Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bamya Beslenme: Kalp Sağlığını Artırın, Görme Kolesterol Seviyeleri

Mercimek Beslenmesinde Nihai Düşünceler

 1. Derin Güney'de yenen ortak bir bakla sebzesi ve gecelik tereyağlı sebze olan bamya, ABD'de "bamya" olarak da bilinir. mutfağı, bamya sayısız sağlık yararları var.

 2. Yenilebilir süs çiçekli bir ebegümeci, bamya yıllık, sert tüyler içeren saplı, dik bir bitkidir. Bütün bitki karanfile benzeyen aromalı bir kokuya sahiptir ve pamuk bitkisine benzemektedir, ancak bamya çok daha büyük ve pürüzlü yapraklara ve daha kalın bir gövdeye sahiptir.

 3. Uluslararası Bilgi Paylaşma Platformu, taze yaprakları, tomurcukları, çiçekleri, baklaları, sapları ve tohumlarının değeri olduğundan ekonomik açıdan önemli bir bitkisel ürün olduğu için birçok bamya kullanımı olduğunu belirtir. (1)

 4. Bamya ne için kullanılıyor? Bir sebze olarak (ama aslında bir meyvedir), salatalarda, çorbalarda ve yahnide kullanılabilir, taze veya kurutulmuş, kızartılmış veya haşlanmış. Bazı insanlar bamya tarafından biraz sümüklü iç tutarlılık tarafından kapatılıyor, ancak bu özelliği azaltmanın yollarının olduğunu söylemekten mutluyum - ya da paylaşmayı düşündüğüm için gerçekten arzu edilen bazı sağlık özelliklerini taşıdığı için yapma!

Bamya Nedir?

 1. En temel soruyla başlayalım: Bamya nedir? Bamya tanımı: Bamya (Abelmoschus esculentus) ebegümeci familyasına ait kıllı bir bitkidir (Malvaceae). Bamya bitkisi, Doğu Yarımküre'nin tropik bölgelerine özgüdür.

 2. Bitkinin yenen tek kısmı olgunlaşmamış bakla veya meyvelerdir. Bamya kabukları içerisinde oval koyu renkli tohumlar ve iyi miktarda müsilaj bulunur, bu da bamyayı çorba ve yahni gibi kalınlaştırmak istediğiniz tariflere harika bir katkı yapan jelatinli bir maddedir. Peki bamya meyve mi yoksa sebze mi? Teknik olarak bir meyvedir, çünkü tohum içerir, fakat en çok bir sebze olarak kabul edilir, özellikle mutfak kullanımı söz konusu olduğunda. (2, 3)

 3. Bamya bitkisi yıllık, ılık ve nemli iklimler gerektiren, tercihen sıcaklıkların 85 ° F'nin üstüne çıktığı yerlerde ve ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından bildirildiği üzere don nedeniyle kolayca yaralanır. (4) Meyve, ekili çeşitlerde genellikle nervürlü ve meyvemsi olmayan uzun bir bakla; bununla birlikte, bakla türleri çeşitliliğe bağlı olarak uzunluk, renk ve pürüzsüzlük bakımından değişiklik gösterir ve iyi drene olmuş ve gübre bakımından zengin topraklarda en iyi şekilde büyür. Baklaları yeşil, yumuşak ve olgunlaşmamış bir aşamada toplamak en iyisidir.

 4. Birçok insan merak ediyor: Niçin bamya sümüksü? Bu kapsüllerin içindeki müsilaj veya "balçık" ekzopolisakaritler ve glikoproteinlerden oluşur. Baklaların bu aşırı duygusal yönü aslında gerçekten inanılmaz bamya sağlık yararları sağlar (daha sonraları). (5)

Bamyanın Sağlığa Faydaları

 1. Bilimsel araştırmalara ek olarak, birçok diyabet hastası, bamya parçalarını gece boyunca suya batırdıktan ve ardından suyunu içtikten sonra kan şekeri seviyesini düşürdüğünü bildirdi. Türkiye gibi ülkelerde kavrulmuş bamya tohumları geleneksel bir diyabet ilacı olarak nesiller boyunca kullanılmaktadır. (12)

 2. Bamya, özellikle kolorektal kanser olmak üzere bazı kanser türlerinin riskini azaltarak bağırsak yolunu sağlıklı tutmaya yardımcı olan çözünmez lif içerir. John P. Hunter III'ün "Sağlığa Faydaları: Yiyeceklerden ve Baharatlar" kitabı, bamyanın kalın bağırsakların yağlanmasına yardımcı olduğunu ve dışkılara yığın kattığını; bu nedenle kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve doğal bir müshil olarak çalışır. Bağırsak kanallarını tahriş edebilen sert laksatiflerin aksine, bamyanın müsilajı yatıştırıcıdır ve daha kolay eliminasyonu teşvik etmeye yardımcı olur. (13)

 3. Değerli besinlerin bir güç kaynağı olan bamya, çok sayıda sağlık yararı sağlar. Yüksek antioksidan yiyecek olarak bilinen bamya, kardiyovasküler ve koroner kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, sindirim hastalıkları ve hatta bazı kanserlerde iyileşmeyi destekleyebilir. Bamya ayrıca tiamin, B6 vitamini, folik asit, riboflavin / B2 vitamini, çinko ve diyet lifi de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineralde bol miktarda bulunur.

 4. Bamya yemenin faydaları nelerdir? İşte en iyi bamya beslenme yararlarından bazıları:

 5. Bamya, hem kalsiyum eksikliğini hem de magnezyum eksikliğini önlemeye yardımcı olarak bol miktarda kalsiyum ve magnezyum sağlar. Sağlıklı kemiklere ek olarak, kalp ritimlerini, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düzenlemek için kalsiyum gerekir. (6) Aynı zamanda kas fonksiyonuna ve sinir sinyal fonksiyonlarına da yardımcı olur.

 6. Laktoz intoleransı semptomlarından muzdarip olanlar için veya vegan veya vejeteryanlar için bamya, süt eksikliğini gidermek için yeterli kalsiyum sağlamaya yardımcı olabilir. Porsiyon başına yaklaşık 51 miligram kalsiyum sağlar ve çoğu yetişkin için günlük yaklaşık 1.000 miligram değerinde olan öneri ile günlük tavsiye için yeterli olmamakla birlikte, düzenli olarak diyetin bir parçası olarak entegre edilebilir.

 7. Bamya içindeki çözünür lif, doğal olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve bu nedenle, Kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltır, Gıda İşleme Teknolojisi Dergisi'ne göre, bamya tüketimini yönetmek için etkili bir yöntemdir. vücudun kolesterol seviyeleri. (7) Bamya ayrıca, yalnızca bağırsaklarda safra oluşumunu değiştirerek, yüksek kan kolesterolünü azaltmaya yardımcı olabilecek pektin ile yüklenir.

 8. Bamya, gözü iyileştirmek için de kullanılıyor! Bamya kabukları, mükemmel bir görme (sağlıklı bir cilt ile birlikte) sürdürmek için önemli besleyici olan A vitamini ve beta karoten kaynağıdır. (8) Ek olarak, bu beslenme gözle ilişkili hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

 9. Bamya beslenme yararları o kadar bol ki, doğal yapısı, diyet lifi ve hem lizin hem de triptofan amino asitlerinin farklı tohum protein dengesi ile "mükemmel köylü sebzesi" olarak adlandırılıyor. Bamya tohumu proteininin amino asidi kompozisyonu aslında soya fasulyesiyle karşılaştırılabilir - protein verim oranı soya fasulyesiinkinden daha yüksektir ve proteinin amino asit paterni baklagil veya tahıl bazlı diyetlere yeterli bir destek sağlar. (7, 9)

 10. Gerçekten de bamya tohumunun, özellikle bamyayı en iyi sebzelerden biri yapan diğer bitki protein kaynaklarına göre esansiyel amino asit içeriği bakımından yüksek kaliteli protein bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Dışarıda proteinli yiyecekler var.

 11. Bamyayı kolesterol düşürücü yiyecekler listesine ekleyebilirsiniz. Uluslararası Beslenme ve Gıda Bilimleri Dergisi'nde 2018 yılında yayınlanan bir bilimsel derleme, bamya kabuğunun içeriğinin neredeyse yarısının serum kolesterolünü düşürmeye yardımcı olan ve kalp hastalığı riskini azaltan diş etleri ve pektinler biçiminde çözülebilir lif olduğuna işaret etmektedir. .

 12. Ayrıca, bamya müsilajı safra asitlerinde bulunan aşırı kolesterol ve toksinleri bağlayarak karaciğerin bunları ortadan kaldırmasını kolaylaştırır. Bamyadaki müsilaj, plazma replasmanı veya kan hacmi genişleticisi olarak kullanıldığında tıbbi uygulamalara sahiptir. (10)

 13. Öyleyse bamya slime sağlıklı mı? Bu sümüksü veya "balçık" açıkça bazı etkileyici sağlık yararları var.

 14. Bamya, şekerin bağırsak kanalından emilme hızını düzenleyerek kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bamya çekirdeğinde kan şekeri normalizasyon nitelikleri ve diyabetin doğal olarak tedavi edilmesine yardımcı olabilecek lipit profilleri bulunur.

 15. Eczane BioAllied Sciences Dergisi'nde yayınlanan bir 2011 çalışmasında, Hindistan'daki araştırmacılar, deneklerin kurutulmuş ve öğütülmüş bamya kabukları ve tohumlarıyla beslendiklerinde kan glukoz seviyelerinde azalma yaşadıklarını bulmuşlardır. diğerleri ise bamya ekstraktının yaklaşık 10 gün boyunca düzenli olarak beslenmesini takiben kan glukozunda kademeli olarak azalma gösterdi. (11)

Bamya Beslenmesi

 1. Bamya değerli besinlerle doludur. Yeni başlayanlar için yüksek lifli bir besindir: Beslenmesinin neredeyse yarısı diş etleri ve pektinler şeklinde çözünür bir lifdir. Önerilen B6 vitamini ve folik asit düzeylerinin yaklaşık yüzde 10'u ayrıca pişmiş bamya yarım fincanında mevcuttur.

 2. Bir yarım fincan pişmiş ve dilim bamya içerir (14, 15)

 3. Hem Ayurveda'da hem de Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) bamya, serinletici bir gıda olarak kabul edilir. (16) “Sıcak” ve “soğuk” gıdalar sıcaklığa atıfta bulunmaz, bir gıda maddesinin tüketildikten sonra vücudumuzda soğuma ya da ısınma etkisi olup olmadığı.

 4. Ayurvedik Tıp'ta bamya ayrıca vücut üzerinde nemlendirici bir etkiye sahip olduğu düşünülmekte olup, Vata dosha ile sıkça karşılaşılan kurulukların dengelenmesi için iyi bir seçimdir. (17) Doğu'da, olgunlaşmamış meyveler ve yapraklar, ağrı kesici kanatlı kümes hayvanlarının bir bileşeni olarak geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. (3)

 5. Bamya ve meşe palamudu kabakları hem sebze olarak düşünülür, hem de tohum içerdiklerinden teknik olarak meyve türleridir. Bir keto diyetini veya düşük karbonhidrat diyeti uygularsanız, bamya, meşe palamudu ve kuşkonmazın kabul edilebilir seçimler olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

 6. Kuşkonmaz karbonhidratlarda en düşüktür, ardından bamya ve ardından meşe palamudu ezilir. (18) Her üç "sebze", hastalıklara karşı savaşan antioksidanlar ve C vitamini, A vitamini ve potasyum dahil önemli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

 7. Bu sağlıklı seçeneklerin üçünü de marketlerinizde yıl boyunca bulabilirsiniz, ancak mevsimsel olarak yerel çiftçi pazarında satın almak istiyorsanız bamya genellikle yaz sonunda mevcuttur. / erken sonbaharda meşe palamudu kabak kesinlikle bir sonbahar mahsul ve kuşkonmaz bir bahar sebzesidir.

Bamya Nasıl Kullanılır? [! 4661 => 1140 = 5!

 1. Yerel bakkal veya çiftçi pazarında taze bamya bulabilirsiniz. Parlak renkli ve sert bamya kabukları arayın. Bamya için birçok kullanım alanı vardır. Bamya kaynatılabilir, kızartılabilir, buharda pişirilebilir, ızgarada pişirilebilir, dövülebilir veya çiğ olarak yenilebilir. Bamya bitkisinin meyveleri salamura veya kurutma ile toz haline getirilerek korunur. Çorba, sos, güveç, köri ve hatta salata yapmak için kullanılırlar.

 2. Bamyanın başlıca kullanımı çorbalarda ve etlerin önemli bir faktör oluşturduğu çorbalarda ve bilinen sakız çorbalarında olduğu gibi, genç baklaların mükemmel lezzet ve hoş bir müsli tutarlılık. Bamya da bazen yeşil bezelye pişirildiği gibi benzer şekilde pişirilir; çok genç ve hassas bakla haşlanmış ve Fransız sos ile bir salata olarak servis edilir.

 3. Bazıları için, kazanılmış bir tat. Kapsül içindeki sümüklü mukusundan dolayı, genellikle tüketiciler için çekici değildir. Ancak sümüksü doku tuzlu suda pişirilerek azaltılabilir ve bamya suyunun yararlarından biri de tarifleri doğal olarak nasıl kalınlaştıracağıdır.

 4. Çiğ bamya yemek güvenli midir? Evet, sen de ham yapabilirsin. İlk önce bamyayı iyice yıkadığınızdan emin olun. Merak ediyorsanız bamyayı nasıl temizlerim? Bamya kabuklarını ılık suda yıkayın ve balçıklarını azaltmak istiyorsanız kullanmadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun. Bütün bamyayı yiyebilir misin? Bamya çiğ yemeden veya pişirmeden önce, sap ucunun veya kablonun tepesinin ince bir dilimini kesin.

 5. Bamya sümüksü olmadan nasıl pişirilir? Bir yöntem bütün pişirmek veya dilimleyecekseniz daha büyük parçaları hedeflemektir. Bazı aşçılar yemek tariflerinde kullanmadan önce 30 ila 60 dakika boyunca bütün aşçıları sirke ve su karışımına batırın. Uzmanlara göre, limon suyu, elma sirkesi veya doğranmış domateslerin eklenmesi, son ürününüzde kalan sümükleri de azaltabilir. Ayrıca, bunlar herhangi bir yemeğe gerçekten sağlıklı ve lezzetli ekler! (19)

 6. Kesilmiş bamyayı nasıl saklarsınız? Taze bamyayı kesmek yerine buzdolabında saklamak en iyisidir. Bamya buzdolabında ne kadar süre kalır? Bütün bamya genellikle buzdolabında iki ila üç gün ve dondurucuda iki ila üç ay sürebilir. Bamyayı pişirmeden dondurur musunuz? Evet, daha sonra kullanmak üzere taze olarak dondurun. Bamya'nın ne zaman kötü gittiğini nereden biliyorsun? Eğer bölmeleriniz yumuşak, ezik ve / veya kahverengi ise, onları atmanın zamanı gelmiştir.

Bamya Yemek Tarifleri

 1. Bamya’nın ortalama Amerikan diyetinde yeterince tüketilmemesinin ana nedenlerinden biri? Bununla ne yapacağımızı bilemiyoruz! Bambayı nasıl pişireceğinizi merak ediyorsanız, doğru derin, sağlıklı yağlar kullanıldığında rahatlatıcı, lezzetli ve besleyici olan Deep Deep'ten çok büyük bamya tarifleri var. Yeni başlayanlar için, klasik kızarmış bamya seviyorsanız, kızarmış bamya tarifinin bu sağlıklı versiyonunu deneyin: Yağsız Glutensiz Fırın-Kızarmış Bamya

 2. İşte bamya içeren birkaç bamya tarifleri ve denemek isteyebileceğiniz tarifleri:

 3. Başka bir lezzetli bamya tarifi:

 4. Bal ve Susam Kavrulmuş Sebzeler

Bamya Tarihi İlginç Bilgiler

 1. Bamya bazen yanlış yazılmış "ocra". Dünyanın çeşitli yerlerinde bamya, bayan parmakları veya bayan parmak, bamya, bamya (İngilizce); gombo, bendakai, bhindi (Hindistan), Kacang bendi (Malay) ve quimgombo (İspanyolca). Dünyanın en güçlü kadınlarından bazıları olan Mısırlı Kleopatra ve Çin'den Yang Guifei, tarihsel kayıtlara göre bamya yemeyi severdi.

 2. Bamya veya bamya kelimesini kullanırken, bu isimlerin her ikisi de Afrika kökenlidir. (20) Gumbo’nun, Quillobo kelimesi Quingombo’dan, Afrika’nın Kongo ve Angola bölgesindeki bitkinin yerel adı olduğuna inanılıyor. Peki bamya nedir? Bamya için başka bir isim olabilir, ama aynı zamanda Louisiana'da popüler olan ve tipik bamya içeren bir yahni.

 3. İspanyol Moors ve 12. ve 13. yüzyıllardaki Mısırlılar bamya için bir Arap kelimesini kullandığından, muhtemelen yedinci yüzyılda Mısır'ı fetheden Doğu’daki Müslümanlar tarafından Mısır’a götürülmüş. Ayrıca, bitkinin Etiyopya'dan Arabistan'a, dar Kızıldeniz'in ya da güney ucundaki daha dar boğazdan geçtiğine inanılıyor. Sonra Kuzey Afrika'ya yayıldı, tamamen Akdeniz çevresine ve doğuya doğru, Hıristiyanlık Dönemi'nin başlamasından sonra Hindistan'a ulaştı.

 4. Modern gezginler Bamya'nın Beyaz Nil Nehri boyunca ve Yukarı Nil ülkesinde ya da Etiyopya'da başka yerlerde vahşi bir şekilde büyüdüğünü keşfetti. Bamya'nın en eski hesaplarından biri, 1216'da Mısır'ı ziyaret eden ve baklaların genç ve hassas olduklarında yenildiklerini belirten bitkiyi ayrıntılı olarak anlatan İspanyol Moor'a ait.

 5. Bu ülkeye, Louisiana’lı Fransız sömürgecilerinin 1700’lerin başlarında sokması muhtemel. Ancak Yeni Dünya ile tanışmıştı, ancak, 1658'den önce, sözde Afrika'dan Brezilya'ya ulaştı ve 1686'da Surinam'da biliniyordu.

 6. ABD'de insanlar yüzyıllardır bamyada büyüyor. Erken dönem Amerikan sömürge zamanlarında bamya kayıtları eksikken, Fransız sömürgecileri arasında yaygın olması gerekir. 1748'de Philadelphia kadar kuzeyden yetişiyordu ve Thomas Jefferson, 1781'den önce Virginia'da tanındığını söyledi. Yaklaşık 1800'den itibaren, 1806 kadar erken bilinen birkaç farklı çeşidi olan birçok bahçıvan tarafından yazılmıştır.

 7. Genel olarak, devam eden bir tıbbi durumunuz varsa veya şu anda ilaç kullanıyorsanız, diyetinize bamya eklemeden önce doktorunuza danışın.

 8. Bamya, domates, patates ve patlıcan gibi diğer bazı meyve ve sebzelerde olduğu gibi solanin içerir. Artrit gibi eklem hastalıkları olan bazı insanlar solaninden kaçınmaya çalışırlar. Buna ek olarak, bamya K vitamini bakımından yüksektir ve yüksek oranda K vitamini içeren gıdalardan kaçınmaları için kan sulandırıcı kişilerde sıklıkla tavsiye edilir.

 9. Bamya, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi bağırsak / bağırsak problemleri olan bazı insanlar için gaz, kramp, ishal ve şişkinliğe neden olabilecek bir tür karbonhidrat türü iyi miktarda fruktan içerir. IBS gibi bir durumunuz varsa bamya tüketmeden önce doktorunuza danışın. Bamya ayrıca oksalatları da yüksektir, bu nedenle bamya böbrek taşlarına yatkınsa, diyetinizin bir parçası olmadan önce doktorunuza danışın. (21)

 10. Hasat sırasında bamyanın bazı insanlarda alerjik reaksiyona (kontakt dermatit) neden olduğu bilinmektedir. (22, 23)

Son Düşünceler

 1. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407