Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Bal sizin için iyi mi, kötü mü?

Alt satırda

 1. Bal genellikle normal şekere sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır.

 2. Bu, bununla ve antioksidan içeriği ile ilgili sayısız sağlık faydalarından kaynaklanıyor.

 3. Bununla birlikte, bazıları balın tatlı dişinizi tatmin etmek için lezzetli ve besleyici bir yöntem olabileceğini iddia ederken, diğerleri onu şekerin hoşgörüsüzlüğünden biraz daha fazla reddetti.

 4. Bu makale, balın sizin için iyi veya kötü olup olmadığını gösterir. [! 1270 => 1130 = 2!

 1. Bal, çiçek açan bitkilerin nektarından üretilen, tatlı, şurup benzeri bir maddedir.

 2. Arılar nektarı toplar ve ardından bal üretmek için onu tüketir, sindirir ve kovan içinde tüketir.

 3. Bal, arıcılık uygulamasıyla insanlar tarafından toplanan bal peteği adı verilen balmumu benzeri yapılarda depolanır (1).

 4. Bitki kaynağına, ekstraksiyon yöntemine ve çiğ veya pastörize olmasına bağlı olarak farklı birçok bal türü mevcuttur.

 5. Yaygın türleri şunlardır:

 6. Beslenme profili türüne bağlı olarak değişmekle birlikte, tek bir çorba kaşığı bal (21 gram) bal, tipik olarak 64 kaloriye ve çok az yağsız, lifsiz ve proteine ​​sahip 17 gram karbonhidrat içerir (2 ).

 7. Ayrıca potasyum, demir ve çinko gibi birkaç mikro besin içerir - ancak eser miktarlarda, Referans Günlük Girişi (RDI) (2) 'nin% 1'inden az

 1. Yüksek kaliteli bal, daha iyi sağlığı destekleyebilecek bazı önemli antioksidanlar - fenolik asitler ve flavonoidler gibi - zengindir (3, 4).

 2. Antioksidanlar, hastalığa neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve böylece oksidatif hücre hasarı riskini azaltan bileşiklerdir.

 3. Dahası, bazı araştırmalar bazı bal türlerinin - karabuğday türü gibi - kanınızın antioksidan durumunu artırabileceğini göstermiştir (6, 7).

Kalp Sağlığını Artırabilir

 1. Diyetinizdeki yüksek kaliteli bal için normal şekeri değiştirmek, kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azalttığının gösterdiği gibi kalp sağlığının farklı yönlerini iyileştirebilir.

 2. Örneğin, 55 kişide sofra şekeri ve balın etkilerini karşılaştıran 30 günlük bir çalışma, balın "iyi" HDL kolesterolü arttırırken toplam ve "kötü" LDL kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu buldu. (8).

 3. Ayrıca trigliserit seviyelerini% 19'a kadar düşürmeyi başardı (8).

 4. Ek olarak, hayvan çalışmaları bal ile takviye edilmesinin kalp hastalığı için bir başka önemli risk faktörü olan sistolik kan basıncını (bir okumanın en yüksek sayısı) azaltabileceğini buldu (9, 10). [! 1270 => 1130 = 5!

 1. Ayurveda gibi bazı geleneksel tıp formlarında bal, yaranın iyileşmesine yardımcı olmak için doğrudan cilde uygulanır.

 2. Bunun, balın antibakteriyel özelliklerinden ve enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmaların büyümesini azaltma yeteneğinden kaynaklandığı düşünülmektedir (11, 12).

 3. Küçük bir çalışmada, manuka balı doğrudan diyabetik ayak ülserlerine uygulamak, geleneksel yara örtüleri kadar etkiliydi ve ülserlerin% 97'sinde iyileşmeyi teşvik etti (13).

 4. Bu arada, diğer araştırmalar, sedef hastalığı, dermatit ve herpes gibi cilt durumları için de faydalı bir tedavi olabileceğini gösteriyor (15, 16, 17).

Rafine Şekerden Daha İyi

 1. Bal şekeri ve kalorisi yüksek olmasına rağmen, rafine şekerden daha iyi bir seçimdir.

 2. Rafine şeker beslenme açısından sofraya çok az gelirken, bal fenolik asitler ve flavonoidler de dahil olmak üzere antioksidanlar sağlar (3, 4). [! 1270 => 1140 = 6!

 3. Ancak, bal rafine şekerden daha iyi bir seçenek olsa da, sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri önlemek için hala ölçülü olarak tüketilmelidir.

Kilo Alımına Katkıda Bulunabilir

 1. Bal şekeri ve kalorisi yüksektir - yaklaşık 64 kaloriyi tek bir çorba kaşığı (21 gram) (2) içinde paketler.

 2. Bu pek görünmese de, günde birkaç porsiyon bile kalorilerin birikmesine neden olabilir.

 3. Zaman içinde, bu kilo alımına neden olabilir - özellikle bu ekstra kalorileri hesaba katmak için başka diyet değişiklikleri yapılmazsa.

 4. Bal şekeri de yüksektir, bu da hızlı bir şekilde sindirilir ve kan şekeri seviyelerinizin düşmesine ve çökmesine neden olabilir - bu da açlığın artması ve uzun vadede kilo alımının artmasına neden olabilir (19, 20) .

 5. Dahası, araştırma tutarlı bir şekilde yüksek şeker alımını, daha yüksek kilo alma ve obezite riskiyle ilişkilendirir (21, 22).

Şeker İçinde Yüksek

 1. Balla ilgili olabilecek sağlık yararlarına rağmen, şekeri yüksek - bu sağlığınıza zararlı olabilir.

 2. Aslında, araştırmalar yüksek şekerli diyetlerin obezite, iltihaplanma, insülin direnci, karaciğer sorunları ve kalp hastalığına bağlı olabileceğini göstermektedir (23, 24). [! 1270 => 1140 = 8!

 3. Yine de, alımınızı hafiflettiğinizden ve sağlık üzerindeki yan etki riskinizi en aza indirmek için az miktarda kullandığınızdan emin olun.

Bal Nasıl Satın Alınır

 1. Balların hepsi eşit yaratılmıyor.

 2. Aslında, düşük kaliteli bazı markalar maliyetleri düşürmek ve karı maksimize etmek için şurupla karıştırılıyor.

 3. Biraz daha pahalı olsa da, yüksek kaliteli bir çiğ bal tercih etmek, paranın karşılığını en iyi şekilde alacağınızı garanti etmenin basit ve etkili bir yoludur.

 4. Normal baldan farklı olarak, ham sürümleri pastörize edilmez, süzülmez veya işlenmez, bu da potansiyel doğal sağlığı teşvik edici özelliklerini korumalarını sağlar (28).

 5. Üstelik, ham çeşitlilik seçmek, balınızın ilave şurup ya da olası faydaları azaltabilecek ilave bileşenler içermemesini sağlar.

 6. Clostridium botulinum adı verilen belirli bir bakteri suşunun toksinlerinden kaynaklanan ciddi bir hastalık olan bebek botulizm riski nedeniyle, bir yaşın altındaki çocuklara asla çiğ bal verilmemesi gerektiğini unutmayın. .

 7. Bir yaşından sonra, sindirim sistemi tipik olarak potansiyel olarak zararlı toksinlerle mücadele etmek ve hastalık riskini en aza indirgemek için yeterince gelişmiş (29).

Alt satırda

 1. Bal, iyileştirilmiş kalp sağlığı, yara iyileşmesi ve kan antioksidan durumu gibi sağlık yararlarıyla ilişkilendirildi.

 2. Ancak, çok fazla tüketmek, yüksek şekeri ve kalori içeriğinden dolayı olumsuz etkilere neden olabilir.

 3. Bu nedenle, diğer şeker formlarını değiştirmek ve ölçülü olarak tadını çıkarmak için bal kullanmak en iyisidir.

 4. Yine de, kendinizi sınırlar ve yüksek kaliteli bir ürün seçerseniz, bal sağlıklı, çok yönlü bir diyetin parçası olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407