Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Balkabagi hakkında bilinmesi gerekenler?

Balkabagi hakkında bilinmesi gerekenler?

 1. İsmin aksine, kış kabağı yaz aylarında yetiştirilir ve sonbaharda hasat edilir.

 2. Kalın, sert dış yüzeyi ve sert eti, birkaç aydan fazla depolamaya uygun olmasını sağlar. Bu, kış mevsiminde yenebileceği anlamına gelir.

 3. Bu, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları hakkındaki makalelerden biridir.

 4. Balkabagi ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Beslenme

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, yaklaşık 205 gram içeren bir fincan pişmiş, kesilmiş balkabagi,

 2. Ayrıca şunları sağlar:

 3. Tavsiye edilen günlük A vitamini ödeneği erkekler için 900 mcg, kadınlar için 700 mcg. C vitamini erkeklerde 90 mg, kadınlarda 75 mg'dır.

 4. Balkabagi ayrıca iyi bir E vitamini, tiamin, niasin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit ve manganez kaynağıdır.

 5. Bir bardak küp balkabagi da bir muzda mevcut olan miktardan daha fazla 582 mg potasyum sağlar.

Faydaları

 1. Meyve ve sebze tüketimi, advers sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 2. Balkabagi gibi bitkisel gıdalar tüketmek obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azaltır. Ayrıca cildi artırabilir, enerjiyi artırabilir ve sağlıklı bir ağırlığa katkıda bulunabilir.

Yüksek tansiyonu düşürme ve önleme

 1. Sağlıklı bir kan basıncını korumak için, diyette yeterli miktarda potasyum almak, sodyum alımını azaltmak kadar önemlidir.

 2. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetişkinler için en az 3.510 mg günlük potasyum alımını önerirken, Amerikan Kalp Birliği (AHA) ve Tıp Enstitüsü'nü (IOM) tavsiye etmekte ve 4700 mg tavsiye etmektedir. günde.

 3. Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayenesi Anketine (NHANES) göre, çoğu Amerikan yetişkin çok fazla sodyum ve çok az potasyum tüketiyor. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) yetişkinlerin yüzde 2'sinden azı günlük olarak önerilen miktarda potasyum tüketmektedir. [! 5625 => 1140 = 4!

Astımı önleme

 1. Yüksek miktarda beta-karoten tüketen kişilerde astım riski daha düşük görünüyor.

 2. Beta karoten, kabak gibi bazı meyve ve sebzeleri parlak turuncu pigmentleri veren antioksidandır.

 3. Beta-karoten içeriği yüksek diğer turuncu bitki yiyecekleri arasında papaya, tatlı patates, kayısı, brokoli, kavun, kabak ve havuç bulunur.

Kanser riskini azaltmak

 1. Çalışmalar, beta-karoten de dahil olmak üzere daha fazla karotenoid tüketen insanların kolon kanseri geliştirmesinin daha az olası olduğunu göstermiştir.

Diyabetin yönetimi

 1. Yüksek lifli diyet tüketen tip 1 diyabet hastaları genel kan şekeri seviyesini düşürüyor. Tip 2 diyabet hastaları için ilave lif kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerini iyileştirir.

 2. Bir fincan balkabagi yaklaşık 6.6 gram lif sağlar. AHA, 2000 kalorili bir diyet için günde 25 gram lif tüketilmesini tavsiye ediyor.

Sağlıklı cilt ve saç

 1. Balkabagi, yüksek A vitamini içeriği nedeniyle saçı ve cildi artırabilir. Saçları nemlendiren sebum üretimi için A vitamini gerekir.

 2. A vitamini cilt ve saç da dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesinde önemli bir rol oynar.

 3. Balkabagi bir porsiyon ayrıca bir gün için gerekli C vitamini alımının yüzde 50'sinden fazlasını sağlar. C Vitamini, cilt ve saça yapı sağlayan kollajen oluşumuna ve korunmasına yardımcı olur.

Sindirim sağlığı

 1. Yüksek lifli bir diyet uygulamak, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı olur.

 2. Çalışmalar, diyet lifinin iltihabı azaltabileceğini ve bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebileceğini öne sürdü.

 3. Bu, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser ve obezite gibi iltihapla ilgili durum riskini azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 4. Yüksek bir lif alımının kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürdüğü, bağırsak bakterilerini beslediği ve obezitesi olan insanlar için kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir.

Bağışıklık fonksiyonunu arttırma

 1. Hem C vitamini hem de beta-karoten bakımından yüksek olan balkabagi gibi bitki yiyecekleri bağışıklığın artmasına yardımcı olabilir.

 2. Bazı çalışmalar, yüksek lifli gıdaların da daha iyi bağışıklık fonksiyonuna katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

 1. Balkabagi seçerken, boyutları için ağır olanları ve lekeleri olmayan sert ve pürüzsüz bir kabuğu olanları seçin.

 2. Kalın cilt, balkabağının uzun süre boyunca soğutmaya gerek kalmadan saklanabileceği anlamına gelir.

 3. Balkabagi, tarçın, akçaağaç şurubu, balzamik sirke ve füme biber gibi çeşitli lezzetleri eşleştirir.

 4. İşte bazı hızlı ipuçları:

 5. Balkabagi için aşağıdaki tariflerin tümü kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilmiştir:

Riskler

 1. Balkabagi sağlıklı bir seçenektir, ancak yüksek potasyum içeriği, bazı kişilerin onu ölçülü olarak tüketmesi gerektiği anlamına gelebilir.

 2. Beta blokerleri kalp hastalığı olan insanlar için yaygın olarak reçete edilen bir ilaç türüdür. Bunlar kanda potasyum seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Bu risk, ACE inhibitörleri ve diüretikler gibi kalp yetmezliği için diğer ilaçlar için aynıdır.

 3. Beta-bloker ve ACE inhibitörleri kullanan kişiler, ılımlı yüksek potasyum gıdaları tüketmelidir, çünkü beta-bloker kullanan bazı kişilerin hiperkalemi riski yüksek veya çok fazla potasyum olacaktır.

 4. Büyük miktarda potasyum tüketirken böbrek sorunu olan insanlar dikkat etmelidir. Eğer böbrekler kandan fazla potasyum çıkaramazsa ölümcül olabilir.

 5. Genel olarak sağlıklı bir diyet, hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında çok önemlidir.

 6. Besin bakımından zengin besinler, özellikle meyve ve sebzelerin alımı, sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak bireysel yiyeceklere odaklanmaktan daha önemlidir.

 7. En son Yvette Brazier tarafından 18 Mayıs 2017, Perşembe tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 8. Al Senaidy, A. M. (2009, Eylül). Astımlı çocuklarda serum A vitamini ve beta-karoten düzeyleri [!Özet

 9. Amerikan Nefroloji Derneği. (2008, Kasım). Yüksek kan basıncına bağlı düşük potasyum [!Özet

 10. Temel rapor: 11485, Kabak, kış, butternut, pişmiş, pişmiş, tuzsuz. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3189?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 ofset = sort = default order = asc qlookup = butternut + squash ds = Standart + Referans qt = qp = qa = qn = q = ing =

 11. Cogswell, M.E., Shang, Z., Carriquiry, A.L., Gunn, J.P., Kuklina, E.V., Saydah, S.H., ... Moshfegh, A.J. (2012, Eylül). ABD yetişkinleri arasında sodyum ve potasyum alımı: NHANES 2003-2008. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi 963, 647-657. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22854410

 12. Mandic, D., Nezic, L., Skrbic, R. (2014, Mayıs-Haziran). Propranololün neden olduğu ciddi hiperkalemi. Medicinski Pregled.67 (5-6), 181-4. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25033579

 13. Okayama, A., Okuda, N., Miura, K., Okamura, T., Hayakawa, T., Akasaka, H. ... Ueshima, H. (2016, Temmuz 13). Japonya'da inme, kardiyovasküler hastalık ve tüm nedenlere bağlı ölümlerde risk faktörü olarak diyet sodyum / potasyum oranı: NIPPON DATA80 kohort çalışması. BMJ Açık. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4947715/

 14. Vitamin A (2016, 31 Ağustos). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/

 15. C vitamini (2016, 11 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/

 16. Kepekli tahıllar ve lif. (N.d.). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/HealthyDietGoals/Whole-Grains-and-Fiber_UCM_303249_Article.jsp#.WRQo6VPyvMJ

 17. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 18. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407