler, hormon insülin seviyelerini düzenler.

 2. Araştırmalar, prediyabetli birçok kişinin, diyet değişiklikleri ve egzersiz ile durumlarının diyabete ilerlemesini önleyebileceğini göstermektedir.

 3. Bir doktor ilaç verirse, doğru olanı bulmak zaman alabilir. Bazı ilaçlar diğerlerinden daha fazla yan etkiye neden olabilir. [! 4662 => 1140 = 3!

 4. Hazır bir sebzenin diyabeti kontrol etmeye yardımcı olma potansiyeli heyecan verici, ancak kesin kanıtlar eksik. Şimdiye kadar araştırmacılar sadece hayvanlardaki etkileri incelemişlerdir ve insanlardaki sonuçlar farklılık gösterebilir.

Şeker kasların emilimini arttırdı

 1. PLOS One'da yayınlanan bir 2017 araştırması, bamyanın diyabetli sıçanlar üzerindeki etkilerini araştırdı. Bamyada misiretin adı verilen ve kırmızı şarap ve çay gibi diğer bazı yiyeceklerde bulunur.

 2. Araştırmacılar, misiretin bamyadan izole edilmesini sağladı, sonra farelere verdi. Bu, farelerin kaslarında şeker emilimini artırarak kan glukoz seviyelerini düşürdü.

 3. Bir 2012 Gıda Bilimi ve İnsan Sağlığı incelemesi, müretin ile kan şekerini düşüren bazı laboratuvar ve hayvan çalışmalarına işaret ediyor. Yazarlar, myricetin'in diyabet için diğer risk faktörlerini de azaltabileceğini savunuyorlar.

Kan şekeri azalması, yedikten sonra yükselir

 1. ISRN Pharmaceuticalics'te yayınlanan 2011 hayvan çalışmasının yazarları bamya ile kan şekerindeki ani düşüş arasında bir bağlantı buldu.

 2. Araştırmacılar sıvı şeker uyguladılar ve bamyaları besleme tüplerinden sıçanlara saflaştırdılar. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında bamyayı tüketen sıçanlarda beslenmeden sonra kan şekeri artışları daha azdı.

 3. Çalışmanın yazarları bamya çözeltisinin bağırsaklarda şeker emilimini engellediğine inanıyor.

 4. Çalışmada ayrıca tip 2 diyabette kan şekerini azaltabilecek bir ilaç olan bamya ve metformin arasındaki etkileşimler araştırıldı. Bamya çözeltisinin metforminin emilimini engellediği ve bitkinin ilacın etkinliğini azaltabileceği öne sürülmüştür.

 5. Bamya'nın ilacın emilimini nasıl bloke ettiğini keşfetmek daha fazla araştırma gerektirecektir, ancak diyabet için metformin alan kişilerin, bamya'yı tedavi olarak denemeden önce tıbbi bir uzmana danışmaları gerekir.

Düşük kan şekeri seviyesi

 1. Eczacılık ve Biyolojik Bilimler Dergisi’nde yayınlanan 2011 tarihli bir araştırma bamya ve düşük kan şekeri seviyeleri arasında bir bağlantıya işaret ediyor.

 2. 14 gün boyunca araştırmacılar diyabetli sıçanlarda tutarlı kan şekeri seviyelerini korudular. Daha sonra sıçanlara toz bamya kabuğu ekstraktı ve vücut ağırlığının kilogramı başına 2.000 miligram tohum tohumu verdiler.

 3. Bu nispeten yüksek dozların zehirli etkisi olmadığı ortaya çıktı ve sıçanlar bamyayı tükettikten sonra 28 güne kadar kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden oldu. Çalışma 28. günde sona erdi, bu nedenle etkilerin daha uzun sürüp sürmeyeceği belli değil.

 4. İran Tıp Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan 2016 tarihli bir inceleme, bamyanın "yaygın kullanımının" diyabet hastalarına fayda sağlayabileceği sonucuna varmıştır. Ancak yazarlar daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtmektedirler.

Riskler

 1. Çok az araştırma bamyanın olumsuz yan etkileri olduğunu gösterdi, ancak bunlar mümkün. Örneğin, bamya ilaç metformini daha az etkili hale getirebilir.

 2. Ayrıca bamya oksalat adı verilen ve bu konuya eğilimli kişilerde böbrek taşı riskini artırabilecek maddeler bakımından zengindir.

 3. Bitki bakteri, böcek ilacı ve diğer tehlikeli maddeleri içerebilir. İnsanlar hiçbir zaman çürümüş bamya, son kullanma tarihi geçmiş donmuş bamya veya uygun şekilde yıkanmamış bamyayı tüketmemelidir.

 4. Bamya alerjisi olan kişiler bundan kaçınmalıdır. Ebegümeci familyasındaki ebegümeci veya pamuk gibi diğer bitkilere alerjisi olanlar da bamyaya alerjisi olabilir.

 5. Bamya K vitamininin iyi bir kaynağıdır, ancak bu vitamin açısından zengin bitkiler kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyebilir. Kanama bozukluğu olan kişiler, güvenli olmayan olabilecek gıdaları doktorlarıyla kontrol etmelidir.

 6. Bamya bir sağlık blogcusunun işaret ettiği gibi, diyabeti tedavi etmeyecek. Hastalığı olan insanlar tedavi planlarını takip etmeli ve doktorlarına diyet değişiklikleri de dahil olmak üzere yapmayı düşündükleri önemli değişiklikleri sormalılar.

Beslenme

 1. Bamya bir dizi besinsel fayda sağlar.

 2. 100 gramdaki tek bir porsiyon sadece 33 kalori içerir ve doymuş yağ veya kolesterol içermez. Ayrıca, önerilen günlük değerin yüzde 9'u olan 3,2 gram lif sağlar.

 3. Bamya ayrıca iyi bir kalsiyum, manganez, demir, bakır ve K vitamini kaynağıdır.

Diğer sağlık yararları

 1. Bamya, myricetin dahil antioksidan adı verilen koruyucu maddeler bakımından zengindir.

 2. ABD'deki Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi'ne göre, antioksidanlar vücuttaki hücrelere zarar veren bir işlem olan oksidatif stresi azaltabilir.

 3. Oksidatif stres diyabet gelişiminde ve bunun gibi hastalıklarda rol oynar:

 4. Ek olarak, bamya tohumları yorgunluğu azaltabilir. Besinlerde yayınlanan 2015 araştırmasında tohumlarda bulunan polifenol ve flavonoid denilen maddelerin yorgunluğu azaltabildiği tespit edildi.

 5. Amerikan Diyabet Birliği, diyabetli insanlar için uygun olan nişastalı olmayan sebzeler listesinde bamya içerir. Bununla birlikte, özellikle kan glukozunu düşürmek için önermezler.

Bamya yetiştiriciliği ve pişirilmesi

 1. Bamya, 65 ° C'nin üzerindeki toprak sıcaklıklarında iyi büyür ve yaz sıcağını tolere edebilir.

 2. Old Farmer's Almanac'a göre, bamya ekimden 2 ay sonra hasat için hazır.

 3. Bitkiler en az 2-3 metre boyunda olacak ve büyümek için odaya ihtiyaçları olacak. Ayrıca esnetmeye ihtiyaçları olabilir.

 4. Bamya çiğ veya pişmiş yemek için güvenli ve birçok insan bundan zevk alıyor:

 5. Bazı insanlar bamyanın çorbaya ekleyebileceği tutarlılığı takdir eder, ancak diğerleri viskoziteyi sevmez.

 6. Bamya viskozitesini azaltmak için bir kişi deneyebilir:

 7. İşte bazı tarif fikirleri:

 8. Bamya bazlı çeşitli ürünler çevrimiçi olarak satın alınabiliyor, ancak insanlar diyabet veya başka bir sağlık durumu için bir tedavi seçeneği olarak kullanmadan önce bir doktora danışmalılar.

 9. En son Yvette Brazier tarafından Perşembe, Ocak 3 Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 10. Abelmoschus esculentus. (N.d.). Http://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:558006-1#uses%20

 11. Antioksidanlar: Derinlemesine. (2013, Kasım). Https://nccih.nih.gov/health/antioxidants/introduction.htm

 12. Temel rapor: 11278 bamya, ham. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/11278?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = Bamya% 2C + raw ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 13. Diyabet karne 2017. (2018). Https://www.cdc.gov/diabetes/pdfs/library/diabetesreportcard2017-508.pdf

 14. Büyüyen bamya. (N.d.). Http://www.almanac.com/plant/okra

 15. Huang, C.N., Wang, C.J., Lin, C.L., Lin, H.T., Peng, C.H. (2017, 7 Aralık). Tip 2 diabetes mellitus tedavisinde Abelmoschus esculentus'un alt fraksiyonlarının nutrasötik faydaları [!Özet

 16. Khatun, H., Rahman, A., Biswas, M., Islam, A. U. I. (2011, 11 Eylül). Abelmoschus esculentus L'nin suda çözünür fraksiyonu, glikoz ve metformin hidroklorür ile etkileşime girer ve sıçanlarda birlikte uygulamadan sonra emilim kinetiğini değiştirir. ISRN Farmasötikler, 2011, 1-5. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263724/

 17. Khosrozadeh, M., Heydari, N., Abootalebi, M. (2016, May). Abelmoschus esculentus'un diyabetes mellitusta kandaki glikoz düzeylerine etkisi [!Özet

 18. Li, Y., Ding, Y. (2012, Aralık). Minireview: Myricetin diabetes mellitus'taki terapötik potansiyeli [!Özet

 19. Nişastalı olmayan sebzeler. (2017, 25 Ağustos). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/making-healthy-food-choices/non-starchy-vegetables.html

 20. Bamya. (N.d.). Https://www.diabetes.co.uk/natural-therapies/okra.html

 21. Sabitha, V., Ramachandran, S., Naveen, K.R., Panneerselvam, K. (2011, Temmuz-Eylül). Abelmoschus esculentus (L.) Moench'in antidiyabetik ve antihiperlipidemik potansiyeli. streptozotocin kaynaklı diyabetik sıçanlarda. Eczacılık ve Biyolojik Bilimler Dergisi, 3 (3), 397-402. Http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3178946/

 22. Xia, F., Zhong, Y., Li, M., Chang, S., Liao, Y., Liu, X, Pan, R. (2015, 26 Ekim) . Bamyanın antioksidan ve yorgunluk önleyici bileşenleri [!Özet

 23. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 24. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407